Компенсація за генератори: чи спрацювали ініціативи?

27.04.2023 Аналітика
Автор ГО ЖАР

10 жовтня 2022 року країна-терористка вперше вдарила по об’єктах енергетичної інфраструктури. Далі була ще одна атака і ще одна. За десятки хвиль обстрілів ворогу вдалося пошкодити близько 50% нашої енергетичної інфраструктури. Бізнес, мешканці будинків, ОСББ купували різноманітні енергоустановки та генератори, аби мати світло. Органи місцевого самоврядування також намагались оперативно реагувати на нові й неочікувані виклики. Окрім створення “Пунктів незламності” на державному рівні, на місцях започатковували різні ініціативи, щоб підтримати бізнес та мешканців. Часто це відшкодування частини коштів за купівлю дорогого та рідкісного обладнання.

Які це були ініціативи? В яких областях були найбільші компенсації? Ми надіслали запити до міських рад на території України. Втім, отримати всі відповіді так і не змогли. Зокрема, Одеська міська рада двічі проігнорувала наші інформаційні запити. Деякі районні адміністрації у столиці теж не дуже активно відповідали на всі наші запити. Та попри це, нам вдалось простежити певні особливості місцевих ініціатив на прикладі Хмельницької, Чернівецької, Запорізької, Сумської, Рівненської, Полтавської, Львівської міських рад.  Детальніше читайте у нашому матеріалі.

Хтось дбає про людей, а хтось – про бізнес

Характерною ознакою усіх програм є те, що з’являтись вони почали фактично наприкінці 2022 року, як реакція на масовані ракетні обстріли України. Органи місцевого самоврядування відшкодовувати планували частину коштів, втім не всім. Одні робили акцент на потребах мешканців і надавали компенсації управляючим компаніям, ОСББ, житловим кооперативам тощо. Інші ж намагались передусім допомогти бізнесу, який й так подекуди ледь зводить кінці з кінцями.

Практично однаковою була процедура отримання цієї компенсації: міська рада створювала комісію, передбачала механізм подачі документів та визначала, які то документи мають бути, а далі вже комісія розглядала заяви із отриманим пакетом документів. Він теж майже однаковий для всіх областей: 

  • заява на часткову компенсацію; 
  • належним чином завірені копії платіжних документів; 
  • належним чином завірені копії документів із зазначенням технічних характеристик та серійного номера (або інше заводське маркування) генератора; 
  • належним чином завірена копія витягу/виписки з ЄДР; 
  • документ, який підтверджує перебування придбаного генератора на балансі юридичної особи; 
  • документ, який підтверджує повноваження юридичної особи на управління спільним майном (копія договору чи витяг з протоколу).

Для підприємців додали ще необхідність надати фотофіксацію приладу, довідку з банківськими реквізитами і режим роботи. 

У Львівській міській раді пішли іншим шляхом і не створювали нових програм, а просто імплементували цю допомогу у вже наявну ваучерну компенсацію.

Хмельницька міська рада 

У грудні 2022 року Хмельницькому міські депутати проголосували за Програму часткової компенсації вартості закупівлі генераторів для забезпечення потреб мешканців багатоквартирних житлових будинків Хмельницької міської територіальної громади на 2022 – 2023 роки. На все про все виділили 5 мільйонів гривень. Ці кошти передбачили під виділення виключно у 2023 році.

Скриншот допису з мережі фейсбук УМК «Південно-Західна»

Компенсовувати планують лише частину вартості генераторів і лише для забезпечення потреб мешканців багатоквартирних житлових будинків громади. Однак не всі генератори підпадають під цю програму, а лише ті, які купили після 24 лютого 2022 року. Сума відшкодування не може перевищувати 50% вартості генератора, водночас це може відбутися у визначених межах окремо для дизельних, бензинових, газових та комбінованих генераторів.

