Отримання інформації для медійників є надзвичайно актуальним питанням. Актуальним воно залишається і в умовах воєнного стану, адже читачі та глядачі мають отримати правдиву та перевірену інформацію. Поряд з тим здобувати інформацію стало набагато важче. А все тому, що органи влади користуються можливістю не комунікувати з медійниками або ж комунікувати так, як їм вигідно. Ми вже розповіли вам про те, як комунікує Хмельницька обласна військова адміністрація та Хмельницька міська рада із медійниками.
Цього разу поговоримо про інші міські ради в області і те, як вони організовують комунікацію з медійниками в умовах воєнного стану. Ну, і, звісно, про бюджетні кошти, які вони витрачають на це.
Кам’янець-Подільська міська рада
У вересні 2022 року Інститут масової інформації зафіксував, що у Кам’янці-Подільському не допустили знімальну групу TPK “Кам’янець-Подільський” на засідання координаційної ради, яке відбувалося в приміщенні міської ради.
Відмову посадовці мотивували тим, що засідання проводилося в закритому режимі, мовляв, розглядалися стратегічні питання. Про проведення цього засідання Кам’янець-Подільська міська рада розлого повідомила на своєму сайті 14 вересня.
Втім отримати хоч якісь притомні пояснення від кам’янець-подільських посадовців представниці ІМІ так і не вдалось. Депутатка, а за сумісництвом завідувачка відділу інформаційної діяльності, взаємодії з органами влади та зв’язків Ірина Шелепницька спочатку виявилась занадто зайнятою для розмови, а згодом просто припинила відповідати на дзвінки. Мер Михайло Посітко телефонні дзвінки теж проігнорував.
А тепер детальніше. У своїй взаємодії із медійниками Кам’янець-Подільська міська рада керується своїм Регламентом. Жодних змін від 2020 року депутати у нього не вносили. У цьому документі чітко йдеться, що «представники телебачення, радіо і преси повинні бути акредитовані міською радою на певний термін або на весь період скликання міської ради». Самі формулювання суперечить чинному медійному законодавству України, де акредитація вже більше про особисте бажання, ніж про обов’язок. Можна було б спробувати виправдати недопуск саме цим пунктом з Регламенту, та TPK “Кам’янець-Подільський” таку акредитацію має від квітня 2021 року. Тож, якщо вірити Регламенту з ними мали б вести «безпосередню комунікацію». А ще надавати матеріали сесії. Правда, у законодавстві немає жодної норми, яка б могла обмежити можливість отримати матеріали не акредитованими журналістами.
Не змінювали обранці й Регламент виконавчого комітету цієї ради. Наразі чинною є редакція від кінця липня 2016 року, в яку вносились зміни лише 1 листопада 2018 року в частині запровадження онлайн-трансляцій засідань виконавчого комітету Кам’янець-Подільської міської ради.
Загалом в цій міській раді повідомили, що починаючи з 24 лютого ними проводились різноманітні заходи, на яких були присутні журналісти. Мова про засідання сесій, пресконференції, брифінги та загальноміські заходи.
Із позитивного – ця міська рада завчасно оприлюднює інформацію про скликання сесійних засідань і це стосується навіть позачергових сесійних засідань. До прикладу, розпорядження про скликання 27 сесії, яка відбудеться 2 березня 2023 року, було оприлюднене 17 лютого, в день, коли було видане саме розпорядження міським головою. Про скликання 26 позачергової сесії, яка відбулась 10 січня 2023 року, інформацію оприлюднено 28 грудня 2022 року. Ще з позитивного – кожне розпорядження міського голови містить перелік питань, що виносяться на розгляд депутатам. Якщо порядок денний змінюється, то міський голова видає розпорядження з оновленим переліком питань.
А з кінця вересня 2022 року рада відновила відеотрансляції засідань сесій, відеотрансляції засідань депутатських комісій, які, на відміну від Хмельницької міської ради, відбуваються навіть в умовах воєнного стану, а от відеотрансляції засідань виконавчого комітету не було відновлено ще від лютого 2022 року. Ймовірно це пов’язано з тим, що виконавчий комітет у 2022 році так і не вдалось зібрати через відсутність кворуму. Така ж доля спіткала і деякі сесійні засідання (до прикладу, дата засідання 20 сесії міської ради змінювалась тричі), хоча тут ситуація із кворумом дещо краща.
Старокостянтинівська міська рада
За інформацією наданою у відповідь на інформаційний запит, міська рада не приймала окремі документи, якими регулюється комунікація з журналістами. Під час комунікації з ними рада керується чинними редакціями Регламенту міської ради та Регламенту виконавчого комітету, в які з 24 лютого не вносились будь-які зміни.
Відповідно до Регламенту міської ради «відкритість роботи Ради забезпечується шляхом присутності представників засобів масової інформації, які можуть бути акредитовані при Раді з метою створення сприятливих умов для здійснення їх професійної діяльності, а також запрошених осіб, почесних гостей і членів Громади на пленарних засіданнях Ради та засіданнях її комісій в порядку, передбаченому Регламентом». Також в Регламенті зазначено, що акредитація представників засобів масової інформації здійснюється розпорядженням міського голови відповідно до вимог Закону України «Про інформацію». Поряд з тим, за наданою інформацією представники медіа щодо акредитації при міській раді до неї не звертались.
Регламент виконавчого комітету передбачає, що розповсюдження інформації про роботу виконавчих органів міської ради здійснюється в засобах масової інформації міста та на офіційному сайті виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради. Водночас запрошення на засідання виконкому представників засобів масової інформації здійснює відділ з питань внутрішньої політики виконавчого комітету міської ради.
Також Регламентом міської ради передбачається проведення у залі засідань фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису та шляхом розміщення інформації на офіційному сайті ради.
Засідання ж виконавчого комітету відповідно до Регламенту транслюються онлайн на офіційному сайті виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради. За словами міськради архів відеотрансляцій засідань виконкому зберігається у вільному доступі на офіційному сайті.

