Всередині США. Зусилля щодо озброєння України. Частина 2

02.11.2022 Публікації
Автор ГО ЖАР

Ми вже опублікували першу частину «Inside the U.S. Effort to Arm Ukraine», автором якої є Джошуа Яффа. Сьогодні пропонуємо вам продовження статті з журнала The New Yorker.  

Всі зображення підібрані нами для покращення наочного сприйняття подій, що описані у другій частині матеріалу. 

Збройні сили України мали план

Українським силам вдалося не допустити посадки російських транспортних літаків в аеропорту Гостомеля. У сільській місцевості навколо Києва російські автоколони з бронетехнікою застрягли поза досяжністю своїх ліній постачання й стали легкою мішенню для засідок і ударів безпілотників. Побоювання Вашингтону з приводу Збройних сил України тепер здавалися недоречними. 

Очевидно, виявилося, що у них був план, – сказав американський військовий чиновник. – Тому що ви не можете так шмагати росіян і майстерно проводити мобільну оборону в глибину не маючи такого“.

Українці виграли від іншого чинника, який США не врахували: російської зарозумілості і неорганізованості. путін планував вторгнення з невеликим колом довірених радників, які зупинилися на блискавичному рейді з метою повалення Зеленського і його кабінету. Українці знаходили парадну форму всередині захоплених ними російських військових машин – сили вторгнення думали, що протягом декількох днів вони будуть переможно марширувати центральними вулицями Києва. Замість цього вони опинилися глибоко на українській території без доступу до предметів першої необхідності, таких як їжа і вода. Як висловився представник Міністерства оборони України:

Ми припускали, що у них все в порядку, але виявилося, що це не так“.

Зміни ставлення у Вашингтоні

Ранній успіх України змінив ставлення у Вашингтоні. 

Українці добре билися, що допомогло відкрити шлюзи для набагато більшої військової допомоги“, – сказав представник Міністерства оборони.

 Тим не менш, адміністрація Байдена не дала Києву всього, чого він хотів. В одному списку побажань говорилося, що Україні потрібно 500 ракет Javelin в день. На початку війни виробництво Javelins становило всього близько 2 тисяч на рік. Інші пропозиції, озвучені публічно Зеленським і вищими українськими чиновниками, такі як безпольотна зона, підтримувана літаками НАТО і засобами ППО, не були початковими. 

Наші інтереси сильно перетинаються, але вони не ідентичні, – сказав представник Міністерства оборони. – Коли ми говоримо щось на кшталт цього Це веде до ескалації і може втягнути НАТО в боротьбу“, вони відповідають: “Так, добре. Як це може бути ще гірше для нас? Це вже екзистенціально. Чесно кажучи, на їхньому місці я б дотримувався тієї ж думки”.

Напруженість через літаки

На мить між Міллі і Залужним виникла напруженість. Україна хотіла отримати більше МіГ-29, літаків радянської конструкції, на яких українські пілоти літали з вісімдесятих років. Київ уклав попередню угоду з Польщею, відповідно до якої Польща поставить два десятки реактивних літаків, а США передадуть Польщі F-16 американського виробництва в якості заміни. Адміністрація Байдена була стурбована тим, що польоти літаків з території НАТО в небо України будуть розцінені як явна ескалація. Офіційні особи США також скептично ставилися до корисності літаків для України. МіГ-29 – це перш за все перехоплювач класу “повітря-повітря”, а не штурмовик, який міг би, скажімо, надавати повітряну підтримку піхоті або атакувати танкову колону, а більш досконалий російський винищувач Су-35 може легко переграти його. Залужний сказав Міллі, що в Україні майже не залишилося винищувачів. Міллі наполягав на тому, що в України ще багато можливостей. Ці двоє не розмовляли більше тижня. 

Спочатку їх розмови були формальними і діловими, – сказав американський військовий чиновник. – Один розповів би свою довгу п’єсу, а інший розповів би свою. Тепер тон став більш теплим, доброзичливим. Вони говорять про свої сім’ї”.

Валерій Залужний та Марк Мілі Фото із мережі Інтернет

Ніхто не знав напевно, як росія відреагує на західні поставки зброї. Офіційні особи США вважали, що путін піде на ескалацію, враховуючи один з трьох сценаріїв: якщо російські військові зіткнуться з повним крахом на полі бою, якщо путін відчує безпосередню загрозу своєму власному правлінню, або якщо військові США або НАТО безпосередньо втрутяться у війну. Що стосується ймовірної реакції путіна, офіційні особи у Вашингтоні прогнозують цілий ряд тривожних можливостей, від проведення випробування ядерної бомби в Арктиці до вибуху тактичної ядерної зброї малої потужності в Україні. Але оцінка полягала також у тому, що, врешті-решт, путіна можна було б стримати. Високопоставлений співробітник американської розвідки сказав:

Не схоже, що він теж хоче Третьої світової війни“.