Скриншот Додатку до рішення Хмельницької міської ради, яким затверджено Програму

Обирати учасників буде комісія. До складу увійшло 6 працівників міської ради, депутатський корпус представляє Анна Маєвська, яка також є працівницею профільного управління міськради, а також за згодою член правління громадської організації «Спілки голів правління ОСББ Хмельницької міської територіальної громади» Вадим Моцний. Наразі відомо про одне засідання цієї комісії 17 лютого 2023 року. Саме тоді і підтримали  19 заявок на часткове відшкодування, серед яких 6 заявок від Управляючих муніципальних компаній.

Загалом було надано відшкодування на 1,479 мільйона гривень, з яких управляючі компанії отримали 1,047 мільйона гривень, а ОСББ – майже 431,7 тисяч гривень.

Запорізька міська рада

У Запоріжжі міські депутати схожу програму проголосували дещо раніше – 7 грудня 2022 року. Цим порядком передбачили компенсацію 80 % вартості придбаних незалежних джерел електричної енергії, але не більше 30 тисяч гривень за одиницю, для багатоквартирних будинків 3-х та більше поверхів. Згідно Порядку до незалежних джерел електричної енергії відносяться бензинові та дизельні генератори, інвертори та портативні зарядні станції.За словами Запорізької міської ради, 14 березня 2023 року кошти відшкодували лише OCББ «НЕЗАЛЕЖНОЇ УКРАЇНИ 6» – 14 тисяч гривень. Ще один пакет документів не відповідав умовам затвердженого Порядку.

Львівська міська рада

В місті Лева пішли дещо іншим шляхом. Тут міська рада не приймала жодних рішень щодо надання відшкодування, а процес вирішили організувати через надання ваучеру. Подібна підтримка в місті існує з 2018 року. Ці ваучери надають розпорядженням міського голови. Таких на офіційному сайті опубліковано вісім.  

Фото з сайту lviv.vgorode.ua

За інформацією міської ради від початку дії даного положення, більше як 274 суб’єктам малого бізнесу надано ваучер на енергозабезпечення. У 2022 році видали 50 ваучерів на загальну суму майже 2,266 мільйони гривень. У цьому році на кінець березня 154 суб’єктам малого бізнесу надано ваучер на енергозабезпечення на загальну суму 4,795 мільйона гривень вже в цьому році.

Декілька прикладів підтримки із згаданих восьми розпоряджень. 

ТОВ “Торговий дім “Галицька свіжина“ отримало отримало ваучер на 132 тисячі гривень, Товариство з обмеженою відповідальністю “Комплекс водних видів спорту“ та Фізична особа – підприємець Івасюк Ірина Василівна отримали ваучери по 80 тисяч гривень, а також на цю ж суму ваучер отримало Приватне підприємство “Мон Піус“. Знову ж таки ваучери на 80 тисяч гривень надано Товариство з обмеженою відповідальністю “Науково-технічна книга“, Товариство з обмеженою відповідальністю “!Фест репаблік“, Товариство з обмеженою відповідальністю “Холдинг емоцій “!Фест“. В цьому році ваучери на 80 тисяч гривень отримало Товариство з обмеженою відповідальністю “Готель Асторія“, Фізична особа – підприємець Задворняк Назарій Степанович, Фізична особа – підприємець Сабатович Руслан Богданович та Приватне підприємство “Делюкс Груп“.

Останнім розпорядженням видали 97 ваучерів на енергозабезпечення на загальну суму понад 2,882 мільйона гривень. Серед переліку щасливців деякі юридичні чи фізичні особи отримали одразу по декілька ваучерів. До прикладу, ТОВ “Да Сігна Львів“ отримало 4 ваучера по 11,9 тисяч гривень, ПП “Соломія-Сервіс“ отримало 16 ваучерів по 11 тисяч гривень, а от Фізична особа – підприємець Пашаєв Раміль отримав 2 ваучери по 34 тисячі гривень та один ваучер на 28,14 тисяч гривень.

