Ольга Жеруха: «Аптека – це критична інфраструктура і має працювати за будь-яких умов»

02.11.2022 Проєкти
Автор ГО ЖАР

Багато фармацевтів з першого дня повномасштабної війни не покидали робочого місця. Адже робота аптек – критично важлива для людей. Як вони працюють у війну, з якими проблемами зіткнувлися, які ліки найбільше купують люди та чи є дефіцит, читайте у нашому матеріалі.

“Ми не зачинялися ні на один день”

– Російське вторгнення в Україну у лютому 2022 року вплинуло на всі сфери нашого життя. Ви очолюєте комунальне підприємство «Тернопільську обласну аптеку №78». Як Вам вдалося адаптуватися до роботи в умовах війни? 

– Насправді, особливих змін не відбулося. Якщо говорити про перший день вторгнення, то ми були дещо розгублені, але швидко взяли себе в руки. Людей було так багато, що деяким нашим працівникам довелося в прямому сенсі цього слова бігти на роботу, бо транспорт не їздив, а клієнтів було в черзі так багато, що довелося відкрити всі каси. Аптека відносяться до критичної інфраструктури, яка має працювати за будь-яких умов. Галузь охорони здоров’я  завжди вимагала від дотичних до неї людей стресостійкості. Тому ми не зачинялися ні на один день.  Працювали цілодобово, до того моменту, поки не було введено комендантську годину. Тому працівники нічної зміни зараз фактично на простої. 

– Я вважаю, що цілодобова аптека в умовах війни – необхідна. А що думаєте Ви з цього приводу?

– Погоджуюсь з Вами, але зараз є цілодобові аптеки, вони працюють при лікувальних закладах. Однак, було б добре, якби аптеки мали змогу працювати вночі, передусім це потрібно для людей. Нічна зміна нерентабельна для підприємства. Аби зарплата була конкурентною, потрібно платити значну суму працівникам нічної зміни за вихід. Для того, щоб оплатити ці витрати, потрібно заробити 10 тисяч гривень “чистими”. Думаю, було б добре, якби фінансування саме нічної зміни на себе взяли органи виконавчої влади, адже в першу чергу ми дбаємо про комфорт людей, а не про власний заробіток. 

Аптека - це критична інфраструктура і має працювати за будь-яких умов
Ольга Жеруха керує КП ТОР «Тернопільська обласна аптека №78» вже 7 років. Фото авторки

Нестача товару та проблеми з логістикою в моменті

– З якими проблемами зіткнулась аптека під час війни, що вдалося вирішити, а що актуально дотепер?

– Погодьтесь, війна – це найбільша криза і випробування для бізнесу. Ми, як і всі, не були готові до роботи в режимі війни. Спочатку проти нас зіграв ажіотаж. Масова евакуація людей з центру країни та сходу. Усі активно скуповували ліки, а логістика не була готова забезпечувати підвищений попит. Зараз проблем з логістикою вже немає. Всі аптеки закуповують ліки через дистриб’юторів, тому доставкою ліків з-за кордону займаються саме дистриб’ютори.  У перші дні війни були проблеми з препаратами. В цей час на Київщині почали бомбити склади дистриб’юторів та виробництва фармацевтичних фабрик. У результаті нестача товару та проблеми з логістикою в моменті тільки посилювали попит – запустився сніжний ком, через який не вистачало товарів. Зараз усі препарати є в достатній кількості. Останні проблеми з доставкою були подолані ще в середині березня. Також на початку вторгнення аптеки стали заручниками ситуації, адже дистриб’ютори почали вимагати передоплату за товар та і держава трохи спекулювала. Була проблема з йодовмісними препаратами, але я б охарактеризувала її штучно створеною. Зараз вже близько трьох місяців, як з’явився калій йодид, то ж і цю проблему вирішено.

– Як під впливом війни змінилась поведінка клієнтів та наскільки збільшилася вартість медичних препаратів? 

– Клієнти почали купувати менше. Найбільш постраждалими категоріями стали косметика, БАДи та таблетовані вітаміни.  Що стосується ліків, то тут суттєво зріс попит на вітчизняні ліки. Якщо ж говорити про вартість, то імпорт «грається», для прикладу, Словаччина збільшила вартість своїх медичних препаратів на 40%, хоча вартість сировини не змінилася. Зрозуміло, що їм це вигідно зараз. Вітчизняні виробники суттєво ціни не підняли. 