Справді на офіційному сайті Старокостянтинівської міськради є відповідні профільні розділи, які містять архіви засідань виконавчого комітету та засідань сесій міської ради. Однак матеріали в них не оновлювались з 24 лютого 2022 року.
Заходи Старокостянтинівської міської ради у 2022 році відвідали журналісти газет «Наше місто», «Життя Старокостянтинівщини» та Старокостянтинівського міського радіомовлення. На сайті ради передбачено окремий розділ, де розміщується інформація про прогнозовані заходи. Втім після 24 лютого 2022 року інформація оприлюднювалась лише двічі: основні тижневі заходи, заплановані виконавчим комітетом Старокостянтинівської міської ради на період 13.06 – 19.06.2022 року та на період 20.06 – 26.06.2022 року. Водночас в розділі оголошення інформація радою оновлюється регулярно, однак лише єдиний раз тут можна побачити інформування про скликання 17 сесії міської ради.

На 3 березня скликалось сесійне засідання, інформація та розпорядження міського голови були оприлюднені завчасно – 21 лютого. За гарною традицією, одночасно оприлюднюється і графік засідань всіх депутатських комісій. Втім від 24 лютого 2022 року – це єдине оголошення про скликання сесійних засідань.
Інформацію про скликання сесійних засідань також можна отримати із розпоряджень міського голови, які оприлюднюють в розділі “Правові акти”. Втім, у цьому розділі не можливо дізнатися точну дату і час оприлюднення цих розпоряджень.
Волочиська міська рада
У Волочиській міській раді не має жодних локальних нормативних актів, які б регулювали комунікацію міської ради та її структурних підрозділів із журналістами. Рада у сфері цих відносин керується чинним законодавство та власними нормативно-правовими актами.
Відповідно до Регламенту міської ради відкритість її роботи забезпечується шляхом присутності представників засобів масової інформації, а також запрошених осіб, почесних гостей і членів територіальної громади на пленарних засіданнях ради та засіданнях її комісій. Поряд з тим гласність роботи ради забезпечується шляхом проведення у залі засідань аудіо- та відеозапису, розміщення інформації на офіційному сайті Волочиської міської ради.
За інформацією міської ради, прямі трансляції засідань у соціальну мережу Facebook здійснює представник однієї із депутатських фракцій. Водночас хто саме – невідомо.
За весь період дії воєнного стану лише на одній сесії цієї ради були присутні журналісти – кореспондент та оператор телеканалу «Суспільне Хмельницький».Щодо інформування громадськості та журналістів про скликання, до прикладу, сесійних засідань, то окремої інформації в розділі «Новини» чи «Оголошення» на офіційному сайті не розміщується. Цю інформацію можна знайти в розділі «Депутатський корпус», а саме у підрозділі «Розпорядження», в якому оприлюднюються розпорядження міського голови про скликання сесійних засідань.