Рівненська міська рада

У Рівному Програму часткової компенсації вартості закупівлі електрогенераторів проголосували 23 листопада 2022 року. Компенсації передбачили для мешканців житлових будинків. Претендувати на кошти могли юридичні особи, які управляють майном багатоквартирного будинку.

Розмір компенсації з бюджету може становити 70 % від вартості генератора, однак не може перевищувати 45 тисяч гривень. Номінальна ж потужність – 4 кВт.  Окрім стандартного пакету документів орган місцевого самоврядування висунув ще й додаткові вимоги до претендентів: облаштувати місце встановлення згідно з технічними вимогами та забезпечити вільний доступ для проведення технічного обслуговування в процесі експлуатації.Від початку запровадження програми, за наданою інформацією від міськради, компенсацію отримало 8 об’єднань співвласників багатоквартирних будинків на загальну суму 400,9 тисяч гривень.

Скриншоти відповідей на запити

* інформацію  про надання компенсації ОСББ “Соборна, 108” міська рада продублювала двічі

Полтавська міська рада

У Полтаві місцева влада теж подбала про підприємців. Свою Програму депутати проголосували 27 січня 2023 року.  Документи на відшкодування розглядає постійна депутатська комісія з питань містобудування, архітектури, розвитку міського господарства, транспорту, розвитку підприємницької діяльності, розвитку міста, інвестицій, туризму.На 2023 рік передбачили фінансування Програми у розмірі 1 мільйон гривень. Компенсувати планують 50 % вартості електрогенераторів (генераторів), але не більше 40 тисяч гривень. Водночас генератори повинні мати потужність від 5 кВт.

Скриншот відповіді на запит

Станом на 14 квітня 2023 року частково відшкодовано вартість придбаних електрогенераторів (генераторів) 9 суб’єктам господарювання на загальну суму понад 296,2 тисячі гривень

Сумська міська рада

Наприкінці листопада минулого року міська рада ухвалила рішення про Програму часткової компенсації. Як і в Рівному, Хмельницькому, Запоріжжі тут депутати компенсації дають мешканцям багатоквартирних будинків. 

Загальний обсяг фінансування складає 30 мільйонів гривень, з яких половина фінансується бюджетом громади й половина – кошти учасників Програми.

Скриншот рішення міської ради

Програмою передбачено відшкодування вартості закупівлі електрогенераторів у багатоквартирних будинках 3-х та більше поверхів, у 2-х поверхових будинках введених в експлуатацію до 1991 року. Генератор має бути куплений після 24 лютого 2022 року та не пізніше закінчення воєнного стану.

Сума відшкодування не може перевищувати 50 % вартості електрогенератора, але не більше 50 тисяч гривень на будинок. Також є вимога до самих генераторів – номінальна потужність від 3 кВт включно.

Рішення щодо надання відшкодування приймає комісія, яка складається не менше як 5 осіб.

За інформацією профільного департаменту, станом на 13 квітня 2023 року відсутні юридичні особи, які отримали компенсацію вартості електрогенераторів для потреб співвласників багатоквартирних будинків.

Чернівецька міська рада

Наприкінці листопада 2022 року Чернівецька міська рада затвердила Програму часткового відшкодування вартості генераторів, які придбані об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, житловими кооперативами, органами самоорганізації населення та управителями багатоквартирних житлових будинків у 2022-2023 роках. 

Для виконання Програми заплановано залучити 10 мільйонів гривень на два роки рівними частинами. Як видно із додатків до Програми, планують охопити 250 будинків із часткою одного відшкодування у розмірі 60 тисяч гривень.

Для участі потрібно подати пакет документів. Втім, до стандартного набору тут ще просять докласти  протокол зборів співвласників багатоквартирних будинків про намір придбати генератор. Після цього вже традиційно, комісія обирає тих, кому пощастить отримати компенсацію. 

