Огляд західної преси за 6-12 червня 2022 року
Інформаційний фронт не менш важливий, аніж реальний військовий. В Україні медіа об’єднались і з першого дня війни спільно ведуть марафон “Єдині новини”. Але цей марафон орієнтований загалом на внутрішню аудиторію, якій в переважній більшості не потрібно пояснювати, чому потрібно протистояти російським окупантам. Натомість у західних медіа, які мають вплив на суспільну думку та рішення світових політиків, по-трохи згасає інтерес до війни в Україні. Якщо у перший місяць повномасштабного вторгнення Україна, а точніше криваві та жахливі події, не сходили із перших шпальт та обкладинок, то зараз – це вже далеко не перші сторінки. Та попри це важливим залишається контекст, у якому західні журналісти висвітлюють події в Україні. Саме зміна наративів допомагає відслідковувати зміни політичних рішень та настрій мешканців країн, що нам допомагають протистояти загарбникам. Ми пропонуємо вам щотижневий огляд статей про Україну в ключових іноземних медіа.
Війна в Україні триває і як довго, залежить від зброї дальнього радіусу дії. Наразі російські війська переважають за кількістю артилерії. Прифронтові населені пункти знаходяться фактично під безперервним вогнем. Українські військові вже освоюють західну зброю новітніх зразків. Тим часом Міністр оборони України Олексій Резніков просить партнерів не припиняти поставки. Перелому у війні чекають і на окупованих територіях. Підпілля не дає спокою військам рф і залякує їх усіма можливими способами. Більше читайте у нашому огляді.
Українське підпілля залякує російських окупантів

Скріншот із сайту газети “The Economist”
У матеріалі «Ukraine’s partisans are hitting Russian soldiers behind their own lines», що вийшов на шпальтах газети «The Economist» 5 червня та оновлений 9 червня, розповідається про прихований опір в окупованих українських містах. Яскравий приклад – Мелітополь.
Рашисти захопили Мелітополь, стратегічний залізничний вузол, на 3 день війни. Водночас контроль над містом виявився непростим. Щокілька днів з’являється інформація: то про знищення бронепоїзда, то обстріл з гранатомета командного пункта (18 травня), то підірвано залізничні колії і радіолокаційну станцію (22 травня), то проукраїнський мітинг (29 травня), то вибух у будинку колабораціоніста (30 травня). Також Україна стверджує, що її партизани вбили понад 100 російських солдатів у тилу ворога в Мелітополі.
Мелітополь – неофіційна столиця українського опору. На картах Інституту вивчення війни ця територія з середини березня позначена як така, де діють партизани. Та це не єдиний випадок. Аеродром біля Херсону був підірваний майже два десятки разів, а в Енергодарі мер-колаборант став об’єктом замаху. З оприлюдненої спецслужбами розмови окупанта та дівчини стало відомо, що в Ізюмі голодні рашисти нібито отримали пироги з корицею від літньої жінки. Вісім з них загинули. Окупанти кидають танки або бензовози – українські фермери їх відбуксировують. З окупованих територій Донецької та Луганської областей повідомляють про вибухи на складах зброї.
Поширеним явищем стають пожежі та вибухи на військових об’єктах на території рф. За офіційної інформацією зазначають, причина – пожежна безпека. Однак українські спецназівці схоже націлені на ланцюжки поставок в прикордонних з рф територіях. Принаймні в одному випадку вертоліт завдав удару по нафтосховищу в рашиському місті Брянськ. Україна ці операції не коментує.
Підпільний опір на окупованих територіях координує підрозділом Сил спеціальних операцій (ССО), створений ще в 2015 році. Їх робота, за словами колишнього оперативника, поділена на 3 частини: військова діяльність, операції підтримки і психологічна війна. Також зазначає, багато часу пішло на підготовку потенційних партизанів – «простих місцевих жителів з секретом». Подробиці навчання можна прочитати в «Тотальному опорі», класичному керівництві з партизанської боротьби, що написане в 1957 року для підготовки швейцарців до потенційної окупації країнами Варшавського договору. До речі, вебсайт ССО пропонує лайфхаки для українських підпільників.
Володимир Жемчугов, який керував десятками партизанських операцій на території рідного Луганська в 2014-2015 роках, розповідає, по всій країні існує мережа таємних складів зброї, конспіративних квартир і потенційних прихильників, у деяких випадках навіть долучались злочинні мережі. Однак очевидно, що підготовка могла бути підірвана посадовими особами-колаборантами. І схоже, що рашиські спецслужби отримали секретні військові бази даних. Як і у 2014 році окупанти навідуються до будинків українців, які були військовими. Проте перехоплені СБУ розмови свідчать, що окупанти бояться українське підпілля.