Повне виведення російських військ з Київської області

На початку квітня російські військові оголосили про повне виведення військ з Київської області, по суті, визнавши, що їх початкові бойові завдання провалилися. Тепер вони змінили тактику на артилерійський наступ на Донбасі, використовуючи ракетні удари, щоб зрівняти з землею міста і селища, перш ніж відправити наземні війська для захоплення завалів. Це означало, що Україні була потрібна власна важка артилерія. 

Підрозділ з декількома Javelins мало що може зробити, якщо на вас насуваються двісті танків“, – сказав високопоставлений український військовий чиновник.

Українські військовослужбовці позують для фотографії біля зруйнованого мосту, коли Росія продовжує вторгнення в Україну, в місті Ірпінь під Києвом, 1 квітня 2022 року. REUTERS/Gleb Garanich TPX IMAGES OF THE DAY

У той час, за словами українських генералів, в армії було достатньо артилерійських боєприпасів, щоб протриматися два тижні інтенсивних боїв. Україна використовувала 152-міліметрові снаряди – з роду боєприпасів, які багато колишніх держав – членів Варшавського договору успадкували від радянського союзу. Сили НАТО використовують 155-міліметрові снаряди і ці дві системи не є взаємозамінними. Проблема полягала не тільки у виснаженні запасів боєприпасів радянського калібру на території України – їх ставало все важче знайти в будь-якій точці світу. На початку війни західні уряди та приватні торговці зброєю вели переговори про постачання з таких місць, як Болгарія та Румунія. Серед найбільших схованок були ті, які США і НАТО призначили для афганських сил безпеки і які залишалися незатребуваними на складах у східній Європі після захоплення влади талібами. білорусь, де російські війська скупчилися перед вторгненням, мала значні запаси артилерійських боєприпасів, але як союзниця росії, звичайно ж, не збиралася віддавати їх Україні. Контр-адмірал Р. Дюк Хайнц, директор з логістики в США Європейського командування армії заявив:

Ми бачимо, що все менше і менше країн піднімають руки, щоб сказати, що у них є боєприпаси, які вони можуть пожертвувати“.

Вимушений перехід на озброєння калібру НАТО

Україні довелося перейти на озброєння калібру НАТО. 26 квітня міністри оборони з більш ніж 40 країн, включаючи всі держави-члени НАТО, зустрілися на авіабазі США в Рамштайні. Остін, Міністр оборони США, відкрив засідання. 

Україна явно вірить, що вона може перемогти, як і всі тут теж, – сказав він. – Я знаю, що ми всі сповнені рішучості зробити все, що в наших силах, щоб задовольнити потреби України по мірі розвитку боротьби“.

Перед самітом США погодилися передати Україні дев’яносто гаубиць M777, вперше надавши країні важку артилерію. M777, які були розроблені для підтримки операцій піхоти в Афганістані та Іраку, були більш потужними і точними, ніж існуюча в Україні артилерія типу гаубиці. 

Остін зателефонував і сказав, що рішення прийнято, – сказав Резніков. – Я так зрозумів, що ми перейшли певний Рубікон“.

Навчання першого контингенту українських військових

Через кілька днів перший контингент українських військових – команди з двох осіб, що складаються з навідника і начальника відділення, – прибув на навчальний центр армії США в Графенвері, на півдні Німеччини. Протягом 6 днів американські інструктори навчали їх встановлювати та переміщувати M777, як вручну налаштовувати ціль та як підтримувати рівень азоту й гідравлічної рідини в пістолеті. Як висловився один американський тренер:

Це не пістолет, з якого можна вибити все лайно і він буде продовжувати наспівувати“.

Українські солдати в Графенвері вразили своїх американських колег високою мотивацією. Під час однієї з обідніх перерв український військовий повідомив, що його село щойно піддалося російському обстрілу; решта українських військовослужбовців встали, не закінчивши трапезу, і повернулися до своїх тренувань.

Вони тут не для Р. і Р., – сказав бригадний генерал Джозеф Гільберт, який контролює об’єкт. – Вони хочуть повернутися і пустити ці речі в хід“.

