
Авторський колектив Eric Schmitt, Adam Entous, Ronen Bergman, John Ismay and Thomas Gibbons-Neff у матеріалі «Pentagon Sends U.S. Arms Stored in Israel to Ukraine» для The New York Times розповіли про нестачу боєприпасів, яку США перекривають зі своїх запасів в Ізраїлі та Південній Кореї, попередньо домовившись з цими країнами. Автори розповіли про те, що витрати боєприпасів українцями дещо скоротились після початку використання HIMARS. Поряд з тим згадали про те, що у росії, ймовірно, теж виникають проблеми із боєприпасами, адже вони їх почали купувати у північної кореї.
Американські боєприпаси з Ізраїлю
Пентагон використовує великий, але маловідомий запас американських боєприпасів в Ізраїлі, щоб допомогти перекрити гостру потребу України в артилерійських снарядах у війні з росією. Про це заявили американські та ізраїльські офіційні особи.
Цей склад забезпечує зброєю і боєприпасами Пентагон для використання в близькосхідних конфліктах. США також дозволили Ізраїлю отримати доступ до надзвичайних постачань.
Конфлікт в Україні перетворився на артилерійську війну на виснаження, коли кожна сторона щодня випускає тисячі снарядів. В України закінчилися боєприпаси для озброєння радянської епохи й вона значною мірою перейшла на стрільбу з артилерії й снарядів, що були передані Сполученими Штатами та іншими західними союзниками.
Артилерія становить основу вогневої потужності наземних військ як для України, так і для росії. І загалом результат війни може залежати від того, у якої сторони першої закінчаться боєприпаси. Про це кажуть військові аналітики. Оскільки запаси в Сполучених Штатах обмежені, а американські виробники зброї поки не в змозі встигати за темпами бойових дій в Україні, Пентагон звернувся до двох альтернативних постачань снарядів, щоб заповнити прогалину: одна в Південній Кореї й одна в Ізраїлі. Раніше повідомлялося, що їх використання на війні в Україні не було.
Постачання сотень тисяч артилерійських снарядів з двох складів для підтримки військових зусиль України – це історія про обмеженість промислової бази Америки та дипломатичну делікатність двох життєво важливих союзників США, які публічно зобов’язалися не відправляти Україні летальну військову допомогу.

Nicole Tung for The New York Times
Острах Ізраїлю та пошук снарядів США
Ізраїль послідовно відмовлявся постачати зброю Україні через острах зіпсувати відносини з москвою і спочатку висловлював побоювання з приводу того, що може виявитися замішаним в озброєнні України, якщо Пентагон забере свої боєприпаси із запасів. Близько половини з 300 000 патронів, призначених для України, вже відправлені до Європи й в кінцевому підсумку будуть доставлені через Польщу. Про це повідомили ізраїльські та американські офіційні особи.
У той час високопоставлені представники Міністерства оборони й військові чиновники з десятків країн, включаючи держави НАТО, готувалися зустрітися на авіабазі Рамштайн в Німеччині, щоб обговорити відправлення Україні більшої кількості танків та іншого озброєння, офіційні особи США за лаштунками намагалися зібрати достатню кількість снарядів, щоб забезпечити Київ достатнім постачанням в цьому році, в тому числі для очікуваного весняного наступу.
“Оскільки лінія фронту зараз в основному нерухома, артилерія стала найважливішою бойовою зброєю“, – сказав Марк Ф. Кансіан, колишній стратег з озброєнь Білого дому, в новому дослідженні для Центру стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні, де він є старшим радником.
Україна продовжить отримувати боєприпаси
В іншому аналізі, опублікованому минулого місяця Інститутом досліджень зовнішньої політики, говориться, що, якщо Україна продовжить отримувати стабільні постачання боєприпасів, особливо для артилерії, а також запасних частин, у неї будуть хороші шанси відвоювати більше території, захопленої росією.
“Питання в тому, чи виявляться ці переваги достатніми для українських сил, щоб відбити територію в окопаних російських військ“, – пишуть Роб Лі й Майкл Кофман, провідні військові аналітики.
Озброєння української армії достатньою кількістю артилерійських боєприпасів є частиною більш масштабних зусиль під керівництвом США для збільшення її загальної бойової потужності шляхом надання більш точної зброї дальньої дії, західних танків і бойових броньованих машин, а також загальновійськової підготовки.
Сполучені Штати на цей час відправили або пообіцяли відправити Україні трохи більше мільйона 155-міліметрових снарядів. Значна частина цього – хоча і менше половини – надійшла із запасів в Ізраїля та Південної Кореї, сказав високопоставлений американський чиновник, виступаючи на умовах анонімності.

