Українське зерно та глобальний голод: як світ намагається вирішити продовольчу кризу

Інформаційний фронт не менш важливий, аніж реальний військовий. В Україні медіа об’єднались і з першого дня війни спільно ведуть марафон “Єдині новини”. Але цей марафон орієнтований загалом на внутрішню аудиторію, якій в переважній більшості не потрібно пояснювати, чому потрібно протистояти російським окупантам. Натомість у західних медіа, які мають вплив на суспільну думку та рішення світових політиків, по-трохи згасає інтерес до війни в Україні. Якщо у перший місяць повномасштабного вторгнення Україна, а точніше криваві та жахливі події, не сходили із перших шпальт та обкладинок, то зараз – це вже далеко не перші сторінки. Та попри це важливим залишається контекст, у якому західні журналісти висвітлюють події в Україні. Саме зміна наративів допомагає відслідковувати зміни політичних рішень та настрій мешканців країн, що нам допомагають протистояти загарбникам. Ми пропонуємо вам щотижневий огляд статей про Україну в ключових іноземних медіа.

Продовольча криза вирішена? Минулого тижня світ домовився розблокувати українські порти, щоб зерно нарешті потрапило тим, хто його потребує. За даними ООН 50 мільйонів людей в 45 країнах світу знаходяться на межі голодної смерті. Але домовлятись з рф справа невдячна – менш, ніж за добу після укладання угоди рашисти нанесли ракетний удар по Одеському порту. Фактично одразу представники США заговорили про пришвидшення поставок зброї та навіть про можливість надати Україні надсучасні винищувачі. Чи зірве російський ракетний обстріл “зернову угоду”? Чи може Туреччина забезпечити контроль за виконанням цієї угоди? Детальніше читайте у нашому свіжому огляді іноземних медіа.

Огляд західної преси за 18-24 липня 2022 року

Білий дім готовий надати Україні більше зброї та винищувачі?

Скріншот із сайту “The Wall Street Journal”

У матеріалі “U.S. Considers Supplying Ukraine With Fighter Jets, White House Says“, що вийшов на сторінках The Wall Street Journal, розповідається про те, що Пентагон розглядає можливість надання українським силам винищувачів. Про це заявив у минулу п’ятницю Білий дім, зазначивши, що це буде значним залученням США у війні і матиме ризики більш прямої конфронтації з москвою.

Пентагон “проводить деякі попередні дослідження можливості потенційного надання винищувачів українцям”, сказав Джон Кірбі, координатор з питань стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США. “Але це не те, що вони зможуть виконати негайно або навіть у короткостроковій перспективі”.

Коментарі від високопоставленого представника Білого дому з національної безпеки є ознакою того, що в адміністрації Байдена збільшується налаштованість на поставки зброї Києву і припускають підвищення готовності надавати сучасне озброєння для спроби допомогти Україні переломити хід війни.

У березні, після того як Польща запропонувала передати Україні літаки МІГ-29, Пентагон відхилив цю пропозицію, назвавши її “високоризикованою”. Розвідувальне співтовариство США оцінило, що передача літаків російського виробництва може спричинити відповідну реакцію москви, що може призвести до прямого військового конфлікту з NATO.

Однак ця оцінка стосується тільки російських літаків, і, схоже, адміністрація вважає, що винищувачі західного виробництва можуть не спричиняти таку ж небезпеку.

Серед питань, які необхідно вирішити, перш ніж США зможуть надати Україні літаки – це навчання, технічне обслуговування та надання запчастин, розповів пан Кірбі журналістам під час брифінгу. Він не сказав, який тип літаків розглядають США і коли адміністрація прийме рішення.

Колишній чиновник Пентагону сказав, що винищувачі F-15 і F-16 обговорювалися в якості варіантів для України, хоча обидва літаки вимагають значної підготовки і технічного обслуговування. Колишній чиновник, який нині працює в приватному секторі, каже, що окремий контингент домагається отримання Україною А-10, штурмовика, відомого своєю міцністю і простотою в обслуговуванні.

Пентагон відмовився надати детальну інформацію про те, що наразі оцінюється. “Ми, безумовно, ведемо велику дискусію з українцями про їхні майбутні потреби в збройних силах”, заявив журналістам під час брифінгу високопоставлений представник Міністерства оборони, додавши, що надання винищувачів “це не те, що ми збираємось підтримати на полі бою сьогодні”.

Україна почала просити надати їй винищувачі через декілька днів після російського вторгнення 24 лютого. Але офіційні особи США чинили супротив наданню українським силам зброї та обладнання, що могло бути розцінене як ескалація конфлікту. Деякі офіційні особи заявили, що побоюються реакції москви, якщо Україна використовуватиме американські літаки для нанесення ударів по цілях на території рф.

