Удари українських безпілотників показують росії, що у неї “немає безпечних зон”

У матеріалі «Military briefing: Ukraine drone strikes show Russia it has ‘no safe zones’», що вийшов на сторінках The Financial Times, автори John Paul Rathbone in London and Roman Olearchyk in Kyiv розповідають про атаку на російські військові об’єкти, що знаходяться далеко від лінії фронту. Одна з точок всього за 160 км від москви. Автори розбирають ці випадки та за допомогою експертів намагаються визначити, чим саме могли бути нанесені ці удари та чи зможуть вони змінити хід війни в Україні.

Очевидний удар українського безпілотника по аеродрому в Курській області росії у вівторок послідував за двома аналогічними атаками всередині країни © Ostorozhno Novosti / Reuters

Ракети великої дальності

Київ впродовж кількох місяців закликав своїх західних союзників постачати ракети великої дальності, щоб вони могли вражати російські військові бази далеко за лінією фронту і порушувати те, що головнокомандувач Збройними силами України генерал Валерій Залужний назвав “почуттям безкарності, яке забезпечує фізична віддаленість [росії]”.

Цього тижня Київ показав, що може завдавати ударів на великі відстані без західного обладнання після того, як запустив безпілотники місцевого виробництва, які вразили три військові бази в глибині росії – одна на відстані всього 160 км від москви.

Представники Міністерства оборони України та аналітики заявили, що атаки, в результаті яких, за словами росії, загинули три людини і “злегка пошкоджені” два літаки, є частиною нової тактики, спрямованої на зрив російського військового планування і потрясіння громадської думки, показуючи, що ніде не безпечно.

Атаки повторюються. У нас немає обмежень по відстані і скоро ми зможемо досягти всіх цілей всередині росії, в тому числі в сибіру, – сказав радник українського уряду з питань оборони, який говорив на умовах анонімності. – В Україні ми знаємо, як важко захищатися від такого роду повітряних атак. Скоро в росії теж не буде безпечних зон“.

Уряд України публічно не взяв на себе відповідальність за удари, а багато деталей залишаються секретними, як це характерно для інших спеціальних операцій Києва. До прикладу, таких як комбінована атака безпілотників з повітря і морської піхоти на російську військово-морську базу в Севастополі в жовтні.

Дальність базування

Але що відрізняє останні атаки України від інших, так це їх дальність і те, що вони проникли крізь російську протиповітряну оборону й вразили стратегічні військові бази, які раніше вважалися невразливими.

На одній з баз, аеродромі Енгельс поблизу Саратова на півдні росії, приблизно в 600 км від кордону з Україною, базуються російські бомбардувальники великої дальності, здатні нести ядерні боєголовки. За словами українських офіційних осіб, це також стартовий майданчик для ударів крилатими ракетами по українській інфраструктурі.

На цих авіабазах базуються стратегічні бомбардувальники, які росія використовувала не тільки для нанесення ударів по цивільних об’єктах України, а й для загрози всьому світу, –  сказав Сергій Кузан, голова аналітичного центру Українського Центру безпеки і співробітництва в Києві. – Але удари України зруйнували імідж російської федерації… Навіть такі об’єкти слабо захищені“.

Представники Міністерства оборони та аналітики заявили, що одним з довготривалих результатів нападів може стати розосередження росією своїх збройних сил всередині країни, що допоможе захистити їх, але ускладнить операції. У вересні Чорноморський флот росії перемістив деякі свої підводні човни більш ніж на 300 км на схід від рідного порту в анексованому росією Криму до Новоросійська на материковій частині росії через побоювання, що вони будуть вразливі до українських ударів.

Ці атаки… безумовно, зроблять росіян менш впевненими в собі… Їм доведеться подумати про те, як вони розподіляють військові активи і забезпечують їх безпеку, – сказав представник Міністерства оборони заходу. – росіяни будуть сумніватися у своїй здатності захищати свої стратегічні активи в [країні]“.