Інші західні країни, включаючи Німеччину, Канаду, Естонію та Італію, направили в Україну 155-міліметрові снаряди.
90 тисяч артснарядів використовує Україна на місяць
Українська армія використовує близько 90 тисяч артилерійських снарядів на місяць, що приблизно удвічі більше, ніж їх виробляють Сполучені Штати і європейські країни разом узяті, кажуть офіційні особи США і Заходу. Решта повинна надходити з інших джерел, включаючи наявні запаси або комерційні продажі.
Пан Кофман сказав в одному з інтерв’ю, що без змін у тому, як воюють українські військові, майбутнім українським наступам може знадобитися значно більше артилерійських боєприпасів, щоб досягти прогресу проти укріпленої російської оборони.
“США компенсують різницю шляхом своїх запасів, але це сумнівне рішення, – сказав пан Кофман, директор відділу російських досліджень в CNA, дослідницькому інституті в Арлінгтоні, штат Вірджинія. – Це означає, що США беруть на себе ризик в іншому місці“.
Представники Пентагону заявляють, що вони повинні забезпечити процес так, щоб навіть озброюючи Україну, американські запаси не впали до небезпечно низького рівня. За словами двох високопоставлених ізраїльських чиновників, Сполучені Штати пообіцяли Ізраїлю, що вони поповнять те, що вони візьмуть зі складів на своїй території й негайно відправлять боєприпаси в разі серйозної надзвичайної ситуації.
“Ми впевнені, що ми й надалі зможемо підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно, – заявив генерал Патрік Райдер, представник Пентагону. – І ми впевнені, що зможемо продовжувати підтримувати рівні готовності, які є життєво важливими для захисту нашої нації“.
Генерал Райдер розповів New York Times, що Пентагон “не буде обговорювати місце розташування або підрозділи, що надають обладнання або матеріальні засоби“, посилаючись на міркування оперативної безпеки.
І ці запаси військового резерву відіграють ключову роль.
Коли минулого року Пентагон вперше висунув ідею про вилучення боєприпасів зі складу, ізраїльські офіційні особи висловили стурбованість реакцією москви.
Майже повне ембарго на продаж зброї Україні
Ізраїль ввів майже повне ембарго на продаж зброї Україні, побоюючись, що росія може завдати удару у відповідь, використовуючи свої сили в Сирії, щоб обмежити ізраїльські авіаудари, спрямовані проти Ірану і сил “Хезболли” там.
Відносини Ізраїлю з росією опинилися під пильною увагою після російського вторгнення в Україну в лютому минулого року й українські офіційні особи звинуватили уряд Ізраїлю в тому, що він пропонує їхній країні лише обмежену підтримку і піддається тиску росії.
Угода між Ізраїлем та США
За словами ізраїльських і американських офіційних осіб, оскільки війна затягується, Пентагон та ізраїльтяни досягли угоди про переміщення близько 300 тисяч 155-міліметрових снарядів.
Бажання американців перемістити боєприпаси було офіційно оголошено в зашифрованій телефонній розмові між Міністром оборони США Ллойдом Дж. Остін III та Бенні Ганцом, тодішнім міністром оборони Ізраїлю, за словами ізраїльського чиновника, який був поінформований про деталі розмови.
Пан Ганц виніс це питання на розгляд ізраїльського кабінету. Офіційні особи попросили вислухати думку оборонного відомства, представники якого рекомендували прийняти план, щоб уникнути напруженості у відносинах зі Сполученими Штатами, частково тому, що боєприпаси були американською власністю. Яір Лапід, тодішній прем’єр-міністр, схвалив запит наприкінці обговорення.