Що стосується інших передових систем озброєння, таких як реактивна система залпового вогню Himars, то США отримали гарантії від України, що вона не буде використовувати американське обладнання для нанесення ударів по території рф. Пан Кірбі не сказав, чи вимагатиме Вашингтон аналогічних гарантій в обмін на американські літаки.

У той час, як українська наземна протиповітряна оборона завадила рф досягнути переваги в повітрі України, російська повітряна міць затьмарює повітряний флот України за кількістю літаків і технологій. Більш сучасні винищувачі дозволили б Україні наносити удари в тилу рф і забезпечувати повітряне прикриття своїм військам, особливо на відкритих рівнинах південної Херсонської та Запорізької областей, які Київ прагне повернути.

Упродовж останніх місяців деякі країни центральної Європи надали Україні частину винищувачів радянського виробництва, що дозволило Україні підняти в повітря більше літаків. Україна успішно використовує свої реактивні літаки, щоб збивати крилаті ракети великої дальності, які рф направляє на українські міста. Вона також використовувала свої реактивні літаки, на додаток до безпілотників і артилерії, щоб витіснити російські війська зі стратегічного острова Зміїний в Чорному морі.

рф зазвичай утримується від використання пілотованих літаків в глибині України через багаторівневу українську протиповітряну оборону. Тим не менш, вона активно використовує літаки з нерухомим крилом і гвинтокрилі літаки на лінії фронту, часто стріляючи ракетами і реактивними снарядами з відстані.

Виступаючи на Аспенському форумі з безпеки, генерал Військово-повітряних сил Дж. Чарльз К. Браун, головнокомандувач ВПС США, сказав, що коли його запитали про перспективу надання американських літаків Україні, то потенційно існує кілька платформ, але “Я не можу точно сказати вам, що це буде”.

У п’ятницю Білий дім оголосив про постачання Україні зброї на суму ще у 270 мільйонів доларів, що стало 16-м пакетом допомоги США після вторгнення рф 24 лютого. Остання партія включала в себе ще чотири Himars і сотні БПЛА, званих Phoenix Ghosts.

“Зернова угода”: як світ рятує українське зерно та планету від голоду

Українське зерно
Скріншот із сайт “The Economist”

У матеріалі After agreeing to let Ukraine export grain, Russia rockets its port, що вийшов на сторінках The Economist, розповідається про укладання угоди, яка має розблокувати роботу українських портів для експорту українського зерна до країн, що знаходять на межі голоду.

Це відбулося після п’яти місяців кровопролитних боїв між Україною і рф. Оскільки світові ціни на пшеницю впали більш ніж на 6%, повернувшись до довоєнного рівня, генеральний секретар ООН Антоніо Гутерріш привітав угоду як “маяк на Чорному морі”. Він наполягав на тому, що угода вигідна не одній або іншій стороні, а всьому світу.

Для найбідніших країн світу це сталося не занадто швидко. ООН стверджує, що 828 мільйонів людей голодують щоночі, і що 50 мільйонів в 45 країнах світу знаходяться на межі голодної смерті. Решта світу, що бореться з високою інфляцією, сподівається на хоча б якесь полегшення кризи вартості життя. Україна є одним з найбільших у світі експортерів пшениці, ячменю, кукурудзи та соняшникової олії. Але з початком війни в лютому вона не змогла відвантажити більшу частину свого врожаю. ерефія захопила українські порти в Азовському морі і блокувала порти на Чорному морі. Україна ж замінувала свої власні води, щоб запобігти вторгненню десанту з моря.

У Стамбулі посланці протиборчих сторін – шойгу, міністр оборони рф, і Олександр Кубраков, міністр інфраструктури України – сиділи якнайдалі один від одного за довгим столом, розділені паном Гутеррішем і президентом Туреччини Реджепом Ердоганом. Вони не підписували угоду один з одним, а скоріше окремі угоди з ООН. ООН заявив, що угода не тільки дозволить здійснювати поставки продовольства з Одеси і двох інших портів, але і полегшить експорт російських добрив. (Західні санкції звільняють рф від торгівлі сільськогосподарською продукцією, але Америка і Європа обіцяють впоратися і з непрямими “стримуючими” наслідками).

Відповідно до угоди в Стамбулі буде створений “спільний координаційний центр” (JCC), в якому працюватимуть воюючі сторони, а також Туреччина і ООН. Він буде стежити за проходом вантажних суден в українські порти і з них, а також інспектувати їх, щоб переконатися, що вони не перевозять “несанкціоновані вантажі” (тобто зброю). російські представники не будуть допущені в українські порти, як це обговорювалося в якийсь момент. А Україна наполягала на тому, щоб російським військовим кораблям не дозволялося супроводжувати вантажні судна.

