Україна на шпальтах західної преси: заблоковане зерно і західна зброя на фронті

Огляд західних медіа за період з 23.05.2022 по 29.05.2022

Інформаційний фронт не менш важливий, а ніж реальний військовий. В Україні медіа об’єднались і спільно ведуть марафон “Єдині новини”. Але цей марафон орієнтований на внутрішню аудиторію, якій в переважній більшості не потрібно пояснювати, чому потрібно протистояти російським окупантам. Натомість у західних медіа, які мають вплив на суспільну думку та рішення світових політиків, по-трохи згасає інтерес до війни в Україні. Якщо у перший місяць повномасштабного вторгнення Україна, а точніше криваві та жахливі події, не сходили із перших шпальт та обкладинок, то зараз – це вже далеко не перші сторінки. Та попри це важливим залишається контекст, у якому західні журналісти висвітлюють події в Україні. Саме зміна наративів допоможе відслідковувати і зміни політичних рішень та настрій мешканців країн, що нам допомагають протистояти окупанту. Ми пропонуємо вам щотижневий огляд статей про Україну в ключових іноземних медіа.

Минулого тижня основною темою у західних медіа була зустріч у Давосі та можлива продовольча криза. Звісно, світові лідери говорили про війну в Україні та її наслідки для всього світу, в тому числі про продовольчу кризу. Чим довше рф блокує українські порти та мільйони тонн зерна у них, тим реальнішим стає голод для деяких країн і політичні заворушення в інших. Чи можливе військове розблокування українських портів про це розмірковували не лише в Давосі, а й міжнародні експерти. Також медіа говорили і про успіхи українських військових завдяки зброї, яку дають партнери… На жаль, її і досі мало, щоб повністю переламати хід війни та допомогти перемогти Україні. 

Скріншот із сайту The New York Times

Скріншот із сайту The New York Times

«War Raises Famine Fears as Russia Chokes Off Ukraine’s Farms and Exports» під такою назвою 24 травня вийшов матеріал авторства Mark Landler, Matina Stevis-Gridneff, Erika Solomon and Patricia Cohen у New York Times.

Побоювання нової глобальної продовольчої кризи посилюються в міру того, як російські атаки на можливості України виробляти та експортувати зернові перекривають одну зі світових житниць, підживлюючи звинувачення в тому, що президент володимир путін використовує продовольство як нову потужну зброю у своїй тримісячній війні.

У вівторок, 24 травня, світові лідери закликали до міжнародних дій з доставки 20 мільйонів тонн зерна, які зараз застрягли в Україні, передбачаючи, що альтернативою може стати голод в одних країнах та політичні заворушення в інших, що, імовірно, буде найсерйознішим глобальним наслідком нападу рф на сусідню країну. На Всесвітньому економічному форумі в Давосі, Швейцарія, де занепокоєння наслідками війни затьмарило майже всі інші питання, спікери використовували апокаліптичні промови, щоб описати загрозу.

«Це ідеальний шторм всередині ідеального шторму», — сказав Девід Бізлі, виконавчий директор Всесвітньої продовольчої програми, агентства ООН. Назвавши ситуацію «абсолютно критичною», він попередив: «У нас буде голод по всьому світу».

Світова мережа розподілу продовольства вже і так мала проблеми через збої, пов’язані з пандемією, а експорт з України, яка зазвичай входить до найбільших світових постачальників, різко впав через війну. рф захопила кілька чорноморських портів країни та заблокувала інші, захопивши вантажні судна з кукурудзою, пшеницею, насінням соняшника, ячменем та вівсом.

Окупанти взяли під контроль деякі з найродючіших сільськогосподарських угідь України, зруйнували інфраструктуру, яка є важливою для вирощування та доставки зерна, і замінували сільськогосподарські поля мінами.

«Росія зараз накопичує свій власний експорт продовольства в якості шантажу, стримує поставки, щоб підвищити світові ціни, або торгує пшеницею в обмін на політичну підтримку», – Урсула фон дер Ляйен, президентка Європейської комісії.

