Бойові дії біля Запорізької АЕС загрожують ядерною аварією

Запорізька АЕС була відключена від електромережі, що загрожувало вимкненнями для всього півдня країни. Україна відновлює подачу електроенергії на атомну станцію під тиском з метою проведення інспекції ООН. Як просуваються перемовини і коли чекають інспекцію на станції – пише The Wall Street Journal.  Ізабель КоулзЕван Гершкович у своєму матеріалі “Україна відновлює енергопостачання атомної станції через тиск з боку інспекції ООН” пишуть про те, що Запорізьку станцію таки вдалось підключити до мережі. Також говорять про зрушення у перемовинах щодо інспекції Запорізької АЕС. Ми для вас переклали все і переказали. 

Україна підключили два реактори Запорізької АЕС до електромережі

Українські робітники на найбільшій в Європі атомній електростанції підключили два реактори до електромережі в п’ятницю. Відключення сталось внаслідок багатотижневого протистояння з росією і посилило побоювання з приводу ядерної аварії.

Інспектори з Міжнародного агентства з атомної енергії, ядерного агентства Організації Об’єднаних Націй, готові здійснити екстрений візит на Запорізьку атомну електростанцію. Остання окупована російськими військами.

У четвер офіційні особи в Києві і москві обмінялися звинуваченнями щодо відключення від електромережі атомної станції. Це сталось вперше за 37 років і загрожувало залишити більшу частину півдня країни без електрики.

Західні лідери наполягають на інспекції Запорізької АЕС

У своїх заявах у п’ятницю український регулятор атомної енергетики “Енергоатом” заявив, що два енергоблоки були повторно підключені до мережі, а потужність збільшувалась.

Електростанція потужністю 6,7 гігават, яка до війни виробляла п’яту частину електроенергії в Україні, отримувала енергію по відремонтованій лінії від української енергосистеми. Це посилило глобальну тривогу з приводу долі першої атомної електростанції, яка була окупована під час конфлікту.

У п’ятницю Президент Франції Еммануель Макрон застеріг від використання цивільних ядерних об’єктів як інструменту війни в Україні під час візиту до Алжиру.

“Війна ні в якому разі не повинна підривати ядерну безпеку країни, регіону і всіх нас, – сказав він. – Цивільна ядерна енергетика повинна бути повністю захищена”.

Він був серед західних лідерів, які наполягали на негайній інспекції АЕС МАГАТЕ і в четвер зустрівся в Парижі з Генеральним директором регулятора Рафаелем Гроссі, щоб обговорити, коли і як може бути проведена інспекція. Пан Гроссі заявив, що візит був неминучий після човникової дипломатії між Стамбулом, Парижем і Віднем для зустрічі з російськими та українськими офіційними особами.

Люди отримують таблетки, що містять йод, в пункті видачі в Запоріжжі, на півдні України. ФОТО: АНДРІЙ АНДРІЄНКО / ASSOCIATED PRESS

За крок від катастрофи

Неодноразові обстріли комплексу в останні тижні також пошкодили лабораторні та хімічні об’єкти на Запорізькій станції. Київ і москва звинувачують один одного в обстрілах, обмінюючись протилежними історіями про станцію, яку росія закрила від світу з моменту його захоплення.

У четвер Президент України Володимир Зеленський заявив у своєму нічному зверненні, що російські обстріли пошкодили останню робочу лінію заводу і необхідно активувати резервні дизель-генератори.

росія поставила Україну і всіх європейців в ситуацію, в одному кроці від радіаційної катастрофи”, – сказав він.

Проросійські чиновники в сусідньому місті Енергодар звинуватили українські війська в пошкодженні ліній електропередач і відключенні станції від мережі. У п’ятницю призначений росією Олександр Волга заявив, що станція функціонує нормально і що “збоїв немає”, повідомляє російське державне інформаційне агентство ТАСС.

У Запоріжжі проходили підготовку рятувальні та аварійні бригади на випадок ядерної катастрофи. ФОТО: ЮСТИНА МЕЛЬНИКЕВИЧ / КАРТИ ДЛЯ THE WALL STREET JOURNAL

Місія здійснена – наступного тижня представники ООН мають відвідати станцію

Раніше “Енергоатом” ліквідував пожежу, влаштовану російськими військами на прилеглій вугільній шахті, яка пошкодила лінію електропередачі.

російські війська захопили Запорізьку атомну електростанцію в перші дні вторгнення, але українські техніки все ще експлуатують її. Десятки ракет і снарядів випущені по околицях  після того, як росія почала перекидати туди важке озброєння.

МАГАТЕ висловило тривогу з приводу ситуації, що склалася, і запросило доступ на об’єкт.

Президент росії володимир путін заявив після недавньої розмови з паном Макроном, що офіційним особам ООН буде надано дозвіл на відвідування та інспекцію заводу. Радник міністра енергетики України заявив у п’ятницю, що обговорюється логістика запланованого візиту МАГАТЕ на завод наступного тижня.

“Незважаючи на те, що росіяни погодилися з тим, що місія пройде через територію України, вони штучно зараз створюють всі умови, щоб місія не дісталася до об’єкта”, –  заявила Лана Зеркаль радіостанції.

володимир рогов, представник росії в Запоріжжі, повідомив ТАСС в п’ятницю, що російський уряд готовий вітати місію МАГАТЕ, але маршрут запланованого візиту не розголошується з міркувань безпеки. Він сказав, що в даний час розглядається кілька варіантів.

Пожежа спалахнула в коледжі в Слов’янську, на сході України, після російського обстрілу. ФОТО: МАДЛЕН КЕЛЛІ / ZUMA PRESS
Люди роблять покупки на вулицях Бахмута, Східна Україна.
ФОТО: АММАР АВАД / REUTERS

Авторка: Альона Береза

Переклад: Валентина Повзун

Читайте також “Новий пакет зброї для України передбачає підготовку до ближніх боїв

А також про друга України “Україна – це місце, куди тікає Борис Джонсон від скандалів на батьківщині

Попередній Україна – це місце, куди тікає Борис Джонсон від скандалів на батьківщині

Залиште свій коментар