Західні партнери почали навчання українських військових

Скріншот із сайту “The Washington Post”
У статті «Top general details plan to train Ukrainians on rocket artillery» авторства Dan Lamothe та Cate Cadell, що вийшла на сторінка The Washington Post 8 червня, мова йде про те, що американські військові розробили план одночасного навчання взводу українських солдатів використанню сучасної реактивної артилерії залпового вогню. Про це повідомив високопоставлений генерал Пентагону, що підвищує ймовірність того, що в Україну може бути відправлено більше зброї.
Цей план залежить від того, як перша група українських солдатів продемонструє свою майстерність. Передача Україні додаткової реактивної артилерії з існуючих запасів армії США або Корпусу морської піхоти США також вимагатиме явного схвалення з боку адміністрації Байдена.
Генерал армії А. Міллі, що є головою Об’єднаного комітету начальників штабів, зазначив, що не буде нічого хорошого в тому, аби просто кинути ці системи зброї в бій, адже тільки навчені спеціалісти зможуть максимально ефективно використосувати зброю як високоточну систему.
Ці коментарі з’явилися після того, як адміністрація Байдена минулого місяця схвалила передачу Україні чотирьох високомобільних артилерійських ракетних систем M142, широко відомих як HIMARS, і після того, як Великобританія заявила, що відправить три реактивні системи залпового вогню M270, які виконують аналогічну функцію.
Британці також навчатимуть по одному взводу за раз, що дозволить українським силам нарощувати свою ракетну артилерію.
Українські офіційні особи вже не один день заявляють, що їм потрібні десятки реактивних артилерійських систем, щоб дати відсіч окупантам, які продовжують повільно просуватися в східному регіоні України після повномасштабного вторгнення, розпочатого 24 лютого. Поряд з тим, американські офіційні особи розуміють, що окупанти перевершують наразі за озброєнням українську артилерію, що стала основним акцентом в їх операціях.
США вже поставили Україні десятки гаубиць М777, артилерійські системи, які зазвичай випускають розривні 155-мм снаряди на відстань близько 25 миль. Американський генерал Міллі зазначив, що українські війська використовували цю зброю з великим ефектом, але українцям потрібні “деякі артилерійські системи більшої дальності дії”, які можуть досягати дальніх відстаней.
Водночас Колін Кал, заступник Міністра оборони США з питань політики, залишив відкритим питання можливості того, що США можуть направити додаткові HIMARS в Україну, оскільки 1 червня було оголошено, що перші 4 системи було схвалено. Однак, за його словами, Сполучені Штати спочатку хочуть отримати більше інформації про те, наскільки ці системи будуть корисні і як українці їх використовують.
Адміністрація Байдена схвалила передачу перших 4 систем лише після отримання запевнень від України в тому, що вона не буде використовувати їх для проведення транскордонних атак на рф. Адміністрація також вирішила відправити для них боєприпаси з дальністю дії близько 45 миль, а не вдосконалену тактичну ракетну систему великої дальності (ATACMS), яка може досягати 186 миль.
У минулу середу українські сили продовжували вести жорстоку боротьбу за утримання території в місті Сєвєродонецьк, ключовому полі битви в спробі кремля захопити всю Луганську область. Тим часом Київ і москва продовжували сперечатися з приводу підтриманої ООН пропозиції для запобігання загостренню глобальної нестачі продовольства шляхом забезпечення безпечних коридорів для мільйонів тонн українського зерна.
Голова Луганської ОВА Сергій Гайдай заявив, що українські війська зіткнулися з натиском рашиських обстрілів, націлених на утримувані українцями лінії постачання в Сєвєродонецьку, де, за твердженням москви, вона зараз контролює 97 відсотків території.
Місцеві офіційні особи підтвердили, що російські війська захопили більшість житлових районів в місті під час свого наступу, але Міністерство оборони Великобританії в минулу середу повідомило, що українська оборона “тримається”, і заявило, що жодна зі сторін не просунулася далеко вперед за минулий день.
Поряд з тим, міністри закордонних справ Туреччини і рф зустрілися в Анкарі в середу для “істотних” переговорів щодо підтримуваної ООН пропозицією про створення безпечних морських шляхів, покликаних полегшити експорт близько 20 мільйонів тон зерна, що потрапило в пастку рашиської блокади портів Чорного моря.
