Ми переклали та адаптували для вас розслідування The New York Times. Його автори Michael Schwirtz, Anton Troianovski, Yousur Al-Hlou, Masha Froliak, Adam Entous and Thomas Gibbons-Neff шукали відповідь на запитання: як могла одна з наймогутніших армій у світі (ну такі міфи ходили до повномасштабного вторгнення – ред.), очолювана таким знаменитим тактиком, як путін, так сильно зазнати поразки від свого набагато меншого і слабшого суперника?

У першій частині автори розповідали про початок повномасштабного вторгнення росії на територію України. У другій частині автори проаналізували помилки російських хакерів. А також про те, як дехто втрачав під ногами землю і ставав все більш жорстоким, а всі навколо в рф ніби це не помічали та навіть толерували. У цій частині мова піде про корупцію в російській армії, а також про те, як вторгнення стало сюрпризом навіть для близького оточення путіна.

Навчання з членами НАТО та сумніви щодо готовності України

Українські військово-повітряні сили тренувалися з членами НАТО з 2011 року і партнерство поглибилося після того, як росія захопила Крим у 2014 році. Побоюючись чергового вторгнення, вони провели бойові навчання в Україні і Каліфорнії, готуючи національні військово-повітряні сили до боротьби з технологічно вищим ворогом. У лютому секретна група ВПС США і Національної гвардії під назвою “Сірий Вовк” була створена на авіабазі Рамштайн в Німеччині для підтримки українців.

Але генерал Міллі все ще мав серйозні сумніви щодо стану готовності України. Тієї зими він ходив коридорами Пентагону з величезною зеленою картою України, на якій американські спецслужби все більш зловісно прогнозували плани вторгнення росії. Більш того, американський військовий аташе в посольстві в Києві витратила тижні, намагаючись отримати оборонні плани України, і ті, які вони отримали, зводили до мінімуму, на думку Пентагону, російську загрозу.

Пану Остіну, здавалося, було дещо неприємно від різкого зауваження генерала Міллі на адресу міністра закордонних справ України і він переконливо втрутився: “Ми зробимо все, що в наших силах, щоб допомогти цим хлопцям“.

Перші підозри оточення путіна про вторгнення

Багато хто в москві теж повільно усвідомлював реальність. затулін, високопоставлений союзник путіна в російському парламенті, сказав, що в середині лютого у нього з’явилася перша підозра, що президент серйозно ставиться до вторгнення. Хоча затулін відомий як провідний експерт по Україні, сказав, що з ним ніколи не консультувалися з приводу такої можливості. 

Навпаки, затулін сказав, що 15 лютого він повинен був виступити зі зверненням до російського парламенту від імені партії “єдина росія” путіна, яке повинно було сигналізувати про протилежне – що вторгнення не буде, якщо пан Зеленський сам не перейде в наступ на розділеному сході України. Але всього за п’ять хвилин до запланованого початку засідання, за словами затуліна, він отримав повідомлення від помічника: керівництво партії скасувало його виступ.

Я не був готовий до такого повороту подій, – сказав затулін. – Все, що пов’язано з цим рішенням, виявилося несподіванкою не тільки для мене, але й для дуже багатьох людей, які перебувають при владі“.

пєсков, прес-секретар путіна, наполягав на тому, що він дізнався про вторгнення тільки після того, як воно почалося. Так само антон вайно, керівник апарату путіна, та олексій громов, впливовий медіа-радник путіна, також заявили, що, за інформацією наближених до них людей, вони не знали заздалегідь.Найкраще, що могли зробити старші помічники – це спробувати прочитати мову тіла путіна. Деякі з занепокоєнням повідомляли, що “у нього цей войовничий блиск в очах“, зазначив чоловік, близький до кремля.

російські гаубиці вантажаться в залізничні вагони на станції під таганрогом, росія, за кілька днів до вторгнення. The New York Times

Ніхто не повідомив навіть найвищих посадовців рф

сергій марков, колишній радник кремля, сказав, що на тлі нарощування військової потужності росії навколо України наприкінці минулого року заступник міністра запитав його, чи знає він, що має статися.

Це означає, що ніхто не повідомив заступника міністра, – сказав марков. – Навіть деяким членам” ради безпеки росії “не повідомили про це до останнього моменту“.