Бойові дії в Україні сконцентрувались в районі Донбасу, де пошарпані сили рашистів повільно і криваво просуваються вперед – намагаються оточити стратегічно важливе місто Сєвєродонецьк. Це наразі найсхідніша українська твердиня. У місті, яке колись було промисловим центром, практично на кожній вулиці зруйновані житлові будинки, згорілі автівки та розбиті тротуари. Однак, як заявило Міністерство оборони Великої Британії, окупанти, хоч і рухаються до міста з декількох боків, проте стикаються із «сильним українським опором».

Також автори в матеріалі згадують про перепони, які створює Туреччина, на шляху до вступу в НАТО Швеції та Фінляндії. Однак офіційні особи обіцяють, що ці перешкоди будуть подолані.

Європейський союз, який досить сильно залежить від російського газу, вже поступово погодився на поетапне ембарго на постачання цього палива. А глава Міжнародного енергетичного агентства Фаті Біроль попередив, що Європа може зіткнутися з обмеженням поставок газу наступної зими.

Однак в Давосі центральне місце посіла продовольча криза. Обговорювалось питання розблокування українських портів за допомогою військових кораблів, крадіжки рф української продукції та її подальший експорт під виглядом російської.

Глава ж НАТО, Йенс Столтенберг, зазначив, що прорвати блокаду Чорного моря буде дуже важко. Саме тому європейські партнери допомагають налагодити постачання української продукції сушею.

Ще до того, як російські танки перетнули кордон України, експерти попереджали про “масовий сплеск продовольчої нестабільності і загрозу голоду”, сказав Адам Тузе, директор Європейського інституту при Колумбійському університеті. Війна, за його словами, “впливає на неймовірно тендітну продовольчу систему”. А через стрибок цін на паливні ресурси – зросли й ціна на добрива. Саме тому ЄС буде збільшувати власне виробництво та поставлятиме наявні запаси вразливим країнам за доступними цінами. “Глобальне співробітництво – це протиотрута від шантажу Росії”, сказала пані фон дер Ляйен.

Скріншот із сайту The Washington Post

Скріншот із сайту The Washington Post

Проблему продовольчої блокади висвітлювали й автори Karoun Demirjian, Alex Horton and Stefano Pitrelli у матеріалі «Russia’s grain blockade may require U.S. intervention, general suggests», що вийшла на сторінках Washington Post.

Україна є найбільшим у світі експортером соняшникової олії, четвертим за величиною експортером кукурудзи і п’ятим за величиною експортером пшениці.

Згідно з оцінками американської розвідки, військово-морський флот рф ефективно контролює всі перевезення в північній третині Чорного моря, саме тому західні офіційні особи звинуватили москву у використанні продовольства в якості шантажу.

Американський генерал, який має стати наступним верховним головнокомандувачем НАТО, попередив у четвер, що блокада експорту українського зерна рф може призвести до створення терористичних мереж в інших частинах світу, що, в свою чергу, потребуватиме військового втручання США для гарантування, що світові ринки не будуть дестабілізовані.

Спочатку були сигнали, що рф готова випустити комерційні судна з портів. Потім прес-секретар кремля дмитро пєсков заявив, що жодному судну з українським зерном не буде дозволено покинути територію країни до тих пір, поки західні уряди не скасують свої санкції щодо рф. Далі через декілька годин прем’єр-міністр Італії Маріо Драгі повідомив журналістам, що в телефонній розмові президент рф володимир путін в принципі погодився звільнити кілька мільйонів тонн, однак деталей не було оприлюднено.

Міністерка закордонних справ Великої Британії Ліз Трас засудила москву та закликала путіна припинити блокаду. Поряд з тим, вона відкинула ідею скасування санкцій і заявила, що “будь-яке умиротворення” тільки зробить російського лідера “сильнішим в довгостроковій перспективі”.

Під час свого виступу в Сенаті генерал Каволі натякнув, що в певний момент американські військові можуть взяти участь у відновленні експорту з України. Але він відмовився сказати, чи рекомендував би він такий підхід, якщо підтвердиться, що він перейде на посаду в НАТО, окрім підготовки варіантів, які просять цивільні лідери. За словами Каволі, “доведеться використовувати комбінацію видів транспорту”, щоб обійти спроби рф перешкодити поставкам зерна з України.

В матеріалі також розповідається, що Румунія вже зробила свій порт Констанца доступним для українського зерна. До цієї операції також долучилась німецька залізнична компанія Deutsche Bahn.

