Кількість прихильників подкастів зростає з кожним днем. Популярність аудіозаписів, які їхні автори викладають на спеціальні платформи, найчастіше це Apple Podcasts чи Google Podcasts, легко пояснити: можна слухати в будь-який час і при цьому займатися іншими справами, обирати контент на певну тему й від тих подкастерів, яким довіряєш та симпатизуєш. До того ж при потребі запис можна поставити на паузу, пришвидшити чи сповільнити відтворення, прослухати кілька разів.
У нашій добірці – пʼятірка українських подкастів на різні теми – від політики до психології. Слухати їх можна як на Apple Podcasts чи Google Podcasts, так і на інших платформах.
Про стан армії, ситуацію на фронті та інше навколовоєнне
«Право на поплаву» – один із найпопулярніших сьогодні подкастів про те, що відбувається на фронті, перспективи розвитку подій, забезпечення української армії. Автор та модератор подкасту – журналіст Олег Новіков, його співрозмовники – керівник фонду «Повернись живим», військовий аналітик та учасник АТО Тарас Чмут, команда фонду, а також фахівці в багатьох сферах, зокрема соціологи, економісти, психологи, юристи.
Популярність «Поплави» зумовлена тим, що про ситуацію на війні тут говорять виважено та спокійно, без ейфорії та занепадницьких настроїв, зрозуміло й логічно пояснюючи дії українських військових.
Окрім розмов безпосередньо про війну та армію, у подкасті можна послухати бесіди на інші теми: є епізоди про спорт, економіку, соціологію і навіть кулінарію. Назви таких епізодів відповідні – «Спортивна поплава» і «Кіберспортивна поплава», «Економічна поплава», «Соціологічна поплава», «Кулінарна поплава» тощо. Та про що б не говорили експерти подкасту, очевидно, усе це повʼязане з війною.
Можна послухати на YouTube.
Оцінка подкасту на Apple Podcasts – 5 з 5.
Про «Музику з історіями», що перетворилася на лекції про війну
У час до великої війни подкаст «Музика з історіями» анонсували як історично-музичний експеримент Ярослава Грицака, українського історика, публіциста, професора Українського католицького університету. Автор подкасту знайомив слухачів зі знаковою західною музикою 1960-х – 1980-х років.
Та зі зміною обставин в Україні Ярослав Грицак змінив і тематику подкасту. Перший епізод після повномасштабного вторгнення автор присвятив темі війни з точки зору історії, розповів про те, як позбутися зайвих ілюзій, та пояснював, що ця війна означає для нас і світу. У наступному епізоді радив, кого читати і слухати, щоб розуміти, що відбувається (під аудіозаписом автор залишає для слухачів перелік корисних посилань). Відтак автор порівнював цю війну з попередніми війнами з росією, розбирався, як насправді Ленін «створював» Україну, говорив про концепцію геноциду й поняття «справедливої війни», міркував, чи можливе примирення з агресором і до чого це може призвести.
Наприкінці травня автор вирішив частково повернутися до музичного формату і підготував для своїх слухачів музичну добірку, яка надихає на перемогу.
Подкаст можна послухати також на SoundCloud.
Оцінка подкасту на Apple Podcasts – 5 з 5.
Про культуру та книжки
«Наразі без назви» – це подкаст, в якому кураторка мистецьких проєктів та літературознавиця Анастасія Євдокимова і менеджерка культурних проєктів та журналістка Богдана Неборак «ставлять одна одній складні питання про культуру й іноді читають книжки».
Подкаст почав виходити лише нещодавно, у квітні цього року. У трейлері до подкасту авторки пояснюють, що прагнуть говорити про культуру, про те, як вона змінюється, яким буде наше завтра і якою мовою та якими термінами ми говоритимемо.
На цей час вийшло 7 епізодів подкасту, в яких Анастасія та Богдана встигли обговорити вміст реальних тривожних валізок та метафоричних національних валізок, з якими українці їхали від війни в інші країни; аналізували один із ключових текстів про російсько-українську війну «Інтернат» Сергія Жадана та роман про падіння імперії совка «Московіаду» Юрія Андруховича; міркували про розвиток літературного мистецтва у воєнний час; порушували питання про культурну колонізацію України та шукали сценарії того, як позбутися колоніального в собі.
Подкаст є і на YouTube.
Оцінка подкасту на Apple Podcasts – 5 з 5.
Про все на світі
«Шит ай ноу Лайв» – це авторський подкаст львівської підприємиці та представниці ІТ-сфери (була в першому списку «25 жінок в українській IT-галузі» журналу Forbes) Кріс Косик та блогера й програміста Дмитра Малєєва, який раніше мешкав у Львові, а наразі – в Каліфорнії.
Подкаст існує майже три роки, і про що лише не говорили його автори за цей час: про екологічну кризу, про подорожі, еміграцію, технології, про коронавірус, релігію, корупцію, афери, парадокси, дурну смерть і дивні закони, теорії змов і любов, дієти і гроші… З початком війни теми розмов стали відповідними: про воєнні меми, про пропаганду, про революції.
Прихильники подкасту цінують не лише креативність Кріс і Дмитра у доборі тем, але й ґрунтовний підхід до підготовки кожного подкасту, адже на підтвердження власних міркувань автори намагаються відшукати цікаві та невідомі широкому загалу аргументи.
Можна слухати також на SoundCloud.
Оцінка подкасту на Apple Podcasts – 4,9 з 5.
Про психологію
Подкаст «Простими словами» – це серія розмов про психологію. Його ведучі – редактор The Village Україна Марк Лівін і психолог, сертифікований гештальт-терапевт Ілля Полудьонний.
У першому сезоні подкасту Марк та Ілля говорили про емоції, в другому – про захисні механізми психіки, які допомагають нам адаптовуватися до життя. Третій сезон присвятили типам особистості.
Однак з початком великої війни автори, розуміючи потреби слухачів, переформатували подкаст і почали записувати бесіди на актуальні в теперішніх умовах теми.
З 3 березня, коли зʼявився «перший епізод під час війни», Марк та Ілля виклали вже тринадцять розмов. Говорили про те, як наша психіка реагує на потрясіння, як підтримувати себе в період війни, як долати сором і провину, як комунікувати з родичами, які дивляться на ситуацію «інакше», як підтримувати військових, близьких під обстрілами, в окупації, як людина адаптовується до кризи та стресу…
До слова, Марк Лівін та Ілля Полудьоний є також авторами двох книг з популярної психології, які також називаються «Простими словами».
Подкаст викладають і на SoundCloud.
Оцінка подкасту на Apple Podcasts – 4,9 з 5.
А ви слухаєте подкасти? Якщо так – розкажіть про свої улюблені.
Оксана Банкова