Patriots обіцяють Україні захист від надзвукових російських ракет

У матеріалі «Patriots promise Ukraine its first defence against ultra-fast Russian missiles», що вийшов на сторінках The Economist, розповідається, що зовсім скоро Україна отримає чотири системи PATRIOT, що змінить філософію протиповітряної оборони та допоможе українцям збивати балістичні ракети.

Україна в найближчі тижні отримає PATRIOT

Приблизно о 15:30 14 січня, коли мільйони українців відпочивали вдома після суботнього обіду, військовий літак Туполєва Ту-22М3, що завис над російською Курською областю, випустив ракету Х-22, оснащену 950-кілограмовою боєголовкою, у бік України. Через пів години ракета, призначена для знищення авіаносців, вразила житловий будинок у Дніпрі. В результаті нападу загинули щонайменше 46 людей.

В України немає зброї, здатної збивати ракети, подібні Х-22, які можуть розвивати надзвукову швидкість понад 5 000 км/год, але це скоро зміниться. У найближчі тижні Україна отримає цілих чотири системи mim-104 PATRIOT. Америка і Німеччина нещодавно домовилися надати Україні по одній батареї PATRIOT. 17 січня близько 100 українських військовослужбовців (кількість, необхідна для управління однією батареєю) почали навчання на PATRIOT на базі американської армії в Оклахомі. Кілька днів потому Нідерланди дали зрозуміти, що поставлять Україні дві власні батареї PATRIOT. Час має значення. Українські генерали вважають, що росія готується до нового наступу цієї весни, а можливо, і раніше. 

Що це за система?

PATRIOT американського виробництва – найпередовіша на Заході система протиракетної й протиповітряної оборони. Його дальність дії до 160 км. Це набагато більше, ніж у систем NAZIM та IRIS-T, кілька з яких Україна отримала з Америки й Німеччини торік. Система Patriot може відстежувати десятки цілей одночасно. Це також було б першою зброєю в арсеналі України, здатною збивати балістичні ракети, адже вони продовжують становити загрозу. Хоча власні запаси балістичних ракет в росії скорочуються, країна сподівається закупити в Ірану ще сотні таких ракет. Перспектива подальшої участі Ірану у війні є однією з причин, чому Америка, яка неохоче надавала Україні PATRIOT, врешті-решт вирішила це зробити.

До цього часу протиповітряна оборона України в основному покладалася на батареї С-300, сотні з яких Україна успадкувала від радянського союзу. Але С-300 є менш точними й менш сучасними, ніж такі системи, як PATRIOT, IRIS-T або NASAM, які можуть обмінюватися радіолокаційними та цільовими даними. В України також, можливо, закінчуються ракети-перехоплювачі, що використовуються С-300. Постачання ракет PAC-2 і PAC-3, що запускаються системою PATRIOT, з Америки та інших країн НАТО буде становити меншу проблему.

PATRIOTS вже показали свою перевагу проти надшвидкісних ракет. Саудівська Аравія нещодавно використовувала цю систему для знищення іранських балістичних ракет, випущених повстанцями-хуситами з Ємену. Але вони забезпечать лише часткове покриття. Кожна батарея може захистити велике місто або ключовий об’єкт інфраструктури, але не більш. Патріоти теж коштують дорого. Один перехоплювач коштує близько 4 мільйонів доларів, що приблизно у двісті разів більше, ніж безпілотники Shahed-136, які росія регулярно запускає проти України. Але в України є й інші засоби збивання безпілотників іранського виробництва, починаючи від С-300 і закінчуючи зенітними танками Gepard. Офіційні особи в Києві заявляють, що вони будуть використовувати PATRIOTS тільки проти високопріоритетних цілей, таких як балістичні ракети, які інші системи протиповітряної оборони не можуть перехопити. 

Зміна філософії ППО

За словами представника українських військово-повітряних сил, IRIS-T і NASAM вже “змінюють філософію” протиповітряної та протиракетної оборони України:

Вони дають нам величезну гнучкість у розгортанні“.

Але що робить PATRIOT подвійно важливими, так це те, що вони зміцнюють зв’язки між Україною і НАТО, говорить Олексій Резніков, міністр оборони. 

У майбутньому ми плануємо інтегрувати цю систему в систему протиповітряної та протиракетної оборони НАТО, – говорить він. – Це наблизить нас до НАТО, до нашого членства в Альянсі“.

Членство України в НАТО як і раніше не обговорюється. Північноатлантичний союз ще не запропонував країні офіційну дорожню карту щодо вступу. Але важливість постачання PATRIOT – як вираження прихильності НАТО обороні України і як найкращого захисту України від балістичних ракет – не вислизнула від уваги кремля. росія назвала заплановані постачання “провокацією” і попередила про невизначені “наслідки”. Не вперше Україна і НАТО викриють блеф росії.

Підготували Альона Береза, Валентина Повзун

Читайте також

Пентагон відправляє в Україну американську зброю, що зберігається в Ізраїлі
США готові допомогти Україні націлитися на Крим
Попередній “Повернення до минулого немає”: людина, яка очолює боротьбу України з корупцією

Залиште свій коментар