Багато представників еліти дізналися про це занадто пізно.

Головна промислова асоціація росії очікувала зустрічі з путіним у лютому. На порядку денному, серед іншого: регулювання криптовалют. Але зустріч продовжували переносити, поки, нарешті, 22 або 23 лютого кремль не повідомив учасників про дату: 24 лютого, в день, коли путін вторгся в Україну.

Він сказав мільярдерам, що у нього немає іншого вибору, як вторгнутися

андрій мельниченко, мільярдер з видобутку вугілля і добрив в цій лобістській групі, описав, як він прокинувся в той день від “божевілля” в Україні. Але зустріч з путіним все ще мала відбутись, тому кілька годин по тому він був у кремлі, як і було заплановано. У приймальні приголомшені магнати жували бутерброди, чекаючи результатів аналізу мазків на коронавірус, щоб вони могли подихати свіжим повітрям путіна.

Коли путін, нарешті, з’явився, телевізійні камери працювали щосили. Він сказав зібраним мільярдерам, що у нього немає іншого вибору, як вторгнутися.

путін зустрівся з групою російських олігархів у кремлі 24 лютого

Те, що сталося, на мій погляд, ірраціонально, – сказав мельниченко, описуючи свою реакцію на вторгнення. – Це був шок“.

Ретельно спланований задум – щоб на всіх мільярдерів були накладені санкції

Інший магнат згадував, як зрозумів – занадто пізно – що путін виставляв їх напоказ перед телекамерами, на загальний огляд, з ретельно спланованою метою. Сенс був у тому, щоб “навмисне очорнити всіх там, – сказав він, – щоб на всіх були накладені санкції“.

Шляху назад не було. Вони, як і вся інша росія, зараз були заодно з путіним.

Звичайно ж, мельниченко і всі інші бізнесмени, які з’явилися з путіним в той день, в наступні місяці потрапили під санкції Заходу.

Всі крали і брехали

Інструкції державним медіа

Навіть коли українці згуртувалися, щоб відбити російський наступ, офіцери російської розвідки надіслали по електронній пошті інструкції державним ЗМІ, в яких говорилося, що російські війська повинні зображатися великодушними і тріумфуючими, що рятують мирних жителів від лиходійських лідерів України.

Головна служба безпеки росії, ФСБ, працювала рука об руку з військовими і державним телебаченням, щоб створити ілюзію успіху — і приховати дисфункцію.

Роздача гуманітарної допомоги місцевим жителям була організована 3-4 березня цього року в місті Мелітополь на площі Перемоги…

ДО УВАГИ ЗМІ! При поширенні цього матеріалу, будь ласка, не посилайтеся на ФСБ росії в якості джерела!

Поразки ставали досягненнями, як ніби відбивалися крізь карнавальне дзеркало. Незважаючи на принизливу невдачу росії в захоплені столиці України, її військові надіслали телевізійникам відео про те, як українці нібито кидають зброю, надану НАТО.

Українські націоналісти, рятуючись втечею, кинули іноземну зброю, яка була поставлена країнами НАТО

Коли російські війська відступали з районів навколо Києва в березні, фсб хвалилася героїзмом російського спецназу, стверджуючи, що вони зупинили українців, які тероризували проросійськи налаштованих мирних жителів. У деяких випадках агентство навіть пропонувало формулювання, що дозволяють приховати джерело інформації “ДЖЕРЕЛО БЛИЗЬКЕ ДО СИЛОВИХ СТРУКТУР РОСІЇ!!!!”

Пропагандистська машина працювала без збою

Повідомлення, взяті з десятків тисяч електронних листів, що просочилися з найбільшої російської державної медіакомпанії, і розглянуті The Times, показують, як принаймні один двигун російських військових зусиль працював без збоїв: національна пропагандистська машина.

Часом російські військові та фсб зводили висвітлення подій до відтворених відеокліпів та часу публікації. Електронні листи, що просочилися від vgtrk, державного медіагіганта, який контролює деякі з найпопулярніших російських каналів, зображували путінську армію загнаною в кут НАТО.

