Від Руданського до Жадана: як музиканти популяризують українську поезію

20.01.2023 Огляди
Автор ГО ЖАР

Триває одинадцятий місяць війни, а українці й далі продовжують слухати російську музику. Чому це погано з економічної точки зору можна дізнатись ось тут. А чому ж це не варто робити в принципі? Хоча б тому, що останні одинадцять місяців рф намагається знищити українців і більше не приховує своїх кривавих планів. російський музичний продукт і досі серед популярних на різних музичних платформах. Нижче для порівняння ми наводимо скриншоти трендів на двох платформах станом на кінець жовтня 2022 року та на початок січня 2023 року. 

Скриншоти із вкладки “ТОП-100 найпопулярніших музичних відео” за 30.10.2022 і 12.01.2023 

Ми не будемо вам розповідати про українські музичні новинки. З цим дуже добре справляються на Bezodnya Music. Радимо підписатися на зручній для вас платформі і опісля точно нічого вже не проґавите в музичній індустрії України. Водночас сьогодні ми вирішили поєднати одразу два напрямки – поезію та музику і розповісти вам про проєкти, які не просто популяризують вірші українських поетів, а й дають їм нове життя та навіть звучання. Повірте, більшість з переліченого ви точно чули, деякі є у вашому плейлисті, а одну точно заспіваєте, навіть якщо вас розбудять серед ночі. Не тягнемо більше інтригу і розповідаємо. А ви одразу додавайте у свій плейлист те, що за дивним збігом обставин ще не там. 

“Плач Єремії” та культова “Вона”

Скриншот із сайту “Бібліотека української літератури”

Цю пісню впізнають із її перших акордів. Її обов’язково мають навчитись грати на гітарі усі професіонали та навіть аматори. Слова з неї закарбовуються в пам’яті раз і назавжди. З нею переживають нещасливе кохання дівчата і хлопці, жінки і чоловіки. Здається, який рядок не заспівай, одразу хтось поруч продовжить. Позмагатись у впізнаваності з цим безперечно українським хітом може хіба славнозвісна “Червона рута”. “Так у світі повелося…”, що популярною пісня “Вона” стала у виконанні гурту “Плач Єремії”. Автором і слів, і музики є Кость Москалець – поет, прозаїк, літературний критик, музикант, а за сумісництвом і друг лідера гурту “Плач Єремії” Тараса Чубая. Цей твір Кость Москалець написав у 1989 році. Вперше виконав її у 1990 році. Попри те що твір продовжує жити своїм життям, автор з теплотою та любов’ю завжди говорить про нього. Ось тут можна глянути, як Тарас Чубай виконує “Вона” на концерті в Івано-Франківську ще в далекому вже 1997 році. Ну і, звісно, студійний запис шукайте ось тут. Ще є версія від Тараса Чубая, Олега Собчука (фронтмен гурту “СКАЙ”) та Олега Михайлюти (“Фагот” із “ТНМК”). А ще “Вона” джемують (означає імпровізувати музику без великої підготовки або заздалегідь визначених аранжувань – прим.автора)  музиканти у приватних посиденьках.  

Однак “Плач Єремії” та Тарас Чубай створили не одну композицію на твори українських поетів. Музичне звучання отримали вірші Грицька Чубая (“Коли до губ твоїх…”),  Івана Франка (“Як на вулиці зустрінеш…“), Дмитра Павличка (“Над морем“), Юрія Андруховича, Івана Малковича, Віктора Неборака, Лева Лепкого, Олега Лишеги, Богдана-Ігоря Антонича, Сергія Жадана. 

“Мертвий півень”

Скриншот із сайту “Радіо Свобода”

Якщо вже говоримо про культових виконавців, то не згадати “Мертвий півень” просто соромно. Гурт, який зародився у Львові, згодом став символом українського андеграунду. Тексти для своїх пісень музиканти брали в Тараса Шевченка, Максима Рильського, Ігоря Калинця, Наталки Білоцерківець, Олега Лишеги, Віктора Неборака, Олександра Ірванця, Юрія Андруховича, Юрка Позаяка, Сергія Жадана. Якщо ви ще не чули жодної їхньої пісні, це знак, що варто почати. 

Сергій Жадан і Хор монгольських міліціонерів – Госпелс і Спірічуелс

Скриншот із сайту “Умка”

Це збірка пісень на вірші українського культового поета сучасності Сергія Жадана. 

