США вперше офіційно звинувачують Тегеран в прямій участі у війні в Україні і попереджають, що москва може шукати іранські ракети класу “земля-земля”. У матеріалі «Iran Is Training Russian Drone Pilots in Crimea to Aid Moscow’s War Effort, U.S. Says», що вийшов на сторінках The Wall Street Journal, автори Vivian Salama та Michael R. Gordon розповідають про навчання пілотів безпілотників в Криму іраном і ймовірні наслідки для світу від цих дій.

Навчання російських пілотів в Криму іранцями
У Криму іранці навчають російських пілотів користуватись безпілотними літальними апаратами іранського виробництва. Про це заявили США. Це означає, що москва прагне зберегти свій контроль над окупованою територією на півдні України.
Заява Джона Кірбі, координатора Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій, – це перше офіційне звинувачення США в тому, що іран безпосередньо залучений у війну в Україні.
Пан Кірбі сказав, що США стурбовані тим, що росія також прагне отримати від ірану ракети класу “земля-земля” для використання в Україні. За словами колишніх американських чиновників, такий крок може дати росії значний імпульс, оскільки її поставки ракет скорочуються.
“Іранці направили до Криму інструкторів і технічну підтримку, але пілотуванням займаються росіяни, – сказав пан Кірбі. – Така наша оцінка на даний момент“.
Заперечення росії та ірану
Іранський уряд неодноразово заперечував, що він постачав росії зброю для використання в Україні, і наполягав на тому, що вони не залучені в конфлікт. росія ж заперечує, що її сили використовували в країні безпілотники надані Іраном.
США не повідомили точно, скільки іранців перебуває в Криму, але пан Кірбі сказав, що персонал “відносно невеликий” і зосереджений в основному на обслуговуванні й навчанні російських сил експлуатації іранських систем. Він сказав, що кількість безпілотних літальних апаратів, або БПЛА, отриманих російськими військами в Україні, обчислюється десятками, і що росія, ймовірно, отримає додаткові поставки безпілотників.
Заява США прозвучала у зв’язку з тим, що перспективи відновлення угоди 2015 року, що обмежує ядерний потенціал ірану зменшилися. Пан Кірбі заявив, що спільний всеосяжний план дій зараз не в центрі уваги адміністрації через вимоги ірану. Однак сторони не оголошували переговорні зусилля мертвими.
Притягнення до відповідальності тегерана та введення санкцій
Він сказав, що замість цього США зосередяться на притягненні тегерана до відповідальності за незаконний продаж зброї і репресії проти мирних демонстрантів.

Європейські країни і чиновники адміністрації Байдена неохоче списували з рахунків угоду 2015 року і прагнули залишити двері відкритими для її збереження, одночасно вводячи санкції проти ірану за його військову підтримку росії.
В останні тижні українські представники повідомили американським чиновникам, що іранці допомагають російським військовим керувати наданими іраном безпілотниками з баз в Криму.
Підготовка до наступу на півдні
Українські війська готуються до нового наступу на півдні України з метою повернення окупованих територій у Херсонській області.. Ця територія дозволяє російським силам перебувати на ближчій відстані від столиці України і стратегічних об’єктів, що знаходяться під українським контролем.
Надані Іраном безпілотники використовувалися росією для нанесення ударів по електромережах України та іншій цивільній інфраструктурі, включаючи недавні напади на Київ, які послідували за періодом відносного спокою в українській столиці. Президент України Володимир Зеленський повідомив у Твіттері раніше на цьому тижні, що 30% електростанцій України були зруйновані, що призвело до відключень електроенергії по всій країні.
“тегеран зараз бере безпосередню участь на місцях і надає зброю, яка впливає на цивільне населення і цивільну інфраструктуру в Україні“, – сказав пан Кірбі.

Українські сили ефективно збивають російські військові літаки, але у них є обмежені можливості для захисту населених пунктів від атак численних безпілотних літальних апаратів, крилатих ракет, і балістичних ракет.
Союзники допоможуть створити інтегровану систему протиракетної оборони
Генерал Марк Міллі, голова Об’єднаного комітету начальників штабів, заявив минулого тижня, що США і їх союзники допоможуть Україні створити інтегровану систему протиракетної оборони, яка зможе захистити від загроз на малій, середній і великій висоті. Але він визнав, що такі зусилля будуть технічно складними і не сказав, коли така система може бути введена в дію.
Українські офіційні особи також запросили тактичну ракетну систему армії США, або ATACMS, щоб вони могли завдати удару по базах безпілотників, які російські військові використовують в Криму. Адміністрація Байдена відмовилася надати ці ракети, дальність дії яких становить майже 200 миль, побоюючись, що це може призвести до ескалації відносин з москвою.
Пан Кірбі оцінив, що тривала військова кампанія росії в Україні призвела до збільшення нестачі зброї і США стурбовані тим, що іран може надати ще більш руйнівну зброю.
“росія може також прагнути придбати в ірану сучасну звичайну зброю, таку як ракети класу “земля-земля”, які напевно будуть використані для підтримки війни проти України“, – сказав пан Кірбі.
“Shahed-136”, безпілотник з крилами кажана
Безпілотні літальні апарати, які іран надав росії, включають в себе “Shahed-136”, безпілотник з крилами кажана, який, на думку військових експертів, врізається в свою ціль і вибухає.
Безпілотники були широко помічені в Україні, також були виявлені компоненти цієї зброї.
“Іран використовував” Шахед-136 для нанесення ударів по Саудівських трубопроводах і об’єктах нафтопереробки, – сказав Майкл Найтс з вашингтонського інституту близькосхідної політики. – Він точний, але має невелику боєголовку. Тому він найбільш ефективний, коли використовується проти вразливої та високовартісної цілі“.
Підготували Альона Береза, Валентина Повзун
Про те, які саме санкції та проти кого за постачання безпілотників росії запровадив Євросоюз читайте у матеріалі “Санкції ЄС проти іранських військових лідерів через безпілотники”
Про атаки дронами на енергетичну систему України читайте у “Ракетні удари 17-23 жовтня: ціль №1 – енергетична інфраструктура України”