Зв’язки України з Великою Британією проходять глибше, ніж військова допомога

Автор Luke Harding в матеріалі «Zelenskiy’s visit shows Ukraine’s ties with UK run deeper than military aid» для The Guardian розповідає про стратегічні відносини України з Великою Британією, про візит Володимира Зеленського туди, а також про велику любов українців до британців та особливо до Бориса Джонсона, який перший серед західних лідерів заговорив на міжнародній арені про перемогу України.

Братський народ

Стратегічні відносини Києва з Лондоном перегукуються з широко поширеним уявленням про британців як про “братський народ”.

Спікер Палати громад сер Ліндсі Хойл (ліворуч) і спікер Палати лордів лорд Макфолл вітають Володимира Зеленського в парламенті в середу. Фотографія: Photograph: Jessica Taylor/Reuters

Як і його попередник Борис Джонсон, Ріші Сунак буде сподіватися запозичити трохи “зоряного пилу” Володимира Зеленського. Несподіваний візит Президента України до Великої Британії в середу є стимулом для Даунінг-стріт в той час, коли Ріші Сунак охоплений бурхливими політичними проблемами.

Це всього лише третя поїздка Зеленського за кордон з моменту повномасштабного вторгнення росії майже рік тому. Це демонструє, що Велика Британія розглядається Києвом як найближчий партнер України в Європі та незамінний союзник. Сунак обіцяє Києву нову військову допомогу у формі подальшого навчання українських солдатів і пілотів реактивних винищувачів.

Після контрнаступів минулої осені українські війська намагаються стримати російську армію. Тепер на лінії фронту дислокується до півмільйона російських солдатів. Західні спецслужби очікують швидкого великого наступу кремля на сході країни, де вирують бої навколо міста Бахмут, і, можливо, також на півдні.

Поїздка Зеленського до Великої Британії

Поїздка Зеленського підкреслює важливість британської допомоги в галузі безпеки для утримання лінії. І це визнає здатність Великої Британії переконувати інші країни наслідувати її приклад. Минулого місяця Велика Британія стала першою західною державою, яка поставила українцям основні бойові танки. Ескадрилья танків Challenger 2 з броньованими машинами для відновлення і ремонту вже в дорозі.

За кілька тижнів до торішнього вторгнення Велика Британія поставила уряду Зеленського 2 000 одиниць протитанкової зброї NLAW. Вони виявилися вирішальними в битві за Київ та  дозволили українським солдатам влаштовувати засідки на російські танкові колони, коли ті рухалися лісовими дорогами у бік столиці. Один солдат сказав, що він вистрілив з NLAW, крикнувши: “Боже, бережи Королеву“.

Давні відносини та підтримка

Великобританія підтримує тісні військові відносини з Україною з 2014 року й анексії Криму путіним. Уніформа з прапорами “Юніон Джек” потрапила до українських добровольців, які борються проти проросійських сепаратистів і російських агентів під прикриттям у східних містах Донецьк і Луганськ.

З 2020 року Великобританія навчала українських солдатів, проводила спільні навчання десантників і допомагала реконструювати порти Очаків і Бердянськ. Велика Британія є третім за величиною донором військової та економічної допомоги після США та Німеччини й в ній проживає близько 158 тисяч українських біженців.

Британія популярна серед українців

Серед простих українців Британія надзвичайно популярна. Частково це пов’язано з Борисом Джонсоном. Він відвідав Київ у лютому минулого року якраз перед нападом росії. У квітні 2022 року він повернувся, коли місто було похмурим, пустельним і діяла комендантська година.

Часті візити Джонсона забарвлені опортунізмом. Як висловився один оглядач, він насолоджується комфортом світової сцени. А все-таки, він був першим міжнародним лідером, який заговорив про перемогу України, коли інші західні уряди вірили, що Київ впаде. За лаштунками він зіграв певну роль у забезпеченні постачання команди Зеленського найважливішими розвідданими в режимі реального часу.

Тепер Джонсон – простий член парламенту, але він залишається улюбленим іноземним політиком України. Художники зобразили його у вигляді козацького воїна, що грає на бандурі, традиційному українському струнному народному інструменті. Він фігурував на вуличних фресках, в тому числі на одній, намальованій в рідному місті Зеленського Кривому Розі, і в реп-піснях з приспівом: “Dobryy Den, Everybody”.

Але саме незмінна привабливість британської культури, мабуть, найкраще пояснює стійку любов України до Лондона. “Це Робін Гуд і Король Артур, Шерлок Холмс і Острів скарбів, Мауглі і Черчилль”, – сказав Алекс Ковжун, політичний радник у Києві. Він додав: “Нам подобається ідея Об’єднаного Королівства. Ми вважаємо себе братнім народом“.

Любов до Великої Британії

Ковжун сказав, що українці ставляться до США з “повагою та захопленням“, але іноді з “недовірою і навіть ненавистю“. Він припустив, що прихильність країни до Великої Британії була більш постійною. “З Великобританією це любов, парламент, хартія свобод, традиції“. Найпопулярнішим шоу в Україні на Netflix зараз є надприродна драма “Lockwood and Co“, дія якої розгортається в примарному Лондоні.

Зрештою була Королева, з сином якої, Королем Чарльзом III, Зеленський зустрівся в середу. “Ми любили Королеву“, сказав Кожун. 

Підготували Альона Береза, Валентина Повзун

Читайте також

У Війні В Україні – Перемога – Єдиний Варіант
Війна В Україні: В Японії Посилилась Підтримка Сильнішої Армії
Попередній Ізраїль завдає удару по ірану на тлі міжнародного тиску щодо стримування тегерана

Залиште свій коментар