Замість цього українські пілоти будуть направляти кораблі в українських водах. Перевірки транспортних суден будуть проводитися СКЦ в турецьких портах. “У разі провокацій – негайна військова відповідь”, написав у Твіттері Михайло Подоляк, радник Президента України Володимира Зеленського. Угода буде дійсна протягом 120 днів із можливістю продовження.

Але в ньому є великі прогалини. Маршрут “морського гуманітарного коридору” ще не визначений, як і мінімальна відстань від нього, яку буде потрібно підтримувати військовим кораблям, літакам або безпілотникам. Неясно, хто буде займатися розмінуванням, необхідним для розчищення морського проходу в Україну. ООН визнає, що у неї немає засобів до примусу.

Немає також жодних ознак того, що ця угода призведе до більш широкої мирної угоди. Замість цього це рівносильно фактичному припиненню вогню на морі. Сторони домовилися, що вони “не будуть робити ніяких нападів на торгові судна та інші цивільні судна і портові споруди”. Угода, напевне, частково стала можливою завдяки нещодавній зміні військово-морського балансу сил після кількох подій: виселення минулого місяця рашистів з острова Зміїний; потоплення “москви”, флагмана рф в Чорному морі; і посилення берегової оборони України завдяки постачанням західних ракет.

За допомогою Заходу Україна намагається розширити альтернативні маршрути експорту – вниз по річці Дунай і залізницею та автомобільними дорогами до західної Європи. Але обмежена пропускна спроможність цих маршрутів не може компенсувати роботу чорноморських портів. Україна загалом експортувала всього близько 2 млн тонн зерна на місяць, порівняно з приблизно 5-6 млн тонн на місяць до війни. Гірше того, ті бункери, які не були зруйновані під час війни, заповнені наполовину. З урахуванням того, що в цьому році очікується збір врожаю в розмірі близько 60 млн тонн зерна, Україні не вистачає сховищ приблизно для 15-18 млн тонн зерна. Якщо урожай не вдасться вивезти найближчим часом, багато залишиться згнивати.

Стамбульська угода дозволить українським фермерам продавати більше своєї продукції і, таким чином, заробляти більше коштів на придбання насіння і добрив для посіву в наступному сезоні. Два інших фактори сприяють зниженню світових цін. По-перше, урожай в північній півкулі йде добре; очікується, що рф збере рекордний урожай пшениці – близько 90 мільйонів тонн. Другим фактором є зміцнення долара, що робить товари, деноміновані в доларах, більш дорогими для багатьох покупців і створює стимул для фермерів поставляти на ринок більше своїх врожаїв.

Проте, продовольча криза ще не закінчилася. Ціни на зерно, можливо, знизилися на третину в порівнянні з їх піком на початку цього року, але вони на 40% вище, ніж у січні 2020 року. Паливо, добрива та інші ресурси залишаються дорогими. А насувається довга війна, адже бойові дії можуть затягнутися до 2023 року. Це піднімає питання й про те, чи дійсно угода може реалізуватися і скільки продовольства зможе виробляти Україна.

Припускаючи, що угода дійсно буде укладена, неясно, як скоро вона може вступити в силу. Ймовірно, пройде один-два місяці, перш ніж перші кораблі — очікується, що це будуть кораблі, що застрягли в українських портах з початку війни, — зможуть відправитися в плавання. Введення нових суден в порт займе більше часу, враховуючи необхідність створення механізму моніторингу, пошуку охочихх судновласників і екіпажів, а також узгодження необхідного страхового покриття.

Майкл Магдовіц голландський кредитор з Rabobank, тим не менш, вважає, що Україна може подвоїти свої експортні потужності приблизно до 4 млн тонн на місяць, що недалеко від довоєнного показника. Але якщо виникнуть затримки і судна не зможуть покинути Одесу до жовтня, додав він, частина врожаю може бути втрачена. Будь-яка затримка в угоді може викликати нові потрясіння на ринку.

Багато хто задається питанням, чи не занадто хороша ця угода, щоб бути правдою. “Я з усіх сил намагаюся зрозуміти, що це дасть росіянам”, говорить керівник великої фірми з торгівлі сільськогосподарською продукцією. Зрештою, путін порушував попередні угоди про припинення вогню в Україні. І навіщо йому кидати Україні економічне рятувальне коло, коли його війська щосили намагаються просунутися вперед на полі бою?

Олександр Габуєв з американського аналітичного центру “Фонд Карнегі за Міжнародний Мир” стверджує, що розворот путіна в значній мірі є відповіддю на тиск з боку дружніх країн на Близькому Сході і навколо нього — не в останню чергу Туреччини, яка зараз служить важливим економічним каналом між рф і зовнішнім світом.

рф одразу зриває угоду про розблокування українських портів?