Розпорядження оприлюднюються завчасно, а сам текст розпорядження, окрім переліку питань, які розглядатимуться, містить також графік засідань профільних депутатських комісій. На тому і все. Інформація про скликання сесійних засідань чи інформація про результати розгляду питань під час них ні на сайті, ні на офіційній сторінці у фейсбуці не оприлюднюється.
Шепетівська міська рада
У Регламенті Шепетівської міської ради та Регламенті виконавчого комітету цієї ж ради жодних надзвичайних особливостей. Чинні редакції були затверджені влітку 2021 року. Тут традиційно про відкритість і гласність роботи колегіальних органів йдеться, що вони забезпечуються “шляхом проведення громадянами України та представниками ЗМІ фото, відео і кінозйомки, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також може здійснюватися відео та аудіо трансляція засідань через мережу Інтернет, гучномовці, аудіо озвучувальну техніку, радіо, телебачення тощо”.
Хоч на сайті навіть є розділ із назвою «Трансляції», однак він абсолютно порожній. Шепетівська міська рада також має ютуб-канал, але і він давно не оновлюється.
У Регламенті ради також є пункт, що присвячений акредитації журналістів при міській раді. З хорошого – його норми не мають зобов’язувального характеру, а більше схожі на додаткову можливість.
В Регламенті також зазначено, що у разі порушення законодавства про інформацію або цього регламенту представником засобів масової інформації, рада, процедурним рішенням, може позбавити його акредитації на визначений нею термін. Досить цікавий пункт, який не містить більш детального пояснення процедури позбавлення акредитації, а тому може застосовуватись радою на свій суб’єктивний розсуд.
За наданою інформацією анонс основних заходів управлінь та відділів апарату Шепетівської міської ради та її виконавчого комітету оприлюднюється на офіційному сайті та знаходиться у вільному доступі, а представники медіа можуть ознайомитися з переліком анонсованих заходів на сайті та на офіційних сторінках міської ради у соціальних мережах. Міська рада також зазначила, що медіа можуть безперешкодно брати участь у заходах за власною ініціативою.
Рада у своїй відповіді зазначила, що журналісти ТОВ ТРК «Like TV» минулого року були присутні на 8 засіданнях сесій міської ради та на 7 засіданнях виконавчого комітету.Ми дослідили розміщення інформації міською радою на її офіційному сайті. В розділі «Міська рада» наявний спеціальний підрозділ з назвою «Основні заходи», в якому можна побачити розміщення інформації про заходи в місячному розрізі. Остання додана туди інформація там – План заходів на січень 2023 року (дата аналізу – 25 лютого). Тобто майже під кінець лютого план заходів на місяць, що вже закінчується, до цього часу не оприлюднено.

Протягом кількох років анонсування заходів не завжди збігається у даті збігається із датою, коли ті заходи відбулися. Однак це радше виключення, ніж практика. З результатами аналізу можна ознайомитись у таблиці “Інформування про засідання сесії та виконавчого комітету Шепетівської міськради”.
Розпорядження міського голови щодо скликання сесійних засідань регулярно публікуються на сайті Шепетівської міської ради. Вони містять у тексті перелік питань, що будуть розглядатися, та інформацію про засідання профільних депутатських комісій.


Бюджети на висвітлення діяльності

У 2022 році з бюджету Кам’янець-Подільської міської територіальної громади на висвітлення інформації про роботу міської ради, виконавчого комітету міської ради, департаментів, управлінь, відділів, служб інших структурних підрозділів міської ради та загальноміські заходи шляхом вміщення матеріалів в періодичних виданнях, на телебаченні та радіомовленні, виділили 322 тисячі гривень. Ці кошти отримали регіональні медіа. Однак всю суму не використали – 97,4 тисяч гривень залишилось. На 2023 рік на ці ж потреби у бюджет заклали 315 тисяч гривень.
Серед міських рад районного значення Старокостянтинівська міська рада заклала найбільшу суму на висвітлення своєї діяльності – 402 тисячі гривень. На відміну від своїх південних колег, частину цих коштів заплатили й обласним медіа. На 2023 рік витрати на висвітлення діяльності тут збільшили на сто тисяч гривень.
Відповідно до “Програми висвітлення діяльності Шепетівської міської ради, її виконавчих органів” у 2022 році було використано майже 239 тисяч гривень бюджетних коштів. Кошти перерахували місцевим медійникам.

Висновок
Загалом міські ради на Хмельниччині, які ми дослідили, досить по-різному відреагували на введення воєнного стану в Україні. Хтось, як Хмельницька міська рада, воліє не запрошувати журналістів на свої сесійні засідання з обґрунтуванням необхідності дотримання заходів безпеки та скасували онлайн-трансляції. Інші ж, до прикладу Кам’янець-Подільська міська рада, на певний час припинили оприлюднювати відеозаписи засідань своїх колегіальних органів, однак з недавнього часу їх відновили.
Якщо ж говорити про виділення бюджетних коштів на висвітлення діяльності, то таку практику органи публічної влади на Хмельниччині не закинули, за виключенням Волочиської міської ради. Всі ж інші минулого року витрачали на це бюджетні кошти, так і в цьому планують робити аналогічно. І це все відбувається тоді, коли більше як рік в Україні йде повномасштабна війна, а українці й дня не проводять без того, щоб не збирати кошти на щось корисне для захисників та захисниць.
Підготували Альона Береза, Альбіна Карман
Читайте також
Інформаційні права в умовах воєнного стану: на Хмельниччині презентували результати моніторингу
Інформаційні права: що саме моніторить регіональне представництво Офісу Омбудсмана