Санкції ЄС проти іранських військових лідерів через безпілотники

Jennifer Rankin у матеріалі «EU plans to impose sanctions on Iran military leaders over drones» в the Guardian розповіла про введення санкцій проти іранських військових лідерів, які постачають безпілотники росії.

На момент публікації матеріалу Євросоюз запровадив санкції проти виробника дронів Shahed-136 і трьох іранських військових: один з них відповідає за співпрацю з росією, другий — за навчання операторів дронів, а третій веде прямі перемовини з рф щодо постачання. Санкції набули чинності 20 жовтня.

Уламки того, що Київ назвав іранським безпілотником “Шахід”, збитим під Куп’янськом, показаний на фотографії, опублікованій українськими військовими.
Photograph: Ukrainian military’s strategic communications directorate/AP

Безпілотники “камікадзе” атакували Київ

Українські офіційні особи заявили, що безпілотники “камікадзе” атакували Київ у понеділок, в результаті чого загинуло чотири людини, в тому числі вагітна жінка і її чоловік. На відеозаписах, знятих в українській столиці, видно, як іранські безпілотники ” Shahed”, що мають характерну трикутну форму, низько пролітають над містом, а потім врізаються в землю, в той час як перелякані люди розбігаються.

Безпілотники Shahed-136 з GPS-наведенням можуть літати на відстань до 1500 миль. Хоч вони літають повільно, що робить їх вразливими, щоб бути збитими, однак саме їх кількість стає випробуванням для протиповітряної оборони України.

Санкції ЄС проти Shahed Aviation Industries

Санкції ЄС спрямовані проти Shahed Aviation Industries, яка, за словами офіційних осіб ЄС, має зв’язки з повітряно-космічними силами Корпусу вартових ісламської революції Ірану і відповідає за проектування й розробку безпілотних літальних апаратів.

Санкції ЄС стосуються трьох високопоставлених військових, у тому числі начальника штабу Збройних сил Ірану генерал-майора Мохаммада Хоссейна Багері, який, за словами офіційних осіб, відіграє фундаментальну роль в оборонній співпраці Ірану з росією. Також у списку значиться генерал Сайед Ходжатолла Курейші, що відповідає за постачання і дослідження в Міністерстві оборони Ірану, та бригадного генерала Саїд Агаджані, командира команди безпілотних літальних апаратів Повітряно-космічних сил Корпусу вартових ісламської революції. Кажуть, що Курейші відповідав за переговори про угоду для постачання росії, в той час як Агаджані описаний в списку ЄС як “основа іранської програми безпілотних літальних апаратів“.

Заборона в’їзду та заперечення ірану

Багато в чому символічно, що санкції забороняють окремим особам в’їзд в ЄС і заморожують будь-які активи, що знаходяться в блоці. Додавання іранських імен до існуючих санкцій ЄС проти росії є відносно простим кроком у порівнянні з заходами, спрямованими проти економіки Ірану, яка вже підпадає під Західне торговельне ембарго через іранську ядерну програму.

Іран неодноразово заперечував постачання росії безпілотних літальних апаратів, що ставить Тегеран в суперечку з Україною, західними офіційними особами і багатьма незалежними експертами, які стверджують, що безпілотники Shahed-136 широко використовувалися в російських атаках. Анонімний іранський чиновник повідомив агентству Reuters, що росія запросила більше іранських безпілотників і балістичних ракет з “поліпшеною точністю“, коли високопоставлені чиновники з Тегерана нещодавно відвідали москву.

Позиції посадовців

Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс, один з найбільш прихильників санкцій в ЄС, написав у Твіттері:

Якщо Іран ходить як качка, говорить як качка і зізнається, що поставляє безпілотники найбільшій качці в світі, то я думаю, у нас достатньо доказів, щоб сказати, що Іран – качка. Давайте виб’ємо з них качку“.

Остання відповідь Ірану послідувала після того, як ЄС ввів санкції щодо 11 іранських чиновників і чотирьох організацій, які, як вважається, несуть відповідальність за жорстоке придушення мирних демонстрантів, які виступають проти режиму, після смерті 22-річної Махси Аміні в ув’язненні.

Тим часом, продовжуючи засуджувати росію, фон дер Ляйєн заявила:

Вчора ми знову стали свідками цілеспрямованих нападів росії на цивільну інфраструктуру. Це знаменує собою ще одну главу в і без того дуже жорстокій війні. Міжнародний порядок цілком очевидний. Це військові злочини.”

Цілеспрямовані напади на цивільну інфраструктуру з чіткою метою відрізати чоловіків, жінок, дітей від води, електрики та опалення з настанням зими, це акти чистого терору і ми повинні називати це так“.

Підготували Альона Береза, Валентина Повзун

Читайте також “Росія посилює використання іранських безпілотників-камікадзе в Україні

Про те, чи планують партнери допогати закривати українське небо читайте у “НАТО дає нові обіцянки на українські прохання про протиповітряну оборону

Попередній Нове відділення медичної реабілітації: як у Хмельницькому відновлюють військових

Залиште свій коментар