На сесію Хмельницької міської ради вперше за понад рік повномасштабної війни запросили журналістів. Що? А було якось інакше? Ну так, було. А як саме – читайте тут. Однак більше організаційно нічого не змінилось.
Вже понад рік міські обранці збираються в режимі позачергової сесії. Це дає можливість не проводити засідання депутатських комісій, публікувати в останній момент повідомлення про скликання сесії. Хоча у Хмельницькій міській раді вийшли на новий рівень – публікують заднім числом порядок денний, а в синергії з воєнним станом загалом ігнорують інформаційні права містян. Втім, Олександр Симчишин не виключає, що скоро повернуться таки до чергових сесій. Чекаємо з нетерпінням.
Понад дві години безперервної роботи: депутати перерозподілили понад мільярд гривень, оновили програми розвитку міста, підтримали кілька сумнівних рішень, навіть проскочив можливий конфлікт інтересів.
ЖАР.INFO відновлює регулярні публікації про роботу органів місцевого самоврядування. Минулого разу ми розповідали про сесійну роботу депутатів Хмельницької обласної ради, цього – зупинимось на роботі депутатського корпусу Хмельницької міської ради в деталях.
Поїхали.
Депутати цього разу розглянули 103 питання порядку денного, два з яких було запропоновано розглянути в день самого позачергового сесійного засідання. Зокрема звільнили від сплати за розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності двох фізичних осіб, які постраждали від ракетних обстрілів країни-терористки. Також затвердили нову редакцію додатків до Програми розвитку електротранспорту Хмельницької міської територіальної громади на 2021-2025 роки.

Понад 150 мільйонів гривень на програми оборони
Перших шість питань порядку денного стосувались так званого правоохоронного блоку. Так вносили зміни до Програми забезпечення антитерористичного та протидиверсійного захисту. З бюджету громади додатково передбачено 1 мільйон гривень на придбання спеціальних комплексів моніторингу обстановки та спеціальних технічних засобів аудіо- відео- контролю й обробки інформації в оточені об’єктів можливих терористичних посягань.
Змінили фінансування у Програмі шефської допомоги на 140 мільйонів гривень. Ці кошти розподілили серед військових частин, батальйону Національної гвардії України, територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Також програма передбачає підтримку військових частин відповідно до їхніх звернень. На це наразі передбачили вже 108,7 мільйона гривень.
Понад 9 мільйонів гривень передбачили на фінансування заходів у рамках Програми підготовки мешканців Хмельницької міської територіальної громади. Мова йде про роботу в навчальних закладах, проведення навчань з населенням, проведення навчання персоналу Добровольчих формувань територіальної громади та різноманітних курсів, в тому числі тактичної медицини, стрілецької та снайперської підготовки, а також ремонт, облаштування та утримання навчально-матеріальної бази.
На фінансування заходів в рамках Програми забезпечення охорони прав і свобод людини, профілактики злочинності та підтримання публічної безпеки і порядку на території Хмельницької міської територіальної громади передбачено майже 5,3 мільйона гривень у 2023 році. Серед заходів: забезпечення ремонтних робіт та оновлення матеріально-технічної бази приміщень Хмельницького РУП ГУНП, його територіальних підрозділів та «Поліцейських станцій», придбання паливно-мастильних матеріалів та запасних частин для службового автотранспорту, виділення коштів на оплату послуг з технічного обслуговування та поточного ремонту автотранспорту, встановлення та обслуговування додаткового обладнання на службовий автотранспорт та автотранспорт офіцера громади.
«Довиділили кошти на фінансування військових – 103,7 мільйонів гривень. Загалом сума у цьому році вже складає 141,4 мільйонів гривень. Також цього року ми придбали військових облігацій на 500 мільйонів гривень. Ці кошти всі працюють на підтримку війська», – зазначив під час підходу до преси Хмельницький міський голова Олександр Симчишин.