Фото: з офіційної сторінки Штабу ООС

Поставки гаубиць М777

До кінця місяця 18 M777 були поставлені на бази в східній Європі і доставлені до кордону з Україною. Під покровом ночі гаубиці були переведені в невеликі колони вантажівок без розпізнавальних знаків, якими керували українські команди. По мірі розвитку війни представники Міністерства оборони США відкрили інші маршрути, відправляючи обладнання по залізничних лініях через Європу і через порти на Північному морі в Німеччині. путін та інші російські чиновники погрожували поцілити ці трансфери. Але, за словами Хайнца, жоден з них не потрапив під обстріл.

росія обізнана про те, як допомога в галузі безпеки потрапляє в Україну, – сказав високопоставлений представник Міністерства оборони. – Але до цих пір вони утрималися від нападу на ці центри, тому що вони не хочуть війни з НАТО“.

M777s дозволили Україні організувати оборону на Донбасі. 

У будь-якій війні, звичайно, справа не тільки в кількості, але і в якості, – сказав Роман Качур, командир 55-ї артилерійської бригади України. – Є різниця, коли ви боретеся з сучасною системою озброєння або з тією, яка не була істотно оновлена з часів Другої світової війни“.

 Протягом декількох тижнів його війська стикалися з сильним артилерійським вогнем з укріплених російських позицій недалеко від Донецька, окупованого росією міста на Донбасі. 

Ми не змогли вибити ворога звідти, тому що просто не могли до нього дотягнутися“, – сказав мені Качур. Потім прибули M777s. 

Впродовж трьох-чотирьох днів росіяни вивели звідти всю свою артилерію, – сказав він. – Це нова ситуація. Ми певною мірою диктуємо їх поведінку“.

Сучасна зброя на фронті

У США немає можливості контролювати місце розташування і умови експлуатації гаубиць здалеку або електронним способом обмежувати місця їх можливого використання.

Як тільки це обладнання потрапить до них, воно буде належати їм, – сказав високопоставлений чиновник адміністрації Байдена. – У нас немає системи показників“.

Фото зі сторінки Валерія Залужного

Час від часу приходили погані новини. В одному випадку сили на сході України перемістили кілька M777 з вогневої позиції в сарай, і впродовж декількох хвилин російська ракета потрапила в це місце, знищивши як гармати, так і вантажівки, що використовувалися для їх транспортування.

Навіть коли прибуло ще 72 системи – разом із десятками гаубиць, сумісних з НАТО, з Франції та Німеччини — українські генерали підрахували, що російські артилерійські одиниці перевершували Українські у співвідношенні 7 до 1. Щодня російські війська випускали близько 20 тисяч снарядів, обстрілюючи такі міста, як Сєвєродонецьк та Лисичанськ. Зеленський сказав, що в червні щодня гинуло до сотні українських солдатів. Це був найважчий момент у війні для України, коли росія — рвучко і з великими втратами для своїх власних сил — проривала українську оборону і захоплювала територію метр за метром.

Компенсація кількісної неповноцінність якісною перевагою та розвіддані

Вашингтон закликав Україну покладатися на розумне планування та ефективність західного озброєння, а не намагатися перевершити російських військових. НАТО обрало подібну стратегію на останніх етапах холодної війни, коли виявилося, що вона має набагато менше танків і артилерії, ніж радянський союз.

Ми сказали українцям, що якщо вони спробують битися, як росіяни, вони програють, – сказав високопоставлений представник Міністерства оборони. – Наша місія полягала в тому, щоб допомогти Україні компенсувати кількісну неповноцінність якісною перевагою“.

Україна має в своєму розпорядженні флот розвідувальних безпілотних літальних апаратів і розрізнену мережу людських джерел в районах, контрольованих російськими військовими, але її здатність збирати розвіддані на полі бою значно знижується приблизно в 15 милях за лінією фронту. Американські супутники-шпигуни, тим часом, можуть робити знімки позицій військ в будь-якій точці Землі. Ближче до землі американські військові літаки-розвідники, що літають уздовж кордонів, доповнюють картину, а перехоплення розвідданих може дозволити аналітикам прослуховувати переговори між російськими командирами. Після вторгнення США й інші західні партнери поділилися значною частиною цієї інформації з Україною. Микола Белесков, експерт з оборони Національного інституту стратегічних досліджень у Києві, сказав:

Це важлива галузь, в якій США допомагають нам“.

Одного квітневого вечора в Парижі, в розвідувально-координаційному центрі десь в Європі, українські військові офіцери попросили своїх американських і натівських колег підтвердити набір координат. Це стало звичною практикою. Українські представники можуть просити підтвердження місцезнаходження російського командного пункту або складу боєприпасів.

Ми робимо це. Чесна гра“, – сказав високопоставлений чиновник адміністрації Байдена.

