російські міста підраховують вартість війни володимира путіна

В матеріалі The Economist «A Russian town counts the cost of Vladimir Putin’s war» розповідає про втрати рф у війні. Реальна кількість вбитих не оголошується. Втім росіяни починають щось здогадуватись. Так в одному місті виявили понад пів сотні свіжих могил, тоді як влада повідомила лише про загибель 89 осіб. Автори розмірковують про можливу нову мобілізацію в рф. Ми переклали та адаптували для вас текст. 

Кар’єра військового рф у 6 днів

П’ять свіжих могил пробиваються крізь безтурботний сніг, що покриває муніципальне кладовище Новокуйбишевська. “Денис, син мій!” – голосить жінка. Не так давно 27-річний Денис був молодим татом і інженером на місцевому нафтопереробному заводі. У вересні він був мобілізований в російську армію. До грудня він був в Україні. Його військова кар’єра тривала всього шість днів. Він перебував у сумнозвісних військових казармах Макіївки, коли в переддень Нового року по них вдарив залп ракет HIMARS. Його матері пощастило, що вона отримала його тіло цілим. Синів інших сімей можна було ідентифікувати лише за ДНК.

Я сказала йому, не йди, не йди. Але він був наполегливий. Він сказав, що не може втекти”.

Минуло декілька тижнів, а справжнє число загиблих в Макіївці залишається таємницею. Сім’ї ховають своїх синів на неоголошених похоронах у містах самарської області на південному заході росії, де проживала більшість солдатів з тих казарм. Місцева влада неправдоподібно стверджує, що загинуло всього 89 осіб, але вони відмовляються публікувати повні списки загиблих. Україна стверджує, що загинуло щонайменше 400 осіб. Батьки Дениса, які кажуть, що вибух був викликаний вантажівками з боєприпасами, припаркованими поруч з казармами, згодні з тим, що число жертв, ймовірно, налічувалося сотнями.

Звинувачення командирів у використанні телефонів солдатами

У сьогоднішній росії слова коштують дорого. Члени сім’ї неохоче говорять через страх втратити фінансову компенсацію або ще гірше. Але “Анна”, сестра одного з постраждалих, яка погодилася поговорити на умовах анонімності, підтвердила, що багато родичів злі на те, що вони вважають приховуванням.

Командири звинуватили солдатів у тому, що вони видають позиції за допомогою мобільних телефонів, – сказала вона. – Насправді це історія їхньої злочинної недбалості“.

Брат Анни відбувся незначною травмою плеча після того, як його відкинуло вибуховою хвилею. Солдат, що лежав на сусідньому ліжку, помер відразу. Анна не розуміє, за що бореться росія. За її словами, багато інших родичів відчувають те ж саме.

Відкритий лист сімей та нова хвиля мобілізації

Відкритий лист сімей, опублікований на регіональному вебсайт 10 січня, але з того часу видалений, закликає президента володимира путіна зменшити використання призовників у його “спеціальній військовій операції“. Навряд чи це матиме який-небудь ефект. Є ознаки того, що планується нова хвиля призову на військову службу. Руслан Левієв, дослідник інформації з відкритих джерел, каже, що в останні дні кремлівські чиновники перестали виключати таку можливість. Кілька фігур, пов’язаних зі “спеціальною операцією“, відкрито закликають до більшої мобілізації. Один незалежний журналіст повідомляє, що військова влада в єкатеринбурзі, четвертому за величиною місті росії, встановила зелені намети в очікуванні відновлення призову на військову службу.

Спроба мобілізувати ще пів мільйона

росія ще не застосувала всіх 300 000 солдатів, яких вона мобілізувала в першій хвилі. Тим, хто прибув, вдалося стабілізувати фронт, каже Левієв. Але важко уявити, як росія могла б організувати якийсь новий стійкий наступ без нового призову. Джерело в українській військовій розвідці наполягає, що навіть нова хвиля призовників матиме незначний вплив. За його словами, проблема росії полягає в командуванні середньої ланки, а її не можна вирішити шляхом збільшення чисельності особового складу. Але джерело, однак, очікує, що росія спробує мобілізувати ще півмільйона людей перед новим наступом навесні:

Їм потрібно покрити сотні тисяч втрат убитих і поранених, на додаток до нових військ, які їм потрібні для наступу“. 

Недавнє призначення валерія герасимова, досі відстороненого від посади начальника генерального штабу росії, як очільника спецоперації в Україні може свідчити про підготовку великого наступу. Це також може бути спробою відновити звичайну військову субординацію над євгеном пригожиним і його групою бойовиків вагнера. Багато хто в москві стурбовані нововідкритим впливом садистської тіньової армії пригожина, яка веде бої в Бахмуті й Соледарі, на самих кровопролитних ділянках фронту.

Якщо призов на військову службу відновиться, ще тисячі російських чоловіків спробують покинути країну. Після першого оголошення мобілізації 21 вересня, за оцінками, 700-800 тисяч людей втекли за один місяць. Інші ховалися всередині країни завдяки деяким радикальним методам. З вересня адам калінін, фахівець з інформаційних технологій, живе в лісі десь на півдні росії. Виступаючи через зашифрований додаток для обміну повідомленнями, Калінін сказав, що він задоволений своїм новим життям і має все необхідне: намет, спальний мішок і робоче місце для свого комп’ютера, який він використовує підзаряджаючи на сонячній енергії. Він рекомендував цей метод іншим ухильникам від призову, які не можуть виїхати з країни (і які мають певний досвід кемпінгу).

Вплив втрат у Макіївці на росіян

Втрати в Макіївці змусили багатьох простих росіян переглянути “вартість” бойових дій в Україні. Отже, російська влада жорстко контролює те, що стає надбанням громадськості. Кореспондент The Economist був знятий на відео і зазнав переслідувань з боку “блогера”, мабуть, посланого місцевими службами безпеки, в залі вильоту місцевого аеропорту самари. Анна, сестра пораненого солдата, прогнозує, що будь-яка спроба завербувати більше чоловіків з регіону зустріне сильний опір членів їхніх сімей. Але вона сказала, що це занадто щоб очікувати публічного протесту. Люди занадто розпорошені, занадто налякані.

Для протесту потрібен сильний колективний дух, а з цим у нас невелика проблема“, – сказала вона.

Підготували Альона Береза, Валентина Повзун

Читайте також

Росіян звинуватили у спалюванні тіл на Херсонському сміттєзвалищі
Атака українського безпілотника на російські кораблі передвіщає новий тип війни?
Попередній Озлоблені, зламані, підрихтовані: в українському реабілітаційному центрі для поранених ветеранів

Залиште свій коментар