Перерозподіл мільярда гривень
До бюджету Хмельницької міської територіальної громади на 2023 рік внесли зміни. Так, обранці враховували дотацію від державного бюджету на суму майже 16,58 мільйона гривень та ділили вільний залишок коштів бюджету в сумі 1,1 мільярда гривень (по загальному фонду – 1,089 мільярда гривень, по спеціальному фонду – 12,051 мільйонів гривень), що утворився на 1 січня поточного року внаслідок перевиконання дохідної частини та обмежень встановлених постановою Кабінету Міністрів України у зв’язку з дією воєнного стану.


«На заходи термозбереження та термомодернізації передбачили додатково майже 200 мільйонів гривень. За ці кошти здійснимо утеплення та термомодернізацію 6 навчальних закладів, корпусів міської та інфекційної лікарні, закладів соціальної сфери, заміна більше 1 300 вікон у закладах загальної середньої освіти та профтехосвіти, повна заміна старих систем теплопостачання у частині навчальних закладів, заміна дверей, утеплення дахів тощо. Понад 200 мільйонів гривень виділено на підготовку до нового опалювального сезону, заміну мереж, ремонти КНС, котелень і так далі. 100 мільйонів гривень виділили на будівництво та капітальні ремонти укриттів. Збудуємо 12 нових укриттів. 181 мільйон гривень виділили на придбання спецтехніки та комунальної техніки, в тому числі 10 нових автобусів. 12,5 мільйонів гривень виділили на оздоровлення дітей», – так прокоментував внесення змін до бюджету Олександр Симчишин.
Освіта
Загалом для закладів середньої освіти збільшили фінансування на 15,7 мільйона гривень. Ці кошти планують витратити на придбання металопластикових вікон та дверей з метою заміни аварійних дерев’яних вікон та дверей. 3,78 мільйона гривень – для оплати послуг з поточного ремонту зовнішніх віконних відкосів.

Медицина
Кошти отримала і медицина. 46,1 мільйона гривень виділено з бюджету розвитку для медичних закладів на придбання різноманітного обладнання, медичних меблів та проведення капітальних ремонтів. Наприклад, в цьому році передбачається 920 тисяч гривень для комунального підприємства «Хмельницький міський перинатальний центр» на придбання інкубатора для новонароджених.
Передбачили 1,25 мільйона гривень на придбання будівельних матеріалів для утеплення покрівлі горища в приміщенні відділення медичної реабілітації, 1 мільйон гривень на купівлю приліжкових тумбочок зі столиками та 59,5 тисяч гривень на приліжкові туалети. Для КП «Хмельницька інфекційна лікарня» на медикаменти та вироби медичного призначення передбачено 2,2 мільйона гривень для створення запасу.
Виконавчий комітет
По лінії виконавчого комітету Хмельницької міської ради збільшено видатки спеціального фонду на суму 400 тисяч гривень. Ці кошти спрямовано на купівлю 10 сирен С-40 в комплекті з блоками управління GSM. Ще 400 тисяч витратять на надувний модульний намет, а 1,1 мільйона гривень на купівлю спеціалізованого легкового автомобіля. Це все частина Цільової програми попередження виникнення надзвичайних ситуацій та забезпечення пожежної і техногенної безпеки на об’єктах в міській громаді.
За 2,5 мільйона гривень виготовлять проєктно-кошторисну документацію і капітально відремонтують приміщення тиру. А ще за 500 тисяч гривень куплять комплекту обладнання інтерактивного мультимедійного лазерного тиру “Т5”. Це все у рамках Програми підготовки мешканців Хмельницької міської територіальної громади до національного спротиву на 2022-2023 роки (із змінами).
Житлово-комунальне господарство
Одна з галузей, яка споживає найбільшу кількість фінансового ресурсу, – житлово-комунальне господарство. На 25 позачерговій сесії міські обранці перерозподілили 242,45 мільйона гривень за цим напрямком.
2,96 мільйона гривень передбачили на капітальний ремонт житлових будинків (укріплення житлових будинків), 250 тисяч гривень на покриття кредиторської заборгованості за капітальний ремонт, укріплення аварійного житлового будинку на проспекті Миру (Перша черга будівництва) та збільшено видатки на 5 мільйонів гривень для забезпечення надійної та безперебійної експлуатації ліфтів.
