США готові допомогти Україні націлитися на Крим

Крим є домом для десятків тисяч російських військовослужбовців і численних російських військових баз. Кадр… Agence France-Presse — Getty Images

У матеріалі «U.S. Warms to Helping Ukraine Target Crimea», що вийшов на сторінках The New York Times, автори Helene CooperEric Schmitt and Julian E. Barnes розповідають про незмінну підтримку США України, однак наголошують на тому, що Пентагон продовжує приймати рішення з осторогою, щоб не призвести цим до ескалації. Також автори розповідають про останні рішення США та союзників НАТО, які можуть свідчити про старт підготовки українських військових до майбутнього наступу, в тому числі в сторону  окупованого Криму.

Жорстка лінія США

Впродовж багатьох років Сполучені Штати наполягали на тому, що Крим все ще є частиною України. Проте, адміністрація Байдена дотримувалася жорсткої лінії з моменту вторгнення росії в Україну, відмовляючись надати Києву зброю, необхідну, щоб завдати ударів по Кримському півострову, який росія використовує як базу для завдання руйнівних ударів. Тепер ця лінія починає пом’якшуватися.

Після кількох місяців дискусій з українськими чиновниками адміністрація Байдена нарешті починає визнавати, що Києву, можливо, знадобиться сила, щоб ударити по російському “притулку”, навіть якщо такий крок збільшує ризик ескалації, за словами кількох американських чиновників, які говорили на умовах анонімності. Крим, розташований між Чорним і Азовським морями, є домом для десятків тисяч окопаних російських військ і численних російських військових баз.

Офіційні особи Білого дому наполягають на тому, що ніяких змін в позиції немає. Крим, мовляв, належить Україні.

“Ми говорили впродовж всієї війни, що Крим – це Україна, і Україна має право захищати себе і свою суверенну територію у своїх міжнародно визнаних кордонах”, – заявила Едрієн Вотсон, прессекретар Ради національної безпеки.

У приватному порядку військові та адміністративні чиновники ставили під сумнів доцільність зосередження ударів України на Криму, стверджуючи, що у київських військових є кращі цілі в інших місцях на полі бою.

Але адміністрація Байдена прийшла до переконання, що якщо українські військові зможуть показати росії, що її контроль над Кримом може опинитися під загрозою, це зміцнить позиції Києва на будь-яких майбутніх переговорах. Крім того, за словами офіційних осіб і експертів США, побоювання, що кремль завдасть удару у відповідь з використанням тактичної ядерної зброї, ослабли, хоча вони попередили, що ризик зберігається.

Українські військові навчання в листопаді. Brendan Hoffman for The New York Times

Послаблення наручників

Нове міркування щодо Криму, незаконно анексованого росією у 2014 році, показує, як далеко просунулися представники адміністрації Байдена з початку війни, коли вони побоювалися навіть публічно визнавати, що США постачали зенітні ракети Stinger українським військам.

Але в ході конфлікту Сполучені Штати та їх союзники по НАТО неухильно послаблювали наручники, які вони самі на себе надягли, переходячи від постачання Javelins та Stingers до передових ракетних систем, систем протиповітряної оборони PATRIOT, бойових броньованих машин і навіть деяких західних танків, щоб дати Україні можливість завдати удару проти російського тиску.

Тепер адміністрація Байдена розглядає те, що було б одним з її найсміливіших кроків на сьогодні, допомагаючи Україні атакувати окупований півострів, який президент володимир путін розглядає як невіддільну частину свого прагнення відновити колишню славу росії.

Американські офіційні особи обговорюють зі своїми українськими колегами використання зброї, що поставляється американцями, від ракетних систем HIMARS до бойових машин Bradley, щоб, можливо, націлитися на ледь утримуваний путіним контроль над сухопутним мостом, який функціонує як найважливіший маршрут постачання для військ рф, що з’єднує Крим з росією через окуповані росією міста Мелітополь і Маріуполь.

Однак президент Байден поки не готовий надати Україні ракетні комплекси великої дальності, які знадобилися б Києву для ураження російських об’єктів на самому півострові.

