Нове відділення медичної реабілітації: як у Хмельницькому відновлюють військових

26.10.2022 Публікації
Автор ГО ЖАР

Відновлення для військових у відділенні медичної реабілітації

Відколи почалася війна, ми зрозуміли, що буде наплив пацієнтів, які потребуватимуть реабілітації. Роботи почали навесні. Всього витратили 3,5 мільйони гривень. Це кошти лікарні, міського бюджету та благочинців. Благодійники захотіли залишитися інкогніто, тому що робили це не для піару, а для допомоги військовим. Найчастіше бійці відновлюються в іншому закладі, а коли там більша кількість пацієнтів, то нових спрямовують до відділення медичної реабілітації міської лікарні“, – розповідає директор Хмельницької міської лікарні Валерій Гарбузюк про нове відділення. 

Ще донедавна у Хмельницькому не було спеціального реабілітаційного закладу. Після гострої стадії захворювання містяни зазвичай опинялися наодинці зі своєю немічністю. А за тривале відновлення в домашніх умовах під контролем фахівця змушені були сплачувати. Від липня в обласному центрі працює відділення медичної реабілітації. Ми побували там і розкажемо :

  • Хто лікується і працює у відділенні?
  • Чим займаються ерготерапевти?
  • Скільки часу може знадобитися на відновлення мовлення?
  • Навіщо медики змайстрували пристрій із назвою бізі-борд?
  • Коли має починатися реабілітація, щоб людина мала високі шанси повернутися до звичайного життя?

Правильне направлення 

Відділення медичної реабілітації розташоване в одному з корпусів Хмельницької міської лікарні в одному з мікрорайонів обласного центру. Спочатку тут мав бути госпіс для пацієнтів з невиліковними хворобами. Проте реалії війни продиктували нові потреби: госпіс вирішили перепрофілювати. І тепер відновлюватися після хвороб і травм тут можуть як цивільні, так і військові.

Коридор відділення медичної реабілітації. Фото авторки

Реабілітуватися у відділенні можуть люди, які постраждали від травм, поранень, контузій, інсультів, захворювань центральної нервової системи та після хронічних хвороб, які обмежують активність. Раніше такі жителі громади могли розрахувати лише на платну домашню реабілітаційну програму. Перебування ж у стаціонарі безоплатне. Правильне направлення має містити такі дані. 

Направлення для перебування у відділенні медичної реабілітації

Два тижні – той період, за який оплачує Національна служба здоров’я України. Але ми на свій розсуд, коли людина потребує більшої кількості днів реабілітації, залишаємо її до того періоду, поки лікар не вирішує, що реабілітація виконана в повному обсязі“, – каже керівник лікарні Валерій Гарбузюк.  

Знову посмажити картоплю

У відділенні наразі працює команда фахівців, яка складається з лікарів, медсестер, фізіотерапевтів, логопеда, психолога і ерготерапевта. 

Ерготерапевти займаються відновленням побутових навичок: одягатися, переміщати речі, готувати і приймати їжу, доглядати за собою. Якщо повне відновлення неможливе, відпрацьовують хоча б компенсаторні дії.

Наприклад, людина не може відновити функцію кінцівки після інсульту, але вона здатна на зігнутій руці перенести сумочку. Якщо при цьому відновлена ходьба, це означає, що вже можливо сходити в крамницю поблизу і принести собі щось поїсти“, – пояснює завідувачка відділенням медичної реабілітації Лідія Панделі.

Для відновлення побутових навичок у відділені облаштували справжній ерготерапевтичний простір. Тут є, наприклад, пристосування, яке називається бізіборд. На ньому можна тренуватися вмикати і вимикати світло, відкрутити й закрутити кран, вставляти “виделку” в розетку.

Бізіборд. Фото авторки.

Поруч є кухня, де пацієнти під керівництвом ерготерапевта заново вчаться готувати різні страви та мити посуд.

У нас тут був цивільний пацієнт, який постраждав внаслідок дій росії. Він втратив нижню кінцівку на рівні верхньої третини гомілки. А друга збережена кінцівка має складні ураження нерву. І ми, використовуючи ортез і милиці, а також за рахунок не уражених м’язів покращили його здатність до пересування. Він на милицях вже міг пересуватися у межах відділення, міг самостійно пересісти на візок і керувати ним, виїхати на вулицю. Стоячи на милицях, він посмажив тут бараболю“, – каже Лідія Панделі.

Кухня у відділенні медичної реабілітації. Фото авторки

Бажання  стати на дві ноги

Про відділення дізнався від знайомих і потрапив сюди з власної ініціативи. Процедури  проходжу щодня. Вже можу трішки піднімати ногу, рухати нею праворуч і ліворуч. Думаю, далі буде тільки краще. Потрібно поновити м’язи. Включати їх у роботу постійно я не міг і не знав, що так можна робити. Лікарі допомагають. Умови подобаються. Найголовніше  моє бажання – знову стати на дві ноги. Коли одужаю, планую… просто працювати знову“, – зізнається військовий, який зараз перебуває у відділенні. 

Цей хмельничанин отримав поранення на фронті. Після перелому шийки стегна чоловіку три місяці тому зробили операцію та встановили пластину. Він поки не може повноцінно включити у дію м’язи й пересувається на милицях. На реабілітації перебуває  декілька тижнів, але за цей короткий проміжок часу вже бачить прогрес.

