Всередині США. Зусилля щодо озброєння України. Частина 3

07.11.2022 Публікації
Автор ГО ЖАР

Про роль США та західних партнерів у підтримці України. Ми вже опублікували першу та другу частини «Inside the U.S. Effort to Arm Ukraine», автором якої є Джошуа Яффа. Сьогодні пропонуємо вам продовження статті з журнала The New Yorker.  

Всі зображення підібрані нами для покращення наочного сприйняття подій, що описані у першій частині матеріалу. 

Обмін даними між Збройними силами України та Збройними силами США

Коли Збройні сили США проводять операції з силами-партнерами, наприклад, з іншою державою-членом НАТО, вони координують бойові дії на загальній оперативній картині, або “cop”, єдиному цифровому дисплеї, що показує місце розташування і склад сил.

У нас не зовсім так з Україною, – сказав військовий чиновник. – Але наближено“.

Українські командири передають інформацію американським військовим, що дозволяє практично в режимі реального часу отримувати картину їх озброєння в Україні.

У ці дні ми знаємо аналогічну інформацію про те, що ми передали Україні, як ми знаємо про обладнання в наших власних збройних силах, – сказав чиновник. – Скільки артилерійських гармат функціонують, що не працює для технічного обслуговування, де знаходиться необхідна деталь“. 

У травні українські артилерійські розрахунки, використовуючи M777 разом з деякими системами радянської епохи, обстріляли великий контингент російських військ, який намагався перетнути понтонний міст на річці Сіверський Донець. Розвіддані, надані США, мабуть, дозволили українцям визначити момент перетину кордону російською колоною. Це була одна з найбільших втрат російської армії з початку війни. Десятки танків і бронемашин були знищені, обвуглені рештки лежали вздовж болотистих берегів річки, а до чотирьохсот російських солдатів були вбиті.

Українські військові знищили понтонні переправи російських військ через річку Сіверський Донець Фото Міністерства оборони України

Артилерійська ракетна система HIMARS

Впродовж кількох місяців у списку бажань України була американська система озброєння: високомобільна артилерійська ракетна система, або HIMARS. У той час як M777 може вражати артилерійські знаряддя, формування військ, танки і бронемашини на так званій тактичній глибині, близько 15 миль, HIMARS може вражати зовсім інший набір цілей: склади боєприпасів, логістичні вузли, радіолокаційні системи і командно-контрольні вузли, які, як правило, розташовані значно далі в тилу ворога. Система HIMARS встановлена на стандартній вантажівці армії США, що дозволяє їй, висловлюючись військовою мовою, “стріляти-тікати”. Колін Кал, заступник Міністра оборони з питань політики, описав HIMARS як еквівалент “високоточного авіаудару”, нанесеного з кузова вантажівки.

Українські військові могли б скористатися збільшеною дальністю дії HIMARS тільки в тому випадку, якщо б у їхніх солдатів була розвіддані про те, куди завдати удару.

Високоточний вогонь і розвідка – це шлюб, – сказав військовий чиновник США. – Важко мати одне без іншого“.

Дилема для адміністрації Байдена полягала не в тому, чи передавати HIMARS Україні, а в тому, які боєприпаси відправити разом з ними. Кожна система може нести або модуль із 6 ракетами, відомими як GMLRS, з дальністю дії 40 миль, або одну ракету “земля-земля”, або ATACMS, яка може досягати 180 миль.

Це не HIMARS, який несе в собі ризик, – сказав представник Міністерства оборони. – Але, швидше, якби він був оснащений ракетами великої дальності, які використовувалися для нанесення ударів вглиб російської території“.

Параноїдальний путін

путін вкрай параноїдально ставиться до систем звичайних ракет великої дальності. кремль переконаний, наприклад, що американські платформи протиракетної оборони в Румунії та Польщі призначені для обстрілу росії. Навіть якщо Україна погодиться не використовувати HIMARS для нанесення ударів через кордон, проста технічна можливість зробити це може виявитися провокаційною.

У нас були підстави вважати, що ATACMS будуть за мостом далеко“, – сказав представник Міністерства оборони.

Реалії поля бою всередині України були ще одним визначальним фактором.

Імперативом було: “Що потрібно Україні?”- сказав представник Міністерства оборони. “Не те, про що вони просять, а те, що їм потрібно. І ми робимо власну оцінку цього“.

Адміністрація Байдена запросила список цілей, за якими українські військові хотіли завдати удару за допомогою HIMARS.

