Якщо дитині не купувати книжок, то шанси на те, що вона любитиме читати, істотно зменшаться. Звучить як філософський вислів поважного педагога із 40-річним стажем. Але ні, це настільки очевидно, що навіть ті ж поважні педагоги майже не наголошують на цьому. Але це очевидно не всім.
У сьогоднішньому огляді розповідаємо про перші абетки для малечі. І повірте, деякі з них ви точно захочете придбати для домашньої бібліотеки.
Абетка-чистомовка Ольги Павленко, 2022

Видавництво «Віват» цьогоріч усупереч війні, під обстрілами, у зраненому Харкові видали абетку. Яскраву, нетипову, з гарною чистою мовою, що іноді буває рідкістю. Так, на жаль, у дитячих книжках часто трапляються помилки (росіянізми, кальки, суржик, граматичні помилки), які вже змалку псують дітям сприйняття мови і які міцно в’їдаються в словниковий запас. Викорінити їх буває ой як важко. Ми он теж перші віршики пам’ятаємо все життя. Тому завдання батьків — максимально простежити, які книги потрапляють до рук малечі, особливо перші.
От саме ця абетка просто ідеальна для вивчення літер і пізнання мови загалом. Давайте чесно, ви знали, що нашою мовою можна писати вірші, у яких усі слова починаються з тієї ж літери? Абетка якраз це гарно демонструє. А ще в ній є такі тексти, у яких певна літера не трапляється жодного разу. Словом, це треба читати. І читати разом із малюком. А малюк настільки захопиться, що сам захоче навчитися читати.
«АБЕТКА. Квіти» Юлії Сливки, 2022
Юлія Сливка вперше в українській літературі написала інстаґрам-книжку «Чуєш, коли приїдеш додому». У ній зібрані історії про неї та її рідних, зокрема і про бабу Богдану. А в абетці знайшли свої сторінки квіти з бабиного квітника. От тому саме ця азбука не тільки для дітей. Кожна сторінка новою квіткою щемливо повертає в дитинство. Бо в кожного й кожної був такий бабин чи мамин квітник, де росли орлики, манив бажаннями бузок і нагадувала про осінь ґірґонія. До речі, ґірґонії ще називають жоржинами, варґоніями. А ви як називаєте? Не сумніваємося, що ваш малюк точно впізнає квітку і швидко запам’ятає всі літери й орлики з айстрами.
Абетка Ірини Рутило, 2020
Класична абетка — є літера, є ілюстрація до неї. Здавалось би, усе просто, стандартно, звично. Але щось не дуже то і звично.
Кожна ілюстрація довершена й водночас дає поштовх до фантазії. Щоразу, розгортаючи книгу, батьки з дітлахами вигадують нову історію з тим же крабом. Придумують, хто й куди може плисти на кораблі. Згадують, хто ще живе в морі: риби, черепашки, коники чи кити. Повторюють і вивчають нові кольори, а колірна гама тут напрочуд багата. Дізнаються щось цікаве, як-от про Всесвіт і сузір’я Великої й Малої Ведмедиць.
Дивовижне поєднання — нічого зайвого й водночас жодних обмежень.
«Родинна абетка» Мар’яни Савки, 2019
Родина – це хто? Це ти, мама, тато, сестра, брат, бабусі, дідусі. Це кицька, яка щоранку будить своїм нявкотом. Собака, яка кожного ранку будить тебе на прогулянку. Це вулиця з кленами, купу листків яких ти приносиш щоосені додому, а мама їх непомітно викидає. Це коли чуєш стукіт молотка і знаєш — дідусь знову щось майструє. «Родинна абетка» — про тебе самого, про твого друга із сусіднього будинку, про місце, де ти живеш, про твою рідну землю, про любов до цього всього. Так, саме про любов. От почитаєте й теж погодитесь.
Чудернацька абетка, 2021
Це слово в назві не просто так. Гляньте на ілюстрації. Рожевий заєць, серйозно? Але хто сказав, що абетки можуть бути тільки серйозним? Та й літери там справжнісінькі, як і скрізь.
Але, правду кажучи, ця азбука справді зайде не всім. Якщо ви не готові разом з ілюстраторкою Анною Сарвірою мандрувати чудернацьким світом під покровительством кожної літери, то так, від покупки краще утриматися. А книга дочекається свого читача й помчить у світ без обмежень і стандартів «бо так має бути». Має бути так, як добре вам. І якщо вам добре з жуком, який схожий на пляшку (?), то цей жук має право жити в азбуці на полиці вашої дитини.
Це лише невелика частина того, що сьогодні можна знайти на книжковому ринку, а головне це те, що варто придбати для своїх дітлахів. Якщо ви знаєте вартісні абетки для малечі, пишіть нам, і ми обов’язково додамо їх у перелік.
Підготувала Ірина Самара
Читайте також “Добрі, веселі, дотепні та іронічні. Які вірші читати дітям?”
А підбірку влогів для малюків можна підгледіти ось тут “Україномовний контент для дітей: що дивитись малечі”