Скріншот із сайту “The Washington Post”

У матеріалі The Washington Post “Russia attacks Odessa port a day after signing grain deal, Ukraine says” розповідається про те, що російські ракети потрапили в Одеський порт в минулу суботу. Про це заявили українські офіційні особи, поставивши під загрозу угоду, досягнуту москвою і Києвом днем раніше, щоб розблокувати відвантаження мільйонів тонн захопленого зерна і полегшити глобальну продовольчу кризу.

Військове командування на півдні України заявило, що дві крилаті ракети “Калібр” вразили інфраструктуру порту, але не зерносховища в Одесі — одному з найбільших і найважливіших приморських торгових міст країни.

Попередження про повітряний наліт пролунали близько 11 години ранку, і звуки вибухів луною рознеслися по всьому місту. Південне військове командування повідомило про втрати. У ньому говорилося, що системи ППО збили дві інші ракети під час атаки, яку посол США в Україні назвала “обурливою”.

Удар загрожує угоді, яку дипломати вітали менш ніж за 24 години до того як прорив після декількох місяців переговорів. П’ятнична угода, укладена за посередництва ООН і Туреччини, допоможе зняти блокаду Чорного моря, яка посилила глобальний голод, особливо в Африці і на близькому Сході.

Наріжним каменем угоди є обіцянка рф не нападати на Одесу і два інших порти, що беруть участь в поставках. Угода включає гарантії безпеки як для України, так і для рф, які погодилися не “здійснювати ніяких нападів на торгові судна та інші цивільні судна і портові споруди”, пов’язані з цією ініціативою.

Наталія Гуменюк, прес-секретар південного військового командування України, заявила, що російська ракета потрапила в насосну станцію, в місті спалахнула пожежа. Про це повідомило “Суспільне”. На знімках, наданих військовими агентству Reuters, видно, як пожежники борються з полум’ям поруч з кораблем в порту.

До війни, яка зараз йде вже шостий місяць, Україна була одним з найбільших світових експортерів зерна. Але через те, що в портах Чорного моря застрягло понад 20 мільйонів тонн, війна викликала нестачу продовольства і зростання цін у всьому світі, а також посилила побоювання гострого голоду в бідніших країнах.

Суботній напад, що стався через кілька годин після підписання зернової угоди, “передбачає, що немає ніякої гарантії, що навіть судна, що перевозять зерно, не будуть атаковані”, що викликало стурбованість серед організацій з надання допомоги в східній Африці, сказав Шашват Сараф, директор з надзвичайних ситуацій Міжнародного Комітету порятунку в регіоні.

Офіційні особи ООН заявили, що безпечний прохід зерна і будь-які порушення угоди повинні були вирішуватися координаційним центром в Стамбулі, керованим спільно Туреччиною, рф, Україною та ООН, але він ще не створений.

За їх словами, на впровадження інших елементів, як очікується, підуть тижні. Документ закликає торгові судна слідувати за узгодженими каналами через Чорне море і передбачає перевірки в турецьких портах суден, що прямують в Україну, щоб переконатися, що вони не перевозять зброю.

Атака в суботу “означатиме, що економічні оператори будуть проявляти особливу обережність і будуть чекати багато днів призупинення військових операцій, перш ніж наважитися керувати судами в цьому районі”, написав Девід Лаборд, старший науковий співробітник Міжнародного дослідницького інституту продовольчої політики, в електронному листі.

Однак це не означає, що угода, підписана в п’ятницю, не буде діяти. “Для реалізації Угоди, подібної до цього, будуть потрібні дні, якщо не тижні, тому хаотичний початок не означає її кінець”, сказав Лаборд.

Незважаючи на суботній ракетний удар, міністр інфраструктури України Олександр Кубраков заявив, що його країна продовжить підготовку до відправки сільськогосподарської продукції на експорт і спробує розблокувати свої морські порти.

Управління морських портів України заявило в суботу, що відповідно до планів відновлення роботи портів судна прибуватимуть і відправлятимуться із зазначених портів караваном у супроводі головного судна. Агентство оголосило конкурс заявок на приєднання суден до каравану.

Глава ООН Антоніо Гутерріш закликав москву, Київ і Анкару забезпечити “повне виконання” зобов’язань, які вони взяли на себе “на глобальній арені”. Йдеться в повідомленні його офісу. “Ці продукти вкрай необхідні для подолання глобальної продовольчої кризи і полегшення страждань мільйонів нужденних людей по всьому світу”, сказав він.

Американські та європейські чиновники звинувачували рф у блокуванні експорту як важеля тиску, оскільки москва звинувачувала їхні перед цим санкції та зменшила продовольчу кризу. “кремль продовжує перетворювати продовольство на зброю”, заявила в суботу посол США в Україні Бріджит А. Брінк.

Авторка: Альона Береза

Переклад: Валентина Повзун

Попередній Опалювальний сезон, агресивна фаза війни і сексуальні злочини: що про Україну писали західні медіа

Залиште свій коментар