
І педагоги, і психологи одноголосно радять читати малюкам поезію. Власне, саме з коротких віршиків – забавлянок і примовок – починається знайомство дитини з народною творчістю, а потім – і з літературою. Запамʼятовування та повторювання поезій поліпшує памʼять, виховує в дитини відчуття ритму та хороший смак (за умови, що вірші справді хороші), а образи, змальовані поетом, допомагають розвивати уяву.
Цього разу в нашому огляді – перевірені часом і маленькими читачами збірки поезій українських авторів.
Мабуть, робити огляд дитячих поетичних добірок було б неправильно, не згадавши на початку «Улюблені вірші» від видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА». У цих збірках і класика, і сучасна українська поезія, і майстерні переклади, доповнені чудовими ілюстраціями українських художників. Перше видання «Улюблених віршів» вийшло друком ще в 90-х роках минулого століття, відтак були оновлені й доповнені «Улюблені вірші-2», а пізніше поезію розподілили в три томи. До теперішнього часу ці книжки утримують позиції справді улюблених у своїх маленьких поціновувачів та їхніх батьків.

А тепер до інших, безумовно, вартих уваги авторів і видань.
«Босоніжки для стоніжки» Марʼяни Савки («Видавництво Старого Лева»). До збірки увійшли добрі й веселі віршики про стоніжку, у якої босі ніжки; гарненьку дівчинку Настю; чорного пана в чорних чоботах і чорному жупані; равликів Павлика і Петруся, яких хотіла нагодувати маленька Меланка; кота, який заліз так високо на дах, що аж сам злякався; маленьку мишку, яка так тягнула до себе в нірку біле хутро й не помітила, що насправді то був котячий хвіст… Прості й зрозумілі вірші, з яскравими, часом кумедними, а часом просто симпатичними героями, зазвичай дуже подобаються дітям.
До речі, художниця-ілюстраторка Юлія Пилипчатіна підготувала для читачів сюрприз: на деяких сторінках малюнки можна розмалювати. Наприклад, маленьких мишок чи взуття для стоніжки.
«Корова спекла коровай» Григорія Фальковича («Видавництво Старого Лева»). Григорій Фалькович уже багато років є одним із найулюбленіших дитячих поетів. Діти шанують його вірші насамперед за дотепність. Сам автор пише, що в «рецепті хорошої книжки» обовʼязково мають бути доброта, гумор, «лунке чарівне слово»… І ретельно стежить за дотриманням цього рецепту у власній творчості. В збірці «Корова спекла коровай» маленький читач побачить працелюбного павучка, який не любить балачок, натомість вчиться прясти та плести; таргана-хулігана, що зіпсував глобус, створивши географічну плутанину; шкідників з капосними манерами; щедру корову, яка у трамваї всіх пригощала короваєм.
Неперевершені дитячі поезії Григорія Фальковича є також у збірці «Хвацькі вірші» («А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»). Тут і про фокстерʼєра, який любив ласку і ковбаску; і про Пітона, який вчасно змінив стиль життя й почав виступати в цирку; про працевлаштування домового в модних кросівках; й про те, як гуляли кіт з котом…
«Зайці в полі варять борщ» Євгена Гуцала («Видавництво Старого Лева»). Хто ж не памʼятає з дитинства віршів Євгена Гуцала? Твори для дітей складають суттєву частку доробку письменника, який уже став класиком. До збірки «Зайці в полі варять борщ» увійшли поезії для найменших – короткі, влучні, з чіткими та яскравими образами, переважно про тварин: про ворону з Лісабона і крука з Прилук; павучиху з павучком, які собі тихенько пряли й пісеньку співали; зайців, що варили борщ у дощ; щасливого лева та левенят; бобра, півня, нутрій, бабаків…
«Мʼяке та пухнасте» Івана Андрусяка («Грані-Т»). На жаль, видавництва, у якому вперше вийшла збірка в серії «Сучасна дитяча поезія», вже не існує. Однак книгу з такою ж назвою кілька років тому видало видавництво «Навчальна книга – Богдан». Чому радимо читати дітям «Мʼяке і пухнасте»? Бо у цих віршах багато доброти, любові й тепла, вони кумедні й веселі, часто повчальні, написані простою і водночас багатою та дуже зрозумілою дітям мовою і – одразу попередимо – дорослих можуть навіть розчулити. У збірочці ви прочитаєте, як мостилась спати сімʼя бегемотиків; як мишка-мама переконувала маленьку мишку, що книжки треба читати, а не їсти; як Яга, яка не хотіла вчитися людської мови, а на паляницю казала «калач», зрештою втекла; а ще познайомитесь з родиною задерикуватих бабаїв, кусючим комариськом та багатьма іншими героями віршів Івана Андрусяка.
Наостанок зауважимо, що останні роки й навіть десятиліття українська дитяча поезія стрімко розвивалася. І хоч графоманських та недолугих творів теж вдосталь, відшукати на полицях книгарень чи бібліотек справді якісні збірки віршів для своїх малюків не є проблемою. Щиро сподіваємося, що наші підказки вам у цьому допоможуть.