Ефект доміно: хмельницькі депутати проти московського патріархату

4 квітня одразу чотири ради скликали позачергові сесії: Хмельницька міська, обласна та районна, а також Кам’янець-Подільська міська рада. Така синхронність стала своєрідною реакцією на побиття військовослужбовця в приміщенні Свято-Покровського кафедрального собору 2 квітня. Того ж дня релігійна громада відреагувала – провела збори, на яких проголосувала за перехід до Православної церкви України. Попередники передали ключі від храму обраній громадою ревізійній комісії, яка розпочала там інвентаризацію під наглядом правоохоронців. Також дня в соборі вперше за 30 років прозвучала молитва українською мовою.

Рефлексуючи на запит суспільства, депутати висловили свою позицію у межах своїх повноважень: хтось лише проголосувавши за звернення до вищого керівництва країни, а хтось – припинивши право користування земельними ділянками для церков московського патріархату. 

Хмельницькі обласна та районна ради

На розгляд 15 позачергової сесії Хмельницької обласної ради винесли всього два питання: “Про забезпечення зміцнення національної безпеки у сфері свободи совісті та діяльності релігійних організацій на території Хмельницької області” та “Про звернення депутатів Хмельницької обласної ради до Кабінету Міністрів України щодо припинення договорів оренди з релігійними організаціями, які не виконують вимог Законів України.”.

З 47 присутніх депутатів висловились 47 і 45 “ЗА” відповідно. Отож, за що ж проголосували депутати? 

15 позачергова сесія Хмельницької обласної ради. Фото авторок

Зокрема звернулись із пропозицією визначити законопроєкт “Про забезпечення зміцнення національної безпеки у сфері свободи совісті та діяльності релігійних організацій” як невідкладний для його позачергового розгляду Верховною Радою України. 

Окрім того, заборонили діяльність Української Православної Церкви московського патріархату на території області. 

Історію із побиттям військовослужбовця за зверненням депутатів мали б взяти на особливий контроль у поліції та прокуратурі, а патрульну поліцію обранці попросили провести службову перевірку щодо посадових осіб, які склали адмінпротокол на захисника. 

Паралельно з обласними депутатами засідали й хмельницькі районні обранці. У своєму порядку денному вони теж прописали два питання ідентичні, як і в області. Підтримку цим рішенням висловили по 40 депутатів із 41 присутнього на сьогоднішньому засіданні. 

Кам’янець-Подільська міська рада

На півдні області теж обурились через події в Хмельницькому. Синхронно з колегами депутати Кам’янець-подільської міської ради проголосували за два звернення. Одне традиційно про розірвання договорів оренди чи користування з релігійними організаціями, які не виконують вимог законів України. Інше – “до Митрополита Кам’янець-Подільського і Городоцького Феодора (Олексія Гаюна) щодо вимоги виходу Кам’янець-Подільської єпархії УПЦ мп зі складу російської православної церкви”.

Щоправда, у Кам’янці-Подільському перейшли від слів одразу до справи й проголосували ще про припинення користування земельними ділянками московською церквою на території міської громади. У переліку земля одразу під п’ятьма історичними храмами, які входять до туристичної мапи міста.

Так, припинено користування одразу двома ділянками за адресою: вулиця Бучинського, 1 під церквою Православній церкві Преподобного Іова Почаївського.

Церква Преподобного Іова Почаївського користувалась ще однією ділянкою на перетині Нігинського шосе та вулиці Молодіжної. 

Депутати Кам’янець-подільської міської ради також припинили право користування земельною ділянкою під дерев’яною церквою в урочищі Карвасар. Орієнтовний рік заснування –  1799.

Хрестовоздвиженська церква. Фото: Сергій Зисько

Ще один історичний храм – Георгіївський собор теж опинився у нинішньому переліку. Міські депутати припинили право користування земельною ділянкою і під ним.

Скриншот із Google Maps

Церква Покрови Пресвятої Богородиці, що на Руських Фільварках, єдина церква міста, яка функціонувала навіть у період панування радянської влади. Депутати припинили право користування двома земельними ділянками для неї. 

Фото із сайту ua.igotoworld.com

Миколаївська церква має довгу і цікаву історію. Це одна з найстаріших сакральних будівель міста і є пам’яткою архітектури. І їй теж припинили право користування земельною ділянкою.

Фото: Денис Вітченко

Францисканський монастир розташовано у Старій частині міста, неподалік від головної фортеці та Вірменського Бастіону. І він теж у підпорядкуванні московського патріархату. Хоч об’єкт і не діє. Втім, користуватись ділянкою під ним вже також не можуть представники моськовської церкви. 

