Пентагон розраховує відновити надсекретні програми в Україні

16.02.2023 Публікації
Автор ГО ЖАР

У матеріалі «Pentagon looks to restart top-secret programs in Ukraine» автор Wesley Morgan розповідає про перші кроки в сторону поновлення секретних програм в Україні, які були повністю зупинені ще до 24 лютого. Цей процес не є легким, однак його обговорення вже розпочалось в Конгресі. У разі схвалення цей крок дозволить військам спеціальних операцій США наймати українських оперативників для спостереження за пересуваннями росії і протидії дезінформації.

Снаряд проноситься по небу над центром Києва в кінці грудня.
(Ed Ram for The Washington Post)

Надсекретні програми

Пентагон закликає Конгрес відновити фінансування надсекретних програм в Україні, призупинених перед вторгненням росії торік. У разі схвалення цей крок дозволив би американським військам спеціальних операцій наймати українських оперативників для спостереження за пересуваннями російських військових і протидії дезінформації.

Малоймовірно, що рішення ухвалять до осені. Представники Міністерства оборони готують пропозицію для розгляду законодавцями в найближчі місяці, коли почнеться робота над законопроєктом про політику і фінансування Пентагону на наступний рік. У разі успіху ці програми можуть відновитися вже у 2024 році, хоча залишається не зрозумілим, чи дозволить адміністрація Байдена американським командос повернутися в Україну або військові спробують зробити це з сусідньої країни. Відомо, що жоден американський військовий персонал не діяв тут з початку війни, за винятком невеликого числа співробітників посольства США в Києві.

Розкол серед республіканців

Офіційні особи Конгресу заявили, що важко передбачити результат, особливо з огляду на розкол республіканців стосовно розміру сум, що витрачаються на Україну. Інші стверджують, що відносно невеликі витрати на програми – 15 мільйонів доларів на рік на подібну діяльність по всьому світу – це вигідна угода в порівнянні з десятками мільярдів доларів, що виділяються на навчання та озброєння українських сил і поповнення запасів в США.

Військові чиновники прагнуть відновити цю діяльність в Україні, щоб гарантувати, що з такими труднощами важко здобуті відносини не будуть втрачені в міру продовження війни, сказав Марк Шварц, тризірковий генерал у відставці, який керував спеціальними операціями США в Європі, коли програми почалися у 2018 році.

Коли ви призупиняєте ці дії через зміну масштабу конфлікту, ви втрачаєте доступ, – сказав він, – і це означає, що ви втрачаєте інформацію та розвідку про те, що насправді відбувається в конфлікті“.

Американські командос, використовуючи подібні фінансові повноваження, впродовж багатьох років платили обраним іноземним військовим та воєнізованим формуванням по всьому Близькому Сходу, Азії та Африці, використовуючи їх в антитерористичних операціях проти “Аль-Каїди”, “Ісламської держави” та їхніх філій. Нові сурогатні програми, такі як ті, що працювали в Україні, вважаються формою “нерегулярної війни”. Вони призначені для використання проти супротивників, таких як росія та Китай, з якими Сполучені Штати перебувають у суперництві, а не у відкритому конфлікті.

Критики відновлення та прискорення допомоги

Критики кажуть, що така діяльність ризикує залучити Сполучені Штати до більш спрямованої ролі у війні в Україні. Представники Міністерства оборони, однак, стверджують, що на відміну від більш масштабних і відкритих зусиль Пентагону з озброєння української армії, секретні сурогатні програми не будуть безпосередньо сприяти підвищенню боєздатності України, оскільки залучені оперативники і їхні американські куратори будуть обмежені виконанням тільки ненасильницьких завдань, які вони виконували до їх припинення торік.

Дебати виникають у міру того, як повномасштабна війна росії в Україні наближається до початку другого року, і в міру того, як адміністрація Байдена різко прискорює і розширює масштаби військової допомоги, яку вона надає уряду в Києві, попри неодноразові протести росії й загрози ескалації. В останні тижні президент Байден санкціонував постачання боєприпасів і сучасної зброї, включаючи важкі бойові танки та інші броньовані бойові машини. Відновлення цих програм нерегулярної війни ще більше поглибило б участь Вашингтона, надавши американському військовому персоналу практичний контроль над українськими оперативниками в зоні бойових дій.

Як правило, ці програми вимагають розгортання групи сурогатного контролю в самій країні, хоча війська спеціальних операцій США в останні роки звикли консультувати сурогатні сили та сили партнерів далеко від лінії фронту. Байден пообіцяв, що не буде розміщувати будь-які війська всередині країни, за винятком поодиноких випадків, до яких відносяться військовий аташе та співробітники служби безпеки, що працюють в посольстві.

