Як безпілотники ведуть повітряний бій над Україною

14.02.2023 Публікації
Автор ГО ЖАР

У матеріалі «How drones dogfight above Ukraine» The Economist розповідається про сучасні повітряні бої між безпілотниками, які відбуваються на фронті. Українські захисники активно застосовують безпілотні літальні апарати, а українці регулярно збирають на них кошти. Не відстають і окупанти, які, до прикладу іранськими дронами-камікадзе (відомі як «мопеди») атакують критичну інфраструктуру України. Також автори розповідають про оборонні стартапи, до одного з яких зовсім скоро отримають доступ українці. 

Повітряний бій між безпілотниками

Під час першої світової війни пілоти-винищувачі билися на дуелях з пістолетів і гвинтівок. Сьогодні в небі над Україною відбувається новий вид повітряного бою – між безпілотниками. У жовтні в соціальних мережах з’явилося відео, на якому видно, як український безпілотник протаранив російський, в результаті чого останній розбився. Це була перша відома дуель між безпілотниками воєнного часу. Відтоді українські сили поділилися ще більшою кількістю відеозаписів атак безпілотника на безпілотник. російські безпілотники також атакують українські (хоча інформації про них менше). Як безпілотні літальні апарати ведуть повітряний бій і який вплив це може мати на повітряну війну?

І росія, і Україна широко використовують безпілотні літальні апарати для збору розвідданих, рекогносцировки й наведення артилерійського вогню. росія неодноразово завдавала ударів по енергосистемі України, часто використовуючи боєприпаси Shahed-136, що поставляє іран. Але великі військові безпілотники такого роду чисельно перевершують невеликі дешеві споживчі моделі, відомі як квадрокоптери, деякі з яких самі перетворилися на імпровізовані бомбардувальники. Збивати ворожі безпілотники важливо, але може бути складно. Запаси комплекту, який використовується для придушення сигналів оператора дрона, обмежені, і глушилки часто вимикаються, щоб дозволити функціонування дружнім дронам. Маленькі безпілотні літальні апарати важко виявити й ще важче збивати. Знищення їх з повітря теж обходиться дорого: одна ракета з системи ППО PATRIOT або NASAMS може коштувати 1 мільйон доларів або й більше. Повітряні бої з безпілотниками забезпечують альтернативний спосіб атаки, який коштує кілька тисяч доларів за одиницю.

Українські нападники пікірують

Ранні атаки українців на російські безпілотники виглядати так: оператори скеровували апарат на таран ворога будь-яким доступним їм способом. Але вони, схоже, вдосконалили свою техніку: тепер українські нападники пікірують. Квадрокоптери мають ротори зверху, а їх камери спрямовані вниз. Швидкий спуск на ціль зверху використовує цю сліпу пляму. Удар по ротору зазвичай призводить до ламання принаймні однієї лопаті, в результаті чого противник втрачає контроль над обертанням, однак нападник залишається неушкодженим. Також існують більш експериментальні підходи. На відео, опублікованому в соціальних мережах 2 грудня, видно, як російський безпілотник скидає гранату на український. Граната не детонує, але при проходженні ламає лопать опорного гвинта, збиваючи ціль.

Оборонний стартап  Marss

Повітряні бої безпілотників в Україні досі були імпровізованими. Цей тип атаки працює тільки проти невеликих дронів: моделі, які використовують для знищення ворожих дронів, зазвичай літають зі швидкістю 45 миль на годину (72 км/год) і важать менше кілограма, що робить їх занадто повільними, щоб зловити великі дрони, і надто легкими, щоб завдати їм шкоди. Але українські сили незабаром отримають доступ до спеціально створеної системи, яка може завдати набагато більшої шкоди. Marss, оборонний стартап, що базується в Монако, відправляє свої безпілотники-перехоплювачі: їх мережеві датчики виявляють ворожі безпілотники, що наближаються і запускають з землі контратакуючі безпілотники, які використовують штучний інтелект для ідентифікації, відстеження й атаки цілей без допомоги оператора. Вони досягають максимальної швидкості 170 миль на годину і досить надійні, щоб витримати зіткнення з невеликими безпілотниками. Вони також можуть вражати більші цілі, такі як безпілотник Shahed-136, хоча вони, ймовірно, самі будуть втрачені в процесі. Їх ціна невідома, але вони напевно набагато дешевші, ніж ракети.

Американський технологічний стартап Anduril

Україна і росія – не єдині країни, які впроваджують цю технологію. Anduril, американський технологічний стартап, пропонує безпілотний перехоплювач, схожий на модель Marss. У січні 2022 року вони виграли контракт на постачання Американським збройним силам вартістю майже в 1 мільярд доларів. Флот безпілотних літальних апаратів-перехоплювачів може стати розв’язання проблеми масових атак безпілотників, що подібні до тих, які здійснені на енергосистему України. Безпілотні літальні апарати-бомбардувальники можуть навіть отримати супровід з дронів-винищувачів для їх захисту. У повітряних боях майбутнього люди могли б бути зведені до ролі спостерігачів.

Підготували Альона Береза, Валентина Повзун

Читайте також

Удари українських безпілотників показують росії, що у неї “немає безпечних зон”
Атака українського безпілотника на російські кораблі передвіщає новий тип війни?

Читайте також

Шпигунська війна: як ЦРУ таємно допомагає Україні боротися з путіним (продовження)

Адам Ентус і Майкл Швіртц провели понад 200 інтерв’ю в Україні, кількох інших європейських країнах і США, щоб розповісти цю історію.
Читати далі

ЖАР.INFO подали позов до окружного суду на Апарат Верховної Ради України

20 березня редакція ЖАР.INFO подала судовий позов на Апарат Верховної Ради України через відмову надати публічну інформацію на запит щодо закордонних відряджень народних депутатів.
Читати далі

Узяти до відома та ліквідація комунальної аптеки: шепетівські районні обранці зустрілися вперше за 10 місяців

За словами голови Шепетівської райради Олега Кулінського, «занадто важливих проблем в житті нашої громади не було, тому і збиратися депутатам не було необхідним».
Читати далі

Залиште Свій Коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Якщо Вам відомі факти корупції, повідомте нас

Повідомити про корупцію