Фото із Вікіпедії

Ділянку на вулиці Васильєва, ділянку під Церквою Казанської ікони Божої Матері, що на Нігінському шосе, 41, землю біля будинку, 19, що на Хмельницькому шосе, 20 квадратних метрів на розі вулиці Північної та провулку Каньйонного оренду припинено. Ще дві ділянки на вулиці Вокзальній 0.2374 га та 0.0081 га теж більше не перебувають у користуванні московського патріархату. До цього списку варто додати ще ділянку на вулиці Івана Франка, 40 та на вулиці Олександра Удовиченка, 78.

Земля під Храмом Святого Володимира, що на вулиці Князя Володимира, 16а більше не у користуванні Української Православної Церкви московського патріархату.

 Скриншот із Google Maps

Хмельницька міська рада

Перед сесійним засіданням зареєструвалось 38 депутатів. В порядку денному було всього 13 питань. Опісля депутатам було запропоновано розглянути та підтримати 4 звернення. Також направити звернення до Служби безпеки України запропонував депутат міської ради Віталій Підгайчук з голосу. Загалом на розгляд всіх питань та звернень пішло менше ніж година часу. Рішення більшою мірою підтримувались стабільними 38 голосами «ЗА».

Засідання позачергової 26 сесії Хмельницької міськради. Фото авторок

За словами Хмельницького міського голови Олександра Симчишина профільна депутатська комісія збиралася перед позачерговим засіданням 26 сесії Хмельницької міської ради. Правда, про це на офіційному сайті не знайти жодної інформації. Журналістів традиційно також ніхто не запросив на це засідання. 

«Сьогодні депутатська комісія о 8:00 зібралась в залі та провела засідання в зеленій залі. Це було винятково засідання постійної із земельних питань, профільної комісії, яка власне уповноважена готувати такі проєкти рішень. Процедура дотримана 100-відсотково, тому що ми ж розуміємо, що можуть бути й судові позови. Процедура дотримана. Запротокольовано, підготовлено, подано та проголосовано», – наголосив Хмельницький міський голова під час підходу до преси.

Поряд з тим ми поцікавились у юридичному управлінні, чи було попереднє ознайомлення із цими проєктами рішень позачергової сесії. Їх в управлінні до засідання сесії не опрацьовували.

Рішення щодо релігійних громад УПЦ мп

Якщо аналізувати проєкти рішень запропонованого порядку денного, то вони всі стосувались земельних питань, а точніше припинення постійного користування земельними ділянками 10 релігійним спорудам, що є в підпорядкуванні Української православної церкви московського патріархату Хмельницької єпархії. Два проєкти рішення стосувались земельних ділянок, які були передані в постійне користування та ще не забудовані.

Отже, який релігійних споруд торкнулись рішення Хмельницької міської ради, що Хмельницький міський голова обіцяв сьогодні оперативно підписати?

Свято-Покровський кафедральний собор. В рішенні мова йде про припинення права постійного користування Управлінню Хмельницької єпархії Української Православної Церкви на земельну ділянку площею 0,64 га по вулиці Володимирській, 113.

Свято-Покровський кафедральний собор. Фото з відкритих джерел
Скриншот з сайту https://kadastr.live/

Рішення щодо припинення права постійного користування Релігійній організації «Церква Святого Великомученика і цілителя Пантеліймона» (попередня назва – Хмельницьке обласне Братство святого Апостола Андрія Первозванного), код ЄДРПОУ 25879890, на земельну ділянку площею 0,06 га по вулиці Свободи, 7-б.

Скриншот з сайту https://kadastr.live/ 

Загалом земельна ділянка була остаточно не сформована, кадастровий номер не присвоєно та вона наразі не забудована. Відомі лише адреса та площа земельної ділянки.

Собор Різдва Богородиці. Мова йде про припинення права постійного користування Релігійній організації «Релігійна громада храму Різдва Пресвятої Богородиці м. Хмельницького Хмельницької Єпархії Української православної церкви» (попередня назва – Релігійна громада Церкви Різдва Пресвятої Богородиці) на земельну ділянку площею 0,1524 га по вулиці Вайсера, 15.

Собор Різдва Богородиці. Фото з відкритих джерел
Скриншот з сайту https://kadastr.live/

Храм Казанської ікони Божої Матері. Мова йде про припинення права постійного користування Релігійній організації «Релігійна громада Храму Казанської Ікони Божої матері м. Хмельницького Хмельницької Єпархії Української православної церкви» (попередня назва – Парафія храму Казанської Ікони Божої Матері) на земельну ділянку площею 0,1236 га по вулиці Шухевича, 11/2.