Кожна точка сітки була доступна за допомогою GMLR, а не ATACMS“, – сказав представник Міністерства оборони. 

Один виняток для України

Був один виняток: Україна висловила більш амбітне бажання завдати ракетних ударів по Криму, який росія використовує для поповнення своїх сил на півдні і який в значній мірі знаходиться поза досяжністю GMLRS. Під час військових навчань, проведених влітку, коли з’явилася можливість застосування ATACM. Було ясно, що Україна хотіла, щоб вони “спустошили Крим“, сказав представник Міністерства оборони.

путін вважає Крим такою ж частиною росії, як і санкт-петербург. Отже, з точки зору управління ескалацією, ми повинні мати це на увазі“. 

У численних розмовах американські чиновники однозначно заявляли, що HIMARS не можуть бути використані для поразки цілей за кордоном.

 “Американці сказали, що є дуже серйозне прохання, щоб ви не використовували цю зброю для обстрілу російської території, – сказав український військовий чиновник. – Ми відразу сказали, що це абсолютно не проблема. Ми будемо використовувати їх тільки проти ворога на території України“. 

Як і у випадку з іншими збройними платформами, не існує технічного механізму для дотримання обіцяного. Офіційно США дав зрозуміти, що вся українська територія, незаконно окупована росією з 2014 року, а не тільки та, яку вона захопила з лютого, — це чесна гра для нього і ударів.

 “Ми не говорили конкретно, не наносити ударів по Криму, – сказав мені представник Міністерства оборони. – Але, з іншого боку, ми також не дали їм можливості це зробити“.

HIMARS на полі бою

Перша партія HIMARS з’явилася на полі бою в кінці червня. Протягом декількох днів поширилися відеозаписи, на яких видно, як російська техніка і склади боєприпасів за межами Донецька вибухають в хмарах вогню і диму. Резніков оголосив, що військові використовували HIMARS для знищення десятків подібних російських об’єктів. У відповідь, за словами високопоставленого представника адміністрації Байдена, російським силам “довелося скорегувати свою тактику і маневри“, перемістивши командні пункти і склади боєприпасів за межі досяжності, що також знижує їх корисність в бою.

Вони дуже добре пам’ятають про присутність HIMARS “, – сказав чиновник.

Робота системи HIMARS. Фото: Генеральний штаб ЗСУ

Кожна пускова установка коштує приблизно 7 мільйонів доларів. За деякими підрахунками, Україна могла випускати більше 5 тисяч ракет GMLRS на місяць, в той час як їх виробник, Lockheed Martin, виробляв всього 9 тисяч на рік.

Ми відразу сказали: “Ви не отримаєте дуже багато таких систем, – зауважив представник Міністерства оборони. – Не тому, що ми вам не довіряємо, а тому, що на планеті Земля їх просто не існує в необмеженій кількості“.

Недоторкані та функціональні HIMARS

У липні Міністр оборони росії сергій шойгу дав вказівку командирам в Україні “приділяти пріоритетну увагу наведенню ракетно-артилерійського озброєння противника на великі відстані за допомогою високоточних ударів“. Через два тижні росія заявила, що знищила 6 систем HIMARS. На той час США забезпечили загалом 16 пускових установок; Німеччина та Великобританія забезпечили 9 подібних систем. Американські чиновники наполягають на тому, що всі вони залишаються недоторканими та функціональними.

В процесі підготовки до свого контрнаступу цього літа Україна використовувала HIMARS для неодноразових ударів по російських командних пунктах і складах боєприпасів в Херсонській області. Кілька ракет потрапили в Антонівський міст, який з’єднує місто зі східним берегом Дніпра. російські підрозділи в Херсоні ризикували опинитися відірваними від ліній постачання і матеріально-технічної підтримки.

Використання HIMARS на півдні сприяло високому рівню виснаження російських військ і техніки, – сказав Белесков, аналітик з питань оборони в Києві. – Все російське угруповання на правому березі Дніпра залежить від дуже невеликої кількості переправ“.

Ракети AGM-88 HARM

США також почали постачати Україні ракети AGM-88 HARM, що запускаються з військових літаків, які відстежують електронні передачі з радіолокаційних систем класу “земля-повітря”. Ракети призначені для використання на американських винищувачах, таких як F-16, але українські ВПС знайшли спосіб встановити їх на свої винищувачі МіГ. Високопоставлений представник Міністерства оборони сказав:

Це було досить складно, але відкриває можливість подумати про те, які інші боєприпаси можна було б адаптувати до українських платформ“. 