Українська поліція перекрила дорогу після жовтневої атаки безпілотника в столиці, Києві. (Хайді Левін для The Washington Post)

Лобістські зусилля Пентагону

Представники комітетів з питань збройних сил Сенату і Палати представників відмовилися від коментарів, пославшись на секретний статус програм. Білий дім також відмовився коментувати. Пентагон також відмовився від коментарів через класифікацію програм.

Сурогатні операції, подібні до тих, що використовувались в Україні, називають “програмами 1202” на честь Розділу 1202 Закону про дозвіл національної оборони 2018 року. Це Закону, що схвалив їхнє використання та фінансування. Положення уточнює, що такі програми не можуть бути використані під час “традиційного збройного конфлікту”, що призвело до їхнього припинення торік, коли власні військові зусилля росії в Україні перетворилися з підтримки проросійських сепаратистів на сході країни в повномасштабне вторгнення.

Пентагон безрезультатно намагався переглянути це формулювання в законі, оскільки Конгрес обговорював закон про оборонний бюджет на цей рік. Військові чиновники хочуть натомість сказати, що така діяльність може продовжуватися, якщо інша країна, а не самі Сполучені Штати, вступить у відкриту війну. Крім короткострокової користі відновлення цих двох програм в Україні, Пентагон бачить можливість переконати законодавців розширити повноваження, щоб така зупинка не була необхідна де-небудь в майбутньому, сказав один урядовець.

Кеннет Тово, тризірковий генерал у відставці, який очолював армійські сили Спеціальних Операцій, коли були запропоновані й прийняті повноваження 1202, сказав, що військові стурбовані тим, що ці обмеження позбавили корисне джерело розвідданих в Україні й ризикують зробити це знову в іншому конфлікті.

У нас є звичка виконувати це, – сказав Тово, – коли ми відключаємо роботу, відкликаємо людей після багатьох років інвестицій як негайна реакція на зміну конфлікту, а потім ми дивуємося, коли в результаті у нас стає менше інформації й менше розуміння того, що відбувається”. 

Опоненти стверджують, що росія може витлумачити відновлення програм як провокацію і відповісти розширенням масштабів своєї війни. Один чиновник, знайомий з переговорами на Капітолійському пагорбі, сказав, що з цієї причини Пентагону буде важко залучити на свою сторону скептично налаштованих законодавців.

Те, що починалося як розвідувальна місія, може швидко перетворитися на бій, коли в сурогатів почнуть стріляти, – сказав чиновник. – Я думаю, що це реальна можливість в Україні, і я не впевнений, як департамент збирається змінити думку людей в Конгресі з цього приводу“.

Програма 1202

Прихильники, включаючи нинішніх та колишніх чиновників Міністерства оборони та деяких співробітників Конгресу, кажуть, що таємниця навколо програм 1202 зробила їх більш агресивними, ніж вони є насправді. Це відбулось значною мірою завдяки розділу 1202, похідному від повноважень, який називається розділом 127e, що дозволяє американським спецопераціям платити та оснащувати іноземні війська, а також відправляти їх на завдання вбивати або захоплювати підозрюваних терористів. Сурогати нерегулярної війни, навпаки, проводили лише те, що американські військові називають “некінетичними” – або ненасильницькими – місіями.

Російська військова колона прямує залізницею в бік східної України.
(Для The Washington Post)

Конгрес, за словами одного представника Міністерства оборони, краще знайомий з програмами боротьби з тероризмом, оскільки був проінформований про таку діяльність впродовж багатьох років. За словами цієї людини, законодавцям “важко пояснити”, що нова програма використовується “зовсім по-іншому”.

Ми не хочемо починати Третю світову війну з прийняттям неправильних рішень, пов’язаних із сурогатними підрозділами, але вони не займаються пошуком, виправленням і завершенням, як в Іраку чи Афганістані“, – сказав Мік Малрой, співробітник Пентагону з питань політики при адміністрації Трампа, використовуючи військовий жаргон, щоб описати, як командос в цих країнах готувалися до контртерористичних рейдів і проводили їх.

Програми нерегулярної війни, що фінансуються Розділом 1202, і більш численні програми боротьби з тероризмом дозволяють командам “зелених беретів”, рейдерів морської піхоти й “морських котиків”, за згодою уряду країни, що приймає, й відповідного посольства США, видавати їм місії та накази.

У сурогатних програмах є елемент командування і контролю“, – якого немає в інших відносинах між американськими військами й іноземними партнерами,  сказав Малрой. “… Ось що робить його ефективним. Це дозволяє нам рухатися швидше“.