Храм Казанської ікони Божої Матері. Фото з відкритих джерел

Свято-Параскевинський храм. Припинити право постійного користування Релігійній громаді «Релігійна громада Свято-Параскевинської парафії м. Хмельницького Хмельницької Єпархії Української православної церкви» (попередня назва – Громада Української православної Свято-Параскевинської церкви) на земельну ділянку площею 0,1625 га по вулиці Зеньковського, 29.

Свято-Параскевинський храм. Фото з відкритих джерел

Спасо-Преображенський храм. В рішенні мова йде про припинення право постійного користування Релігійній громаді Спасо-Преображенського Храму Української православної церкви на земельну ділянку площею 0,25 га по вулиці Молодіжній, 2/3.

Спасо-Преображенський храм . Фото з відкритих джерел
Скриншот з сайту https://kadastr.live/

Свято-Покровська церква. Мова йде про припинення права постійного користування Релігійній громаді «Свято-Покровський Храм м. Хмельницького Хмельницької Єпархії Української православної церкви» (попередня назва – Українська православна церква) на земельну ділянку площею 0,1529 га по вулиці Профспілковій, 41.

До речі, у 2019 році релігійна громада з УПЦ мп перейшла до Православної церкви України. Така інформація зазначена у бібліодайджесті за 2021 рік. Однак земельне питання для цієї релігійної громади до цього часу чомусь не вирішувалось.

«Питання, скажімо так, підвисше. Релігійна громада цього храму перейшла в ПЦУ. І цілком можливо, що цьому рішенню не прийдеться давати ходу, якщо вони там найближчим часом закінчать все по документах. Там питання документальне залишилось тільки і все.І тому швидше за все сенсу… юридичних наслідків це рішення про Профспілкову, 41 не буде мати. Вони, здається, ще восени провели великі збори, де була вся лезнівська громада, і одностайно проголосували про перехід», – прокоментував Олександр Симчишин запізнілий розгляд питання припинення права користування цією земельною ділянкою.

Свято-Покровська церква. Фото з відкритих джерел

Свято-Миколаївський храм. У рішенні мова йде про припинення права постійного користування Управлінню Хмельницької єпархії Української Православної Церкви на земельну ділянку площею 0,5 га по вулиці Свободи, 2б.

Свято-Миколаївський храм. Фото з відкритих джерел
Скриншот з сайту https://kadastr.live/

В цьому випадку мова йде про рішення щодо припинення права постійного користування Управлінню Хмельницької єпархії Української Православної Церкви на земельну ділянку площею 0,1344 га по вулиці Тиха, 29/4.

Скриншот з сайту https://kadastr.live/

Земельна ділянка наразі не забудована. Поряд з тим вона сформована та присвоєно кадастровий номер.

Свято-Георгіївський храм. Цієї релігійної споруди торкнулися два проєкти рішень. Зокрема щодо припинення права постійного користування Релігійній організації «Українська Православна Церква Свято-Георгіївського Храму міста Хмельницького Хмельницької Єпархії Української православної церкви» (попередня назва – Громада Української православної церкви) на земельну ділянку площею 0,32 га по вулиці Івана Франка, 1/15.

Свято-Георгіївський храм. Фото з відкритих джерел
Скриншот з сайту https://kadastr.live/

Рішення про припинення права постійного користування ще однією земельною ділянкою площею 0,78 га по вулиці Івана Франка, 1/15.

Скриншот з сайту https://kadastr.live/

Свято-Іоанно-Предтеченський Чоловічий Монастир. Мова йде про рішення щодо припинення права постійного користування Свято-Іоанно-Предтеченському Чоловічому Монастиру Хмельницької Єпархії Української православної церкви на земельну ділянку площею 1,3446 га по вулиці Шевченка, 5 в селі Велика Калинівка Хмельницького району.

Свято-Іоанно-Предтеченський Чоловічий Монастир. Фото з відкритих джерел
Скриншот з сайту https://kadastr.live/

Свято-Троїцький Храм. Припинити право постійного користування Релігійній організації «Релігійна громада Свято-Троїцького Храму с. Черепова, Хмельницького району Хмельницької Єпархії Української православної церкви» на земельну ділянку площею 0,206 га по вулиці Центральна, 38 в селі Черепова Хмельницького району.

Свято-Троїцький Храм. Фото з відкритих джерел
Скриншот з сайту https://kadastr.live/

Троїцька церква розташовується у маленькому селі Черепова, серед таких же невеличких сіл, як Осташки та Велика Калинівка. Неподалік розташовується Чорний Острів, до якого пролягає траса з обласного центру. Церква збудована в 1880 році.

