Більша частина зими ще попереду. Це ж означає, що попереду і ймовірні сильні морози. Цьогоріч занепокоєння через холод поглиблюється непростою ситуацією в українській енергетиці. Якщо про пункти незламності, особливо у містах, було достатньо інформації, то що відбувається у селах із пунктами обігріву, не завжди зрозуміло.
Щоб дізнатися це, ми спрямували запити у громади Хмельниччини. З 60 тергромад відповіді надійшли від 29: Хмельницької, Дунаєвецької, Меджибізької, Щиборівська, Славутської, Cатанівської, Полонської, Городоцької, Улашанівської, Старосинявської, Новодунаєвецької, Деражнянської, Гуківської, Війтовецької, Миролюбненської, Наркевицької, Слобідсько-Кульчієвецької, Новоушицької, Ярмолинецької, Плужненської, Гвардійської, Лісогринівецької, Вовковинецької, Красилівської, Віньковецької, Меджибізької, Ленковецької, Теофіпольської, Гуменецької і Судилківської.
Ми проаналізували, де зазвичай розташовуватимуться пункти обігріву, умови та режими їх роботи, перелік послуг, фінансування та канали розповсюдження інформації про адреси таких локацій. Варто зазначити: хоча ми і запитували саме про пункти обігріву, у багатьох громадах відповіли і про пункти незламності, а деінде з відповіді загалом важко зрозуміти, чи розрізняють на місцях ці два види пунктів.
Кількість
Найбільшу кількість пунктів обігріву запланували облаштувати в Хмельницькому. На території обласного центру для такої мети передбачається загалом 37 стаціонарних місць, здатних умістити до 30 тисяч осіб.
Натомість лише про один передбачений пункт заявили у таких сільських тергромадах, як Наркевицька (розрахований на 20 осіб у селищі міського типу Наркевичі), Лісогринівецька (на 20-30 осіб у селі Аркадіївці) та Слобідсько-Кульчієвецька (на 20 осіб у селі Слобідка-Кульчієвецька). У Полонській, Новоушицькій та Городоцькій тергромадах на питання про пункти обігріву відповіли, зазначивши пункти незламності. У Городку таких п’ять, передбачених для одночасного перебування близько 300 осіб всього. У Полонному – шість, всього на 120 осіб. У Новій Ушиці – два всього на 40 осіб. У Віньковецькій, Теофіпольській та Славутській тергромадах пункти обігріву позиціонують одночасно і як пункти незламності. У Віньківцях їх заплановано чотири всього на 130 осіб. У Теофіпольській громаді – п’ять, один з яких в селі Базалія. Ці приміщення разом можуть умістити майже 230 осіб. У Славутській тергромаді визначили 10 локацій, розрахованих на відвідування 9 тисяч осіб протягом доби. У Дунаєвецькій, окрім 14 пунктів обігріву, працюватимуть ще 5 пунктів незламності. У Сатанівській – на додачу до 12 пунктів обігріву на 120 осіб також відкрито 5 пунктів незламності.

Розташування
Всі пункти обігріву – це стаціонарні приміщення. Зазвичай для таких цілей в громадах передбачають амбулаторії, школи, пожежні частини, лікарні, заклади соціальної сфери, приміщення залізничних вокзалів або ж релігійні споруди.
Режим роботи
Абсолютна більшість пунктів обігріву працюватимуть за умов зниження температури до -20 градусів морозу. Ця ж умова була основною і до початку повномасштабної війни. Проте тепер у громадах вказують ще один нюанс – тривала відсутність електроенергії. Як правило, у такому випадку мають на увазі – від 24 годин. А, наприклад, у Меджибізькій вказали умовою відсутність електроенергії від 48 годин.

