Українські енциклопедії: універсальні знання для малюків і дорослих

Початок двотисячних. На телеекранах з’являється реклама “Дерева пізнання” – журналу-партворку (вузькоспеціалізоване колекційне періодичне видання пізнавального характеру.Ред.). Яскраві ілюстрації, якісний друк, глянцеві сторінки, можливість зібрати повну колекцію та посильна ціна – все це стало складовими успіху відомої британської енциклопедії в Україні. Тоді на книжкових полицях енциклопедичну першість тримали товари російського видавництва “росмен”. Тому й не дивно, що новенькі журнали розкуповували фактично одразу. Та попри усі плюси іноземного видання, воно виходило російською мовою, адже у такий спосіб британці намагались зайти на ринок пострадянських країн. Мусимо визнати, доволі вдало, хоча опублікувати повну колекцію так і не вдалось у жодній пострадянській країні. 

На щастя, українцям нині не потрібно очікувати в чергах, щоб придбати якісну енциклопедію. Вже досить давно в цій ніші є багато україномовних варіантів. Сьогодні ми пропонуємо вам добірку пізнавальних видань, якими варто поповнити свою домашню бібліотеку. Це українські енциклопедії, а не перекладні. І повірте, вас здивує, що ціна на них не така вже й захмарна. 

Фотоенциклопедія “Світ навколо нас” (Видавництво “Crystal book“)

Серія “Світ навколо нас”. Фото з відкритих джерел

Енциклопедія є і в палітурці, і в обкладинці, великого (240х330 мм) та меншого (205х260 мм) формату. Загалом це серія книг, де докладно представлена одна тема. До прикладу, окреме видання присвячене диким кішкам, в іншому йдеться лише про дитинчат диких тварин, у ще одному – про акул. Є також видання про техніку, дива природи, тіло людини, історичні події та навіть про те, як щось влаштовано й чому саме так воно працює. Спосіб упорядкування дуже зручний, адже дозволяє підібрати книгу за інтересами читача. Короткі статті та яскраві фотографії зменшують віковий ценз потенційної аудиторії. Навіть немовлятам буде цікаво розглядати яскраві картинки, а школярі можуть вже самостійно прочитати інформацію, викладену на сторінках енциклопедії. Допоможе видання задовольнити й безупинну цікавість дошкільнят. Ще одна перевага цієї енциклопедії – її вартість. Вона порівняно невисока й різниться залежно від формату: в обкладинці коштуватиме трохи більше пів сотні гривень.

“Чомусики” (Видавництво “Ранок”)


Серія “Чомусики”. Скриншот із сайту видавництва “Ранок”

Це серія книг, де дорослі можуть знайти відповіді на безліч дитячих запитань. Ганна Булгакова (головна редакторка департаменту дитячої літератури відомого українського видавництва “Ранок”. Ред.) є авторкою цієї серії книг.

“Яким би не було питання чомучки – дайте відповідь на нього правильно! У цих книгах немає простих відповідей, але є над чим подумати і чому здивуватися. Відповідаємо чесно. Відповідаємо цікаво. Відповідаємо, як рівним. Відповідаємо так, щоб захотілося дізнатися більше”, – йдеться в анотації до серії книг. 

Хоч книга і призначена для дошкільнят, але корисна буде і школярам, і батькам. Останні там зможуть знайти правильні відповіді на неймовірні запитання. Думаєте, що справитесь без підказок? Що ж, просто спробуйте зараз відповісти на кілька запитань:

  • Що буде, якщо розрізати хробака?
  • Хто їсть акул?
  • Де розвертається поїзд?
  • Чому свербить укус комара?
  • Чому кульбабка стає білою?

Особливість серії у тому, що виходить вона радше в формі журналу на одну тему. Відповідно й ціна теж помірна.

Серія “Моя творча енциклопедія” (видавництво “Ранок”)

Серія “Світ чекає на відкриття”. Скриншот із сайту видавництва “Ранок”. 

Це спільний проєкт видавництва “Ранок” з телеканалом “ПлюсПлюс”. До речі, ми вже радили їхній ютуб-канал для малюків в одному з попередніх оглядів. Це інтерактивна енциклопедія. Кожна книга містить конструктор – ЗD-модель винаходу, також є додаток доповненої реальності, який поєднує книгу з мультсеріалом.  

Окрім енциклопедичних даних про винаходи, винахідників, професії, в книжках є тексти “догори дриґом” та у “дзеркальному відображенні”. 

