Освоєння нових методик: як працює міська лікарня під час війни

03.11.2022 Проєкти
Автор ГО ЖАР

Комунальне підприємство “Хмельницька міська лікарня” отримує фінансування з двох джерел: Національної служби здоров’я України (НСЗУ) та Хмельницької міської ради (місцевий бюджет). Остання повністю компенсує витрати лікарні на комунальні послуги та ремонти медичного закладу.

Так було до 24 лютого. Тепер міська влада додатково допомагає міській лікарні із закупівлею пального, медикаментів, перев’язувального та дезінфекційного матеріалу, розчинів, адже наразі коштів від НСЗУ на все це не вистачає. За 8 місяців повномасштабної війни з міського бюджету на потреби лікарні виділили близько 15 мільйонів гривень. За словами очільника медзакладу, проблема не в тому, що фінансування зменшили в грошовому еквіваленті, а в тому, що під час воєнного стану у медичного закладу з’явилося більше потреб. 

Ми поспілкувалися з керівником Хмельницької міської лікарні про те, з якими проблемами зіткнувся медзаклад після початку повномасштабної війни і як їх долав, а також про досягнення лікарні за ці 8 місяців. Розповімо детальніше і про додаткове фінансування лікарні міською радою і гуманітарну допомогу від благодійників. 

Фінансування і побутові проблеми 

Головний лікар Хмельницької міської лікарні Валерій Гарбузюк каже, що після початку повномасштабного вторгнення рф на територію України не було розуміння, як і в якій кількості надходитиме фінансування від Національної служби здоров’я України: чи будуть це кошти за кожний пролікований випадок чи заклад фінансуватиметься за глобальною ставкою (єдиний тариф, який НСЗУ розробляє на підставі трьох тарифів, а також даних за попередній рік роботи закладу – прим. автора).

Питань щодня ставало більше, власне, як і викликів. Одним із таких викликів було лікування травмованого військовослужбовця. Медик пригадує, що пацієнту потрібно було зробити сім операцій. Але НСЗУ виплачувало кошти лише для проведення однієї операції одному пацієнту. Саме тоді, каже головний лікар, вони звернулися за підтримкою до Хмельницької міської ради.

На фото головний лікар Хмельницької міської лікарні Валерій Гарбузюк. Фото авторки. 

Зараз, коли ворог б’є по енергетичній інфраструктурі, виникають проблеми з електроенергією. Наша лікарня, на щастя, забезпечена дизель-генераторами. Вони заправлені, є запас пального на те, щоб ми довгий період могли працювати автономно. Також були питання щодо довозу води, але, знову ж таки, міська рада їх вирішила так само, як і для цивільного населення. Ми знаємо, що у випадку відсутності води, вони питну воду нам привезуть”, — розповів Валерій Гарбузюк. 

Лікар додав, що з опаленням медичний заклад теж проблем немає. Міське комунальне підприємство “Хмельницьктеплокомуненерго” на тій котельні, яка забезпечує опалення саме міської лікарні, встановили твердопаливний котел. Це забезпечує наразі безперебійне теплопостачання закладу.

Хмельницька міська лікарня отримує медикаменти.
Фото з архіву Віталія Гарбузюка. 

Після початку повномасштабної війни проблеми в лікарні виникали із забезпеченням медикаментами. Частина великих закупівель на медичні засоби була скасована. Тож міська рада виділила кошти на закупівлю необхідної кількості ліків і перев’язувальних матеріалів. З міського бюджету на це виділено понад 5,6 млн гривень. Пізніше лікарня почала отримувати медикаменти у вигляді гуманітарної допомоги.

Закупівлі

Відкриті тендери на найбільші закупівлі лікарня оголосила на початку року. З них вдалося придбати фармацевтичну продукцію на 5,1 мільйони гривень, різні медичні розчини на 7,2 мільйони гривень, таблетки на 1,8 мільйони та медичний кисень на 8,7 мільйони гривень. Серед найбільших дороговартісних закупівель реконструкція приміщення під операційну хірургічного відділення на очікувану вартість 665 тисяч гривень, яку успішно проведено.

