Воєнна зима: як у громадах Хмельниччини облаштували пункти обігріву?

28.12.2022 Аналітика
Автор ГО ЖАР

Більша частина зими ще попереду. Це ж означає, що попереду і ймовірні сильні морози. Цьогоріч занепокоєння через холод поглиблюється непростою ситуацією в українській енергетиці. Якщо про пункти незламності, особливо у містах, було достатньо інформації, то що відбувається у селах із пунктами обігріву, не завжди зрозуміло. 

Щоб дізнатися це, ми спрямували запити у громади Хмельниччини. З 60 тергромад відповіді надійшли від 29: Хмельницької, Дунаєвецької, Меджибізької, Щиборівська, Славутської, Cатанівської, Полонської, Городоцької, Улашанівської, Старосинявської, Новодунаєвецької, Деражнянської, Гуківської, Війтовецької, Миролюбненської, Наркевицької, Слобідсько-Кульчієвецької, Новоушицької, Ярмолинецької, Плужненської, Гвардійської, Лісогринівецької, Вовковинецької, Красилівської, Віньковецької, Меджибізької, Ленковецької, Теофіпольської, Гуменецької і Судилківської. 

Ми проаналізували, де зазвичай розташовуватимуться пункти обігріву, умови та режими їх роботи, перелік послуг, фінансування та канали розповсюдження інформації про адреси таких локацій. Варто зазначити: хоча ми і запитували саме про пункти обігріву, у багатьох громадах відповіли і про пункти незламності, а деінде з відповіді загалом важко зрозуміти, чи розрізняють на місцях ці два види пунктів. 

Кількість

Найбільшу кількість пунктів обігріву запланували облаштувати в Хмельницькому. На території обласного центру для такої мети передбачається загалом 37 стаціонарних місць, здатних умістити до 30 тисяч осіб. 

Натомість лише про один передбачений пункт заявили у таких сільських тергромадах, як Наркевицька (розрахований на 20 осіб у селищі міського типу Наркевичі), Лісогринівецька (на 20-30 осіб у селі Аркадіївці) та Слобідсько-Кульчієвецька (на 20 осіб у селі Слобідка-Кульчієвецька). У Полонській, Новоушицькій та Городоцькій тергромадах на питання про пункти обігріву відповіли, зазначивши пункти незламності. У Городку таких п’ять, передбачених для одночасного перебування близько 300 осіб всього. У Полонному – шість, всього на 120 осіб. У Новій Ушиці – два всього на 40 осіб. У Віньковецькій, Теофіпольській та Славутській тергромадах пункти обігріву позиціонують одночасно і як пункти незламності. У Віньківцях їх заплановано чотири всього на 130 осіб. У Теофіпольській громаді – п’ять, один з яких в селі Базалія. Ці приміщення разом можуть умістити майже 230 осіб. У Славутській тергромаді визначили 10 локацій, розрахованих на відвідування 9 тисяч осіб протягом доби. У Дунаєвецькій, окрім 14 пунктів обігріву, працюватимуть ще 5 пунктів незламності. У Сатанівській – на додачу до 12 пунктів обігріву на 120 осіб також відкрито 5 пунктів незламності. 

Розташування 

Всі пункти обігріву – це стаціонарні приміщення. Зазвичай для таких цілей в громадах передбачають амбулаторії, школи, пожежні частини, лікарні, заклади соціальної сфери, приміщення залізничних вокзалів або ж релігійні споруди. 

Режим роботи

Абсолютна більшість пунктів обігріву працюватимуть за умов зниження температури до -20 градусів морозу. Ця ж умова була основною і до початку повномасштабної війни. Проте тепер у громадах вказують ще один нюанс – тривала відсутність електроенергії. Як правило, у такому випадку мають на увазі – від 24 годин. А, наприклад, у Меджибізькій вказали умовою відсутність електроенергії  від 48 годин.

У Деражнянській, Віньковецькій та Ярмолинецькій громадах повідомили про різні режими роботи пунктів, зокрема – і цілодобовий. В Улашанівській – про цілодобовий режим роботи пункту незламності у селі Цвітоха, а в Сатанівській – про ймовірність цілодобової роботи пунктів незламності. 

Як точно працюватимуть такі локації у місті Хмельницькому, а також у Ленковецькій, Славутській та Новодунаєвецькій тергромадах, невідомо. У Новодунаєвецькій, Щиборівській, Вовковинецькій та Красилівській громадах оголосили, що за потреби можуть перейти на цілодобовий режим. У Хмельницькому ж повідомили:

“У випадку нетривалої (до 24 годин) відсутності електропостачання, опалення, водопостачання та водовідведення розгортаються 17 пунктів обігріву. З них 5 – Державною службою з надзвичайних ситуацій. В разі настання критичних ситуацій, зокрема тривалої (більше 24 годин) відсутності опалення, додатково розгортаються ще 20 пунктів обігріву”.

