Хмельницький десант: як комунальники будували лінію оборони на Запоріжчині

24.09.2022 Проєкти
Автор ГО ЖАР

“Тепер, ймовірно, можна казати, де ми працювали – в селищі Комишуваха. Укріпляли та будували там другу лінію оборони на Оріхівському напрямку. Поїхали чотири екскаватори. Я поїхав з хлопцями за головного. Працювали там 10 днів”.

Це не історія військовослужбовця. Це частина розмови із комунальниками. Так, ви не помилились, з нашими хмельницькими комунальниками. Всі завжди скаржаться на їхню роботу, затримки, а іноді й якість. Ми хочемо показати їх в дещо незвичному світлі – військовому. Бо це вони їздили в Запорізьку область будувати лінію оборони, а в Чернігів – латати дахи розбитих руснею будинків та склити вікна. 

Ми поговорили з профільним заступником Хмельницького міського голови Василем Новачком про відрядження у Запорізьку та Чернігівську області, волонтерство на комунальних підприємствах, проблеми та колапси в нас на місцях. 

Секретний виїзд до Запорізької області

На початку квітня бригада хмельницьких комунальників вирушила до селища Комишуваха Запорізької області. 

“Звернувся  в.о. міського голови міста Запоріжжя з проханням надати в користування техніку – екскаватори. У нас немає такої великої кількості техніки, яка би могла просто десь віддаватися. Але допомогти треба було. Тому міський голова доручив зібрати таку екскаваторну бригаду і відправити її в Запорізьку область”, – розповів заступник Хмельницького міського голови,  директор департаменту інфраструктури міста Хмельницького Василь Новачок. 

Працівників взяли у комунального підприємство по будівництву, ремонту та експлуатації доріг, Комунального підприємства  “Хмельницьктеплокуменерго”, Міського комунального підприємства “Хмельницькводоканал”. У тривале відрядження відправили новеньку техніку екскаватори, JSB 3CX, Bobcat. Ще один великий і повноповоротний екскаватор надали місцеві будівельники.

Працівники хмельницьких комунальних підприємств спільно із заступником Хмельницького міського голови будують лінію оборони у Запорізькій області. Фото з особистого архіву Василя Новачка

Їхала сформована бригада з надважливим завданням, а місце дислокації звичайно трималось у секреті. Ще довго трималось, навіть після повернення.

“Тепер, ймовірно, можна казати, де ми працювали – в селищі Комишуваха. Укріпляли та будували там другу лінію оборони на Оріхівському напрямку. Поїхали чотири екскаватори. Я поїхав з хлопцями за головного. Працювали там 10 днів. Зробили великий об’єм роботи – десь близько двох кілометрів укріплень прокопали. Поставлені завдання виконали і повернулися”, – зазначив Василь Новачок.

Техніка хмельницьких комунальних підприємств під час будівництва лінії оборони у Запорізькій області. Фото з особистого архіву Василя Новачка

Складні збори у відрядження в прифронтове селище

Директор департаменту інфраструктури міста запевняє, що не так складно було працювати, як все ж виїхати таким складом та з такою технікою у східному напрямку.

“З тралами у квітні дуже тяжко було. Дуже багато військової техніки возили, в тому числі з західного кордону України. Звичайно, треба було їх заправити. Ви пам’ятаєте, як у квітні було тяжко з пальним. Це просто катастрофа була. Там заправляли військові і відповідно на зворотній шлях теж вони”, – пригадує Василь Новачок. 

Техніка хмельницьких комунальних підприємств їде на будівництво лінії оборони у Запорізькій області. Фото з особистого архіву Василя Новачка

Ремонт дахів у Чернігові

Згодом хмельницькі комунальники почали збиратись у ще одне важливе відрядження. Цього разу їхали допомагати чернігівцям. Деокуповане північне місто було фактично розбомблене і не вистачало рук, щоб хоч трохи підлатати його. Заступник мера Хмельницького Василь Новачок зазначає, що у Чернігові дуже гарні інфраструктура та благоустрій, “навіть не дивлячись, що там пройшла війна”.