Однак, значна частина відкритих закупівель на понад 11 млн гривень була скасована. Зокрема, з першої спроби не вдалось придбати шприци, медичні матеріали, вакцини та сироватки. Також тричі не відбулись закупівлі щодо послуг лікувального закладу з дослідження операційного та біопсійного матеріалів. 

За перше півріччя неуспішні закупівлі були також щодо придбання продуктів харчування: скасовані закупівлі на придбання риби (927 тисяч гривень), олії (300 тисяч гривень), овочів, фруктів і горіхів (768 тисяч гривень) та чаю (36 тисяч гривень). Більшість закупівель на продукти харчування такі, як м’ясо, риба, овочі, чай, цукор все ж вдалося провести продовж року. 

Крім цього, завершені закупівлі на рукавички, бланки, окремі фармацевтичні вироби та медматеріали, реагенти, комунальні послуги тощо. Двічі не вдалося отримали гіпс на суму понад 200 тисяч гривень.  

Гуманітарна допомога

Гуманітарну допомогу медичному закладу надавали, як місцеві підприємці, так й іноземні донори з Польщі та Італії. Це були не тільки ліки та медикаменти. 

У Польщі колега, яка виїхала й працює там в лікарні, домовилася зі своїм директором про цілу фуру необхідних нам речей за списком на 4 мільйони гривень.Також від польського міста-побратима ми отримали автомобіль швидкої допомоги. А потім нам ще одні благодійники надали такий автомобіль. Тобто, у нас вже два, не нових, але в ідеальному стані автомобілі, які можуть перевозити пацієнтів та військових”, — каже головний лікар Хмельницької міської лікарні.

Гуманітарна допомога, яку отримувала Хмельницька міська лікарня від закордонних благодійників. Фото з архіву Віталія Гарбузюка. 

Лікарня також отримала допомогу з Італії у вигляді металоконструкцій для травматологічного відділення на суму у 300 тисяч євро. 

Крім цього, місцеві підприємці надають медзакладу необхідні речі: від шкарпеток, шапок, натільної білизни до курток і взуття для військових-пацієнтів, які цього потребують.

Гуманітарна допомога, яку надають лікарні міжнародні та місцеві благодійники. Фото з архіву Віталія Гарбузюка. 

Волонтерство

Колектив лікарні активно волонтерить. Вони домовились з партнерами у Польщі про передачу трьох автомобілів: два для військових і один для самої лікарні. Частину “гуманітарки”, яка надходила в заклад, передавали на фронт. 

Нещодавно медики збирали кошти на дрони для 8 окремого полку Сил спеціальних операцій. Допомагали і допомагають своїм мобілізованим працівникам (таких загалом 8 осіб, деякі з них вже повернулися). Якщо їм потрібна була підтримка, у колективі організовували збори коштів на все необхідне. Також працівники лікарні тричі перераховували одноденну заробітну плату на потреби ЗСУ і для зборів, які проводили благодійні фонди. 

Колектив не лише зберегли, а й оновили 

Хмельницька міська лікарня зберегла колектив в умовах воєнного стану. У штатному розписі скоротили посади, які тривалий час були вакантними. Наприклад, коли закрилось відділення масажу, то працівників перевели до іншого відділення для допомоги фізичному терапевту. 

Головний лікар валерій Гарбузюк запевняє:  “В лікарні ніколи не було затримок із заробітною платою. Ми виплачували в повному обсязі вчасно всі виплати. Зарплату не скорочували”.

Лікарня отримує гуманітарну допомогу.
Фото з особистого архіву Віталія Гарбузюка. 

Крім цього, десять внутрішньо переміщених осіб отримали роботу в медзакладі.  Це — лікар з Херсону, секретар з Миколаївської області та декілька медсестер з інших областей. 

