Процес перейменування розпочався навесні і активно триває по всій Україні. Хмельницький опинився у першій десятці міст, які дерусифікували топоніми. Однак, у квітні замінили не всі назви. Тож незабаром територіальну громаду чекає друга хвиля перейменування. Водночас активно взялись за зміну топонімічних назв і в області: Нетішин, Славута, Кам’янець-Подільський, Волочиськ. Мешканці, які проживають на цих вулицях, вже починають перейматись наслідками цих змін для них. Чи треба вже змінювати документи, місце реєстрації і чи є якась відповідальність? Ми поспілкувались з юристами. Спойлер – є нюанси, але не все так критично.
Тож жителів, яких населених пунктів чекає перейменування і як підготуватись до цього процесу, читайте далі.
Нетішинська громада обговорює перейменування
Хвиля перейменування докотилась і до інших населених пунктів Хмельницької області. Так на початку червня про таку ініціативу повідомила Нетішинська міська рада. Містяни запропонували перейменувати проспект Курчатова на Героїв України, вулицю Михайлова – на Каштанову. Громадську думку вивчали за допомогою голосування в соціальній мережі Фейсбук. У такий спосіб свою позицію висловили 477 нетішинців.
У Старому Кривині жителі захотіли змінити назву вулиці Чкалова на Героїв України, а Мічуріна – на Козацьку. Основні дебати провели у вайбер-групі «Кривин Громада». Загалом там 1 194 осіб. 24 червня на своєму засіданні виконавчий комітет підтримав ці пропозиції ініціативної групи депутатів Нетішинської міської ради та старости Старокривинського старостинського округу. Депутати прийняли рішення про проведення громадського обговорення щодо перейменування цих вулиць.
«На даний час ми приймаємо пропозиції. Люди пишуть, активно беруть участь в обговоренні. Після 31 липня на якійсь першій сесії, десь на серпневу сесію будемо приймати рішення про перейменування», – зазначила начальник відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Нетішинської міської ради – головний архітектор міста Марія Тульба.
Пропозиції щодо нових назв для вулиць та проспекта можна подавати письмово на ім’я Нетішинського міського голови, надсилати через сайт міської ради чи приносити у профільний відділ, що займається питанням перейменування. Інші топоніми поки не планують перейменовувати. Кажуть, назви решти вулиць більш нейтральні.
Славутчани вже у серпні матимуть нові назви вулиць
Днями Славутська міська рада відзвітувала про результати громадського обговорення щодо перейменування вулиць та провулків територіальної громади. Пропозиції громадян збирали понад місяць – з 12 травня по 25 червня включно, через платформу електронної демократії «Консультації з громадськістю» та на адресу ЦНАПу. Саме ж громадське слухання відбулося 25 травня. У ньому взяли участь 76 славутчан. Загалом у звіті зафіксовано майже п’ять десятків пунктів пропозицій від громадян (індивідуальні звернення), жителів вулиць (колективні звернення), голів квартальних комітетів, одного старости, від депутатів міськради та самого міського голови.
«На наступну чергову сесію виноситься розгляд цього питання. На сайті міської ради є розпорядження міського голови», – прокоментував плани міської ради заступник Славутського міського голови Ігор Піголь.
Тож вже 29 липня на черговій 19 сесії Славутської міської ради депутати голосуватимуть за перейменування 16 вулиць у місті Славута: вулиці Лева Толстого – на вулицю Володимира Івасюка, вулиці Івана Мічуріна – на вулицю Ланок, вулиці 8 березня – на вулицю Березневу, вулиці Григорія Варавіна – на вулицю Садибна, провулку 8 березня – на провулок Березневий, вулиці Олега Кошового – на вулицю Січових Стрільців, провулку Олега Кошового – на провулок Солов’їний, вулиці Гната Кузовкова – на вулицю Покровську, вулиці Михайла Лермонтова – на вулицю Валерія Лобановського, вулиці Михайла Ломоносова – на вулицю Родинну, провулку Михайла Ломоносова – на провулок Родинний, вулиці Федора Михайлова – на вулицю Незалежності, провулку Федора Михайлова – на провулок Квітневий, вулиці Лазаря Паперника – на вулицю Степана Бандери, провулку Лазаря Паперника – на провулок Привітний, провулку Партизанський – на провулок Богушівський.
Перейменування триватиме
А у Волочиську 7 червня вже перейменували 13 вулиць і два провулки. Тепер у місті з’явилася вулиця Симона Петлюри. Дискусія про зміну назв розпочалася в громаді в квітні.