“Ми приїхали в Чернігів через місяць після того, як наші Збройні Сили відігнали з міста окупанта. Вони встигли за цей місяць поприбирати місто. Вони визначили, що найбільші проблеми в тому, що було пошкоджено багато шатрових покрівель шиферних. Чернігівська влада організувала закупівлю матеріалів, якось за бюджетний кошт їм вдалось. Знайшли той шифер, дуже дороговартісний і дуже дефіцитний зараз в Україні. Ми зібрали 26 працівників зі мною разом і виїхали до них. У нашій бригаді були переважно столярі. Також з собою ми взяли дві автовишки з КП зеленбуд і ХКП  “Міськсвітло”. Це дало нам можливість працювати більш-менш автономно і не залежати ні від кого”, – розповідає заступник міського голови Хмельницького.

Працівники хмельницьких комунальних підприємств повернулись із відрядження до Чернігова. Фото з особистого архіву Василя Новачка

У це відрядження поїхали представники з усіх комунальних управляючих компаній, а ще додатково довелось залучати працівників з Спеціалізоване комунальне підприємство “Хмельницька міська ритуальна служба”, Хмельницьке комунальне підприємство “Міськсвітло” та комунального підприємства по зеленому будівництву та благоустрою міста. За два тижні спільними зусиллями бригади вдалось відремонтувати 11 шиферних покрівель, 2 000 квадратних метрів м’яких покрівель та 250 вікон.

Хмельницькі комунальники на автовишках замінюють зруновані вибуховими хвилями покрівлі у Чернігові. Фото з особистого архіву Василя Новачка

“Хлопці були вмотивовані зробити роботу, допомогти. Були такі покрівлі наче трималися купи, а коли починали змінювати шифер, вона розвалюється, як картковий будинок. Доводилось крокви теж міняти. Були такі, де не треба було влазити. А були і такі, де треба було міняти. Вони переважно в центральній частині міста. “Прильоти” ракетні були по адміністративних будівлях органів місцевого самоврядування – старі будинки. Їм близько ста і більше років. 2-поверхова забудова. І, здається, тих покрівель ніхто ніколи не міняв. Воно все старе і від ударної хвилі  його просто розклало. Активно також в тому брав участь. Допомагав хлопцям і приймав багато конструктивних рішень. Вважаю, що був максимально корисним там”, – розповідає Василь Новачок.

Хмельницькі комунальники замінюють розбитий шифер на покрівлі у Чернігові. Фото з особистого архіву Василя Новачка

Знову до Чернігова, щоб засклити вікна

Третя поїздка хмельницьких комунальників знову була до багатостраждального міста на півночі нашої країни – міста Чернігів. Тутешня міська влада звернулась з проханням допомогти замінити скло у вікнах пошкоджених будинків. Цього разу зібрали бригаду з 14 людей та однієї автовишки. Укомплектували команду знову ж з працівників управляючих компаній, Хмельницьке комунальне підприємство “Міськсвітло” та комунальне підприємство по зеленому будівництву та благоустрою міста. За два тижні вдалось засклити майже 640 квадратних метрів. 

Бригада працівників хмельницьких комунальних підприємств вирушає у відрядження до Чернігова склити вікна. Фото із сторінки Олександра Симчишина

“Робота дуже кропітка. Рами старі і багато чого не видно. Щось руйнується і вже починаєш в дерев’яшки влазити. Попали вони в сезон дощів. Трішки змокли. Навіть два дні, здається, не змогли повноцінно відпрацювати. Але загалом дали хороший результат”, – хвалить бригаду своїх підлеглих Василь Новачок. 

Приймали щоразу добре. Чернігівці забезпечували і харчування, і трансфер на об’єкти, і житло нашим працівникам. Проживали комунальники в уцілілому після обстрілів міському готелі. 

“Готель також серйозно постраждав. Цілих вікон дуже мало. Забиті фанерою. На другому поверсі до них залетіло в бухгалтерію. Залетів осколок. Виніс вікно, виніс двері, алюмінієвий профіль на дверях і загруз аж в наступній стіні. Тобто серйозні мінометні та артилерійські обстріли у них були. Але вже за місяць він працював”, – пригадує Василь Новачок.

