Після початку повномасштабної війни багато українців активно взялися штудіювати українську історію. Проте цього разу не зі шкільних підручників чи томів відомих істориків минулого – більшість віддає перевагу працям сучасних дослідників, адже у них автори часто аналізують історичні події з позиції теперішнього.

Книги з історії сьогодні опинилися в топі продажів багатьох книгарень. Читачів не зупиняє навіть ціна, яка суттєво зросла через наслідки російської агресії для економіки України. 

Ми сформували перелік популярних видань з історії України, які можна придбати як в онлайн, так і в офлайн-книгарнях.

Ярослав Грицак «Нарис історії України»

Автор праці – доктор історичних наук, український письменник і публіцист. Це уже третя редакція «Нарису…», перша ж  побачила світ ще в 1996 році. Книгу називають першою популярною історією України. Перевидання відрізняється від попередніх версій насамперед тим, що до нього увійшли кілька нових розділів, зокрема про події незалежної України – до часів Революції Гідності, війни з Росією та передвиборних тижнів 2019 року.

«Історію, яку тримає у руках шановний читач, можна назвати «історією без брому». Її підставовою тезою є ствердження принципової нормальності української історії. Це не означає, що вона має на меті замінити гіркий наркотик солодким. Українство було і залишається ураженим тяжкими хворобами. Нормальність української історії полягає у тому, що всі ці хвороби не є смертельними, вони є радше хворобами росту національного організму», – зазначає Ярослав Грицак.

До речі, нагадаємо, що в одному з наших оглядів ЖАР.INFO радив подкаст Ярослава Грицака «Музика з історіями», який в умовах війни автор переформатував з історично-музичного в історичний, присвятивши воєнні епізоди темі війни саме з точки зору історії. 

книги з історії
Фото з сайту www.yakaboo.ua

Ярослав Грицак «Подолати минуле: глобальна історія України»

Ще одна історична праця відомого нам автора. Вона охоплює період від часів Русі до повоєнної України. Новаторський підхід дослідника полягає в тому, що він намагається розповісти історію України в світовому контексті. Історик переконаний, що Україна утворилася внаслідок глобалізації та модернізації, разом із найтемнішими їх сторонами, пов’язаними з масовим насильством. Проте подолати минуле можна, каже автор: «…коли ми хочемо зрозуміти, як подолати історію, то маємо дивитися не лише на найближчих сусідів, з якими ми історично повʼязані, але й на такі далекі краї, як Сінгапур, Південна Америка, Африка чи арабські країни».

Про минуле Ярослав Грицак говорить так, щоб читач міг зрозуміти, де зараз є Україна і світ та куди вони могли б рухатися далі.

книги з історії
Фото з сайту portalbooks.com.ua

Олександр Палій «Короткий курс історії України»

Книга українського історика та політичного консультанта Олександра Палія охопила в себе тривалий період – починаючи з виникнення виду Homo Sapiens та Льодовикового періоду та закінчуючи подіями, свідками яких ми з вами були, адже видання вийшло друком у 2017 році.

З книги читачі дізнаються, які племена жили на сучасній території України, хто заснував Київ, ким були українські козаки, яку роль зіграв Тарас Шевченко в історії України, з якими проблемами зіткнулася Україна після розвалу Радянського Союзу тощо. 

Фото з сайту store.ababahalamaha.com.ua

Сергій Плохій «Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності»

Автор книги – професор Гарвардського університету, один з провідних спеціалістів світу з історії України та Східної Європи. За працю «Брама Європи» він отримав національну премію імені Тараса Шевченка в номінації «Публіцистика».

Історія може пояснити сучасність та в такий спосіб вплинути на майбутнє, вважає автор. Основне завдання видання – зʼясувати витоки тенденцій, що лежать в основі сучасних подій в Україні та зрозуміти вплив цих тенденцій на світ. З-поміж питань, які Сергій Плохій порушує у книзі, – що відрізняє українців від росіян, чому українські події мають важливі міжнародні наслідки.

Дослідник розповідає історію України від часів Геродота до подій на сході України. Читач дізнається, як наші предки «призвали варягів на царювання», як наша країна боролася за право бути незалежною, пройшла крізь часи кріпацтва, комуністичного терору й Голодомору, Другої світової війни та зрештою здобула свою незалежність.

книги з історії
Фото з сайту bookclub.ua

«Зродились ми великої години…» ОУН УПА Історична правда». Укладач – Вахтанг Кіпіані

Ця книга вирізняється від попередніх насамперед тим, що охоплює доволі короткий відтинок української історії – період визвольного руху XX століття й зокрема діяльність ОУН і УПА. Крім того, видання містить тексти не одного, а цілої когорти авторів – науковців, журналістів, громадських діячів та дисидентів, які намагаються розповісти, хто ж такі «бандерівці» та за що вони боролись. Історія постає перед читачами через факти, спогади, свідчення очевидців, філософські міркування.

У книзі йдеться про лідерів і звичайних учасників повстанського руху та підпілля; історію руху опору 1930–1950-х років; організаційні засади діяльності ОУН і УПА; життя й побут вояків.

Фото з сайту vivat-book.com.ua

Трилогія «Історія України від Діда Свирида» 

Це три томи історії України, викладеної у легкій та дотепній формі, проте із суворим дотриманням історичної правди. Саме таким є стиль відомого фейсбук-блогера Свирида Опанасовича.

Попри гумор та іронію, яку автор використовує в оповіді, книги містять достовірний варіант історичного матеріалу. Перший том охоплює період від первісних людей і заселення території України до 1036 року; другий – XI-XIV століття, від Ярослава Мудрого до битви на Синіх Водах; третій – від Кревської унії 1385 року до Берестейської унії 1596 року.

До речі, нещодавно вийшла аудіоверсія книги «Історія України від діда Свирида». Озвучено перший том. Тож ті, кому більше до вподоби слухати, аніж читати, зможуть вивчати історію дорогою до університету, на роботу, додому або за будь-яких обставин, коли вам зручно користуватися навушниками.

книги з історії
Фото з сайту didsvyryd-history.com.ua

Традиційно будемо раді дізнатися, які джерела використовуєте ви, наші читачі, для поглиблення знань про історію рідної країни.

Авторка: Оксана Банкова

Читайте також “Щиро про справжнє: читаємо репортажі
А для прихильників відеоконтенту на історичну тематику ми  маємо ще один огляд “Про Україну правдиво: огляд історичних влогів

Попередній Україномовний контент для дітей: що дивитись малечі

Залиште свій коментар