До 24 лютого медичну допомогу тут отримували 500-550 людей за добу. За вісім місяців великої війни кількість пацієнтів у лікарні не змінилась. Пов’язано це з тим, що містяни стали менше відвідувати заклад, а частина хмельничан взагалі виїхала з міста. Водночас медустанова почала приймати на лікування травмованих військових за потреби. 

Досягнення лікарні

Попри війну спеціалісти Хмельницької міської лікарні освоюють нові методики та проводять нові операції. Є два види операцій, одну з яких в області, а іншу — в місті роблять тільки спеціалісти цієї лікарні. 

Травматологи, якщо раніше оперували тільки кульшовий суглоб і коліна, зараз вже оперують гомілковоступневий і плечовий суглоб. До нас за допомогою із цим звертається обласна лікарня. Почали встановлювати гастростоми (для пацієнтів, які не можуть харчуватися природнім шляхом і на пряму потрібно вводити харчування в шлунок – прим.автора). Наш спеціаліст єдиний, який робить це у Хмельницькому”, — ділиться досягненнями Валерій Гарбузюк. 

Він також зазначає, що у лікарні навчилися лікувати травми війни, з якими раніше не стикалися. Наприклад, травматологічне відділення має тепер найбільшу кількість пацієнтів на теренах області з травмами по типу “втрата кінцівок”, переломів різних видів і конвульсивних довготривалих травм. 

Ще одним досягнення лікарні керівник закладу вважає загальне налагодження роботи медперсоналу для лікування цивільних і військових в умовах війни: 

Ми розширювали відділення, щоб не втратити можливість допомоги цивільному населенню, бо ніхто не відміняв поломаних ніг, рук, хребтів, ребер та всього іншого. Стараємося надати якнайшвидше допомогу цивільним, щоб не затримувати місце і щоб військовий отримав більш довготривалу допомогу. Бо часто буває, що військовим просто немає куди йти, бо їхні домівки, військові частини зруйновано, а вони очікують на реабілітацію, лікування або дислокацію на іншу військову частину”.

***

Отже, попри нестачу фінансування НСЗУ й повномасштабну війну, комунальне підприємство “Хмельницька міська лікарня” змогло заручитись підтримкою  Хмельницької міської ради та отримувати додаткове фінансування з міського бюджету. За підтримки міської влади та благодійних організацій вони навіть змогли закупили та отримати нове обладнання для покращення якості лікування в медичному закладі. Лікарня забезпечена обладнанням, яке може забезпечувати її безперебійне функціонування під час отримання пошкоджень енергетичними об’єктами через обстріли росіян.

Матеріал опубліковано в рамках проєкту, який виконує Інститут висвітлення війни та миру (IWPR) за підтримки МЗС Королівства Норвегії. Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію IWPR або донора. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

Читайте також “Нові реалії комунального господарства Хмельницького

Більше про підготовку до опалювального сезону читайте у “Як готуються до найскладнішого опалювального сезону хмельницькі тепловики?

Читайте також

Шпигунська війна: як ЦРУ таємно допомагає Україні боротися з путіним (продовження)

Адам Ентус і Майкл Швіртц провели понад 200 інтерв’ю в Україні, кількох інших європейських країнах і США, щоб розповісти цю історію.
Читати далі

ЖАР.INFO подали позов до окружного суду на Апарат Верховної Ради України

20 березня редакція ЖАР.INFO подала судовий позов на Апарат Верховної Ради України через відмову надати публічну інформацію на запит щодо закордонних відряджень народних депутатів.
Читати далі

Узяти до відома та ліквідація комунальної аптеки: шепетівські районні обранці зустрілися вперше за 10 місяців

За словами голови Шепетівської райради Олега Кулінського, «занадто важливих проблем в житті нашої громади не було, тому і збиратися депутатам не було необхідним».
Читати далі

Залиште Свій Коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Якщо Вам відомі факти корупції, повідомте нас

Повідомити про корупцію