Послуги

Про наявність опалення у пунктах повідомили у відповідях на запити всі 29 громад. Ще б пак: було би аж занадто дивно, якби у пункті обігріву неможливо було погрітися. 

Про забезпечення продуктами, медикаментами, інтернетом, електрогенератором, електроплитами для приготування гарячих напоїв, столами, стільцями та ліжками для відпочинку дітей повідомили у Ленковецькій громаді. Проте не на шести пунктах обігріву, а на одному пункті незламності, що розташований у селі Ленківці. Подібна ситуація у Медждибізькій тергромаді. На пункті незламності в селі Голосків передбачено резервне джерело живлення, тепло, інтернет, місця для відпочинку, надання медичної допомоги. У Новодунаєвецькій тергромаді одну з локацій переобладнали під пукт незламності.

“Пункт обігріву, який планувалось організувати в будівлі селищної ради смт. Дунаївці переформатовано на «пункт незламності» та забезпечено резервним джерелом електроживлення, інтернет-з’єднанням, резервним опаленням, передбачено гаряче харчування, тощо”, – повідомили у відповіді на запит. 

У переліку послуг пунктів обігріву на території міста Хмельницького під словом “тощо” цілком ймовірно маються на увазі й інші послуги, крім тепла, води, електрики та місць для відпочинку.

Скрін відповіді на запит Хмельницької міської ради

Водночас взагалі нічого, крім місця розташування та можливості прийняти одночасно 20 осіб, не відомо про пункт обігріву у селі Слобідка Кульчієвецька. 

Персонал

В залежності від місця розташування пунктів там передбачена можливість чергування таких працівників як медики, освітяни, соцпрацівники, надзвичайники, поштарі та посадовці місцевих рад. 

Фінансування

Лише у п’ятьох громадах повідомили про те, що не потребують додаткової допомоги благодійників. В 11 – до облаштування залучатимуть чи вже залучені бюджетні кошти, у чотирьох – до цього процесу підключили благочинців, у 13 – не заперечують проти того, щоб благодійники допомогли. 

Бюджетні кошти в громадах зазвичай спрямовані на придбання генераторів та палива до них, калориферних печей (булер’янів), дров, продуктів, павербанків, зарядних станцій, медикаментів та ємностей для води. 

Благодійники допомогли з медикаментами, гігієнічними засобами, дитячим харчуванням та дитячими пледами у Теофіпольській тергромаді. У Полонській вони допомогли із забезпечення пунктів обігріву продуктами. У Деражнянській – пункти утримуються за кошти балансоутримувачів приміщень, де вони розміщуються. 
Не закритими залишаються потреби: старлінки – у Полонській, Плужненській, Славутській та Щиборівській громадах, генератори – у Ярмолинецькій, Славутській, Щиборівській, Плужненській, Сатанівській, Гуківській громадах, продукти – в Улашанівській громаді, оплата за інтернет – у Наркевицькій громаді.

Інформування

Повідомляти про місця розташування пунктів у громадах планують через сайти місцевих рад, сторінки рад у фейсбуці, канали у телеграмі та вайбері, регіональні медіа, оголошення у громадських місцях, інформаційні листівки, вуличне радіо, працівників закладів торгівлі та пошти. 

Висновки

Як бачимо, у громадах на Хмельниччині дуже по-різному ставляться до облаштування пунктів обігріву. У багатьох селах ці локації розцінюються скоріш за все радше як формальність. Лише у 7 з 29 громад місцева влада повідомила про цілодобовий режим роботи, ще у 4 – про можливість переходу на цілодобовий у разі потреби. Найімовірніше, заявлений час роботи від 8(9) до 17(18) години збігається з режимом роботи, в якому працюють розміщені у визначених під пункти приміщеннях установи.  

Так чи інак, нам хотілося б вірити в те, що на практиці перевіряти роботу пунктів обігріву загалом не доведеться і мешканці Хмельниччини за потреби там завжди можуть розраховувати на допомогу. 

Підготувала Світлана Русіна

Читайте також

Шпигунська війна: як ЦРУ таємно допомагає Україні боротися з путіним (продовження)

Адам Ентус і Майкл Швіртц провели понад 200 інтерв’ю в Україні, кількох інших європейських країнах і США, щоб розповісти цю історію.
Читати далі

ЖАР.INFO подали позов до окружного суду на Апарат Верховної Ради України

20 березня редакція ЖАР.INFO подала судовий позов на Апарат Верховної Ради України через відмову надати публічну інформацію на запит щодо закордонних відряджень народних депутатів.
Читати далі

Узяти до відома та ліквідація комунальної аптеки: шепетівські районні обранці зустрілися вперше за 10 місяців

За словами голови Шепетівської райради Олега Кулінського, «занадто важливих проблем в житті нашої громади не було, тому і збиратися депутатам не було необхідним».
Читати далі

Залиште Свій Коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Якщо Вам відомі факти корупції, повідомте нас

Повідомити про корупцію