Свої бачення поезії запропонували: “Lюк”, “Вертеп”, “Мертвий Півень”, “Калєкція”, “Ойра”, “Море снів”, “Контрабас”, “Собаки в Космосі”, “Оркестр Че”, “І. Р. А.”, Свій вірш “Жити — значить померти” Жадан читає в супроводі “Оркестру Че”.

Три пісні “Ті Ві“, “Штурман Басов“, “Сахалін” в альбомі представив “Lюк” у стилі поп-рок. Вірші “Трава” і “Будда” поклав на музику гурт “Вертеп”. Одна з них нагадує радянський рок,  інша – джаз-рок.  “Мертвий Півень” заспівав “Переваги окупаційного режиму“. “Гуси” у виконанні “Калєкції” зазвучали в шансонно-роковому стилі. Гурт “Ойра” зробив дві пісні — “Купальську” й “Коломийку” — з етновокалом і джаз-роковим супроводом. Музиканти вдались не лише до музичної, а й до текстової компіляції – заміксувавши народні пісні з текстами Жадана. 

Як то кажуть, це варто один раз послухати, ніж мільйони разів про це почути. 

“Місяць Миколи Вінграновського”

 Фото з сайту artukraine.com.ua

Музичні твори на основі української поезії загалом явище не рідкісне. Це часто пов’язують саме з мелодикою української мови. Втім тривалий період часу (так, ми зараз про російську та совєцьку окупацію України) з цим було доволі складно. Тож і не дивно, що у якийсь момент почали з’являтись цілі проєкти, у які запрошували популярних виконавців. Яскравим прикладом є “Місяць Миколи Вінграновського”. Без сумнівів, ще 9 років тому привернути увагу до української поезії було досить складно, однак дуже необхідно. Композиції, створені у рамках цього місячника, гідні того, аби потрапити до вашого плейлиста. Хоча б через неперевершену лірику Миколи Степановича.  

MУР

Фото із сайту “Музвар”

Це абсолютно новий проєкт, який, як кажуть його творці, народжений війною. І тут інше бачення і сприйняття української поезії. Примітно, що це не просто вірші, покладені на музику, усі роботи в першому альбомі супроводжуються відео, яке більше схоже на повноцінні кінороботи. Кожна композиція – неймовірний мікс музичних стилів та жанрів.

“Це наша мрія, що школярі будуть ходити по місту і замість попси на блютуз-колонках слухатимуть Стуса й Іздрика, і навіть байдуже – у форматі пісень МУР чи просто записи якихось акторів, нам головне, щоб поезія жила. І вона буде жити і це – прекрасно,” – пояснюють учасники гурту. 

Загалом “МУР” випустили альбом “Vol.1“, де можна почути вірші Юрія Іздрика, Василя Симоненка та Івана Франка. Наприкінці минулого року музиканти презентували “Захалявну книжку“. У цю збірку увійшли не лише композиції на вірші Тараса Шевченка, а й на слова Павла Тичини, Миколи Вороного, Івана Багряного, Євгена Маланюка, Євгена Плужника, Михайля Семенка, Івана Франка, Василя Симоненка, Володимира Сосюри та Володимира Самійленка.

“Пиріг і Батіг”

Гурт “Пиріг і Батіг” на фестивалі “Свято музики у Львові”, 2022. Автор Mykyta Nikiforov

Це львівський фольк-гурт, створений у 2020 році. Його засновником є Мар’ян Пиріг – художник, музикат, та учасник іншого культового гурту “ГИЧ-оркестр” (вони теж, до речі, експериментують з українською поезією і кладуть на музику вірші класиків і сучасників). “Пиріг і Батіг” – це музично-поетичний проєкт, метою якого є “дослідження української мови та поетики і популяризація їх через музику”. Звучить складно? Однак про самі композиції цього не скажеш. Вони створені і записані так, наче це саме життя їх зводить. У 2021 році музиканти презентували “Сьпівомовний” – концептуальний альбом-містерію на співомовки Степана Руданського. 

“Це пісні про любов і смерть. Прості, майже як народні, ці слова зберігають відбиток свого часу, ХІХ століття. Але, відібрані, заспівані та зіграні 160 років після цього – у 2020-ому, вони тільки набули тихої чесної сили, до них не застосуєш означення “ретро””, – таку рецензію цьому альбому дали у “Львіській пошті”

Гурт “Фіолет” і ЕР “Навірші”

Скриншот із офіційного youtube-каналу музикантів

Волинський музичний гурт “Фіолет” у 2016 році випускає мініальбом “Навірші”. Це п’ять пісень на твори Ліни Костенко (“Спини мене”), Миколи Вінграновського (“Вас ніхто так не любить…”), Василя Стуса (“Напевне, так і треба”), Дмитра Павличка (“Як би я знав, де ти живеш…”) та прочитаний вірш Григорія Чубая “У здивуванні знов стою німому…”.  Це рок-балади написані в одній стилістиці. Усі вони про кохання. Наприклад, вірш Ліни Костенко “Спини мене” створений без жодного розділового знаку, однак музикантам вдалось передати лавину почуттів, яку вкладала в свою поезію авторка. 

