Ракетні удари 17-23 жовтня: ціль №1 – енергетична інфраструктура України

Минулий тиждень позначився повторними масштабними ракетними атаками на енергетичну інфраструктуру України. Ворог, не маючи успіхів на полі бою, продовжує вдаватися до терору цивільного населення. Намір східного “сусіда” очевидний – залишити українців без світла й тепла восени та взимку, спровокувати нову хвилю міграції до країн Європи. Та, як засвідчили події останніх днів, український народ налякати непросто. Адже за 8 місяців війни україні навчились не панікувати та гуртуватись щоб подолати якнайшвидше труднощі опісля обстрілів.

Куди саме влучали російські ракети й дрони та як українці долали труднощі – у нашому огляді.

Вогонь із танків, мінометів, ствольної та реактивної артилерії накривав минулого тижня Дніпропетровщину, Сумщину, Миколаївщину, Харківщину, Чернігівщину, Луганщину та Донеччину. Гинули та зазнавали поранень мешканці цих регіонів, на руїни перетворювалися житлові будинки, лікарні, школи, будинки культури, промислові підприємства. Та жодних перемог така тактика ворогові не принесла. Тож росіяни вирішили знову вдатися до терору мирного населення – повторно вдарити по енергетичній інфраструктурі України.

Початок тижня під обстрілами

Тиждень почався з атаки дронів-камікадзе на Київ. За офіційними повідомленнями, 17 жовтня по столиці завдали 5 ударів “мопедами”, пошкоджено енергетичні об’єкти. Один із дронів влучив у будинок у Шевченківському районі. В результаті загинуло четверо людей, серед яких вагітна жінка та її чоловік.

В понеділок рашисти завдали ракетних ударів по критичній інфраструктурі на Дніпропетровщині й Сумщині. Внаслідок атаки сотні населених пунктів були знеструмлені. У Роменському районі Сумщини ракетний удар по обʼєкту критичної інфраструктури призвів до загибелі людей.

Наслідки ракетного удару по обʼєкту критичної інфраструктури на Сумщині. Фото із телеграм-каналу голови Сумської ОВА Дмитра Живицького

Того ж дня ракети випустили по Запоріжжю та Одещині. На щастя, без жертв. Однак на Одещині ворог влучив в обʼєкт інфраструктури. Про звуки вибухів того дня повідомляв і голова Хмельницької ОВА Сергій Гамалій.

У вівторок, 18 жовтня, ракетних ударів по обʼєктах енергетики зазнали Дніпро та Житомир. У Дніпрі внаслідок атаки двома ракетами розпочалася пожежа, повідомлялось про серйозні руйнування. У Житомирі виникли проблеми з енергопостачанням, проте станом на вечір того ж дня у частині міста світло все ж таки увімкнули. Утім були труднощі із запуском електротранспорту.

Ворожі ракети того дня летіли й до інших населених пунктів України: у Києві підтвердили влучання в об’єкт критичної інфраструктури в Деснянському районі міста. Вісім ракет ворог запустив по Харкову, масованого ракетного обстрілу зазнав Миколаїв. На Сумщині три ракети влучили в об’єкт інфраструктури, загинули пʼятеро людей. Удару зазнав Торецьк, що на на Донеччині. Дроном-камікадзе росіяни атакували Запоріжжя, внаслідок чого виникла пожежа на об’єкті інфраструктури. 

Крім того, інформували про збиті ракети та безпілотники над Київщиною, Черкащиною, Одещиною. Тож, як пізніше написав  головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, наша система протиповітряної та протиракетної оборони ефективно працює завдяки професіоналізму українських воїнів та військовій допомозі від країн-партнерів.

Нічні атаки на енергосистему

Вночі з 18 на 19 жовтня ворожі ракети С-300 поцілили в об’єкт критичної інфраструктури в одному з селищ Запорізького району. Двічі атакували Миколаївщину безпілотники-камікадзе «Shahed-136», значну частину «мопедів» тут знищили. У середу російська ракета влучила у Бурштинську ТЕС на Івано-Франківщині, спричинивши пожежу.

За інформацією радника міністра енергетики України Олександра Харченка, станом на 19 жовтня росіянам вдалося серйозно пошкодити близько 40% загальної інфраструктури та генеруючих потужностей України, тому населення попередили про можливі віялові відключення та необхідність зменшити енергоспоживання 20 жовтня.

Зокрема, у Хмельницькому та Рівному зменшили кількість тролейбусів на маршрутах. На Кіровоградщині та Тернопільщині вирішили взагалі не випускати на лінії тролейбуси. Полтавщина скоротила енергоспоживання на 50%, а також обмежила вуличне освітлення та руху електротранспорту. На Волині та Львівщині ввели обмеження споживання електроенергії для промислових споживачів. А у Харкові, щоб зменшити навантаження на енергосистему України, тимчасово змінили інтервали руху поїздів лініями метрополітену. 

З 19 на 20 жовтня вночі серйозних руйнувань зазнала енергетична інфраструктура у Криворізькому районі на Дніпропетровщині. Обстрілу із зенітно-реактивної системи С-300 зазнав Миколаїв. До того ж 20 жовтня ворог вдався до психологічного тиску: деякий час уздовж білорусько-українського кордону на території Білорусі рухалися МіГ-31К (носії ракет «Кинджал) та винищувачі, однак пусків ракет тоді таки не було.