“Хлопці розуміли, що потрібно допомогти”

Роботу хмельницьких комунальників оплачували їхні ж підприємства. Окрім заробітної плати всі отримали кошти на відрядження. Василь Новачок переконує, що ніхто із відряджених працівників не відмовлявся і не протестував проти таких поїздок. А дехто навіть просився щоб поїхати. 

У нас демократії особливої немає в комунальних підприємствах. Визначили по скільки людей дати і всі дали. Звичайно, що керівники комунальних підприємств були не дуже тим щасливі, тому що сезон і багато роботи потрібно виконувати тут на місці. Але люди абсолютно з розумінням віднеслися. Наприклад, Олег Зярко – керівник КП “УМК “Південно-Західна”. Є в людини розуміння, що він не воює, що він тут на місці, і хоч чимось допомогти для перемоги він хотів. Абсолютно добровільно всі їхали“, – каже заступник мера. 

Тим часом на місцях колапсів не трапилось. Робіт виконали менше, ніж з початку планували, але хмельничани навіть не помітили цього. Про це запевнив Василь Новачок. 

Аварійні бригади не знімались. Забирали працівників з планових робіт. Суть просто в тому, що менше робіт було зроблено по підготовці або управляючим компаніям довелось залучати якусь сторонню компанію і виконати ці роботи субпідрядним методом“, – пояснює головний комунальник міста. 

Чи плануються ще відрядження комунальників на деокуповані території?

Місто готове відрядити на допомогу деокупованих територіям своїх працівників і техніку. Кажуть, що навіть мають запит з Миколаєва, але рішення про поїздку не прийнято. Пояснюють це тим, що безпека працівників понад усе. На жаль, в Миколаєві її не може ніхто наразі гарантувати. Місто регулярно обстрілює ворог. 

У Миколаєві дуже важко. Миколаїв зараз не говорить, що треба засклити вікна. Миколаїв говорить, що треба забивати вікна фанерою, щоб не дуло снігом. Це по суті вже ділянка прифронтова. Бойові дії. Тому не впевнений, що ми зможемо поїхати. Можливо придбаємо якісь матеріали і відправимо. Можливо їхні бригади територіальної оборони допоможуть забезпечити мінімальний рівень комфорту. Там великих спеціалістів не треба. Просто взяти фанеру і прикрути її“,  – зізнається Василь Новачок.

6 вересня Хмельницька міська влада вже відправила першу вантажівку з будівельними матеріалами для ремонтних робіт після обстрілів, продуктами харчування тривалого зберігання та питною водою.

Завантаження вантажівки будівельними матеріалами, питною водою та гуманітарною допомогою для жителів Миколаєва. Фото зі сторінки Олександра Симчишина

Хмельницькі комунальники чекають на деокупацію Маріуполя і готові допомагати його відновлювати. 

Спілкувалась Марія Турчина

Матеріал опубліковано в рамках проєкту, який виконує Інститут висвітлення війни та миру (IWPR) за підтримки МЗС Королівства Норвегії. Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію IWPR або донора. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

Читайте також Перейменування вулиць: чому не було чутно думки мешканців Хмельницької громади?

Також більше про алгоритм дій під час зміни назв вулиць можна дізнатись у “На Хмельниччині перейменовують вулиці: що робити мешканцям?

Читайте також

Шпигунська війна: як ЦРУ таємно допомагає Україні боротися з путіним (продовження)

Адам Ентус і Майкл Швіртц провели понад 200 інтерв’ю в Україні, кількох інших європейських країнах і США, щоб розповісти цю історію.
Читати далі

ЖАР.INFO подали позов до окружного суду на Апарат Верховної Ради України

20 березня редакція ЖАР.INFO подала судовий позов на Апарат Верховної Ради України через відмову надати публічну інформацію на запит щодо закордонних відряджень народних депутатів.
Читати далі

Узяти до відома та ліквідація комунальної аптеки: шепетівські районні обранці зустрілися вперше за 10 місяців

За словами голови Шепетівської райради Олега Кулінського, «занадто важливих проблем в житті нашої громади не було, тому і збиратися депутатам не було необхідним».
Читати далі

Залиште Свій Коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Якщо Вам відомі факти корупції, повідомте нас

Повідомити про корупцію