Історія, кримінал та література – радимо українські подкасти

В Україні щодня зʼявляються нові подкасти. На спеціальних платформах, як от, наприклад,  Apple Podcasts, Google Podcasts, Soundcloud, Anchor можна відшукати аудіоконтент на будь-який смак – пізнавальний і розважальний, про історію та політику, мистецтво й науку тощо. Сьогодні ділимося новою добіркою популярних українських подкастів. 

Наш попередній огляд подкастів шукайте тут.

Історичний подкаст

Скрін з Apple Podcasts

«Вулиця Степана Бандери» – це новий подкаст від «The Village Україна» про історію України та українську ідентичність. Перший епізод опублікували 20 вересня цього року, а вже сьогодні на платформах для подкастів можна прослухати шість випусків, кожен тривалістю до 20 хвилин.

З коротких епізодів слухач дізнається про життя і діяльність Вʼячеслава Чорновола. Зокрема, як активіста, що очолював раду піонерської дружини в школі, був секретарем комсомольської організації та членом райкому комсомолу, перетворився на палкого поборника незалежності України. В інших випусках розповідається, як січові стрільці під час Першої світової війни воювали з Російською імперією; коли вперше прозвучала пісня «Ой, у лузі червона калина», за виконання якої згодом можна було потрапити за ґрати; чи потрібно повертати Україні Кубань; як Микола Хвильовий поплатився життям за гасло «Геть від Москви!»; як Сталін та його прибічники, влаштувавши голодомор, намагалися знищити українців.

Голосом подкасту є відомий блогер та популяризатор української мови Андрій Шимановський. До речі, про пізнавальні відео Андрія ми уже писали в одному з наших попередніх оглядів.

Оцінка подкасту на Apple Podcasts – 5 з 5.

Слухати подкаст можна тут.

Культурний подкаст

Скрін з Apple Podcasts

«Культурний трибунал» ­подкаст від «The Ukrainians Audio» про те, як росія століттями краде українську культурну спадщину. Кожен епізод – це, за задумом авторки та ведучої  подкасту Яни Супоровської, уявне засідання трибуналу, який розглядає справу про крадіжку. До участі в «засіданнях» ведуча запрошує експертів – мистецтвознавців, істориків, а в уяві своїх слухачів намагається відтворити образи та обставини давніх подій.

Перший епізод подкасту опублікували 9 вересня цього року. Наразі на платформах є чотири випуски тривалістю до 20 хвилин.

Розпочали подкаст з історії про загадкову крадіжку Остромирового Євангелія – однієї з найвидатніших точно датованих пам’яток старослов’янського письменства, яку росіяни привласнили та відчайдушно ховають від всього світу.

Наступний епізод присвятили відомому українцю Сергію Корольову, який був секретною зброєю союзу, та при цьому його імʼя та заслуги в космічній галузі на загал воліли замовчувати. Навіть свої статті видатний вчений підписував псевдонімом, а в медіа його зашифровано називали «головним конструктором». Натомість сьогодні росія «зробила віраж» і в світі позиціонує Сергія Корольова своїм, російським.

У третьому епізоді авторка розмірковує, як Україна може повернути собі постать геніального художника Казимира Малевича, якого також безпідставно вважають російським, хоча сам художник називав себе українцем. Четвертий епізод – про крадіжку тисячолітнього артефакту, знайденого на Волині – «Чашу Ханенків».  

Оцінка подкасту на Apple Podcasts – 5 з 5.

Слухати подкаст можна тут.

Кримінальний подкаст

Скрін з Apple Podcasts

«Не та людина» – ще один подкаст від «The Ukrainians Audio». Однак цей їх проєкт дуже відрізняється від багатьох інших. У шести епізодах авторки подкасту, креативна продюсерка FILM.UA Олеся Лук’яненко та журналістка Анастасія Рахманіна, розповідають історію злочинів «пологівського маніяка» – вбивці та ґвалтівника Сергія Ткача. Впродовж 1980–2005 років чоловік скоїв щонайменше 40 убивств. Своїх жертв він, як правило, ґвалтував. Затримали серійного вбивцю в його будинку в місті Пологах, що в Запорізькій області.

Історію злочинів та пошуку винного авторки розплутують разом зі слідчими, профайлерами, правозахисниками, несправедливо засудженими та їхніми родичами. Слухач дізнається, як слідчі створювали портрет маніяка, як родичі деяких жертв не могли повірити, що саме спокійний та завжди готовий допомогти Сергій Ткач є вбивцею, як правозахисники доводили невинуватість інших чоловіків, яких звинувачували в убивствах.

Однією із жертв тогочасної правоохоронної системи, про яку розповідають у подкасті, став Яків Попович. Його звинуватили в убивстві двоюрідної сестри і запроторили до вʼязниці в 14-річному віці. За злочин Сергія Ткача хлопець відсидів понад вісім років.

Подкаст також про те, як працювала радянська міліція, намагаючись виконати й перевиконати встановлені керівництвом плани. Також в ньому говорять про недоліки правоохоронної, судової та пенітенціарної систем в сучасній Україні та про життя після багатьох років несправедливого увʼязнення.

Оцінка подкасту на Apple Podcasts – 5 з 5.

Слухати подкаст можна тут.

