Чому в Хмельницькому працевлаштувалися лише 16% ВПО

Від початку року в Хмельницькій міській громаді зареєстровано 36 370 внутрішньо переміщених осіб, за даними управління праці та соцзахисту населення Хмельницької міської ради. З них лише 466 особи були зареєстровані, як безробітні. І, за даними міського центру зайнятості, наразі лише 80 з них працевлаштувалися. Це — 16% від загальної кількості.

Чому кількість ВПО, які шукають роботу в Хмельницькому, наразі скоротилася? Які проблеми з пошуком роботи у них виникають? Які основні причини цього? Читайте в матеріалі. 

Немає вакансій за спеціальністю

Переселенка з Маріуполя Людмила Самсонюк приїхала до Хмельницького у березні й одразу подала документи на отримання статусу ВПО. Роботу шукала не одразу — не мала з ким залишити дитину, втім, оголошення переглядала. Коли вже дитина пішла до дитячого садочку, жінка звернулася до Хмельницького міського центру зайнятості. Вакансій за її фахом — вчителька початкових класів — на той момент не було. За словами Людмили, у Центрі запевнили, що таку роботу вона навряд знайде у Хмельницькому і запропонували пройти курси кухарки або швачки. Жінка вирішила все ж таки продовжити пошуки роботи за фахом і згодом працевлаштувалася у приватній школі.

Людмила Самсонюк.
Фото з особистого архіву співрозмовниці.

Згодом я віднесла своє резюме в департамент освіти міста Хмельницького. Знову тиша. Ніхто не телефонував. Шукала роботу самотужки. Потім побачила в групі “ЯМаріуполь” вакансії. Мені передзвонила менеджерка з підбору персоналу, дала мені необхідні номери телефонів, де шукали працівників моєї спеціальності. Я сама дзвонила і ходила на співбесіди. Зрештою влаштувалася  на роботу  у Хмельницький приватний ліцей “Гармонія” вчителькою початкових класів. До декрету в мене вже було 4 роки стажу в цій професії”, — розповіла Людмила. 

Без досвіду роботи 

Знайти роботу в Хмельницькому через Центр зайнятості також не зміг переселенець з Маріуполя Олександр Дьячков. Основною проблемою він називає відсутність досвіду в трудовій книжці.

Олександр Дьячков.
Фото з особистого архіву співрозмовника. 

Після приїзду в квітні одразу почав оформлювати ВПО і одразу почав пошук роботи, але довгий час це було безрезультатно. Звертався в Центр зайнятості, але роботи за моїм фахом (металургія) тут немає, а без досвіду роботи ніхто возитися зі мною не хоче”, — каже переселенець.

Згодом Олександр все ж знайшов роботу. Втім, неофіційну і сезонну. Зимою працювати там не вийде. А годувати сім’ю й платити за житло, каже чоловік, потрібно постійно. 

“У мене є хороший водійський досвід і я зараз його “підкріплюю”, неофіційно працюючи у фірмі шерингу електросамокатів. Відповідно також шукав вакансії водія, автослюсаря, але, як я вже сказав, без досвіду в трудовій книзі нікому я не треба, і досвід на словах нікого не цікавить. Відмовляли через це не раз”, — розповів чоловік.

Однак, і зі слів Людмили, і зі слів Олександра, роботодавці Хмельницького до переселенців ставляться лояльно і співчувають їм. Відмов через небажання брати на роботу їх саме як ВПО не було. 

Що кажуть у Центрі зайнятості

У Хмельницькому міському центрі зайнятості заступниця директора Інна Білик запевняє, що навіть без досвіду в трудовій книжці у Хмельницькому можна знайти роботу. Каже, є роботодавці, які готові навчати людей прямо на робочому місці шляхом короткострокового стажування. 

Дійсно є невідповідність досвіду роботи, який мають ВПО, потребам, які сьогодні є на ринку праці в Хмельницькому, зокрема, і в регіоні. Але на сьогодні ми можемо запропонувати роботу і вчителям, і вихователям, і лікарям, продавцям, швачкам, операторам АЗС, водіям тощо. Якщо мати на меті працевлаштування, то на ринку праці нашого міста можна працевлаштуватися і пройти стажування”, — пояснює заступниця директора Хмельницького міського центру зайнятості Інна Білик.

На сьогодні в Хмельницькому є більше 300 актуальних вакансій як для чоловіків, так і для жінок. Це робота в сфері обслуговування, автоперевезення, вакансії автомашиністів, водія тролейбуса, помічника вихователя, лікарів різних напрямків, бухгалтера, фахівця графічного дизайну, некваліфіковані вакансії тощо. 

Про позитивний досвід співпраці з Хмельницьким міським центром зайнятості нам розповіла регіональна координаторка благодійного фонду “Рокада” Тетяна Сич. Коли фонд розпочинав свою роботу на Хмельниччині, то подав оголошення до Центру з метою пошуку штатних працівників. За словами регіональної координаторки, сформувати команду вдалося за тиждень. Пізніше осередки фонду у всіх регіонах розширювалися і вакансії з’явилися знову. Але тоді, каже Тетяна Сич, шукали людей через свій центральний офіс і на порталах work.ua, robota.ua, що теж спрацювало ефективно.  