Аптека - це критична інфраструктура і має працювати за будь-яких умов
До нашої аптеки за ці роки протоптана стежка, і вона має жити». Фото із сайту Суспільне

«Ми змогли допомогти фінансово Тернопільщині, коли це було так необхідно»

– З яких джерел фінансується Ваше підприємство і чи прибуткове воно?

– Ми на госпрозрахунковій системі. Це система економічних відносин, за якої підприємство одержує певну самостійність, відшкодовує витрати на виробництво продукції своїми доходами, розпоряджаються прибутком, матеріально стимулює якісну працю робітників. Якби ми були неприбутковим підприємством то б давно закрилися. Ми змогли допомогти фінансово Тернопільщині, коли це було так необхідно.

– Можливо, комунальне підприємство отримувало підтримку або допомогу від органів місцевого самоврядування?

– Ні. Про яку підтримку може йти мова, якщо органи місцевого самоврядування навпаки пхають нам палки в колеса. Направду, нехай вони просто нас не чіпають і не засипають запитами. А якщо треба, то ми ще самі їм можемо допомогти (посміхається – авт.)

– Чи зазнав змін штатний розпис Вашого підприємства? Можливо війна в Україні вплинула на посадові оклади працівників? 

– Наш штатний розпис зазнав змін, коли нас захопили рейдери. Тоді у старому приміщенні аптеки працювало 23 людини, зараз нас у штаті 15 посад, включаючи декретні. Рівень зарплати не знизився, хоча і прибутки впали. Однак і платити більше зараз змоги немає і наш колектив це розуміє, на підприємстві зарплата виплачується вчасно. 

Боротьба за приміщення

– Що Ви маєте на увазі під словами «захопили рейдери»?

– Вже кілька років триває судова тяганина навколо нашої аптеки, а точніше –  її приміщення. Міська влада вирішила «виселити» нас з приміщення. Сама ж аптека як юридична особа належить до підпорядкування обласної ради, яка за попередньої каденції відстоювала наші права і подала в суд на міську раду. Тоді суди дійшли висновку, що спірне приміщення аптеки №78 віднесено до спільної власності територіальної громади області і жодного рішення про передачу вказаного майна Тернопільській міській раді обласною радою не ухвалювалось. На сьогодні ж міська рада таки домоглася свого – аптеку виселили зі свого приміщення. При чому зробили це хитро, в той час, коли адміністративний штат був за межами міста. Ми з колективом опинилися на вулиці, нам не вдалося забрати обладнання та  ліки, які й досі стоять за закритими дверима і термін їхньої придатності збігає, а ми не можемо їх реалізувати, але платити дистриб’ютору вимушені. Окреме питання і по наркотичним препаратам, які забрали у нас незаконно, без судового рішення.  

– Але судячи з того, що ми зараз розмовляємо, Ви не сиділи склавши руки… 

– Наша аптека має історію з 1959 року, в неї є база, приміщення, зроблені нашим коштом невід’ємні покращення і найголовніше – ми рішенням Верховної Ради України про роздержавлення комунального майна є законними власниками цього майна, ми продовжуємо боротьбу. Люди вкладали в неї свою працю, і ось так, щоби зникла ціла епоха, цього ми не допустимо. Я просто як керівник не мала права здатися. На мені «висіли» боргові зобов’язання за товар,  я хвилювалась за людей, адже у мене великий колектив. Тому, вклавши власні кошти я орендувала приміщення та обладнання, яке знаходиться зовсім поряд із місцем, де раніше ми всі працювали. Незважаючи ні на що, аптека вижила і втрималась на плаву. Ми продовжуємо працювати. У нас можна замовити та придбати вакцини, ортопедичне взуття, забезпечуємо інсуліном хворих на цукровий діабет, працюємо із програмою «Доступні ліки», з безоплатними та пільговими рецептами учасників АТО, людей з інвалідністю та хронічних хворих, дітей з інвалідністю. А також забезпечуємо хворих психоневрологічними препарати. У нас є дуже багато інклюзивних та специфічних препаратів, яких більше ніхто в Тернополі не має. Всі ліки у нас сертифіковані. На даний момент не працюємо лише з наркотичними препаратами, адже поки не маємо відповідного приміщення.

