Атака українського безпілотника на російські кораблі передвіщає новий тип війни?

29 жовтня у тимчасово окупованому Севастополі були уражені кораблі чорноморського флоту. Спосіб, у який це відбулось, викликав неабияке обговорення серед військових аналітиків. Dan Sabbagh у своєму матеріалі «Could Ukraine’s drone attack on Russian ships herald a new type of warfare?», що вийшов на сторінках the Guardian розмірковує чи можуть українські безпілотники, які були застосовані для знищення чорноморського флоту росії підвищити градус війни та змінити її хід. Ми для вас переклали і адаптували текст.

Кораблі Чорноморського флоту росії були помічені на якорі в Севастополі, Крим, у 2014 році. Photograph: AP

16 безпілотників

Там були всі гострі відчуття від зухвалого рейду командос, але знятого наживо. Суботній рейд на світанку спрямований на чорноморський флот росії в Севастополі був здійснений не елітними солдатами, а 16 безпілотниками: дев’ять в повітрі і сім в морі. Це викликало питання – чи представляла атака революційний момент в історії ведення війни?

Три роки тому Домінік Каммінгс написав:

Підліток зможе використовувати безпілотник зі свого смартфона, щоб потопити одну з цих багатомільярдних платформ“.

Він мав на увазі два нових авіаносця Королівського флоту, побудованих загальною вартістю в розмірі 6,4 мільярди фунтів стерлінгів. Того разу він, можливо, мав рацію.

Україна знайшла спосіб загрожувати чорноморському флоту росії і навіть завдати йому серйозної шкоди – в квітні вона вже потопила його флагманський корабель “москва” ракетою дальнього радіусу дії. Тепер її ударні апарати здаються винахідливими, але в кінцевому рахунку простими безпілотниками-смертниками.

Безпілотний катер

Особливий інтерес представляє безпілотний катер. Він викликав ажіотаж серед військово-морських аналітиків, коли минулого місяця росіяни виявили його викинутим на березі в бухті Омега, недалеко від входу в Севастопольську гавань. Вважається, що це ж судно використовувалося у вихідні для тарана російського фрегата, який був мигцем помічений на кадрах, переданих українському журналісту.

На кадрах видно напад безпілотника на російські кораблі в Криму – відео

Військово-морський аналітик Х. Саттон заявив, що вважає, що човен був розроблений шляхом модифікації комерційно доступного водного судна. Він оточений алюмінієвим корпусом з, швидше за все, підривниками російського виробництва спереду для запуску боєголовки відразу за ним. Дистанційно керована камера з інфрачервоним об’єктивом встановлена на п’єдесталі і транслює відео в український центр управління.

Такий підхід до об’єднання комерційно доступних елементів має відгомони методу, використовуваного в Туреччині для створення безпілотних літальних апаратів Bayraktar TB2, що виробляють відносно дешеву зброю. Аналогічні безпілотні літальні апарати також недавно використовувалися повстанцями-хуситами проти кораблів ВМС Саудівської Аравії в порту в Червоному морі.

Ми бачимо, що в майбутніх війнах велика їх кількість буде представляти постійну загрозу“, – сказав Саттон.

Враження українських експертів та невідомі результати

Українські експерти заявили, що вони були особливо вражені тим фактом, що військово-морський флот країни зміг координувати дії безпілотників більш ніж в 100 милях від свого узбережжя, використовуючи чисельну перевагу – як на морі, так і в повітрі – щоб дістатися до району за межами гавані і, можливо, навіть всередині неї. Але це слід порівняти з тим, що шкода, заподіяна в рейді, незрозуміла, незважаючи на весь ажіотаж, який вона спричинила.

Ключовою метою, виявленою аналітиками з відкритим вихідним кодом у відео, є найсучасніший російський чорноморський фрегат “адмірал макаров”. Одна плівка вимикається в той момент, коли досягає човна, припускаючи, що він вибухнув, але наслідки будь-якого бомбардування невідомі. Фотографія непошкодженого “макарова” в гавані поширилася в Інтернеті у вівторок, але не ясно, коли вона була зроблена.

Недооцінка супротивника

Але навіть якщо пошкодження “макарова” та інших суден незначні, це повинно змусити російський флот до швидкої переоцінки. Давно відомо, що військові кораблі найбільш вразливі на березі або поблизу нього, де вони найменше здатні маневрувати або пустити в хід всю свою зброю.

У цьому випадку російський флот, можливо, недооцінюючи свого супротивника, був винен у тому, що Сідхарт Каушал, військово-морський фахівець з аналітичного центру Rusi, назвав “тактичною негнучкістю“, тому що він “притиснувся до кримського узбережжя” – занадто довго затримуючись в районі, де він може бути найбільш уразливий для опортуністичної атаки.

Після Севастополя багато військово-морських експертів заявили, що ідея безпілотних катерів не є чимось новим, посилаючись на прецеденти, такі як брандери, що неодноразово використовувалися з давніх часів. Каушал описав нові українські човни як “по суті самохідні торпеди“, але також дешеву і потенційно дуже ефективну зброю в перенаселених районах, таких як Перська затока або, як виявила Україна, північна частина Чорного моря.

Підготували Альона Береза, Валентина Повзун

Головне фото: ілюстративне

Читайте також Всередині США. Зусилля щодо озброєння України. Частина 1

Продовження історії шукайте у Всередині США. Зусилля щодо озброєння України. Частина 2

Попередній Всередині США. Зусилля щодо озброєння України. Частина 2

Залиште свій коментар