Працюють, попри війну: українські видавництва, які пропонують якісну літературу

05.02.2023 Огляди
Автор ГО ЖАР

Чи залежить ваш вибір книги в книгарні від того, яке видавництво її видало? Для багатьох книголюбів назва видавництва є одним із важливих факторів. Адже репутація видавця, його підхід до вибору авторів та перекладачів, тематики літератури, бачення художньо-технічного виконання книжки може суттєво вплинути на прихильність читачів. Сьогодні розповідаємо про деякі українські видавництва, які в умовах великої війни продовжують працювати й тішити українців непересічною літературою.

Видавництво «Лабораторія» засноване у 2020 році. У пріоритеті команди свіжі й актуальні західні видання, а також твори компетентних українських авторів. Тематика книг ретельно відібрана та різноманітна – від історичних досліджень до мотиваційної та художньої літератури.

Щоб якнайшвидше знайомити українського читача зі світовими новинками, «Лабораторія» оперативно перекладає і видає книги, та при цьому не забуває про якість і зручність свого продукту.

Багато книжок можна придбати в електронному форматі й отримати до них доступ у застосунку Librarius. Аудіоверсії книжок пропонують слухати через застосунок MEGOGO. Щодо традиційної паперової книжки, то й тут видавець подбав про свого читача, адже більшість книг видають у двох варіантах – в обкладинці та палітурці, все залежить від уподобань і гаманця читача. Книги в обкладинці зазвичай дешевші – іноді на 50, а іноді й на 200 гривень.

До речі, у попередні роки видавництво відкрито зазначало рекомендовану роздрібну ціну на обкладинці чи палітурці книги, пропагуючи в такий спосіб конкуренцію через сервіс, а не через ціну. Однак наприкінці минулого року вирішило відмовитися від цієї практики через нестабільні умови на ринку.

З-поміж найпопулярніших видань «Лабораторії» минулого року збірка репортажів «77 днів лютого. Україна між двома символічними датами російської ідеології війни», «Дофамінове покоління. Де межа між болем і задоволенням», «Нові стоїки. 52 уроки для наповненого життя». А з планами «Лабораторії» на новий рік можна ознайомитися на сайті самого видавництва.

Скриншот із сайту видавництва «Лабораторія»

Видавництво «Віхола» спеціалізується на книжках українських авторів. Створили видавництво у 2020 році колишня директорка «Нашого формату» Ілона Замоцна та ексголовна редакторка видавництва Ольга Дубчак. До «Віхоли» перейшли працювати також інші працівниці «Нашого формату».

Спершу у видавництві працювали з нон-фікшн літературою, а з часом розширили діапазон і до художніх творів.  Перелік тем доволі широкий — від психології, підприємництва, лайфстайлу та науково-популярної літератури до найрізноманітніших жанрів художньої літератури: детективів, трилерів, любовних романів, лірики чи воєнної прози. Проте кожен текст має бути якісним і без інтелектуального пафосу. На цьому наголошують у видавництві. Саме тому своєму читачеві «Віхола» пропонує цікаве, легке і корисне, а своєю місією визначає пояснити світ простими словами.

Команда «Віхоли» дотримується думки, що книжка, як і смартфон, має бути мобільною й завжди бути зі своїм читачем — у сумочці, у діловому кейсі чи у внутрішній кишені пальта. Тому книжки видавництва виготовляють у обкладинках, а не в палітурках, а також пропонують придбати електронні версії видань або ж аудіокнижки.

Чи не найпопулярнішою книгою «Віхоли» минулого року стала історія про патологоанатома-невдаху «Танці з кістками», яку написав Андрій Сем’янків (MED GOblin). Видання стало переможцем в номінації «Книга року ВВС 2022».

Щодо інших цікавих проєктів видавництва, то безперечно слід звернути увагу на книжкову серію «Неканонічний канон», яку «Віхола» запустила спільно з літературознавицею та професоркою «Києво-Могилянської Академії» Вірою Агеєвою. Наразі вже є в продажу твори Майка Йогансена, Миколи Хвильового та Івана Багряного. Відкрито передзамовлення на книги Володимира Винниченка та Валерʼяна Підмогильного. Важливо, що кожне видання супроводжується текстом від провідних українських літературознавців.

Скриншот із сайту видавництва «Віхола»

Видавництво «Човен», створене 2017 року у Львові з ініціативи ГО «Львівський медіафорум», спеціалізується на літературному репортажі й есеїстиці, біографічній та історичній літературі, виданнях про медіа та науку. Співзасновниками видавництва виступили організатори Медіафоруму Остап Процик та Ігор Балинський.

Як пояснюють на сайті, команда видавництва ставить собі за мету допомогти українцям долати кордони — внутрішні й зовнішні: кордони географічні, історичні, ментальні, перепони стереотипів і упереджень. Для цього видають книжки, які розповідають про світ, відкривають розмаїті культури, краї та історії, зокрема й українські — з нових перспектив.

