Яку абетку обрати малюкові, щоб прищепити любов до читання?

Якщо дитині не купувати книжок, то шанси на те, що вона любитиме читати, істотно зменшаться. Звучить як філософський вислів поважного педагога із 40-річним стажем. Але ні, це настільки очевидно, що навіть ті ж поважні педагоги майже не наголошують на цьому. Але це очевидно не всім.

У сьогоднішньому огляді розповідаємо про перші абетки для малечі. І повірте, деякі з них ви точно захочете придбати для домашньої бібліотеки.

Абетка-чистомовка Ольги Павленко, 2022

Скріншот із сайту видавництва Vivat

Видавництво «Віват» цьогоріч усупереч війні, під обстрілами, у зраненому Харкові видали абетку. Яскраву, нетипову, з гарною чистою мовою, що іноді буває рідкістю. Так, на жаль, у дитячих книжках часто трапляються помилки (росіянізми, кальки, суржик, граматичні помилки), які вже змалку псують дітям сприйняття мови і які міцно в’їдаються в словниковий запас. Викорінити їх буває ой як важко. Ми он теж перші віршики пам’ятаємо все життя. Тому завдання батьків — максимально простежити, які книги потрапляють до рук малечі, особливо перші.

От саме ця абетка просто ідеальна для вивчення літер і пізнання мови загалом. Давайте чесно, ви знали, що нашою мовою можна писати вірші, у яких усі слова починаються з тієї ж літери? Абетка якраз це гарно демонструє. А ще в ній є такі тексти, у яких певна літера не трапляється жодного разу. Словом, це треба читати. І читати разом із малюком. А малюк настільки захопиться, що сам захоче навчитися читати.

«АБЕТКА. Квіти» Юлії Сливки, 2022

Юлія Сливка вперше в українській літературі написала інстаґрам-книжку «Чуєш, коли приїдеш додому». У ній зібрані історії про неї та її рідних, зокрема і про бабу Богдану. А в абетці знайшли свої сторінки квіти з бабиного квітника. От тому саме ця азбука не тільки для дітей. Кожна сторінка новою квіткою щемливо повертає в дитинство. Бо в кожного й кожної був такий бабин чи мамин квітник, де росли орлики, манив бажаннями бузок і нагадувала про осінь ґірґонія. До речі, ґірґонії ще називають жоржинами, варґоніями. А ви як називаєте? Не сумніваємося, що ваш малюк точно впізнає квітку і швидко запам’ятає всі літери й орлики з айстрами.

Абетка Ірини Рутило, 2020

Класична абетка — є літера, є ілюстрація до неї. Здавалось би, усе просто, стандартно, звично. Але щось не дуже то і звично.

Кожна ілюстрація довершена й водночас дає поштовх до фантазії. Щоразу, розгортаючи книгу, батьки з дітлахами вигадують нову історію з тим же крабом. Придумують, хто й куди може плисти на кораблі. Згадують, хто ще живе в морі: риби, черепашки, коники чи кити. Повторюють і вивчають нові кольори, а колірна гама тут напрочуд багата. Дізнаються щось цікаве, як-от про Всесвіт і сузір’я Великої й Малої Ведмедиць.

Дивовижне поєднання — нічого зайвого й водночас жодних обмежень.

«Родинна абетка» Мар’яни Савки, 2019

Родина – це хто? Це ти, мама, тато, сестра, брат, бабусі, дідусі. Це кицька, яка щоранку будить своїм нявкотом. Собака, яка кожного ранку будить тебе на прогулянку. Це вулиця з кленами, купу листків яких ти приносиш щоосені додому, а мама їх непомітно викидає. Це коли чуєш стукіт молотка і знаєш — дідусь знову щось майструє. «Родинна абетка» — про тебе самого, про твого друга із сусіднього будинку, про місце, де ти живеш, про твою рідну землю, про любов до цього всього. Так, саме про любов. От почитаєте й теж погодитесь.

Чудернацька абетка, 2021

Це слово в назві не просто так. Гляньте на ілюстрації. Рожевий заєць, серйозно? Але хто сказав, що абетки можуть бути тільки серйозним? Та й літери там справжнісінькі, як і скрізь.

Але, правду кажучи, ця азбука справді зайде не всім. Якщо ви не готові разом з ілюстраторкою Анною Сарвірою мандрувати чудернацьким світом під покровительством кожної літери, то так, від покупки краще утриматися. А книга дочекається свого читача й помчить у світ без обмежень і стандартів «бо так має бути». Має бути так, як добре вам. І якщо вам добре з жуком, який схожий на пляшку (?), то цей жук має право жити в азбуці на полиці вашої дитини.

Це лише невелика частина того, що сьогодні можна знайти на книжковому ринку, а головне це те, що варто придбати для своїх дітлахів. Якщо ви знаєте вартісні абетки для малечі, пишіть нам, і ми обов’язково додамо їх у перелік.

Підготувала Ірина Самара

Читайте також “Добрі, веселі, дотепні та іронічні. Які вірші читати дітям?

А підбірку влогів для малюків можна підгледіти ось тут “Україномовний контент для дітей: що дивитись малечі

Попередній Про життя, війну, любов і втрату: дивимося українське кіно

Залиште свій коментар