У Деражнянській, Віньковецькій та Ярмолинецькій громадах повідомили про різні режими роботи пунктів, зокрема – і цілодобовий. В Улашанівській – про цілодобовий режим роботи пункту незламності у селі Цвітоха, а в Сатанівській – про ймовірність цілодобової роботи пунктів незламності.
Як точно працюватимуть такі локації у місті Хмельницькому, а також у Ленковецькій, Славутській та Новодунаєвецькій тергромадах, невідомо. У Новодунаєвецькій, Щиборівській, Вовковинецькій та Красилівській громадах оголосили, що за потреби можуть перейти на цілодобовий режим. У Хмельницькому ж повідомили:
“У випадку нетривалої (до 24 годин) відсутності електропостачання, опалення, водопостачання та водовідведення розгортаються 17 пунктів обігріву. З них 5 – Державною службою з надзвичайних ситуацій. В разі настання критичних ситуацій, зокрема тривалої (більше 24 годин) відсутності опалення, додатково розгортаються ще 20 пунктів обігріву”.
Послуги
Про наявність опалення у пунктах повідомили у відповідях на запити всі 29 громад. Ще б пак: було би аж занадто дивно, якби у пункті обігріву неможливо було погрітися.
Про забезпечення продуктами, медикаментами, інтернетом, електрогенератором, електроплитами для приготування гарячих напоїв, столами, стільцями та ліжками для відпочинку дітей повідомили у Ленковецькій громаді. Проте не на шести пунктах обігріву, а на одному пункті незламності, що розташований у селі Ленківці. Подібна ситуація у Медждибізькій тергромаді. На пункті незламності в селі Голосків передбачено резервне джерело живлення, тепло, інтернет, місця для відпочинку, надання медичної допомоги. У Новодунаєвецькій тергромаді одну з локацій переобладнали під пукт незламності.
“Пункт обігріву, який планувалось організувати в будівлі селищної ради смт. Дунаївці переформатовано на «пункт незламності» та забезпечено резервним джерелом електроживлення, інтернет-з’єднанням, резервним опаленням, передбачено гаряче харчування, тощо”, – повідомили у відповіді на запит.
У переліку послуг пунктів обігріву на території міста Хмельницького під словом “тощо” цілком ймовірно маються на увазі й інші послуги, крім тепла, води, електрики та місць для відпочинку.

Водночас взагалі нічого, крім місця розташування та можливості прийняти одночасно 20 осіб, не відомо про пункт обігріву у селі Слобідка Кульчієвецька.

Персонал
В залежності від місця розташування пунктів там передбачена можливість чергування таких працівників як медики, освітяни, соцпрацівники, надзвичайники, поштарі та посадовці місцевих рад.
Фінансування
Лише у п’ятьох громадах повідомили про те, що не потребують додаткової допомоги благодійників. В 11 – до облаштування залучатимуть чи вже залучені бюджетні кошти, у чотирьох – до цього процесу підключили благочинців, у 13 – не заперечують проти того, щоб благодійники допомогли.

Бюджетні кошти в громадах зазвичай спрямовані на придбання генераторів та палива до них, калориферних печей (булер’янів), дров, продуктів, павербанків, зарядних станцій, медикаментів та ємностей для води.
Благодійники допомогли з медикаментами, гігієнічними засобами, дитячим харчуванням та дитячими пледами у Теофіпольській тергромаді. У Полонській вони допомогли із забезпечення пунктів обігріву продуктами. У Деражнянській – пункти утримуються за кошти балансоутримувачів приміщень, де вони розміщуються.
Не закритими залишаються потреби: старлінки – у Полонській, Плужненській, Славутській та Щиборівській громадах, генератори – у Ярмолинецькій, Славутській, Щиборівській, Плужненській, Сатанівській, Гуківській громадах, продукти – в Улашанівській громаді, оплата за інтернет – у Наркевицькій громаді.

Інформування
Повідомляти про місця розташування пунктів у громадах планують через сайти місцевих рад, сторінки рад у фейсбуці, канали у телеграмі та вайбері, регіональні медіа, оголошення у громадських місцях, інформаційні листівки, вуличне радіо, працівників закладів торгівлі та пошти.
Висновки
Як бачимо, у громадах на Хмельниччині дуже по-різному ставляться до облаштування пунктів обігріву. У багатьох селах ці локації розцінюються скоріш за все радше як формальність. Лише у 7 з 29 громад місцева влада повідомила про цілодобовий режим роботи, ще у 4 – про можливість переходу на цілодобовий у разі потреби. Найімовірніше, заявлений час роботи від 8(9) до 17(18) години збігається з режимом роботи, в якому працюють розміщені у визначених під пункти приміщеннях установи.
Так чи інак, нам хотілося б вірити в те, що на практиці перевіряти роботу пунктів обігріву загалом не доведеться і мешканці Хмельниччини за потреби там завжди можуть розраховувати на допомогу.
Підготувала Світлана Русіна