“Основна мета всіх енциклопедій – дати початкові знання про моделювання, техніку та технології, види декоративно-прикладних мистецтв, тобто все, що потрібно знати майбутньому винахідникові, бо світ чекає на відкриття!” – йдеться в анотації до видання

Вартість однієї книги – 235 гривень.

Енциклопедія сучасної України (багатотомне науково-енциклопедичне видання  Інституту енциклопедичних досліджень НАН України)

Енциклопедія сучасної України. Фото із сайту Інституту енциклопедичних досліджень НАН України

На відміну від попередніх позицій нашого списку, це вже доросле видання, яке й досі створюється. Так, станом на 2022 рік було опубліковано 24 томи загальним обсягом 67 тисяч статей. Енциклопедія ще не завершена й упорядники продовжують її укладати. Створюють її відомі академіки, доктори наук та інші науковці, вітчизняні вчені-ентузіасти й представники української діаспори.

Для ілюстрування статей використані фото з національних та особистих архівів. Від 2014 року ЕСУ має свою онлайн-версію


“Ідея створити сучасну національну енциклопедію виникла в середовищі інтелектуальної еліти на чолі з Іваном Дзюбою ще в перші роки після відновлення незалежності України, коли постала необхідність повернути українцям справжнє уявлення про себе, позбутися радянської ідеології та міфів у трактуванні історичного, культурного минулого українського народу та його сьогодення, утверджувати загальнолюдські й національні цінності,” – йдеться на сайті енциклопедії. 

Саме ідея повернення Україні її історії досить помітна в роботі команди упорядників. Майже три чверті статей в енциклопедії – це статті про персоналії українців, чиї імена чи загубились, чи спеціально замовчувалися в радянський період. ЕСУ описує не лише українців, а й інші народи, пов’язані з Україною. Тут подані розлогі статті про історію кримських татар, їхній фольклор, мистецтво, літературу, музику, архітектуру, політичні інституції, видання та найвидатніших особистостей. Окремі статті присвячені євреям, полякам, грекам, болгарам та представникам інших народів, що в різні часи за певних обставин осідали на українських землях. 
Вартість залежить від тому енциклопедії. Так перші шість томів коштують по 100 гривень. А ось найдорожчий поки 23 том, адже за нього правлять 400 гривень.

“Велика українська енциклопедія”  (Державна наукова установа “Енциклопедичне видавництво”)

Велика українська енциклопедія. Фото із сайту ВУЕ

Ще одна державна доросла класична енциклопедія. Позиціює себе як універсальна науково-популярна мультимедійна енциклопедія з ілюстративним матеріалом (світлини, карти, схеми, графіки, діаграми, креслення, малюнки, рисунки), а також аудіо та відео. 

Заплановано, що друком вийде 30 томів, які міститимуть 80 тисяч статей. 

Основна мета – “подати для найширшого читацького загалу в стислій і доступній формі системний набір сучасних достовірних наукових відомостей з усіх галузей людських знань у зручному для користування форматі, адекватному модерному розвиткові інформаційних технологій”, йдеться на сайті. 

Втім, друком вийшло лише три томи енциклопедії. Реалізацію проєкту продовжили до 2026 року. У 2018 році з’явилась електронна версія ВУЕ. Наразі оцифровано невелику частину матеріалу енциклопедії. Портал містить чотири рубрики: “Персоналії”, “Природа”, “Цивілізація”, “Галузі знань”.

Попри все, є й ті, хто критикує це видання. Хоч створення ВУЕ бере свій початок з все тієї ж доповіді Івана Дзюби “Національна енциклопедія України – пріоритетний проект XXI ст.”, фактично почав реалізовуватись за часів опального президента України Віктора Януковича. Це і стало підставою для звинувачень, зокрема й у так званій “примітивній гігантоманії”. Хоч критика і не вщухає, ми все одно радимо вам цю енциклопедію. Це живий проєкт, який укладається зараз. Автором статей може стати не лише науковець чи академік. До прикладу, авторів потребують ось такі статті: “Шевченко Андрій Миколайович”, “Донбаський державний технічний університет” тощо. 

***

Енциклопедичні видання для дітей та дорослих є фактично в усіх видавництв, які працюють в Україні. Втім, більшість з них – це перекладні видання, що жодним чином не применшує їхню якість та важливість. Пишіть нам, які енциклопедії є на ваших полицях і які плануєте ще придбати. 

Підготувала Марія Турчина

Читайте також

4 суперкорисних книги для всіх, хто працює з текстами
Працюють, попри війну: українські видавництва, які пропонують якісну літературу
Попередній Працюють, попри війну: українські видавництва, які пропонують якісну літературу

Залиште свій коментар