На тридцять першому році незалежності й на восьмому році війни багато українців урешті остаточно зрозуміли, що мовне питання в Україні – це питання виживання нації, і активно взялися удосконалювати або ж вивчати українську мову.
В сьогоднішньому огляді розповідаємо про блогерів та ресурси, які популяризують українську та допомагають поглибити свої знання з рідної мови.
Мовний марафон на підтримку ЗСУ
У блогера Андрія Шимановського 172 тисячі підписників в інстаграмі та понад 285 тисяч у тіктоці. Його контент – короткі, часто кумедні навчальні відео, що допомагають легко запамʼятати правила української мови, показують, наскільки багата та красива наша мова. Починав Андрій з інстаграму, однак друзі переконали блогера, що тікток – саме його формат.
Завдяки відео Андрія Шимановського ви зможете позбутися російських кальок у своїй мові та вивчити десятки синонімів до вживаних українських слів.
Окрім пізнавальних відео, Адрій Шимановський також організовує мовні марафони. Зокрема, минулого місяця блогер запрошував охочих у мовний марафон на підтримку ЗСУ. Учасники могли вчити мову та допомагати війську, адже половину коштів зібраних за марафон блогер перерахував військовим. У такий спосіб він вкотре доводить, що мова – це зброя.

Почніть з мови
Блогер Данило Гайдамаха (Чорнобровий) з дитинства розмовляв російською мовою. Російськомовними були батьки хлопця та його оточення. Однак у 16 років юнак вирішив перейти на українську мову. Сьогодні 22-річний юнак під ніком chornobrovyi поширює відео у тіктоці, якими надихає інших спілкуватися українською.
Хлопця називають першим україномовним блогером з аудиторією в понад 100 тисяч підписників у соцмережі TikTok. У своїх відео юнак пропагує патріотизм, любов до рідної мови і закликає переходити на українську.
«Якщо ви не знаєте, чим допомогти Україні сьогодні – почніть із мови, перейдіть на українську», – радить блогер у своєму нещодавньому інтервʼю виданню «Крим.Реалії».

Вивчай українську легко!
Освітній проєкт «Мова – ДНК нації» має свій сайт, а також інстаграм-сторінку з понад 34 тисячами підписників та сторінку в фейсбуці, за якою стежать близько 69 тисяч людей. У 2016 році проєкт навіть видав книжку, яка називалася «Українська легко!». Започаткували все це троє волонтерів у 2014 році.
Багатьом знайомий символ ініціативи – Лепетун, зображення із ним можна часто побачити в соцмережах. Лепетун пояснює, що означають певні слова, коли їх доречно вживати, навчає основних правил правопису, знайомить з новими фразеологізмами й синонімами, вчить правильно наголошувати слова й уникати росіянізмів.

Корисний інструмент на сайті – розділ «Перевірка», за допомогою якого можна перевірити невеликі тексти. Як зазначають автори ресурсу, працює інструмент не зовсім досконало, але більшість орфографічних, граматичних і лексичних помилок він все ж таки допоможе виявити.
Мовні лайфхаки від редакторки
Профіль редакторки Юлії Мороз в інстаграмі має понад шість тисяч підписників. І, окрім фахової інформації для редакторів та коректорів, у профілі чимало корисних порад для тих, хто хоче удосконалити рідну мову. Ще й таких, як зазначає Юлія Мороз, яких немає у підручниках. Наприклад, підписники дізнаються, коли треба вживати слово «питання», а коли «запитання»; чому говорити «велике дякую» неправильно; у яких випадках не ставимо кому в складнопідрядних реченнях. Та все ж маємо попередити, що авторка – прихильниця думки, що мова розвивається й змінюється, іноді – всупереч мовним традиціям. На думку редакторки, до прикладу, цілком припустимо вживати такі форми привітань, як «Доброго дня» і «Доброго вечора». Натомість багато консервативно налаштованих мовознавців наполягають, що українській мові властиві лише форми «Добрий день» і «Добрий вечір».

Цікаво, які блогери, вебресурси, а можливо, мобільні додатки чи книги допомагають ліпше опанувати рідну мову Вам, нашим читачам?
Чекаємо на ваші поради у коментарях.
Авторка: Оксана Банкова
Читайте також “Пізнавальний інстаграм: рекомендації для прихильників концентрованої та лаконічної інформації“
Про гумор воєнного часу читайте у “Сміх під час повітряних тривог: які гумористичні шоу створили на Хмельниччині“