За словами міського голови Олександра Симчишина, в Хмельницькій громаді релігійним громадам московського патріархату в минулому було виділено понад 20 земельних ділянок в постійне користування. Більшість з цих ділянок є комунальними. Поряд з тим 6 ділянок, якими користується УПЦ московського патріархату на території міської громади, перебувають взагалі у приватній власності. 

Засідання позачергової 26 сесії Хмельницької міськради. Фото авторок

Протягом минулого року міська рада позбавила УПЦ мп права користуватися лише 3 ділянками. Зокрема, мова про земельні ділянки на вулиці Панаса Мирного, 16/1 АІнститутській, 6/Г та Юрія Руфа, 48 (колишня вулиця Чехова). Останні дві ділянки відвели під облаштування скверів. Водночас на вулиці Панаса Мирного, 16/1 А планують збудувати новий навчальний заклад.

За словами міського голови, після того, як релігійні громади проведуть перереєстрації статутів всі земельні ділянки будуть передані в постійне користування релігійним громадам Православної церкви України.

Звернення з умовно юридичною силою

Якщо говорити про проєкти рішень, то їх хоча б було завчасно оприлюднено та сформовано порядок денний позачергової сесії. А от текстів 4 звернень депутати і в очі не бачили. Міський голова лише озвучив інформацію про те, кому ці звернення будуть адресовані та їх короткий зміст. Загалом головуючим було озвучено чотири звернення: 

  1. Звернення до Голови Верховної ради України та депутатів з вимогою заборонити на законодавчому рівні діяльність УПЦ мп;
  2. Звернення до очільника Патрульної поліції України Жукова Євгена Олександровича стосовно проведення службового розслідування щодо дій патрульних поліцейських;
  3. Звернення до начальника Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області Герасимчука Руслана Володимировича щодо необхідності особистого контролю і справедливого розслідування кримінального правопорушення щодо групи осіб, яка побила в храмі військового;

Звернення до очільника Хмельницької обласної прокуратури Олійника Олексія Леонідовича аналогічного змісту, що і попереднє, однак з вимогою захисту інтересів військового та захисту інтересів держави та щодо необхідності вручення підозри за статтею 296-2 ККУ (хуліганство).

Розгляд звернень під час позачергового засідання. Фото авторок

«Ми неодноразово такі звернення голосували. Звичайно, що вони мають умовно юридичну силу, ну але ця ситуація, як зараз… це копійка до копієчки. Кожна наша дія, вона потрібна для того, щоб отримати фінішний результат і або ворожих, сектанських церков в нас не було», – прокоментував розгляд звернень Олександр Симчишин.

Також депутат Хмельницької міської ради Віталій Підгайчук запропонував звернутись до Служби безпеки України з проханням перевірити діяльність московського патріархату на наявність колабораціонізму.

московський патріархат сиплеться, а слідство триває

У справі побиття ветерана, за інформацією керівника Хмельницького районного управління поліції Василя Птащука, кримінальне провадження відкрите за статтею 125 ККУ та вже вручено підозру одному обвинуваченому (священнику). Правда її було вручено батькам, а не самому обвинуваченому, оскільки він не перебував за місцем свого проживання. 

Водночас у Головному Управлінні Нацполіції в Хмельницькій області зазначають, що у справі про побиття військового у приміщенні храму відкрите додаткове кримінальне провадження за статтею 125 Кримінального кодексу України, оскільки потерпілий звернувся до поліції із відповідною заявою. В межах розслідування потерпілий направлений на проходження судово-медичної експертизи. У кримінальному провадженні, відкритому за статтею 125 ККУ,  слідчі уже оголосили про підозру. Розслідування триває.

Як бачимо, події недільного ранку запустили ефект доміно в області. Від побиття до переходу з московського патріархату головного собору області минуло всього пів дня. Втім, якщо хтось сподівався, що у будні про це забудуть та історія на цьому закінчиться, то він помилився. Депутати одразу чотирьох рад вирішили кувати залізо, поки воно гаряче. Втім припинити користування земельною ділянкою і проголосувати звернення – це навіть не початок. Чи вдасться Хмельниччині, де до 2019 року було чи не найбільше храмів московського патріархату, цивілізовано пройти цей шлях та повернути їх Православній Церкві України? Сподіваємось. 

Прикро, що цей процес так масово запустився лише після побиття військового… 

Підготували Альона Береза, Марія Турчина

Читайте також

Позачергова сесія Хмельницької міськради й депутатські конфлікти інтересів

Позачергова сесія Хмельницької міськради: зміни до бюджету і сумнівні земельні питання
Попередній Позачергова сесія Хмельницької міськради: зміни до бюджету і сумнівні земельні питання

Залиште свій коментар