Ізраїльські офіційні особи заявили, що Ізраїль не змінив своєї політики відмови від надання Україні летальної зброї й швидше приєднується до американського рішення використовувати свої власні боєприпаси на свій розсуд.
“На підставі запиту США певне обладнання було передано Міністерству оборони США з його запасів” в Ізраїлі, йдеться в заяві представника ізраїльських сил оборони з посиланням на Міністерство оборони.
Історія американських боєприпасів в Ізраїлі
Запаси американської військової техніки та боєприпасів в Ізраїлі з’явились там з часів арабо-ізраїльської війни 1973 року. У ході цієї війни Сполучені Штати перекидали зброю повітрям для поповнення запасів ізраїльських сил.
Після війни Сполучені Штати створили склади в Ізраїлі, щоб вони могли покластися на них, якщо вони знову опиняться в кризовій ситуації. Стратегічний меморандум, підписаний двома країнами у 1980-х роках, проклав шлях до “попереднього розміщення” активів Пентагону в Ізраїлі, за словами двох колишніх чиновників США та колишнього високопоставленого ізраїльського військового офіцера, безпосередньо обізнаного про угоду.
Американські танки й бронетранспортери спочатку були перекинуті в південну пустелю Ізраїлю з розумінням того, що вони будуть використані силами США в регіоні в разі необхідності, повідомили офіційні особи, які говорили на умовах анонімності, щоб обговорити делікатні внутрішні обговорення.
У 2000-х роках програма була розширена, включаючи боєприпаси для армії, флоту та ВПС США – усі вони зберігалися в окремих місцях, доступних лише американському військовому персоналу, за словами колишнього інспектора з питань зброї США.
У той час запаси, офіційно звані WRSA-I, або запаси військового резерву для союзників Ізраїлю, перебували під контролем європейського командування США. Але тепер ним керує Центральне командування США, після того, як у вересні 2021 року була змінена зона його відповідальності.
Ізраїлю було дозволено вилучити американські боєприпаси зі складів під час війни з “Хезболою” влітку 2006 року і знову під час операцій проти ХАМАСу в Секторі Газа у 2014 році, згідно зі звітом дослідницької служби Конгресу, опублікованим в лютому 2022 року.
Звернення США до Південної Кореї
Торік Пентагон також звернувся до Південної Кореї з проханням передати Україні боєприпаси, що знаходяться там на складах США.

За словами високопоставленого американського чиновника, південні корейці були більш готові, ніж ізраїльтяни, співпрацювати зі Сполученими Штатами по використанню запасів. Але вони також заперечували проти доставляння артилерійських снарядів безпосередньо в Україну, хоча і з різних причин, сказав чиновник. Уряд Південної Кореї не хотів, щоб артилерійські снаряди з маркуванням R.O.K. (Республіка Корея) з’являлися в Україні у порушенні Південнокорейських правил експорту зброї.
Був досягнутий компроміс. Артилерійські снаряди з корейських запасів будуть відправлені для поповнення американських запасів в інших місцях.
Сполучені Штати також погодилися закупити 100 тисяч нових артилерійських снарядів у Південної Кореї. Про цю угоду раніше повідомляв The Wall Street Journal.
Офіційні особи США кажуть, що доступ до закордонних запасів допоможе утримувати українців до тих пір, поки американські виробники боєприпасів не зможуть збільшити своє виробництво.
Нестача боєприпасів у рф
За словами представників Пентагону, в останні тижні артилерійський вогонь росії різко скоротився, що, можливо, відображає нормування боєприпасів через їхній брак. Офіційні особи Білого дому заявили в листопаді, що Північна Корея постачає артилерійські снаряди в росію, що є ще однією ознакою ймовірної нестачі боєприпасів, заявили офіційні особи США.
Нарешті, Сполучені Штати допомагають Україні більш ефективно використовувати боєприпаси. Українці провели стільки артилерійських обстрілів, що близько третини 155-міліметрових гаубиць, наданих Сполученими Штатами та іншими західними країнами, вийшли з ладу та потребували ремонту.
Влітку, під час інтенсивних бойових дій між Україною і росією в східному регіоні Донбасу, представники Пентагону зібрали супутникові знімки, які показали руйнування, заподіяні сільгоспугіддям між лініями траншей двох сил. Поля перетворилися на місячні пейзажі, розриті тисячами кратероподібних снарядів.
Відтоді американські офіційні особи закликають українців використовувати свою артилерію більш розумно. А поява високоточної реактивної артилерії, такої як реактивна артилерія HIMARS, дозволила Україні завдавати ударів більш вміло.

Підготували Альона Береза, Валентина Повзун
Читайте також
Війна путіна
Війна путіна. Частина 2
Війна путіна. Частина 3
Війна путіна. Частина 4