Руйнування, завдані російськими військами по обʼєктах енергетики, призвели до критичної ситуації 20 жовтня з електроенергією в Київській, Чернігівській, Черкаській та Житомирській областях. Через це в «Укренерго» просили мешканців цих регіонів терміново зменшити енергоспоживання. З таким прохання зверталася міська влада і до жителів Хмельницького територіальної громади. І в громаді, і в області відреагували – у четвер Хмельниччина опинилася в переліку тих областей, які найбільше скоротили споживання електроенергії.

У пʼятницю, 21 жовтня, окупанти обстріляли ракетами Харків, поціливши в об’єкт промислової інфраструктури в Київському районі міста. Внаслідок ракетного удару по Запоріжжю постраждали житлові будинки та інфраструктура міста.

Вихідні під масовим обстрілом

Масований ракетний обстріл території України росіяни здійснили 22 жовтня. Об’єкти енергетичної інфраструктури в різних областях держави ворог атакував щонайменше 10 літаками стратегічної авіації Ту-160 та Ту-95 з району Волгодонська Ростовської області та із кораблів з акваторії Чорного моря. Вибухи фіксували в Хмельницькому та області, на Рівненщині, Волині, Кіровоградщині, Одещині. Миколаївщину атакували безпілотники-камікадзе типу «Shahed-136». Основна ціль – обʼєкти енергетики.

Як повідомив міський голова Луцька, об’єкт енергетичної інфраструктури, по якому вдарили двічі, знищений, його відновлення неможливе.

Процес ліквідації пожежі внаслідок влучання ворожих ракет в енергетичну інфраструктуру Волинської області. Фото із офіційної сторінки ГУ ДСНС у Волинській області

Внаслідок ракетних ударів без електрики опинилися сотні тисяч людей. 

Одразу після вибухів та завершення повітряної тривоги в населених пунктах, що залишилися без електропостачання, енергетики взялися за ремонт і відновлення пошкоджених обʼєктів, а міська влада почала вживати заходів для налагодження життя мешканців. До прикладу, хмельничан та мешканців Луцька попросили за змоги зробити запаси води, адже за відсутності електропостачання в містах зупиняється і подача води. На Рівненщині ввели графіки обмеження електропостачання, а сповіщати населення про повітряну тривогу доручили машинам ДСНС та патрульної поліції.

Ліквідація пожежі внаслідок влучання ворожих ракет в енергетичну інфраструктуру Рівненської області. Фото із офіційного сайту  ГУ ДСНС у Рівненській області

В більшості регіонів відновити електропостачання вдалося головним чином того ж дня до вечора. Однак на Хмельниччині, де відбулися наймасштабніші відключення абонентів, ситуація була складна ще й наступного дня, попри титанічні зусилля енергетиків.

Ліквідація пожежі внаслідок влучання ворожих ракет в енергетичну інфраструктуру на Хмельниччині. Фото із офіційного сторінки  ГУ ДСНС у Хмельницькій області

Так, станом на вечір 23 жовтня була відсутня електроенергія, водопостачання та водовідведення у Нетішині, що в Шепетівському районі. Міська влада організувала підвезення води до дворів будинків за графіком, а також забезпечила можливість взяти гарячу воду. Як пояснили мешканцям міста, зруйновано об’єкти не тільки в Хмельницькій області, а й в суміжних областях, що унеможливлює швидке відновлення розподілу електричної енергії одночасно для всіх споживачів. Якщо ж його не вдасться відновити, у Нетішині, який називають містом енергетиків, буде запроваджено погодинне увімкнення електричної енергії згідно з графіком. Нетішину допомагали інші громади. До прикладу, з Хмельницького туди відправляли воду для технічних та питтєвих потреб.

Недільні атаки на південні області

Вночі з 22 на 23 жовтня окупанти атакували Запоріжжя, за попередньою інформацією, дронами-камікадзе «Shahed-136», а навколишні села — ракетами С-300. Миколаїв зазнав ворожого обстрілу ракетами типу С-300, а деокуповані населені пункти Херсонщини — атак дроном-камікадзе, та обстрілів із ЗРК С-300.

Наслідки обстрілу Миколаєва ракетами типу С-300. Фото із телеграм-каналу голови Миколаївської обласної ради Ганни Замазєєвої

Водночас усі розуміють, що заподіяна шкода могла б бути значно більшою, якби не робота української протиповітряної оборони. Минулого тижня, з 17 до 23 жовтня, вона знищила 5 ворожих літаків і гелікоптерів, 34 ракети та 129 безпілотних літальних апаратів. А від початку війни, за словами речника командування Повітряних Сил ЗСУ Юрія Ігната, українські захисники «мінуснули» вже 273 іранських безпілотників «Shahed-136».  

Підготувала Оксана Банкова

Читайте також “Пентагон подвоїть поставки HIMARS для зміцнення артилерії України

Про іранські дрони-камікадзе варто читати у “Росія посилює використання іранських безпілотників-камікадзе в Україні

Попередній НАТО дає нові обіцянки на українські прохання про протиповітряну оборону

Залиште свій коментар