Ракети HARM створили дилему для російських військ. Вони можуть або включити свої радарні батареї і зробити себе вразливими до нанесення ударів, або залишити їх вимкненими і втратити здатність виявляти українські літаки та озброєні безпілотники, а саме Bayraktar турецького виробництва.

AGM-88 під крилом винищувача МиГ-29. Кадр з відео ПС ЗСУ

Військові та розвідувальні кола США обговорюють причину, по якій путін досі не зробив ескалаційних кроків, щоб перешкодити подальшим поставкам зброї на західний кордон України. 

По мірі того, як ми заглиблювалися в конфлікт, ми зрозуміли, що можемо надати більше зброї більшої складності і в більшому масштабі, не провокуючи військову відповідь росії проти НАТО, – сказав представник Міністерства оборони. – Це відбулось тому, що ми завжди були занадто обережними, а ми могли бути більш агресивними весь цей час? Або якби ми негайно надали ці системи, чи справді вони були б дуже ескалаційними?”

Чиновник продовжив:

У цьому сценарії росія була жабою, а ми повільно кип’ятили воду і росія звикла б до цього“.

Відступ з Харківської області

Конфуз, пов’язаний з відступом під Харковом, виявив фундаментальну слабкість російських військ: вони були ослаблені як в особовому складі, так і в техніці до такої міри, що більше не могли утримувати захоплену територію, намагаючись проводити великі наступальні операції. Тим часом українські військові отримували нові хвилі навчених НАТО призовників і західну зброю. Протягом вересня і жовтня українські війська просувалися далі, повертаючи собі всю Харківську область і просуваючись в міста, села Донеччини та Луганщини, “захист” яких був заявленою путіним метою війни.

 “Ми як і раніше бачимо, що політичні цілі путіна не відповідають тому, чого можуть досягти його військові“, – сказав високопоставлений співробітник американської розвідки.

Цей парадокс є потенційно дестабілізуючим фактором. Спецслужби США припускали, що якщо путін зіткнеться з тим, що він вважає “екзистенціальною” загрозою, він буде змушений піти на ескалацію, можливо, із застосуванням хімічної або ядерної зброї. “Але, враховуючи те, як він розуміє свою власну спадщину та місце в історії, – сказав високопоставлений американський чиновник, – принизлива невдача в Україні також може почати виглядати екзистенціальною“.

Серія референдумів путіна

Після Харкова, коли інерція війни змістилася проти росії, путін вирішив подвоїти ставку на те, що все більше здавалося програшною комбінацією. У своїй промові 21 вересня він оголосив про проведення серії референдумів з метою анексії окупованих росією територій на півдні і сході України і наказав провести “часткову” мобілізацію призовників в росії. (Незабаром стало зрозуміло, що заклик може охопити до мільйона російських чоловіків). путін заявив, що росія бореться не тільки з українською армією, а й “з усією військовою машиною колективного заходу“. В останній, зловісній погрозі він, здавалося, натякав на готовність використовувати ядерну зброю для захисту окупованих частин України, які він мав намір анексувати.

Якщо територіальній єдності нашої країни буде загрожувати небезпека, для захисту росії і нашої нації ми, безсумнівно, застосуємо всю наявну у нас зброю, – сказав він. – Це не блеф“.

Фіктивний “референдум” у Маріуполі. Фото з telegram Петра Андрющенка

Анексія цих територій, що відбулася 5 жовтня і швидко спростована рештою світу, фактично оголосила про четверту фазу війни. путін тепер поставив своє правління на здатність утримувати ці землі, які він з величними фанфарами оголосив невідворотно частиною росії. Він робить ставку на те, що ескалація стримає не стільки Україну, скільки її прихильників на Заході. Чи будуть США, наприклад, обговорювати використання своєї зброї при нанесенні ударів по російських об’єктах в Херсоні, як це було щодо цілей в Криму? 

Ми ще не розібралися з цим до кінця, – заявив військовий чиновник США. – Але ясно, що ми не дозволимо, щоб над нами знущалися через те, що путін вирішить назвати росією“.

Високопоставлений чиновник адміністрації Байдена сказав:

Ми стежимо за ядерними силами росії якнайуважніше“, і “досі ми не бачили жодних ознак того, що путін зробив серйозний крок у цьому напрямку“.

Немає вибору, окрім як звільнити всі свої території

У Києві перспектива російської ядерної атаки одночасно жахає і не є фактором.

В України немає іншого вибору, окрім як звільнити всі свої території, – заявив радник Зеленського Подоляк, – навіть якщо існує можливість нанесення ударів із застосуванням зброї масового знищення“.