Як тільки почалося повномасштабне вторгнення, машина применшила жорсткі заяви в росії, підтримала теорії змови і спробувала зобразити, як українські війська покидають свої пости. (Після того, як електронні листи були опубліковані групою, яка публікує зламані документи, The Times перевірила документи, підтвердивши особи, адреси електронної пошти та трансляції в прямому ефірі).

За кадром співробітники державних ЗМІ практично не мали уявлення про те, що відбувається насправді. Журналіст державного телебачення сказав в інтерв’ю, що ще в квітні його джерела в кремлі все ще запевняли його, що війна закінчиться впродовж декількох днів.

Проросійськи налаштований український політик закликав пана Зеленського піти у відставку на російському державному каналі новин

Завтра вранці буде заява, – згадав журналіст слова одного зі своїх джерел, але на наступний день виявилося, що він помилявся. – Це було справді трохи дивно“.

путін визнав, що його війська зазнають труднощів

Але в той час як державні мовники продовжували давати оптимістичні оцінки, путін в приватному порядку визнав, що його збройні сили зазнають труднощів.

Під час березневої зустрічі з паном Беннетом з Ізраїлю, коли путін визнав, що війна буде “набагато складнішою, ніж ми думали“, він повернувся до теми, яка стала невід’ємною частиною його президентства: його місце в російській історії.

Я не буду російським лідером, який стояв осторонь і нічого не робив“, – сказав він пану Беннету, за словами двох людей, знайомих з ходом зустрічі.

В черговий раз путін, здавалося, був переконаний, що Захід може загрожувати майбутнім поколінням росіян. Він витратив роки на підготовку саме до такого зіткнення, виділивши сотні мільярдів доларів на російську армію, нібито для її модернізації та викорінення корупції, яка підірвала її в 1990-х роках.

В рф зберігалася культура хабарництва і шахрайства

Але в той час як росія домоглася значного прогресу, за словами західних чиновників, при путіні зберігалася культура хабарництва і шахрайства, в якій лояльність ставилася вище чесності або навіть майстерності. В результаті вийшла мішанина з елітних військ і пошарпаних призовників, передових танків і батальйонів, які були потужними тільки на папері.

Всі крали і брехали. Це була радянська, а тепер і російська традиція“, – сказав полковник. Вайдотас Малініоніс, литовський воєначальник у відставці, який служив у радянській армії у 1980-х. Дивлячись на супутникові знімки армійського табору, де він служив, сказав, що старі казарми та їдальня все ще були там, без ознак модернізації, а кілька будівель обвалилися. “Ніякої еволюції взагалі не було, лише регресія“, – сказав він.

Європейські, американські та українські офіційні особи застерегли від недооцінювання росії, заявивши, що ситуація покращилася після її безладного вторгнення в Грузію в 2008 році. Міністр оборони здійснив капітальний ремонт збройних сил, примусово звільнив близько 40 000 офіцерів і намагався досягти більшої прозорості щодо того, куди йшли гроші.

Він створив багато ворогів“, – сказала Дара Массікот, дослідниця RAND, яка вивчає російську армію.

Потім, в 2012 році, цей міністр, який відповідав за виведення збройних сил з пострадянської дисфункції, сам виявився втягнутим в корупційний скандал. путін замінив його сергієм шойгу, у якого не було військового досвіду, але який вважався людиною, здатною пригладити скуйовджене пір’я.

Модернізація була «просто показухою»

росія вивчила багато уроків з війни в Грузії і почала відновлювати свої збройні сили, але вони побудували нове потьомкінське село“, – сказав Гінтарас Багдонас, колишній глава військової розвідки Литви. Велика частина зусиль з модернізації була “просто показухою“, сказав він.

Підрядники, такі як сергій храбрих, колишній капітан російської армії, були залучені до роботи на плацдармі. Він сказав, що в 2016 році йому подзвонив в паніці заступник міністра оборони. Делегація офіційних осіб повинна була відвідати навчальну базу одного з провідних танкових підрозділів росії – кантемирівської танкової дивізії, історія якої бере свій початок з часів перемог у Другій світовій війні.

За словами храбрих, на будівництво бази були виділені мільярди рублів, але більша частина грошей пропала і практично нічого не було зроблено. Він сказав, що міністр благав перетворити це на сучасну споруду до прибуття делегації.