Збільшили фінансування 1 мільйон гривень для висаджування нових дерев та кущів на вулицях міста Хмельницького. Ще на 1 мільйон гривень у вигляді асигнувань для комунального підприємства по зеленому будівництву і благоустрою міста для купівлі багаторічних насаджень, а також 1,343 мільйона гривень на капітальний ремонт з відновлення та заміни огорож територій кладовищ на території громади.
На утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури в цілому збільшено призначення на 86,72 мільйона гривень: поточні видатки – 48,25 мільйона гривень та капітальні видатки – майже 38,47 мільйона гривень. Декілька прикладів: передбачено 27,71 мільйонів гривень на реконструкцію під`їзної дороги до індустріального парку, 309,8 тисяч гривень на будівництво мосту через річку Південний Буг в мікрорайоні Гречани та 9,45 мільйонів гривень на капітальний ремонт вулиць Хмельницької міської територіальної громади.
Для МКП «Хмельницькводоканал» збільшено бюджетне фінансування на 100,85 тисяч гривень, для МКП «Хмельницьктеплокомуненерго» на 51,4 мільйонів гривень, для комунального підприємства по будівництву, ремонту та експлуатації доріг – 66,57 мільйонів гривень для придбання спеціалізованої техніки, для ХКП «Спецкомунтранс» та ХКП «Міськсвітло» по 6 мільйонів гривень на придбання спеціалізованої техніки, а Спецкомунтранс отримав ще 100 тисяч гривень на нове будівництво нежитлового приміщення (коригування). Також 1,888 мільйонів гривень передбачили для СКП «Хмельницька міська ритуальна служба», для КП по зеленому будівництву і благоустрою міста та для КП «Парки і сквери міста Хмельницького» передбачено призначення в сумі 6,525 мільйона гривень та 3,27 мільйона гривень відповідно на придбання спеціалізованої техніки, для КП «Акведук» передбачено 2,323 мільйона гривень.
Капітальне будівництво
Через управління капітального будівництва передбачили кошти на перехідні та нові об’єкти. Щодо нових, то це:
- 10 мільйонів гривень на нове будівництво споруди цивільного захисту для Хмельницької середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 13 імені М.К. Чекмана,
- 10 мільйонів гривень на реконструкцію будівлі Хмельницького закладу дошкільної освіти № 23 «Вогник» Хмельницької міської ради для улаштування споруди цивільного захисту,
- 10 мільйонів гривень на реконструкцію будівлі Хмельницької спеціалізованої середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 6 з поглибленим вивченням німецької мови з 1-го класу для улаштування споруди цивільного захисту
- 10 мільйонів гривень на реконструкцію будівлі спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 7 міста Хмельницького для улаштування споруди цивільного захисту.
Також кошти виділено на реконструкцію з добудовою мережі водопостачання та каналізації, нове будівництво мереж газопостачання, реконструкцію з добудовою мережі електропостачання, нове будівництво мереж теплопостачання до будинків для внутрішньо переміщених осіб в місті Хмельницькому, а також кошти на виготовлення проєктної документації – 2 мільйони гривень (бюджетні призначення 2023 року – 650 тисяч гривень). Всі ці бюджетні кошти передбачаються у зв’язку з планами міської ради побудувати житло для переселенців коштом гранту від Північної екологічної фінансової корпорації (НЕФКО). Питання отримання цього гранту теж розглядалось цього разу.
Для ХКП «Електротранс» передбачено 6,95 мільйонів гривень на придбання матеріалів для ремонту електромереж (контактної мережі), 31 мільйон гривень на придбання 10 автобусів, на придбання обладнання для господарської діяльності (контрольні пункти комплексу телемеханіки тягових підстанцій та диспетчерський пункт управління) – 2,26 мільйона гривень та 5,8 мільйона гривень на придбання автопідйомника для ремонту та обслуговування контактних мереж.
