Жити, працювати у громаді й водночас бути депутатом – це час від часу балансувати на корупційній межі. Спокуса проголосувати за таке важливе для твого бізнесу, чи бізнесу твоїх родичів рішення, повірте, дуже висока. Тож втриматись у межах доброчесності буває занадто складно. У 2014 році законотворець вирішив допомогти посадовцям та особам, які здійснюють представницькі функції. Закон України “Про запобігання корупції” не лише дав визначення, що таке реальний та потенційний конфлікт інтересів, а й спосіб їх попередження. Втім, для деяких місцевих депутатів, закон залишається виключно на папері, бо ж де контролюючі органи, а де вони?
Нижче пропонуємо історію про два конфлікти інтересів з останньої позачергової 25 сесії Хмельницької міської ради.
На загал про конфлікт інтересів
Олександр Василишин – депутат Хмельницької міської ради від політичної партії “Європейська солідарність”. У вільний від представницької роботи час, веде підприємницьку діяльність. У його біографії зазначено, що він є директором ринку ТСК “Оптовик”, що на вулиці Геологів. Його прямі бізнесові інтереси вирішувались теж на цій сесії. Зокрема, міські обранці голосували за продовження договорів оренди земельних ділянок під час розгляду питання під номером 98.


Тож під час розгляду цього питання депутат оголосив про наявність у нього конфлікту інтересів та не брав участі у голосуванні.


Конфлікт інтересів? Ні, не чули
Втім не всі міські обранці виявились такими законослухняними. Так під час розгляду питання під номером 75 у порядку денному позачергової 25 сесії Хмельницької міської ради інший депутат проігнорував наявність в нього можливого конфлікту інтересів.
Міські депутати розглядали питання про внесення змін в договори про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Хмельницького. Воно стосувалось лише однієї юридичної особи – приватного підприємства “Консталь”. Зареєстрована ця юридична особа з травня 2016 року на Старокостянтинівському шосе, 26. За цією ж адресою зареєстровані юридичні особи, де бенефіціарним власником є депутат від політичної партії “Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина” Олександр Скочеляс:
- ТОВ “СКБ”
- ТОВ “СК ІНВЕСТ ГРУП”
- ТОВ “ПОДІЛЛЯЖИТЛОБУД” ,
- ТОВ “ХМЕЛЬНИЦЬКЖИТЛОКОМПЛЕКС”
- ТОВ “НОВІ БУДІВЕЛЬНІ ІНВЕСТИЦІЇ”
- ТОВ “ХМЕЛЬНИЦЬКБУДІНВЕСТ” .
ТОВ “ХМЕЛЬНИЦЬКБУДІНВЕСТ” і ТОВ “НОВІ БУДІВЕЛЬНІ ІНВЕСТИЦІЇ”, як і в ПП “КОНСТАЛЬ” керівником і засновником є Олександр Волчелюк. Ну і серед засновників двох юросіб також є юридична особа ТОВ “СК ІНВЕСТ ГРУП”, керівником, засновником та кінцевим бенефіціарним власником якої є згаданий вже нами депутат Олександр Скочеляс.


ТОВ “ХМЕЛЬНИЦЬКБУДІНВЕСТ” та ТОВ “НОВІ БУДІВЕЛЬНІ ІНВЕСТИЦІЇ”
Чи є зацікавленість у Олександра Скочеляса у тому, щоб афілійована з ним юридична особа отримала відтермінування на сплату пайової участі?

Про наявність конфлікту інтересів депутат під час розгляду цього питання не заявляв. Від голосування не утримався і навіть не вийшов із зали, а сміливо і впевнено тиснув “За” двічі – “За основу” та “В цілому”.


До речі, до цього проєкту рішення юридичний відділ Хмельницької міськради надав свій висновок, в якому зазначив, що термін сплати пайової участі зазначених договорів закінчився ще 1 грудня 2022 року, а “тому заява ПП “Консталь” про внесення змін датована після закінчення терміну сплати” за цими договорами. Але наявність зауважень жодним чином не спинила підтримку питання і серед депутатського корпусу міської ради – 34 депутати із 35 присутніх проголосували “ЗА”.

До слова, цей депутат вже отримував протоколи за голосування під час наявності в нього конфлікту інтересів та навіть походу з цим до суду, але, як бачимо, досвід нічого не вчить.
Підготувала Альона Береза
Читайте також
Інформаційні права в умовах воєнного стану: на Хмельниччині презентували результати моніторингу
Як активісти та юристи на Хмельниччині разом допомагають переселенцям