Їх потрібно було провести по території і показати, що кантемирівська дивізія була найкрутішою“, – сказав храбрих. Йому дали близько 1,2 мільйона доларів і місяць на виконання цієї роботи.

Оглядаючи базу, храбрих був приголомшений її занепадом. Міністерство оборони вітало танкову дивізію як підрозділ, який захищатиме москву у разі вторгнення НАТО. Але казарми були недобудовані, зі сміттям, розкиданим на підлозі, великими отворами в стелі та недобудованими стінами з шлакоблоків, судячи з фотографій, зроблених храбрих та його колегами. З вузького стовпа звисав клубок електричних проводів.”Майже все було знищено“, – сказав він.

Інтер’єр будівлі танкової бази. Та ж база після того, як була виконана робота по приховуванню її стану. Sergei Khrabrykh

Екскурсія по ретельно продуманому маршруту

За словами храбрих, перед прибуттям делегації він швидко спорудив дешеві фасади і розвісив банери, вкриті зображеннями танків і гаслами, що армія “з кожним роком стає все сильнішою і витривалішою“, щоб приховати найгірші ознаки занепаду. За його словами, під час екскурсії відвідувачів провели ретельно продуманим маршрутом через найкрасивішу частину бази – і тримали подалі від ванних кімнат, які не були відремонтовані.

Після початку вторгнення кантемирівська дивізія вторглася на північний схід України, але була розгромлена українськими військами. Екіпажі пішли, кульгаючи, з багатьма покинутими або знищеними танками.

За останні роки російська прокуратура переслідувала тисячі офіцерів та інших осіб за корупцію: одного полковника звинуватили в розтраті грошей, призначених для автомобільних акумуляторів, іншого – в шахрайстві з мобільними кухнями. Заступнику начальника генерального штабу було пред’явлено звинувачення в шахрайстві з державними засобами зв’язку. Генерал-майор засуджений у цій справі до тюремного ув’язнення.

У 2019 році головний військовий прокурор росії заявив, що тільки за минулий рік понад 2800 офіцерів були притягнуті до дисциплінарної відповідальності за корупційні порушення.

Неякісне обладнання та його дефіцит

Після вторгнення американські офіційні особи помітили, що велика частина російського обладнання була неякісно виготовлена або перебувала в дефіциті. Шини на колісних транспортних засобах розвалювалися, зупиняючи автоколони, в той час як солдати вдавалися до краудфандингу для покупки одягу, милиць та інших предметів першої необхідності, оскільки війна тривала.

Але ще більш серйозним наслідком, ніж корупція, за словами чиновників і аналітиків, було те, як путін абсолютно неправильно розумів своїх власних військових.

росія, по суті, витратила 20 років на підготовку до війни радикально іншого роду.

Неготовність до окупації України та готовність лише до стримування сил НАТО

За словами офіційних осіб і аналітиків, вона не підготувала свої збройні сили до вторгнення і окупації такої великої і могутньої країни, як Україна. Натомість росія значною мірою організувала свої збройні сили, щоб тримати сили США та НАТО на відстані, завдаючи максимальної шкоди здалеку.

Центральним елементом цієї стратегії був ряд форпостів – калінінград на Балтиці, Крим на Чорному морі і сирійський порт Тартус на Середземному морі — для використання ракет великої дальності, щоб тримати Західні сили на відстані. За словами американських офіційних осіб, у разі конфлікту росія мала намір засліпити ворога і знищити його на відстані.

Але в цій стратегії росія не трощила Україну тижнями ракетних ударів заздалегідь. Вона швидко рухалась вперед із силами на землі.

На відміну від її більш обмежених кампаній в таких місцях, як Сирія, або великої гіпотетичної війни з НАТО, яку вона давно планувала, вторгнення в Україну було просто “не тим, для чого були призначені російські військові“, що поставило її в положення, до якого вона, ймовірно, була “найменш підготовлена“, сказав Клінт Річ, дослідник з RAND.

Підготували Альона Береза, Валентина Повзун

Читайте також

Валерій Залужний прагне заохочувати ініціативу і передавати повноваження 
У війні в Україні – Перемога – єдиний варіант 
Попередній Війна путіна. Частина 2

Залиште свій коментар