У Кам’янці-Подільському 11 травня топонімічна комісія затвердила перелік об’єктів на перейменування. Це близько півтори сотні об’єктів. Громадськість мала лише тиждень, щоб внести свої пропозиції. Розгляд питання щодо перейменування топонімічних об’єктів мало розглядатись 7 червня на засіданні сесії, однак воно не відбулось.
15 червня відбулася позачергова 19 сесія Кам’янець-Подільської міської ради, однак, як свідчить розпорядження міського голови про скликання сесії, питання про перейменування вулиць в місті на ній не розглядалось.
Тим часом у Хмельницькому готуються до нової хвилі перейменувань. У місті ще залишились топоніми, які не є однозначно російськими чи комуністичними, проте мають своєрідний емоційне забарвлення. Однак цього разу міський голова Олександр Симчишин пообіцяв, що буде обов’язково проведуть голосування.
«Це буде відбуватись. Коли це буде, ми наразі не визначились. Ми так само процес голосування будемо запускати. Можливо, побачивши, от особливо зараз, досвід Києва, дуже цікавий, коли вони запустили дуже таке громіздке голосування, під 300 тисяч людей в ньому взяло участь, можливо й ми цю форму застосуємо, коли людина за допомогою мобільного додатку зможе проголосувати. Не за те щоб перейменовувати чи не перейменовувати, бо цей процес має бути з політичної волі, а за вибір назв, за які люди будуть голосувати. Київський варіант мені насправді сподобався і як на мене така форма є правильною. Можливо ми її в Хмельницькому використаємо», – додав Олександр Симчишин.
Що робити, якщо вашу вулицю перейменували?
Зовсім нещодавно свої рекомендації оприлюднили центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Законодавство не передбачає обов’язку змінювати місце реєстрації, оскільки зміна назви вулиці не є зміною реєстрації місця проживання. Перереєстрацію місця проживання особи можна буде здійснити під час заміни паспорта чи зміни прізвища, тобто коли виникатиме безпосередня потреба.
Що ж із документами на нерухомість?
Документи, що засвідчують право власності на нерухомість, залишаються чинними у випадку зміни назви вулиці, на якій вони розташовані. Українським законодавством не передбачена необхідність внесення змін до документа про право власності на нерухомість. Тут мова йде про такі документи – свідоцтво про право власності, свідоцтво про право на спадщину, договору купівлі-продажу, дарування тощо.
Коли ж власник бажає продати, подарувати або передати у спадок свою нерухомість, у документах, які будуть оформлюватися в цих випадках на нового власника, вже буде вказана нова назва вулиці.
А яка ж ситуація із місцезнаходженням юросіб?
Поряд з тим, перейменування вулиці місцезнаходження юридичної особи є зміною її місцезнаходження. Це в свою чергу передбачає необхідність внесення відповідних змін в установчі документи, змін до відомостей про фізичну особу-підприємця, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР), повідомлення банківських установ і контрагентів про зміну реквізитів у діючих договорах, виготовлення нової печатки, бланків і т.д.
Однак законодавство не встановлює граничних термінів для проведення зміни цих відомостей. Отже, суб’єкт господарювання сам може вирішувати, коли необхідно провести реєстрацію змін. Адміністративний збір не справляється за проведення державної реєстрації саме цих змін.
«Людям не варто цього боятися, тому що немає в Законі такої вимоги, що якщо змінюється назва, то обов’язково має бути змінена відмітка в паспорті щодо прописки. Всі документи на нерухомість залишається чинними, навіть якщо змінилась назва вулиці. Єдине, що коли укладається договір купівлі-продажу або договір дарування, коли вже буде новий власник при укладанні цього договору, або якщо власник хоче подарувати у спадок, то тоді документи, що будуть укладатись на нового власника вже будуть відповідно з вказаною новою вулицею. Тільки в цьому випадку. В усіх інших можна залишати документи без змін. Коли це місцезнаходження юридичної особи, то там трішки інакше. Це вносяться зміни до Єдиного реєстру і немає граничних термінів, встановлених Законом, на внесення таких змін», – прокоментувала юридичні наслідки перейменування вулиць для мешканців населених пунктів адвокатка Руслана Матущак.
Загалом процес перейменування вулиць активно рухається в населених пунктах. Одні, поспішаючи ухвалити рішення, не враховують думку громадськості, інші ж – активно з мешканцями комунікують навіть в умовах воєнного стану. Нас також чекатимуть й інші перейменування в цих же містах та в нових, а тому дуже б хотілося, щоб всі представники влади не забували радитися із своїми виборцями.
Авторка: Альона Береза