Bradleys – це бронетранспортери, оснащені потужними 25-міліметровими гарматами і керованими ракетами, які можуть битися з російськими танками. Remko De Waal/Agence France-Presse, via Getty Images

Крим – важлива ціль для України

Українські офіційні особи вже давно наполягають на тому, що Крим є важливою ціллю для їхніх атак і що продовження військового тиску на російські бази там є значною частиною їхньої стратегії. Українські військові чиновники також обговорили з американськими офіційними особами важливість посилення тиску на тиловий ешелон росії в Криму, який підтримує військові операції в інших частинах України.

З чорноморським флотом, великою російською авіабазою, командними пунктами та логістичними вузлами, що підтримують російські операції на півдні України, півострів є головним напрямком в бойових планах Києва.

Вирішивши передати Bradleys Україні, адміністрація Байдена наблизилася до того, щоб надати Києву те, про що високопоставлені українські чиновники благали Сполучені Штати впродовж декількох місяців: пряму американську допомогу Україні в наступі, в тому числі націлену на Крим. 

Бронетранспортери Bradleys

Bradleys – це бронетранспортери, оснащені потужними 25-міліметровими гарматами й керованими ракетами, які можуть вступати у бій з російськими танками.

Фредерік В. Ходжес, генерал-лейтенант у відставці й колишній головнокомандувач армією США в Європі, заявив, що в найближчі місяці Bradleys можуть бути використані українськими військами, щоб допомогти зруйнувати сухопутний міст. 

За словами американського чиновника, можливість покладатися на військові бази в Криму для установки була основною причиною, по якій російські війська змогли захопити землі на півдні України торік. Зробити ці сили менш боєздатними – ключова мета українців на полі бою.

Україна могла б використовувати Bradleys для перекидання військ по основних дорогах, таких як М14, яка з’єднує Херсон, Мелітополь і Маріуполь, – додав Сет Дж. Джонс, старший віцепрезидент Центру стратегічних та міжнародних досліджень. – Будь-яка українська піхота, що просувається через ці райони, зіткнеться зі значним вогнем з російських позицій, а Bradleys забезпечують корисну вогневу міць і захист військ“. 

Bradleys поряд з британськими танками й бойовими броньованими машинами, які погодилися відправити Франція та Німеччина, можуть стати авангардом бронетанкових військ, які Україна могла б використовувати в контрнаступі цієї зими або навесні, вважають урядові та незалежні аналітики.

Ми вважаємо, що зараз дуже вдалий час посилити нашу підтримку України, – заявив у вівторок міністр закордонних справ Великобританії Джеймс Клеверлі під час візиту до Вашингтона. – Ми не можемо допустити, щоб це затягнулося і перетворилося у свого роду патову ситуацію типу Першої світової війни на виснаження“.

Міністерство оборони Великобританії повідомило у Твіттері, що в останні тижні росія зміцнила оборонні споруди в центральній частині Запорізької області.

Повернення окупованих територій Запорізької області

Якщо Україна дійсно зосередиться на поверненні частини Запорізької області, то попередні атаки можуть включати ураження цілей в прилеглому Криму.

Великий український прорив на Запорізькому напрямку серйозно поставив би під сумнів життєздатність російського “сухопутного мосту“, – йдеться в Британській оцінці.

Україна також має у своєму розпорядженні надані американцями ракетні комплекси великої дальності HIMARS. З поверненням минулого року Херсона на півдні українські передові лінії тепер можуть використовувати їх для ураження основних маршрутів постачання, що йдуть з Криму, сказав в інтерв’ю один американський військовий чиновник.

Планування майбутнього українського наступу

На цьому тижні вищі командири США й України проведуть нараду з планування на високому рівні в Німеччині, щоб відпрацювати планування наступу, повідомив інший високопоставлений американський чиновник. За словами чиновника, навчання покликані привести бойові плани України у відповідність з видами зброї й постачання, які надають союзники по НАТО.

Українські чиновники побоюються, що їхня країна не зможе пережити роки виснажливого конфлікту, в той час, як росія продовжує обстрілювати міста і селища. Тому вони не бачать іншого вибору, окрім як націлитися на Крим і поставити його під загрозу, сказав високопоставлений американський чиновник, зазначивши, що це питання обговорювали на недавніх зустрічах високого рівня в Білому домі.