Поряд з тим, представник Пентагону Джон Кірбі, виступаючи перед журналістами, заявив, що немає ніяких планів використовувати збройні сили США або військову підтримку для надання допомоги в переміщенні зерна за межі України.

Оскільки президент рф володимир путін, не зумівши повалити уряд в Києві, скоротив свої амбіції в Україні, саме тому генерал Каволі, який вільно розмовляє російською мовою та знає регіон, має очолити Європейське командування США.

Водночас, за оцінками західної розвідки, путінські сили домоглися лише повільного прогресу та наразі намагаються заманити в пастку українські сили, що захищають ключові міста на Донбасі, незважаючи на зростання бойових втрат. За словами високопоставленого представника Міністерства оборони США, стратегія окупантів зводиться до “зусиль по оточенню”, спрямованих на те, щоб відрізати українські сили від підкріплення і поповнення запасів Західної зброї.

Скріншот із сайту The New York Times

Скріншот із сайту The New York Times

У матеріалі «A Doomed River Crossing Shows the Perils of Entrapment in the War’s East», що було опубліковано у Washington Post, автор Andrew E. Kramer розповідає про найбільш потужну операцію українських військ, завдяки якій армія окупантів зазнала значних втрат. Білогорівка. Переправа через річку.

Невдала переправа, яка відбувалася в цьому місці впродовж декількох днів на початку травня, стала однією з найбільш смертоносних битв у війні для армії рашистів. Її сили намагалися оточити українських солдатів в сусідньому місті Сєвєродонецьк, але замість цього самі опинилися в оточенні, затиснуті між річкою і українською лінією фронту. Щонайменше 400 російських солдатів загинули, в основному від артилерійських обстрілів.

У лісі можна побачити шматки розірваної російської військової форми, що звисають з дерев, – моторошне нагадування про окупантів, які загинули тут. Підірвані танки, уламки понтонних мостів, купи гілок, поламані вибухами, і тіла російських солдат, деякі з яких наполовину поховані в багнюці.

Таким чином новою метою російських військ стало оточення Сєвєродонецька – найсхіднішого міста у Луганській області, яке наразі знаходиться під контролем України.

Змінена мета росіян – зосередити бій на вузькому 75-мильному фронті на Донбасі. Вони прагнуть наступати як з півночі, так і з півдня, щоб перекрити єдину лінію постачання України в місто Сєвєродонецьк. У минулий вівторок російська армія просунулася з півдня, змусивши українські війська відступити з невеликого міста Світлодарськ.

Оскільки росія здобуває лише незначний прогрес в Україні, президент володимир путін в середу зробив деякі кроки, щоб дещо зміцнити підтримку всередині країни. Він звичайно ж оголосив про підвищення пенсій і мінімальної заробітної плати та здійснив свою першу поїздку для зустрічі з пораненими солдатами. (Апдейт. Правда, і тут не обійшлось без казусів, адже на фотознімках вдалось в чергове зафіксувати в якості військових «акторів путіна», які з ним гастролюють, коли того вимагає час).

Водночас в Білогорівці, крихітному вугледобувному містечку на березі річки Сіверський Донець, на початку цього місяця ситуація змінилася, що, принаймні, тимчасово уповільнило просування росіян.

Українські військові супроводжували репортерів New York Times на місце, яке знаходиться на лінії фронту, де відбувались бої. За словами українського полковника Кащенка, росіяни поспішно проклали нові понтони і перекинули бронетехніку, але їм не вдалося прорвати українську оборонну лінію. Десятки одиниць бронетехніки і піхоти опинилися в пастці і були знищені українською артилерією. Українці також завдали удару по російським військам, які брали участь у будівництві мосту на віддаленому березі. Обстріл включав в себе кілька перших залпів з недавно прибулого американського артилерійського знаряддя M777.

За словами українців, деякі ворожі солдати врятувалися, перепливши річку. Українцям же ще належить зібрати залишки росіян, що розкидані у лісі.

 

Автор: Альона Береза

Переклад: Валентина Повзун

Попередній Редакції та війна: як медіа на Хмельниччині тримають інформфронт

Залиште свій коментар