Літературний подкаст

Скрін з Apple Podcasts

«Шева, Леся, і Франко» – це подкаст про українських письменників-класиків. «Для тих, хто прогулював укрліт, але хоче знати, чим наші круті», – так описують свій проєкт його автори Дарина Романська та Андрій Богданович. До речі, в кожному з епізодів вони наголошують, що не є експертами в галузі літератури, однак їм цікаво дізнаватися нове про українських класиків і обговорювати це.

Кожен епізод, а їх наразі є шість (перший опублікували в травні цього року), спростовує стереотипи та розширює усталені уявлення про українських літераторів. Власне, це зрозуміло вже з назв епізодів: «Тарас Шевченко – це ром, бунт і ерудованість, а не село, бідність та журба», «Іван Франко – мажор, вундеркінд і трудоголік, а не задрот і альфонс», «Марко Вовчок – не мужик, а інтелектуальна, емансипована серцеїдка», «Олена Пчілка – аристократка, націоналістка і модниця, а не тільки мати Лесі Українки», «Леся Українка – генійка і кокетка, а не велика нещасна хвора», «Ольга Кобилянська – стильна феміністка та урбаністка, а не страшненька подружка Лесі Українки».

Про видатних українських письменників автори подкасту говорять без пафосу та обожнювання. Дискутують над різноманітними теоріями про особисте життя класиків (наприклад, чи жив Франко на кошти своєї дружини та чи був роман у Марка Вовчка з Жулем Верном), радять до прочитання їхні твори.

Для тих, хто досі мало цікавився українською літературою, в подкасті знайдеться багато чого нового й цікавого. Та все ж маємо застерегти: якщо вас цікавить більш глибокий та науковий аналіз життя й творчості українських письменників, подкаст вам може «не зайти». В цьому випадку радимо звернути увагу на ютуб-канал «Шалені авторки», який ведуть літературознавці Віра Агеєва та Ростислав Семків. Про цей ресурс ми також розповідали в одному з наших попередніх оглядів.

Оцінка подкасту на Apple Podcasts – 4,9 з 5.

Слухати подкаст можна тут.

Психологічний подкаст

Скрін з Apple Podcasts

Подкаст «Простими словами» від «The Village Україна» ми вже радили нашим читачам. Однак хочемо знову згадати про цей проєкт, оскільки він дещо змінився. Новий сезон називається «Між нами» і присвячений темі стосунків та приватному життю людей під час війни. До того ж з жовтня цього року місце психолога й гештальт-терапевта Іллі Полудьонного зайняла психологиня напрямку емоційно-фокусованої терапії пар Софія Терлез, яка багато років живе й працює в Бельгії. Письменник Марк Лівін залишився в проєкті.

Як зазначають автори подкасту, під час війни саме проблеми стосунків вийшли у багатьох людей на передній план. Водночас від здорових взаємин залежить наш розвиток, відчуття безпеки та самопочуття.

У новому сезоні вже вийшло чотири заплановані епізоди та один спеціальний.

Марк та Софія вже встигли поговорити про вплив досвіду батьків та теорії привʼязаності на наші стосунки; чому українцям в історичному контексті так складно довіряти та чому ми часто почуваємося самотніми в парі, колі друзів чи соціумі; про таємниці, довіру, чесність і близькість, а також про причини розриву стосунків зі своїм партнером.

Оцінка подкасту на Apple Podcasts – 4,9 з 5.

Слухати подкаст можна тут.

Юридичний подкаст

Скрін з Apple Podcasts

Чи знали ви, що Жіночий Антикорупційний Рух також створює подкаст? Разом з Регіональним центром з надання безоплатної правової допомоги у Хмельницькій області організація започаткувала власний проєкт – «Юридичний подкаст», у якому ми намагаємося просто й дохідливо пояснювати, як вирішувати складні юридичні проблеми.

Наразі на спеціальних платформах ви можете прослухати 13 епізодів «Юридичного подкасту». Ми вже розповідали, куди йти, щоб отримати безоплатну правничу допомогу, як покарати кривдника за домашнє насильство, що треба враховувати, плануючи у відпустку під час війни, які права і гарантії мають сьогодні військовослужбовці та внутрішньо переміщені особи, а також про новації в трудовому та спадковому законодавстві.

Сподіваємося, що поради та розʼяснення, які є у подкасті, допоможуть нашим слухачам та слухачкам уникати багатьох юридичних проблем та вирішувати вже наявні.

До речі, відеоверсії всіх епізодів подкасту ви можете дивитися на ютуб-каналі редакції ЖАР.INFO, яка функціонує на базі громадської організації “Жіночий Антикорупційний Рух”.

Оцінка подкасту на Apple Podcasts – 5 з 5.

Слухати подкаст можна тут.

На завершення традиційно запрошуємо вас ділитися враженнями від українських подкастів та рекомендувати у відповідь свої улюблені проєкти нам.

Підготувала Оксана Банкова

Читайте також Культура – теж зброя: звідки дізнаватися культурні новини

Більше про сучасний український кінематограф читайте у  “Про життя, війну, любов і втрату: дивимося українське кіно

Попередній Яку абетку обрати малюкові, щоб прищепити любов до читання?

Залиште свій коментар