Наразі всі вакансії у благодійному фонді закриті. У їхньому штаті на Хмельниччині 14 працівників, з них 8 внутрішньо переміщених осіб (2 чоловіків і 6 жінок). 

Пошук вакансій завдяки центру «ЯМаріуполь»

Однією із альтернатив місцевим центрам зайнятості стали центри «ЯМаріуполь», які функціонуються вже в багатьох регіонах країни. Вони займаються підбором вакансій для маріупольців, які зареєстровані у центрах і допомагають їм працевлаштуватися. Шукають вакансії на порталах, які всім доступні: robota.ua work.ua, jobs. Також списки вакансій їм надає місцевий центр зайнятості. 

Крім цього, за словами менеджерки з підбору персоналу центру “ЯМаріуполь” у Хмельницькому Альбіни Прибилової, вони ще співпрацюють напряму з деякими комунальними підприємствами, наприклад МКП «Хмельницькводоканал», ХКП «Електротранс» та МКП «Хмельницьктеплокомуненерго». 

Однак, як зазначив керівник «ЯМаріуполь» у Хмельницькому Євген Мазур, у великих комунальних підприємств зараз проблеми із наявністю вакансій, оскільки штати працівників скорочують. Та менеджерка Центру слідкує за ситуацією регулярно, аби не пропустити вакансії, якщо ті з’являться. 
Публікують можливості працевлаштування для маріупольців у телеграм каналі центру “ЯМаріуполь”. Також є спеціальний бот Назар у телеграмі, розроблений Маріупольською міською радою, до якого кожен центр“ЯМаріуполь” подає зібрані вакансії.

У центрі “ЯМаріуполь” допомагають знайти вільні вакансії. Фото: Альона Береза

Наразі, за даними центру, які нам надав керівник в усному коментарі, на Хмельниччині зареєстровано біля 2 тисяч маріупольців. Це — лише ті, хто зареєструвалися конкретно в центрі «ЯМаріуполь». З них 53 людини наразі працевлаштовані й ще 40 перебувають у пошуку роботи. 

Невисокі зарплати

Не секрет, що у Сєвєродонецьку, Маріуполі чи Краматорську вищий рівень зарплати, ніж на Хмельниччині. У Центрі зайнятості вважають це основною проблемою, чому переселенці не можуть працевлаштуватися. 

Наприклад, такі фахи, як продавці, касири, контролери, на сьогодні мають пропозицію від мінімальної зарплати 6 700 і до 7 000 – 8 000 гривень. Швачкам також пропонують різний рівень заробітку, залежно від розряду, важкості процесу і норми (це може бути і 10, і 15 тисяч). Для початківців роботодавці гарантують заробіток не нижче мінімального”, — каже Інна Білик. 

Про проблему з нижчими зарплатами також говорить заступник міського голови, директор департаменту інфраструктури міста Василь Новачок. В інтерв’ю про діяльність комунального господарства в умовах воєнного стану для ЖАР.INFO, він зазначив, що значна різниця в зарплатах –  це основна проблема:

Не хочуть внутрішньо переміщені особи працювати за наші гроші, — каже заступник. — Є дуже сильна потреба в електрозварювальниках у “Хмельницьктеплокомуненерго”. Приходять із Центру зайнятості зварювальники з, до прикладу, Сєвєродонецька, питають, яка зарплата — 12 тисяч і відмовляються. У них дуже високі зарплати там були, 20-35 тисяч у спеціалістів”. 

Професійне навчання від центру

Якщо людина немає досвіду роботи у певній професії, то їй можуть запропонувати короткострокове стажування. Після нього потрібно здавати кваліфікаційний іспит, результати якого і визначають рівень навичок кандидатів.  

“Для ряду роботодавців, які нам замовляють працівників, ми здійснюємо пошук кандидатів, які готові пройти професійне навчання. Тобто ми проводимо первинну професійну підготовку на короткострокових курсах, відпрацьовуються практичні навички безпосередньо на тому робочому місці, на якому в майбутньому людина буде працювати, людина здає кваліфікаційний іспит і залишається працювати в колективі”, — каже Інна Білик. 

***

Як повідомили у міському центрі зайнятості, наразі в місті зареєстровано 108 безробітних ВПО й вони активно шукають роботу в Хмельницькому. Їх кількість скоротилася за кілька місяців, оскільки багато переселенців не реєструвалися, або припиняли реєстрацію через тимчасове перебування в Хмельницькому. Частина поїхала далі на захід країни, частина виїхала за кордон і значна частина вже повернулися додому, оскільки їх регіони чи населені пункти звільнили від російської окупації. 

Підготувала Альбіна Карман

Читайте також Звільнення з роботи в умовах війни: нововведення, про які треба знати

Про те, як українці допомагають українцям за кордоном, читайте у Як колишня жителька Хмельниччини допомагає українцям у Німеччині

Попередній Ракетні удари 17-23 жовтня: ціль №1 – енергетична інфраструктура України

Залиште свій коментар