Твої вірші, мої ноти

Скриншот із офіційного youtube-каналу музиканта

Це авторський культурний проєкт українського музиканта, автора пісень Артема Пивоварова. У такий спосіб артист популяризує твори українських поетів. Сьогодні проєкт вже налічує 13 пісень. Розпочав роботу артист у березні 2021 року піснею на вірш Івана Франка “Тріолет”. Її він записав під час участі у загальнонаціональному мультиформатному проєкті “Плеяда” – це 10 невідзнятих серій, кожна з яких присвячена окремій видатній особистості в українській літературі і національно-визвольній боротьбі. На YouTube-каналі проєкту доступна аудіокнига віршів. Саме для цього проєкту Артем Пивоваров записав ще одну пісню “Мій рай” на слова Михайла Старицького. 

І вже згодом він викладає стриману чорно-білу відеороботу “Минають дні, минають ночі“. Це повноцінний музичний твір, який він виконує в дуеті з іншим музикантом Yarmak. Такого Шевченка ви ще точно не чули. До речі, це не єдиний твір Тараса Григоровича, який виконавець поклав на музику. У червні цього року він презентував дует з українською співачкою Надією Дорофєєвою на пісню “Думи”. Ця відеоробота наразі набрала більше 27 мільйонів переглядів і вже сім місяців тримається у десятці найпопулярніших музичних відео у YouTube. На відміну від “Минають дні, минають ночі”, “Думи” – це композиція, створена на основі вірша Тараса Шевченка. Лише частина рядків з твору поета використані у пісні. Втім, якщо цей твір змусить українців перечитати славнозвісний “Кобзар” – чом би й ні. 

Твої вірші, мої ноти” – авторський культурний проєкт Артема Пивоварова. Створений задля популяризації та підтримки української культури, поетів і письменників через призму музики. Налічує пісні на твори Тараса Шевченка,  Івана Франка, Михайла Старицького, Павла Тичини та інших видатних українських поетів”, – так описується проєкт на YouTube-каналі самого співака.

Загалом проєкт “Твої вірші, мої ноти” вже має свою стилістику – це дуети Артема Пивоварова з іншими українськими виконавцями, усі відеокліпи чорно-білі та передають красу української природи. Слухайте, надихайтесь, і поширюйте. Проєкт справді якісний, попри те що розрахований на доволі широку аудиторію.

Насправді різні виконавці у той чи інший час та спосіб повертаються до різноманітних джерел і шукають натхнення навіть в українській поезії. Хтось просто акомпанує на гітарі, фортепіано, хтось створює неймовірні складні аранжування, хтось адаптує і лишає тільки частину твору. Однак всі ці старання – спосіб зберегти та популяризувати справжнє, не нав’язане, не шароварщину, якою часто грішать у шоубізі, не крінж, який трапляється без розуміння сенсів та естетики. Пишіть нам у коментарях назви ваших улюблених пісень на вірші українських поетів. 

Підготувала Марія Турчина

Читайте також

Добрі, веселі, дотепні та іронічні. Які вірші читати дітям?
Книги з історії України від сучасних авторів

Читайте також

Шпигунська війна: як ЦРУ таємно допомагає Україні боротися з путіним (продовження)

Адам Ентус і Майкл Швіртц провели понад 200 інтерв’ю в Україні, кількох інших європейських країнах і США, щоб розповісти цю історію.
Читати далі

ЖАР.INFO подали позов до окружного суду на Апарат Верховної Ради України

20 березня редакція ЖАР.INFO подала судовий позов на Апарат Верховної Ради України через відмову надати публічну інформацію на запит щодо закордонних відряджень народних депутатів.
Читати далі

Узяти до відома та ліквідація комунальної аптеки: шепетівські районні обранці зустрілися вперше за 10 місяців

За словами голови Шепетівської райради Олега Кулінського, «занадто важливих проблем в житті нашої громади не було, тому і збиратися депутатам не було необхідним».
Читати далі

Залиште Свій Коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Якщо Вам відомі факти корупції, повідомте нас

Повідомити про корупцію