За інформацією міської ради, від початку дії Програми і до кінця березня 2023 року було прийнято рішення про здійснення часткової компенсації вартості генератора ОСББ «Миколаївська-39» на суму 60 тисяч гривень при загальній вартості генератора у 80 тисяч гривень. Цю компенсацію було профінансовано 7 березня 2023 року.

Також в грудні 2022 року до міської ради зверталось ще одне ОСББ щодо надання роз’яснень, однак йому компенсація не надавалась.

Київська міська рада

На кінець 2022 року в Київській міській раді ініціативи щодо компенсації вартості незалежних джерел електричної енергії  не здійснювалось. Поряд з тим було доручено профільному департаменту розробити Порядок про часткове відшкодування суб’єктам господарювання вартості незалежних джерел електричної енергії, які придбані під час дії воєнного стану для забезпечення безперебійної роботи. Наприкінці січня 2023 року Департаментом розроблено проєкт рішення Київської міської ради «Про деякі питання часткового відшкодування суб’єктам господарювання вартості незалежних джерел електричної енергії» та передано в міську раду.

В профільному департаменті повідомили, що часткове відшкодування суб’єктам господарювання вартості незалежних джерел електричної енергії буде здійснюватися після прийняття відповідного рішення Київською міською радою. За інформацією цього департаменту Київська міська рада ще не прийняла зазначене рішення (відповідь на запит датована 13 квітня 2023 року).Поряд з тим на початку листопада 2022 року було внесено зміни до Комплексної цільової програми підвищення енергоефективності та розвитку житлово-комунальної інфраструктури міста Києва на 2021-2025 роки. Загалом передбачається 28 мільйонів гривень на два роки для часткового відшкодування вартості незалежних джерел електричної енергії, а саме 7 мільйонів у 2022 році та 21 мільйон гривень  у 2023 році. Середня частка одного відшкодування становить 80 тисяч гривень та планується за два роки охопити 3 450 будинків.

Скриншот рішення про внесення змін

Цими ж змінами також було затверджено Порядок часткового відшкодування. Ним передбачається відшкодування 75 % вартості придбаних незалежних джерел електричної енергії, але не більше 80 тисяч гривень. До незалежних джерел входять: бензинові, дизельні та газові генератори, сонячні зарядні станції та інвертори тощо.

Для отримання відшкодування ОСББ, ЖК та управителі мають подати до районних у місті Києві державних адміністрацій пакет документів.  

За інформацією Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації, до неї надійшло 4 пакети документів від об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, а саме ОСББ «Феодосійська 1», ОСББ «Феодосійська, 3В», ОСББ «Феодосійська 1А», ОСББ «Комфортний дім». На 20 лютого 2023 року відшкодування коштів за придбання незалежних джерел електричної енергії не здійснювалося. На другий запит ця районна  адміністрація, на жаль, не відповіла.

Протягом періоду дії Порядку та до кінця березня 2023 року, часткове відшкодування вартості придбаних незалежних джерел електричної енергії об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків, житловим кооперативам та управителям багатоквартирних будинків не здійснювалось ані Оболонською районною в місті Києві державною адміністрацією, ані Шевченківською районною в місті Києві державна адміністрація.

Печерська районна в місті Києві державна адміністрація затвердила адресний перелік ОСББ, ЖК та управителів, яким здійснюється відшкодування вартості придбаних незалежних джерел електричної енергії на загальну суму 931,7 тисяч гривень. На кінець лютого відшкодування ще не здійснювалось. На другий запит адміністрація відповіді не надала.

За інформацією Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації, передбачено 2,013 мільйона гривень на відшкодування вартості придбаних незалежних джерел електричної енергії. Поряд з тим, за словами адміністрації, відшкодування буде здійснюватися після 14 квітня 2023 року.

На 20 лютого 2023 року Деснянською районною в місті Києві державною адміністрацією здійснювались лише організаційно-правові заходи щодо виконання розпорядження, яким затверджено відшкодування 6 ОСББ та одному ЖК вартості придбання на загальну суму 271,87 тисяч гривень. На другий запит районна адміністрація, на жаль, не надала відповіді.