У деяких випадках від США офіцери розвідки і військові надають інформацію про прицілювання без запиту:

Ми даємо їм знати, скажімо, що батальйон рухається на Слов’янськ з північного заходу, і ось приблизно де вони знаходяться“. Але, підкреслив чиновник, українські сили самі вибирають, по чому бити. “Ми не підтверджуємо, але і не спростовуємо цілі“.

Ветто на розвіддані про місцезнаходження високопоставлених російських осіб

Адміністрація Байдена також відмовилася надати конкретні розвіддані про місцезнаходження високопоставлених російських осіб, таких як генерали або інші високопоставлені фігури.

Є межі, які ми провели, щоб не сприйматися як такі, що знаходяться в прямому конфлікті з росією“, – сказав високопоставлений американський чиновник. Сполучені Штати передадуть координати командного пункту, наприклад, але не присутність конкретного командира. “Ми не намагаємося вбивати генералів, – заявив високопоставлений чиновник адміністрації Байдена. – Ми намагаємося допомогти українцям підірвати російське командування і контроль“.

Тим не менш, Україна до цього часу вбила цілих 8 генералів, більшість з них з великої відстані артилерійським і ракетним вогнем. Високе число загиблих частково є відображенням російської військової доктрини, яка передбачає проведення операцій за принципом “зверху-вниз”, за ієрархічною схемою. У більшості випадків російські офіцери середньої ланки і рядові не уповноважені приймати рішення, що створює необхідність в розміщенні генералів ближче до фронту.

Вони залежали від них в тому, щоб контролювати війська і направляти їх, – сказав військовий чиновник США. – Це величезна операційна катастрофа“.

Місцезнаходження “москви”

Запит України в квітні стосувався передбачуваного місцезнаходження “москви”-  російського військово-морського крейсера і флагмана Чорноморського флоту. Чи може розвідка США підтвердити, що судно знаходилося в певному наборі координат на південь від українського портового міста Одеса? Відповідь була ствердною. Незабаром чиновники у Вашингтоні почали бачити в пресі повідомлення про те, що на кораблі стався якийсь вибух. 14 квітня “москва” зникла в Чорному морі.

Київ заявив, що дві протикорабельні ракети українського виробництва “Нептун”, випущені з берега поблизу Одеси, потрапили в “москву” – заява була підтверджена американськими спецслужбами. росія так і не визнала, що удар мав місце, натомість звинувативши у втраті корабля пожежу на борту і штормове море. Повідомляється, що загинуло близько 40 російських моряків.

Фото: Telegram | крейсер “Москва”, що тоне

Дзеркальна реакція

Після прибуття M777 українська армія все частіше ділилася з США інформацією про стан свого озброєння на полі бою, чого вона не завжди прагнула робити. Резніков назвав це “дзеркальною реакцією” на початковий підхід Вашингтона до війни.

Ви бачите, що вони не довіряють вам серйозну зброю, – сказав він, – так чому ви повинні довіряти їм?

Але поступово, як США та інші західні держави збільшували свої зобов’язання, відносини покращувалися.

За словами Резнікова, “Коли ми отримували один пакет допомоги за іншим – ми могли бачити, що було реальне бажання допомогти, що дозволило нам прийти до угоди і вийти на справжній діалог“. Західний дипломат у Києві сказав мені: “Тут це звичайна історія. Ви можете бути неймовірно обережними, поки це не відбудеться. Тоді ти стаєш довірливим і відкритим“.

Підготували Альона Береза, Валентина Повзун

Читайте також “НАТО дає нові обіцянки на українські прохання про протиповітряну оборону

Дещо про те, як у ЄС відреагували на постачання безпілотників росії “Санкції ЄС проти іранських військових лідерів через безпілотники

Читайте також

Шпигунська війна: як ЦРУ таємно допомагає Україні боротися з путіним (продовження)

Адам Ентус і Майкл Швіртц провели понад 200 інтерв’ю в Україні, кількох інших європейських країнах і США, щоб розповісти цю історію.
Читати далі

ЖАР.INFO подали позов до окружного суду на Апарат Верховної Ради України

20 березня редакція ЖАР.INFO подала судовий позов на Апарат Верховної Ради України через відмову надати публічну інформацію на запит щодо закордонних відряджень народних депутатів.
Читати далі

Узяти до відома та ліквідація комунальної аптеки: шепетівські районні обранці зустрілися вперше за 10 місяців

За словами голови Шепетівської райради Олега Кулінського, «занадто важливих проблем в житті нашої громади не було, тому і збиратися депутатам не було необхідним».
Читати далі

Залиште Свій Коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Якщо Вам відомі факти корупції, повідомте нас

Повідомити про корупцію