За майже рік, що минув від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, мільйонам українців довелося покинути рідні домівки й почати жити на відносно спокійних територіях в новому статусі – внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Згідно зі звітом Мінреінтеграції про підсумки 2022 року в Україні офіційно зареєстровано майже пʼять мільйонів ВПО, а за міжнародними оцінками кількість внутрішніх переселенців перевищує сім мільйонів громадян.
Чи захищені в Україні переселенці? Які проблеми їм доводиться розв’язувати, щоб довести свій статус та отримати право на пільги й державні гарантії. Відповіді на ці запитання ЖАР.INFO зʼясовував разом із юристкою Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Хмельницькій області Ольгою Чорною.
Перший крок – стати на облік ВПО
Претендувати на пільги й державні гарантії може людина, яка отримала статус ВПО, тобто стала на відповідний облік і отримала довідку, пояснює юристка Ольга Чорна. Обов’язкової вимоги реєструватися як переселенець немає, однак отримати пільги без довідки ВПО не вдасться. Водночас довідка переселенця дає право на отримання грошової допомоги від держави, забезпечення лікарськими засобами, на першочергове зарахування дітей ВПО до навчальних закладів, отримання харчування у цих закладах.

Якщо з документами все гаразд, особа має відмітку про зареєстроване місце проживання на території, де відбуваються бойові дії, або в тимчасово окупованих населених пунктах, проблем при взятті на облік не виникає.
«Стати на облік як ВПО сьогодні можна і онлайн, через мобільний застосунок «ДІЯ», і офлайн, звернувшись до найближчого територіального підрозділу органів соціального захисту населення чи ЦНАПу. В разі реєстрації онлайн в додаток мають бути підвантажені картка платника податків та ID-картка або закордонний біометричний паспорт. Якщо ж потрібно отримати статус переселенця для дитини, слід завантажити також свідоцтво про її народження», – зазначає юристка.
Детальну інструкцію про те, як зареєструвати статус ВПО та отримати довідку переселенця, можна переглянути на вебпорталі «Дія».

Коли статус переселенця необхідно доводити
На практиці у багатьох вимушених переселенців виникають труднощі. Зазвичай з проблемами стикаються люди, які загубили документи, рятуючись від війни, чи втратили їх в результаті бойових дій, або ж ті, чиє місце реєстрації не відповідає фактичному місцю проживання. Тобто фактично людина мешкала там, де зараз точаться бої, а зареєстрована, наприклад, на Хмельниччині.
Утім, навіть такі ситуації можна владнати, переконує юристка. Засвідчити факт проживання на територіях, де відбуваються бойові дії, чи в тимчасово окупованих населених пунктах можуть, наприклад, військовий квиток, трудова чи медична книжка, свідоцтво про реєстрацію права власності, домова книжка або навіть табель дитини чи медична довідка.
«Був випадок, коли до юристів зверталися переселенці, які фактично мешкали в Києві, хоча зареєстровані були в області, віддаленій від лінії фронту. Довести факт проживання тоді допомогла копія трудової книжки, де був запис про місце роботи в Києві. До речі, в пригоді може стати й довідка з Пенсійного фонду за формою 5-ОК чи 7-ОК. Вона покаже, яке підприємство, установа чи організація здійснювали відрахування за працівника до фонду», – розповідає Ольга Чорна.
Та позаяк немає єдиного алгоритму доведення місця проживання ВПО для усіх можливих випадків, юристка радить, звертаючись до ЦНАПу чи органу соціального захисту, мати з собою усі наявні документи, які містять інформацію, де саме мешкала людина.