Дніпровська районна в місті Києві державна адміністрація на останній запит надала копію розпорядження, яким затверджується адресний перелік об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, житлових кооперативів та управителів на загальну суму 1,968 мільйона гривень. У переліку 4 ЖБК, одне ОК та 29 ОСББ. За словами адміністрації, 23 березня 2023 року це часткове відшкодування здійснено.

Подільська районна в місті Києві державна адміністрація у відповідь на запит повідомила, що кошти були відшкодовані 8 учасникам на суму 599,37 тисяч гривень.

Святошинська районна в місті Києві державна адміністрація повідомила, що кошти були відшкодовані 13 учасникам на суму 525,75 тисяч гривень. В лютому адміністрація зазначала, що у Святошинському районі м. Києва прийнято 17 заявок до відшкодування на загальну суму – 675,829 тисяч гривень.До Солом’янської районної в місті Києві державної адміністрації надійшло 28 заявок від об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, житлових кооперативів та управителів. Адресний перелік затверджено розпорядженнями адміністрації від 03 лютого 2023 року (24 заявки на суму – 1,468 мільйона гривень) та від 07 квітня 2023 року (4 заявки на суму – 291,75 тисяч гривень). Станом на 12 квітня 2023 року часткове відшкодування вартості придбаних незалежних джерел електричної енергії адміністрацією не здійснено.

Замість висновків

Повномасштабна війна змусила українців швидко адаптуватись. Втім, місцеві органи самоврядування виявились не такими швидкими, як самі мешканці. Хоча те, що влада відреагувала і шукала можливості для підтримки жителів громади, це вже доволі непоганий показник. Проте ухвалити програму і реально компенсувати кошти, щоб зменшити тягар на бізнес та населення, це не завжди одне і те ж. Яскраве свідчення цього є те, що у деяких областях відбір змогли пройти одиниці. 

Геть протилежними виявилась ситуація в Києві та Львові. У столиці до нині так і не спромоглись ухвалити потрібну програму, а компенсації змогли отримати далеко не всі заявники. Поряд з тим у Львові почали заледве не першими виплачувати компенсації у вигляді ваучерів для місцевого бізнесу на підставі вже діючої Програми, однак охопили лише бізнес. 

Наразі, можливо, ці ініціативи виглядають не такими важливими, однак згадайте, як ще декілька місяців тому ми сиділи без електропостачання і підлаштовували своє життя до графіків стабілізаційних вимкнень. Уночі 21 квітня ворог вкотре спробував атакувати наші інфраструктурні об’єкти. Тому, як кажуть, сани потрібно готувати влітку, а генератори ніколи не будуть зайвими в нашому житті, коли поряд ще існує країна-терористка. 

Підготувала Альона Береза

Читайте також

Ефект доміно: хмельницькі депутати проти московського патріархату

Засудженого за вбивство виправдали через десять років, або Чому в Україні так мало виправдувальних вироків

Читайте також

Шпигунська війна: як ЦРУ таємно допомагає Україні боротися з путіним (продовження)

Адам Ентус і Майкл Швіртц провели понад 200 інтерв’ю в Україні, кількох інших європейських країнах і США, щоб розповісти цю історію.
Читати далі

ЖАР.INFO подали позов до окружного суду на Апарат Верховної Ради України

20 березня редакція ЖАР.INFO подала судовий позов на Апарат Верховної Ради України через відмову надати публічну інформацію на запит щодо закордонних відряджень народних депутатів.
Читати далі

Узяти до відома та ліквідація комунальної аптеки: шепетівські районні обранці зустрілися вперше за 10 місяців

За словами голови Шепетівської райради Олега Кулінського, «занадто важливих проблем в житті нашої громади не було, тому і збиратися депутатам не було необхідним».
Читати далі

Залиште Свій Коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Якщо Вам відомі факти корупції, повідомте нас

Повідомити про корупцію