Сурогатні програми боротьби з тероризмом викликали критику за розмивання кордону між тим, де Сполучені Штати беруть участь у збройних операціях, і тим, де знаходяться місцеві країни. Суворо класифіковані програми 127e також звільнені від законодавства, яке вимагає перевірки прав людини інших іноземних військових та воєнізованих формувань, перш ніж американські війська зможуть працювати з ними. Новіші програми 1202 також звільнені від цієї вимоги.

Деталі роботи програм в Україні

Перед вторгненням війська спеціальних операцій США проводили дві сурогатні програми ведення нерегулярної війни в Україні. В одній із них “У нас були люди, які розбирали російську пропаганду і розповідали правдиву історію в блогах“, – сказав чоловік зі спільноти Спеціальних Операцій.

Американські командос використовували другу програму для відряджання українських оперативників на таємні розвідувальні місії на сході України.

Ми б навчили сурогатів збирати розвідувальні сигнали з російської радарної батареї … щось подібне, – сказав інший урядовець. – Ми не навчали й не платили українцям за те, щоб вони вбивали росіян для нас“.

Шварц, генерал у відставці, сказав, що, коли почалися програми, російські військові шпигуни були широко розповсюджені на сході України.

Існували всі ці ознаки російського впливу, і ми хотіли заявити про це, – сказав він, – але ми не обов’язково хотіли, щоб нас вважали тими, хто це робить“.

За словами Шварца, американські командос в Україні не постачали своїх заступників навчанням або зброєю, яка згодом могла б викликати проблеми при неправильному використанні.

Ми не збиралися постачати українців витонченими засобами для підриву, тому що, якщо вони в кінцевому підсумку переправлятимуть це через кордон в росію і будуть використовувати американську вибухівку для диверсійних операцій, які ми не санкціонували, це призвело б до ескалації“, – сказав він.

Повторна авторизація програм

У разі повторної авторизації програми все одно будуть обмежені не бойовими операціями. Розділ 1202 уточнює, що сурогатні війська не можуть виконувати жодних місій, на виконання яких Сили спеціальних операцій США “іншим чином юридично не уповноважені“.

Комітети з оборони Конгресу ввели це обмеження, за словами представника конгресу, після того, як американські спецпризначенці використовували сурогатні програми боротьби з тероризмом для виконання бойових завдань, які застали законодавців зненацька, коли вони пішли не так, як треба. Наприклад, у 2017 році запланований рейд команди “зелених беретів” та її сурогатного підрозділу в Нігері призвів до того, що друга команда “зелених беретів” потрапила в засідку повстанців, в результаті якої загинули чотири американські солдати. Законодавці розлютилися, заявивши, що не знають про те, що американські війська в африканській країні беруть участь у таких небезпечних місіях.

Нігер був доленосним моментом для багатьох членів організації, – сказав представник Конгресу. – Вони були стурбовані можливістю того, що вони дозволяють силам спеціальних операцій, які нібито не мають повноважень брати участь у бойових діях, брати участь у діях, які виглядають і здаються дуже схожими на бойові дії“.

Спочатку відповідь Пентагону полягала в тому, щоб обмежити свої сурогатні програми нерегулярної війни Європою, де війська спеціальних операцій США – і, отже, їх заступники –  не мають повноважень брати участь у прямих бойових діях, заявили нинішні та колишні чиновники.

Нам сказали зосередитися на Європі як доказ концепції для Конгресу, – сказав один з них, —  бо там не відбувалося нічого кінетичного, і здавалося, що протидія росії була двопартійною справою, з якою ніхто не став би сперечатися“.

Підготували Альона Береза, Валентина Повзун

Читайте також

Війна в Україні приводить європейських лідерів до битви волі
Пентагон відправляє в Україну американську зброю, що зберігається в Ізраїлі

Читайте також

Шпигунська війна: як ЦРУ таємно допомагає Україні боротися з путіним (продовження)

Адам Ентус і Майкл Швіртц провели понад 200 інтерв’ю в Україні, кількох інших європейських країнах і США, щоб розповісти цю історію.
Читати далі

ЖАР.INFO подали позов до окружного суду на Апарат Верховної Ради України

20 березня редакція ЖАР.INFO подала судовий позов на Апарат Верховної Ради України через відмову надати публічну інформацію на запит щодо закордонних відряджень народних депутатів.
Читати далі

Узяти до відома та ліквідація комунальної аптеки: шепетівські районні обранці зустрілися вперше за 10 місяців

За словами голови Шепетівської райради Олега Кулінського, «занадто важливих проблем в житті нашої громади не було, тому і збиратися депутатам не було необхідним».
Читати далі

Залиште Свій Коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Якщо Вам відомі факти корупції, повідомте нас

Повідомити про корупцію