Аптека - це критична інфраструктура і має працювати за будь-яких умов
Вже деякий час аптека №78 працює у новому приміщенні. Фото авторки

Волонтерство та мобілізація

– Чи займається аптека та її працівники волонтерською діяльністю?

– Ми живемо і розвиваємо бізнес у нелегкий час, коли маємо підтримувати один одного, бути корисними суспільству та економіці. Тому соціальна відповідальність для нас є важливим компонентом ведення бізнесу. Сьогодні допомога та підтримка ЗСУ і волонтерських організацій – обовʼязок українського бізнесу, щоб наблизити день нашої перемоги. Тому з перших днів повномасштабної війни росії проти України ми прийняли рішення допомагати. Тісно співпрацювали з Гуманітарним штабом Тернополя, передавали їм закуплені власним коштом медикаменти для комплектування аптечок. Однак, у мене така позиція, що не люблю афішувати і вихвалятися, хто скільки дав чи допоміг. Кожна допомога, якою б вона не була це вклад у перемогу. Загалом всередині компанії є розуміння, що гуманітарні проекти повинні реалізовуватись за будь-яких умов. 

– Когось з Ваших працівників мобілізували?

– У нас майже у весь колектив – жіночий, менеджером працює чоловік, він людина з інвалідністю, то ж всі воюємо в тилу (посміхаєтьсяавт.)

«Фармація для мене – це любов на все життя»

Аптека - це критична інфраструктура і має працювати за будь-яких умов
«Аптека №78 – еталон для всіх аптек. А фармація для мене – це любов на все життя». Фото аворки

– У Вас є розроблений план для покращення діяльності у майбутньому?

– Знаєте, у Хмельницькому є велика аптека, яка займається виготовленням ліків за рецептом. У них працює в середньому 15 кас, вони допомагають малозабезпеченим родинам. Я б дуже хотіла втілити подібний проєкт у Тернополі. Для виготовлення власних препаратів потрібно мати виробничі приміщення площею не менше 150 кв. м. Такої площі на сьогодні ми не можемо собі дозволити орендувати. Через те не можемо виготовляти мікстури, розчини, порошки, мазі, свічки, багатокомпонентні очні краплі. Хоча бачимо, що люди важко це сприймають у зв’язку з тим, що в центрі Тернополя ми були єдині, хто їх виготовляв. Тепер їм незручно їздити за ліками в інші райони міста. Але, до нашої аптеки за ці роки протоптана стежка, і вона має жити. Зараз нам не завжди легко, але професіоналізм, працездатність і відданість своїй справі наших фармацевтів були завжди на вищому рівні. Аптека №78 – еталон для всіх аптек. А фармація для мене – це любов на все життя.

Матеріал опубліковано в рамках проєкту, який виконує Інститут висвітлення війни та миру (IWPR) за підтримки МЗС Королівства Норвегії. Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію IWPR або донора. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

Читайте також “Ірина Потішна: «Коли любиш свій рідний край, то любиш і свою країну в цілому»

Більше про виклики для критичної інфраструктури читайте у “Нові реалії комунального господарства Хмельницького

Читайте також

Шпигунська війна: як ЦРУ таємно допомагає Україні боротися з путіним (продовження)

Адам Ентус і Майкл Швіртц провели понад 200 інтерв’ю в Україні, кількох інших європейських країнах і США, щоб розповісти цю історію.
Читати далі

ЖАР.INFO подали позов до окружного суду на Апарат Верховної Ради України

20 березня редакція ЖАР.INFO подала судовий позов на Апарат Верховної Ради України через відмову надати публічну інформацію на запит щодо закордонних відряджень народних депутатів.
Читати далі

Узяти до відома та ліквідація комунальної аптеки: шепетівські районні обранці зустрілися вперше за 10 місяців

За словами голови Шепетівської райради Олега Кулінського, «занадто важливих проблем в житті нашої громади не було, тому і збиратися депутатам не було необхідним».
Читати далі

Залиште Свій Коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Якщо Вам відомі факти корупції, повідомте нас

Повідомити про корупцію