Адміністрація Байдена починає визнавати, що Києву може знадобитися сила, щоб завдати удару по Криму. Alexey Pavlishak/Reuters

Проте, попри додаткове озброєння, адміністрація Байдена не вважає, що Україна може захопити Крим військовим шляхом – і дійсно, все ще існують побоювання, що такий крок може спонукати путіна вжити заходів у відповідь з ескалацією. Але, за словами офіційних осіб, їхня оцінка зараз така, що росія повинна вірити в те, що Крим в небезпеці, частково для зміцнення позицій України на будь-яких майбутніх переговорах.

За словами американських чиновників, продемонструвавши здатність завдати удару по Криму, Україна могла б показати, що російський контроль не встановлений. Адміністрація Байдена також все більше вірить в те, що удари по тилах росії, що виходять з Криму, можуть серйозно підірвати здатність москви просувати свої передові позиції далі, кажуть офіційні особи.

Без Криму все розвалиться“, – сказала Евелін Фаркас, високопоставлений представник Пентагону по Україні за часів адміністрації Обами.

За словами офіційних осіб, зміна мислення сприяє ослабленню побоювань, що напад на Крим підштовхне путіна до застосування тактичної ядерної зброї.

Мені здається, що адміністрація все частіше визнає, що загроза російської ескалації, можливо, не така, як вони думали раніше“, – сказав генерал Ходжес.

У той час як українські удари всередині самої росії, як і раніше, викликають стурбованість офіційних осіб США, реакція москви на періодичні українські спецоперації або таємні напади в Криму, в тому числі на російські авіабази, командні пункти й кораблі Чорноморського флоту, була помірною.

Стало більше ясності щодо їх толерантності до збитків та нападів, – сказала Дара Массікот, старший науковий співробітник корпорації RAND. – Крим вже багато разів піддавався ударам без масованої ескалації з боку кремля“.

Проте, путін і російська громадськість розглядають Крим як частину росії, тому удари там можуть зміцнити російську підтримку війни.

На цій фотографії, опублікованій російськими державними ЗМІ, зображений президент володимир путін на мосту через Керченську протоку в грудні. Міст з’єднує окупований росією Кримський півострів з росією. Sputnik, via Reuters

Зі свого боку, офіційні особи США заявляють, що не знають, як відреагує путін, якщо Україна нападе на Крим з використанням зброї, що поставляється американцями. 

Пані Массікот сказала, що жоден з кількох нападів України на Крим досі не загрожував здатності росії зберегти свої претензії на півострів.

Так що вони, можливо, не є точною перевіркою рішучості росії в цьому питанні“, – сказала вона.

Незмінна позиція США

Минулого місяця Державний секретар Ентоні Дж. Блінкен підтвердив незмінну американську політику щодо України – адміністрація Байдена прагне допомогти країні повернути територію, захоплену під час і після російського вторгнення минулого року.

Ми зосереджені на тому, щоб продовжувати робити те, що ми робили, а саме переконатися, що Україна має у своїх руках те, що їй потрібно для самозахисту, що їй потрібно, щоб дати відсіч російській агресії, повернути територію, яка була захоплена у неї з 24 лютого“, – сказав пан Блінкен розповів The Wall Street Journal про Саміт ради директорів. За визначенням пана Блінкена, ця територія не включає Крим.

Така позиція, на думку критиків, значною мірою надала російським військовим недоторканний притулок, з якого вони можуть атакувати Україну.

По суті, ми наклали обмеження на Україну, заявивши, що ця війна буде вестися на вашій землі, а не на російській“, – сказав Філіп Брідлав, чотиризірковий генерал ВПС у відставці, який був верховним головнокомандувачем НАТО в Європі, коли росія вдерлася в Крим у 2014 році. “Давати росії притулок, з якого можна воювати, не боячись докорів, абсолютно абсурдно. У цьому немає ніякого військового сенсу“.

Підготували Альона Береза, Валентина Повзун

Читайте також

З посиленням атак в Криму кремль стикається зі внутрішнім тиском
До другого вибуху в Криму причетний український спецназ – The Washington Post
Попередній Пентагон відправляє в Україну американську зброю, що зберігається в Ізраїлі

Залиште свій коментар