Україна ж не була запрошена на цю зустріч, однак виступила з нагальними закликами щодо укладання угоди по судноплавних шляхах, але як і раніше насторожено ставиться до пропозиції ООН, яка, за її словами, може дозволити рф використовувати безпечні зони для проведення стратегічних атак на південні міста, включаючи Одесу.
Білий Дім оголосив у середу, що президент Байден вирушить до Європи на саміти “Великої сімки” і НАТО в кінці цього місяця, де він зустрінеться зі світовими лідерами, щоб обговорити подальші зусилля з підтримки України, а також продовольчу та енергетичну кризу, викликану конфліктом.
Іноземні бойовики з Великобританії і Марокко, які приєдналися до війни в Україні проти рф, постали перед судом на цьому тижні, повідомляють рашиські ЗМІ.
За даними Nexta, двоє британців, Ейден Остін і Шон Піннер, а також марокканець, ідентфікований як Брахім Саадун, звинувачуються в тому, що діяли в якості найманців. Судовий процес проходив в проросійському сепаратистському районі Донецька, під контролем генеральної прокуратури самопроголошеної ДНР.
Вперше від початку війни на Чорнобильській АЕС знову запрацювали детектори ядерного випромінювання. Мова про десятки детекторів радіації, що знову передають дані після того як командам вдалось відновити життєво важливий інформаційний зв’язок.
Ще в 1986 році були встановлені детектори для контролю радіації навколо недіючої Чорнобильської АЕС на півночі України. Мережа раціаційного моніторингу в цьому районі принилась 24 лютого, в перший день вторгнення, одразу як рашисти зайняли Чорнобильську зону на 5 тижнів. Повідомило МАГАТЕ.
Україні потрібно більше зброї

Скріншот із сайту “The New York times”
В матеріалі Ukraine’s defense chief says his nation ‘desperately needs heavy weapons’ автора Marc Santora мова йде, що в минулий четвер Міністр оборони України заяви, що він незадоволений швидкістю та кількістю зброї, яка надходить в Україну, незважаючи на високу оцінку щедрості західних союзників.
“Ми вже отримали, купили на ринку, виготовили і передали Збройним силам України значну кількість зброї”, заявив Міністр оборони України Олексій Резніков. “Цих цифр було б достатньо для переможної оборонної операції проти будь-якої армії в Європі”, – додав він. “Але не проти росії”.
Міністр додав, що рф вже показала, що вона готова зазнавати значних втрат і задіювати велику кількість свого арсеналу. І розмір руйнівної сили позначився на українській армії.
“Україна відчайдушно потребує важкого озброєння і дуже швидко”, – сказав Міністр. “Ми довели, що, на відміну від багатьох інших, ми не боїмося кремля. Але як країна ми не можемо дозволити собі втрачати наших кращих синів і дочок”.
Бої зараз в основному відбуваються на відстані, армії обстрілюють один одного артилерією з відстані декілька миль, град з металу і шрапнелі обрушуються на солдатів, що в цей час ховаються в окопах. У рашистів набагато більше зброї, що здатна вражати цілі на великій відстані, на відміну від українців.
“Ситуація на передовій складна”, – сказав пан Резніков. “Кожного дня у нас гине до 100 наших солдатів і до 500 отримують поранення”.
За словами Міністра українські військові мають чіткий план поставок артилерії до кінця липня, однак заклики солдатів до надання більш потужної зброї на передовій зростають у міру того, як боротьба стає все більш виснажливою. Тому Резніков не може сказати, що він задоволений темпами і кількістю поставок зброї Україні.
На початку березня, за словами Міністра, стало ясно, що війна може перерости в запеклий конфлікт, і було прийнято рішення перевести арсенал країни з радянської застарілої зброї на системи, що використовують держави-члени НАТО. Це було правильне рішення, однак воно створило проблеми, тому що солдатів потрібно навчати працювати на новому обладнанні.
За його словами, з початку війни українські військові ввели в експлуатацію півтори сотні 155-міліметрових артилерійських систем, включаючи гаубиці, що поставляються американцями. Польща в минулий четвер приєдналася до США, Великої Британії та Франції в наданні цих типів важких артилерійських систем, які вважаються надзвичайно важливими у війні на далеких відстанях, що відбувається на сході України. Водночас берегова оборона України посилюється за рахунок протикорабельних ракет Гарпун, що були поставлені Данією. Поряд з ракетами Нептун українського виробництва, розгортання Гарпунів спонукало військово-морські сили окупантів відійти ще далі від південного узбережжя Чорного моря України, щоб уникнути долі флагмана російського Чорноморського флоту “москва”.
Автор: Альона Береза
Переклад: Валентина Повзун