Екологічні ініціативи
Через Управління з питань екології та контролю за благоустроєм передбачено:
- 520 тисяч гривень на заходи щодо відновлення і підтримання сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану річок (виготовлення проектів землеустрою щодо встановлення меж прибережних смуг поверхневих водних об’єктів),
- 100 тисяч гривень на будівництво, розширення, реконструкцію та облаштування вольєрів для утримання тварин у зоокуточку в парку ім. Чекмана,
- 420 тисяч гривень на придбання та впровадження установок, обладнання й машин для збору, транспортування, перероблення, знешкодження та складування побутових відходів,
- 1,2 мільйона гривень на будівництво, розширення, реконструкція споруд і мереж водопроводу і каналізації (в тому числі проектні розроблення).
Паралельно із внесенням змін до бюджету також були затвердженні Програми розвитку та підтримки багатьох комунальних підприємств: комунального підприємства «Елеватор», комунального підприємства по зеленому будівництву і благоустрою міста, комунального підприємства по будівництву, ремонту та експлуатації доріг, комунального підприємства «Парки і сквери міста Хмельницького», комунального підприємства «Хмельницьктеплокомуненерго», комунального підприємства «Спецкомунтранс», комунального підприємства «Чайка», комунального підприємства «Акведук», міського комунального підприємства «Хмельницькводоканал» та внесено зміни до Програми розвитку електротранспорту Хмельницької міської територіальної громади. Також вносились зміни до Статутів деяких КП.
За словами Хмельницького міського голови Олександра Симчишина, на реалізацію заходів у 2023 році в усіх згаданих програмах передбачено фінансування в бюджеті громади шляхом внесення змін на цій же позачерговій сесії.
Питання із зауваженнями
Кінотеатр «Сілістра»
Найцікавіше питання із зауваженнями стосувалось придбання частки ТОВ «Браво» на цілісний майновий комплекс кінотеатру «Сілістра». Під час сесійного засідання це питання розглянули без жодних обговорень. Втім аж два структурні підрозділи мали застереження щодо цього рішення: юридичний відділ та фінансове управління. Логіка проста – чинний Бюджетний кодекс не передбачає розрахунки з бюджетом у негрошовій формі. У рішенні ж пропонується «придбати частку в розмірі 24/100, яка належить ТОВ «Браво» у праві спільної часткової власності на цілісний майновий комплекс кінотеатру «Сілістра» загальною площею 1921,2 кв.м, розташований по вул.Свободи, 1А в місті Хмельницькому, в рахунок часткового погашення заборгованості, яка виникла за договором оренди від 20.06.2000 року». Депутати заперечень не мали та 35 голосами «ЗА» підтримали його.
Земля освіті під забудову
Депутати затвердили проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її в постійне користування департаменту освіти та науки Хмельницької міської ради. І це попри те, що в юридичному висновку зазначено, що вид забудови, а саме будівництво та обслуговування багатоквартирного житлового будинку, не передбачено в зазначеній зоні, а саме в зоні Ж-2с в межах санітарно-захисної зони.

Також юридичний відділ та управління земельних ресурсів надали свої висновки щодо проєкту рішення під номером 98 у порядку денному, яким передбачається поновлення договору оренди громадянину на 3 роки земельної ділянки площею 17 457 м2. Договір було поновлено в жовтні 2020 року, тобто після тієї дати, до якої діяв сам договір. Тепер от депутатам знову було запропоновано укласти додаткову угоду до цього договору, що суперечить статті 126 Земельного кодексу України.

Замість висновків
Загалом чергова сесія Хмельницької міської ради пройшла у звичному стилі. Без будь-яких суперечок та довгих обговорень, а лише з одиничними пропозиціями. Кожного разу проєкти рішення підтримувались стабільними 35 «ЗА», лише у випадку відлучення депутатів від робочого місця на екрані могло засвітитись менше на один голос. Два конфлікти інтересів – про один оголошено, іншим варто було б зацікавитись компетентному органу.
Загалом же не вистачає засідань депутатських комісій, де до повномасштабного вторгнення можна було почути хоч якесь мінімальне обговорення питань порядку денного. Сподіваємось, що наступного разу скликатиметься вже чергова сесія, що передбачатиме засідання всіх постійних депутатських комісій.
Підготувала Альона Береза
Читайте також
Обласні комунальні підприємства: депутати вирішували кадрові та майнові питання
“Гра з доступом” в умовах воєнного стану: міські ради на Хмельниччині