На Хмельниччині нині мешкає близько 120 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Потреби, з якими ці люди стикнулися на новому місці, – доволі різноманітні: від елементарних побутових до правових. Щоб допомогти переселенцям розвʼязувати їхні проблеми, різні інституції обʼєднують зусилля та налагоджують партнерство.
Днями Громадська організація «Жіночий Антикорупційний Рух» та Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Хмельницькій області ділилися досвідом роботи, спрямованої на допомогу ВПО, та презентували результати цієї діяльності.
Як розповіла заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Хмельницькій області Ольга Чорна, від початку повномасштабного російського вторгнення тисячі людей звернулися до юристів системи безоплатної правової допомоги. Спершу люди цікавилися загальними питаннями, наприклад, як стати на облік ВПО, оформити соціальну допомогу від держави чи міжнародних донорів. З часом побільшало питань, які стосуються доведення юридичних фактів і потребують судового вирішення.
«Тепер з-поміж актуальних проблем переселенців – трудові правовідносини, відновлення документів, відшкодування матеріальної шкоди внаслідок збройної агресії рф, порядок встановлення смерті на тимчасово окупованій території», – зауважила юристка під час обговорення «Як змінилися правові потреби ВПО на Хмельниччині».

Ольга Чорна також відзначила роботу громадського сектору. Йдеться і про надання первинної правової допомоги, тобто надання юридичних консультацій та розʼяснень, і про забезпечення гуманітарною допомогою від міжнародних організацій, до чого, зокрема, долучився й Жіночий Антикорупційний Рух.
Ще навесні, під час спільного круглого столу, керівниця «ЖАРу» Альона Береза повідомила про запуск гуманітарного напрямку роботи організації й закликала партнерів за можливості допомогти в налагодженні комунікації з представниками громад, щоб забезпечити переселенців, які оселилися в населених пунктах області, речами першої потреби – побутовою хімією та засобами індивідуального захисту.

Як підсумувала громадська діячка, у деяких громадах, зокрема Шепетівській, завдяки співпраці з центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги вдалося швидко встановити звʼязок із владою, а відтак привезти до місць тимчасового перебування ВПО гуманітарний вантаж.
«Хочу подякувати партнерам із системи безоплатної правової допомоги за сприяння. Хоч ми й отримали інформацію про потреби ВПО від органів державної влади, проте особисті контакти є набагато дієвішими. Показовим є приклад співпраці з Шепетівським місцевим центром з надання БВПД. Результатом стало надання потужної гуманітарної допомоги для ВПО, які мешкають у громаді, від Міжнародної організації з міграції», – розповіла Альона Береза.
Загалом за період співпраці з Міжнародною організацією з міграції (далі – МОМ) у 2022 році громадська організація отримала й передала ВПО, які зупинилися на Хмельниччині, 4,5 тисячі наборів гігієни для домогосподарств та 68 наборів побутової хімії для закладів. Допомогу отримали майже 15 тисяч переселенців, здебільшого жінки й діти. З-поміж організацій, яким передали допомогу, – штаб допомоги вимушеним переселенцям Хмельницької міської ради та центр «Я – Маріуполь». Про це розповіла представниця ГО «ЖАР» Ольга Загоруйко.

«Одними з перших допомогу отримали спеціалізовані заклади для осіб із психоневрологічними захворюваннями, адже до таких закладів евакуювали людей з тимчасово окупованих територій та територій, де відбуваються бойові дії. Гуманітарний вантаж ми привозили безпосередньо до місць компактного проживання ВПО – в гуртожитки, школи, інші заклади. Передавали у старостинські округи та через органи соціального захисту», – розповіла Ольга Загоруйко.

Водночас не обійшлося і без труднощів. Наприклад, не вдалося налагодити комунікацію з Камʼянець-Подільською міською радою, не завжди переселенці були готові надати відомості, необхідні громадській організації для звітування про розподіл гуманітарної допомоги. Та, попри все, Альона Береза висловила сподівання, що й у 2023 році «ЖАРу» вдасться залучити й передати набори від МОМ людям, які їх потребують. Фахівці ж системи безоплатної правової допомоги, своєю чергою, зазначили про готовність і далі в міру своїх можливостей докладати зусиль, щоб якнайбільше внутрішньо переміщених осіб змогли отримати таку потрібну допомогу.
Обговорення організоване за сприяння Національного фонду на підтримку демократії. Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію NED.
Читайте також
Чому в Хмельницькому працевлаштувалися лише 16% ВПО
Мешканцям Хмельниччини розповідали про особливості комунікації в соцмережах