Впадає у вічі й актуальність видань, які пропонують своїм покупцям у видавництві. До прикладу, в  книжці польського репортажиста Войцеха Тохмана «Ти наче камінь їла» йдеться про війну в Боснії та Герцеговині 1992-1995 років. «Сєверодонецьк. Репортажі з минулого» Світлани Ославської – це розповідь про Сєвєродонецьк до повномасштабного вторгнення Росії, про те, як населений пункт переходив від ідентичності радянського промислового міста до усвідомлення себе містом у незалежній Україні. «Хіросіма» Джона Герсі належить до класики художнього репортажу і фіксує історії шістьох японців, які вижили під час і після вибуху в Хіросімі в 1945 році.

Скриншот із сайту видавництва «Човен»

Хоч «Meridian Czernowitz» і не називають себе видавництвом у традиційному розумінні, їхні видання, безумовно, варті уваги. Проєкт створено чернівецькою обласною громадською організацією «Культурний Капітал», що займається літературним менеджментом. З 2010 року він позиціонує себе як Міжнародна літературна корпорація.

«Meridian Czernowitz» не має штату, офісу, виробництва і складів. Свої книжкові ініціативи тут вважають певним етапом розвитку однойменного поетичного фестивалю. 

Як зазначено на сайті літературної корпорації, вони видають тільки якісні художні тексти сучасних авторів, з-поміж яких, зокрема, Юрій Андрухович, Ігор Померанцев, Оксана Забужко, Сергій Жадан, Тарас Прохасько, Юрій Іздрик, Таня Малярчук, Ірина Цілик, Андрій Любка, Ірена Карпа, Катерина Бабкіна, Катерина Калитко, Артем Чех.

Серед виданих книжок – «Хто ти такий?» Артема Чеха (короткий огляд на книгу від ЖАР.Info можна прочитати тут. – авт.), «Люди з дієсловами» Катерини Калитко, «NAKED ONE» Юрія Іздрика, «Бо є так» Тараса Прохаська, «Ворошиловград» та «Месопотамія» Сергія Жадана.

Цікаво, що минулоріч «Meridian Czernowitz» запустили ще й бренд ювелірної продукції Meridian Czernowitz Books & Jewellery на книжкову тематику. Перша колекція присвячена творчості Ігоря Померанцева та його книжці «Пізній збір». 

Скриншот із сайту корпорації «Meridian Czernowitz»

«Бородатий Тамарин» – видавництво нон-фікшну та наукової фантастики, засноване українським письменником Максом Кідруком та його дружиною Тетяною в Рівному. Про створення видавництва Макс Кідрук сповістив у листопаді минулого року.

Наразі єдиною виданою книгою видавництва є «Колонія» Макса Кідрука — перша книга з фантастичного циклу «Нові Темні Віки» про світ у ХХІІ столітті. Це історія про те, що людина, попри всі її досягнення, не змінюється, й ані збільшення тривалості життя, ні навіть перетворення на двопланетний вид не гарантує людству порятунок.

Книга наробила галасу серед пошановувачів самого автора і наукової фантастики ще до свого виходу. Коли оголошували про передпродаж видання, покупцям обіцяли, окрім інших його естетичних переваг, кольоровий зріз. Однак друкарня у Харкові не встигала виконати замовлення вчасно. Тож щоб читачі отримали книжку в запланований час, зрізом вирішили пожертвувати. Багатьох це обурило, дехто навіть відмовлявся від попереднього замовлення. Утім, на якість твору це аж ніяк не вплинуло й не завадило «Колонії» вже після першого тижня продажу посісти першу позицію у ТОП-20 мережі «Книгарня Є».

Скриншот із інстаграм-профілю видавництва «Бородатий Тамарин»

Безперечно, наш сьогоднішній перелік не є вичерпним. Адже, попри непрості умови, багатьом українським видавництвам вдається не просто триматися, а, навпаки, розширювати свій асортимент, наповнюючи його якісною й актуальною літературою. Якщо маєте власний ТОП українських видавництв – пишіть нам, а ми детальніше розкажемо про них іншим читачам ЖАР.Info.

Підготувала Оксана Банкова

Читайте також

Від Руданського до Жадана: як музиканти популяризують українську поезію
Книги з історії України від сучасних авторів

Читайте також

Шпигунська війна: як ЦРУ таємно допомагає Україні боротися з путіним (продовження)

Адам Ентус і Майкл Швіртц провели понад 200 інтерв’ю в Україні, кількох інших європейських країнах і США, щоб розповісти цю історію.
Читати далі

ЖАР.INFO подали позов до окружного суду на Апарат Верховної Ради України

20 березня редакція ЖАР.INFO подала судовий позов на Апарат Верховної Ради України через відмову надати публічну інформацію на запит щодо закордонних відряджень народних депутатів.
Читати далі

Узяти до відома та ліквідація комунальної аптеки: шепетівські районні обранці зустрілися вперше за 10 місяців

За словами голови Шепетівської райради Олега Кулінського, «занадто важливих проблем в житті нашої громади не було, тому і збиратися депутатам не було необхідним».
Читати далі

Залиште Свій Коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Якщо Вам відомі факти корупції, повідомте нас

Повідомити про корупцію