Важливо також знати, що люди, які не мають документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, мають право на безоплатну вторинну правову допомогу з питань встановлення в судовому порядку фактів, що мають юридичне значення, пов’язаних з оформленням та видачею таких документів. Це означає, що переселенцям не доведеться оплачувати послуги юриста чи адвоката, який представлятиме їхні інтереси. Тож якщо виникне потреба доводити свою приналежність до категорії внутрішньо переміщених осіб у суді, достатньо звернутися до одного з бюро правової допомоги, яких на Хмельниччині, зокрема, налічується 20.
Зміна місця проживання ВПО: на що це впливає?
Як діяти, якщо ВПО доводиться змінювати місце тимчасового перебування? Це одне з поширених запитань, з якими звертаються переселенці до юристів.
За словами Ольги Чорної, якщо людина отримує грошову допомогу від держави, то зобов’язана повідомляти про зміну місця свого проживання.
«Про свій переїзд переселенець повинен повідомити орган соціального захисту населення за новим місцем перебування. Зробити це треба протягом десяти днів після прибуття. Адже якщо людина буде зареєстрована в двох областях та отримає додаткові кошти як ВПО, пізніше їй доведеться повертати неправомірно отриману допомогу», – пояснює юристка.
Як підтвердити трудовий стаж, якщо немає трудової книжки
Персоніфікований облік у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування в Україні запроваджено з 1 січня 2004 року. Відтоді отримати відомості про стаж можна з Реєстру застрахованих осіб. Натомість підтвердити стаж роботи до зазначеної дати без трудової книжки буде значно складніше. А якщо підприємство, де працювала людина, ще й перебуває на тимчасово окупованій території, ліквідоване чи зруйноване, доведеться докласти чимало зусиль.
«У законодавстві є вимога до роботодавця надавати звільненому працівникові наказ про звільнення. Маючи такий наказ на руках, можна довести, що людина працювала на підприємстві. Допоможуть також запити до розпорядників інформації – підприємств, архівів, а також подяки, грамоти від роботодавця, якщо збереглися. Звичайно, зібрати все це – кропітка праця. І, як правило, крапку в таких справах ставить суд», – каже Ольга Чорна.
Грошова допомога для переселенців
Сьогодні виплата грошової допомоги для вимушених переселенців відбувається відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабміну від 20 березня 2022 року №332. Розмір допомоги визначений чітко: для осіб з інвалідністю і неповнолітніх дітей – 3 000 гривень, для працездатних осіб – 2 000 гривень на місяць.
На цю допомогу мають право люди, які перемістилися з тимчасово окупованих територій та територій, де відбуваються бойові дії, особи, які перебувають на територіях бойових дій чи в тимчасовій окупації, а також люди, які зафіксували факт знищення майна. Перелік територій визначено документально, проте треба мати на увазі, що він регулярно актуалізується.
Як пояснює Ольга Чорна, люди, які мають статус ВПО з 2014 року, не повинні знову йти до органів соціального захисту, перерахунок допомоги здійснили автоматично. Щодо тих, хто лише отримав статус переселенця, то навіть якщо особа звернеться по цю допомогу наприкінці місяця, кошти вона отримає за весь місяць.
Крім того, фінансову допомогу переселенцям надає багато міжнародних організацій. Однак, подаючи заявки на такі виплати, треба перевіряти достовірність інформації. Слід звертати увагу, щоб оголошення були розміщені на офіційних ресурсах, оскільки зафіксовано багато випадків шахрайств, коли замість допомоги люди позбуваються власних коштів.
Куди звертатися по консультації
Перелік проблем, які доводиться розв’язувати переселенцям, величезний. І зазвичай без фахової допомоги не обійтися. Правову допомогу ВПО сьогодні надають як громадські організації, так і державні інституції, насамперед – державна система безоплатної правової допомоги (БПД).
Щоб проконсультуватися з юристами системи БПД, достатньо зателефонувати до контактного центру за номером 0 800 213 103 (дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів безкоштовні); номер для дзвінків з-за кордону +38 (044) 363 10 41 (вартість дзвінка з-за кордону за тарифами вашого оператора зв’язку). Юристи на зв’язку в будні з 8:00 до 19:00, у суботу та неділю – з 9:00 до 18:00.

Отримати консультації офлайн можна в бюро правової допомоги (адреси бюро можна дізнатися за посиланням https://bit.ly/bpd_buro), а онлайн – через мобільні застосунки «Безоплатна правова допомога» та «Твоє право». Готові правові консультації з актуальних тем (з посиланнями на нормативно-правові акти, судові рішення, зі зразками процесуальних документів) розміщені на довідково-інформаційній платформі правових консультацій «WikiLegalAid».
Підготувала Оксана Банкова
Читайте також:
Чому в Хмельницькому працевлаштувалися лише 16% ВПО
Як активісти та юристи на Хмельниччині разом допомагають переселенцям
Центр для переселенців: “Я – Маріуполь”
Як допомогти переселенцям та учасникам бойових дій вирішувати правові проблеми: активісти та юристи Хмельниччини обʼєднують зусилля