Україна не має власної ядерної зброї — вона відмовилася від свого арсеналу в 1994 році відповідно до договору, підписаного, зокрема, Сполученими Штатами і росією, – тому будь-яка відповідь повинна була б виходити від Заходу.

Питання не в тому, що ми будемо робити, – сказав Подоляк, – а в тому, що будуть робити світові ядерні держави і чи дійсно вони готові підтримувати доктрину стримування“.

Він закликав західні ядерні держави, особливо США, чітко сформулювати свою відповідь:

Відправте повідомлення путіну зараз, а не після того, як він завдасть удару: “Дивіться, будь-яка ваша ракета призведе до того, що шість наших полетять в вашу сторону“.

Потреба у ППО і ПРО

На початку жовтня росія завдала серію ракетних ударів по Києву і ряду інших міст, в результаті чого загинуло більше трьох десятків людей і була пошкоджена цивільна інфраструктура по всій країні. Атаки, які сталися у відповідь на потужний вибух, який пошкодив міст, що з’єднує материкову частину росії з Кримом, надали нової сили закликам України до протиповітряної оборони Західних країн. За словами високопоставленого представника Міністерства оборони, проблема в наданні такої зброї носить скоріше технічний, ніж політичний характер:

Не так вже й багато запасних систем протиповітряної оборони можна надати“.

У США військові не збираються виводити свої існуючі батареї PATRIOT або NASAMS — дві системи протиповітряної оборони наземного базування, які просила надати Україна, — скажімо, з Південної Кореї або з Близького Сходу. Вони повинні бути виготовлені і закуплені. Однак, за словами представника Міністерства оборони, Україна повинна отримати перші два NASAMS в кінці жовтня або початку листопада, а за ними послідують інші.

* зранку 7 листопада Міністр оборони України Олексій Резніков повідомив, що Україна отримала ППО NASAMS та Aspide.

Черговий пакет допомоги США

Адміністрація Байдена також оголосила про пакет військової допомоги на суму понад мільярд доларів, в результаті чого загальна сума, витрачена США на озброєння України за останній рік, досягла 16 мільярдів. Серед ключових елементів цього пакету були додаткові 18 систем HIMARS, що більш ніж удвічі збільшило їх кількість в арсеналі України. Українські офіційні особи зараз розглядають ряд предметів, які, на їхню думку, дозволили б проводити ще більш агресивні контрнаступи: сучасні бойові танки стандарту НАТО, винищувачі, такі як F-16, і ракетні комплекси дальньої дії для нанесення ударів по логістичних центрах і складах боєприпасів у Криму.

Резніков впевнений, що такі поставки неминучі.

Коли я був у Вашингтоні в листопаді, перед вторгненням, і попросив STINGERS, мені сказали, що це неможливо, – сказав він. – Тепер це можливо. Коли я попросив 155-міліметрові гармати, відповідь була ні. НIMARS, ні. HARM, ні. Тепер все це означає “Так“.

Він додав:

Тому я впевнений, що завтра там будуть танки, ATACM і F-16“.

Завдяки підтримці США і НАТО, продовжив він, українські військові показали, що росії можна протистояти.

Ми не боїмося росії, – сказав він. – І ми просимо наших партнерів на Заході також більше не боятися“. 

Підготували Альона Береза, Валентина Повзун

Читайте також “іран навчає російських пілотів безпілотників у Криму

Більше про постачання західної зброї “Пентагон подвоїть поставки HIMARS для зміцнення артилерії України

Читайте також

Шпигунська війна: як ЦРУ таємно допомагає Україні боротися з путіним (продовження)

Адам Ентус і Майкл Швіртц провели понад 200 інтерв’ю в Україні, кількох інших європейських країнах і США, щоб розповісти цю історію.
Читати далі

ЖАР.INFO подали позов до окружного суду на Апарат Верховної Ради України

20 березня редакція ЖАР.INFO подала судовий позов на Апарат Верховної Ради України через відмову надати публічну інформацію на запит щодо закордонних відряджень народних депутатів.
Читати далі

Узяти до відома та ліквідація комунальної аптеки: шепетівські районні обранці зустрілися вперше за 10 місяців

За словами голови Шепетівської райради Олега Кулінського, «занадто важливих проблем в житті нашої громади не було, тому і збиратися депутатам не було необхідним».
Читати далі

Залиште Свій Коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Якщо Вам відомі факти корупції, повідомте нас

Повідомити про корупцію