Відновні тренажери у залі фізичної терапії. Фото авторки

Процедурами, які виконують фахівці, реабілітація не обмежується, пацієнт отримує і проміжні завдання для покращення опорної функції ураженої кінцівки. Головне в цьому процесі, як зазначає Лідія Панделі, ставити правильну мету.

Він має добре розвинені м’язи, молодий, амбітний, реалістичний. Саме тому і не сказав вам точно, які в нього плани. Працюємо, щоб покращив опорну функцію кінцівки на чверть. І далі будемо розглядати, як ми можемо навантажити ногу більше, покращити ходьбу і відновити її природній стереотип. Кульгати він зможе. Але ж нам потрібно, щоб молодий чоловік, професійний військовий, відновився повністю. А на це потрібен час. Не дарма  кажуть: хвороба прилітає на літаку, а йде пішки“, – зазначає Лідія Панделі.

Мова і мовлення

Найскладніший процес – відновлення мовлення. Нездатність нормально  розмовляти являється частим наслідком інсультів, що суттєво погіршує якість життя. Проте, за умови системної роботи, порушення мови можна усунути. Тепер фахівців, які займаються таким відновленням, називають не “логопедами”, а “терапевтами мови і мовлення”. Вони орієнтуються на західноєвропейську методику реабілітації, в основі якої комплексний підхід.

Наприклад, людина  не може щось моторно вимовити. І паралельно вона не розуміє звернену мову. І тоді терапевт мови і мовлення починає відловлювати елементарні комунікативні навички. Тобто, щоб людина знала, що до неї звернувся лікар, що поруч з нею її родич, що їй потрібно взяти ложку і починати їсти“, – пояснює Лідія Панделі.

Обід у відділенні медичної реабілітації. Фото авторки. 

На відновлення мови за світовими стандартами передбачено від 5 до 8 років. Важливо у цьому процесі розпочати реабілітацію якомога швидше після виникнення проблем.

Процес тривалий, тому що мова – це останнє, що з’явилося в процесі еволюції. Після важких інсультів і травм центральної нервової системи рука і мова відновлюються  пізніше, а можуть  не відновитися взагалі“,  – констатує завідувачка відділенням.

Фахівці, ортези, дах

У розмові Лілія Панделі назвала і перепони для повноцінної роботи відділення  медичної реабілітації:

  • брак фізичних терапевтів і їхніх помічників.

За словами завідувачки відділенням, таку спеціальність можна здобути на факультетах реабілітації вишів, або ж в університетах фізичної культури та спорту. А от працювати в лікарню приходять далеко не всі. Нині відділення забезпечене фахівцями з фізичної реабілітації лише на 50-60% .

  • відсутність так званої “гострої” реабілітації одразу після виникнення вади здоров’я.

Зокрема, пацієнт має бути вертикалізований (розміщений не лежачи, а сидячи) протягом 24-72 годин після інсульту. У відділеннях неврології брак фахівців, які могли би займатися цими випадками, а лікарі й медсестри завантажені зазвичай іншими завданнями. На цьому ж етапі родичам можуть не пояснити, що звернення до хворого має бути з паралізованого боку. А паралізовану руку, до прикладу, треба одразу ж намагатися задіювати, адже це збільшує шанси на відновлення.

Для більш ефективної роботи відділення потребує вирішення задач: 

  • Повне укомплектування фахівцями: фізичними терапевтами та їхніми помічниками;
  • Утеплення даху; 
  • Доступ до ортезів – індивідуальних ортопедичних пристроїв, які забезпечують правильне (фізіологічне) положення суглобів. Поки що Державне експериментальне протезно-ортопедичне підприємство у Хмельницькому не виготовляє такі пристосування. Але наразі тривають перемовини щодо початку цього виробництва.

З пропозиціями про поліпшення умов у відділенні медичної реабілітації можна звертатися у Хмельницьку міську лікарню

Тож попри всі явні проблеми та виклики, створення реабілітаційних центрів – це крок для повернення до нормального життя не лише військових, а й цивільних, які перенесли інсульт. Турбота про всіх членів суспільства і забезпечення їм належних умов говорить про моральну зрілість цього  суспільства. 

До речі, місцеве протезне підприємство – не лише єдине державне в області, а й єдине зі стаціонаром. Там люди, які отримали протези, навчаються ними користуватися і отримують навички на все життя. Більше про це ми розкажемо у наступних матеріалах.

Авторка: Світлана Русіна

Читайте також “Діти під час війни: як сприймають сучасні події юні хмельничани

Про електронні призначення та антибіотики читайте у “Антибіотики – лише за рецептом: враження хмельницької лікарки

Читайте також

Шпигунська війна: як ЦРУ таємно допомагає Україні боротися з путіним (продовження)

Адам Ентус і Майкл Швіртц провели понад 200 інтерв’ю в Україні, кількох інших європейських країнах і США, щоб розповісти цю історію.
Читати далі

ЖАР.INFO подали позов до окружного суду на Апарат Верховної Ради України

20 березня редакція ЖАР.INFO подала судовий позов на Апарат Верховної Ради України через відмову надати публічну інформацію на запит щодо закордонних відряджень народних депутатів.
Читати далі

Узяти до відома та ліквідація комунальної аптеки: шепетівські районні обранці зустрілися вперше за 10 місяців

За словами голови Шепетівської райради Олега Кулінського, «занадто важливих проблем в житті нашої громади не було, тому і збиратися депутатам не було необхідним».
Читати далі

Залиште Свій Коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Якщо Вам відомі факти корупції, повідомте нас

Повідомити про корупцію