Удари по військових базах

Україна також сподівається, що напади, якщо вони повторяться в достатньому масштабі, допоможуть налаштувати російську громадську думку проти конфлікту.

москва завдала тисячі ракетних ударів і ударів безпілотників по українській цивільній інфраструктурі, в результаті яких окремі райони країни залишилися без електрики, тепла і водопостачання. Проте всі попередні українські напади всередині росії або на окупованій росією території були здійснені на військових базах поблизу кордону або в Криму.

Українці ховаються в київському метро під час російського ракетного обстрілу міста © Jeff J Mitchell/Getty Images

Атаки безпілотників не допоможуть Україні виграти війну. Найкращий спосіб зробити це – знищити російські військові активи всередині України. Але це дійсно допомагає нашим операціям впливу всередині росії, які захід не хотів підтримувати“, – сказав український радник.

Ці удари посилили тривогу в прикордонних регіонах росії, які з перших місяців війни піддавалися артилерійському обстрілу і атакам безпілотників з боку України. Їх регулярність та інтенсивність зробили марними початкові спроби росії пояснити їх як “гучні удари” і спонукали переключитися на риторику, що закликає громадян зробити свій внесок у військові зусилля.

У білгороді, регіоні, що межує з Україною, чиновники просували кампанію “Я люблю протиповітряну оборону” в соціальних мережах, вирили траншеї вздовж кордону і створили “батальйони самооборони” з місцевих цивільних осіб.

У той час, як тактика Києва зрозуміла, технічні деталі нападів на цьому тижні залишаються неясними.

Кузан припустив, що безпілотники, можливо, були виготовлені державним виробником озброєнь “Укроборонпромом”, який нещодавно заявив, що тестує ударний безпілотник з дальністю польоту 1 000 км. “Це показує, що Україна, навіть в таких складних умовах, здатна розробляти вимогливі системи“, – сказав він.

Оновлені версії безпілотних літаків-розвідників радянської епохи?

Однак, за даними Міністерства оборони росії, безпілотники були оновленими версіями безпілотних літаків-розвідників радянської епохи ТУ-141, які датуються 1970-ми роками.

Грунтуючись на цих особливостях, український інженер, який створює безпілотники відповідно до військових вимог, сказав, що ті, які використовувалися в останніх атаках, могли переміщатися зі швидкістю близькою до швидкості звуку. Заміна оригінальної камери Ту-141 також дозволила б використовувати “більше 50 кг вибухівки, можливо, до 100 кг. По суті, це була б дешева крилата ракета“, – сказав він.

Однак потрібен час, щоб виготовити таке обладнання з нуля та поповнити запаси, сказав інженер, виступаючи на умовах анонімності.

Якщо це ті ж безпілотники, які використовувалися при атаках на Севастополь [військово-морську базу], то це було більше місяця тому. Щоб змінити хід війни, Україні потрібні ударні безпілотники великої дальності дії, які дешеві і швидкі у виробництві“.

Ініціатива уряду і приватного сектора

Радник з оборони, тим часом, заявив, що безпілотники не були ні моделями “Укроборонпрому”, ні модифікованими радянськими, а скоріше спільною ініціативою уряду і приватного сектора, яка могла б виробляти нові “часто”.

Він також припустив, що вони використовували інерційні навігаційні системи для пошуку своїх цілей. Хоча вони менш точні, ніж GPS, але не потребують супутникового підключення, тому їх не можна глушити. Це ускладнило б їх перехоплення і допомогло б пояснити, як їм вдалося проникнути через російську протиповітряну оборону.

Технологія досить точна, щоб відправити людей на ракетах до місяця, а це набагато складніше, ніж завдати удару по великій російській авіабазі, розташованій в 1 000 км від нас“.

Підготували Альона Береза, Валентина Повзун

Читайте також:

У війні в Україні – Перемога – єдиний варіант
Атака українського безпілотника на російські кораблі передвіщає новий тип війни?
Попередній Для відновлення електропостачання Одеської області будуть потрібні дні

Залиште свій коментар