Витік військових планів в Україні викликав розслідування Пентагону

Helene Cooper і Eric Schmitt у своєму матеріалі «Ukraine War Plans Leak Prompts Pentagon Investigation» для NYT аналізують масштаби впливу витоку секретних матеріалів на майбутній наступ українських сил. Автори розповідають, що частина документів ймовірно була видозмінена з метою поширення пропаганди кремля, однак в документах також є інформація, яка може допомогти росії. Наприкінці автори роблять висновки, що між Україною та США ще минулої осені зменшився обмін інформації, ну і цей витік неминуче вплине на цей обмін.

Документи, що всплили, не містять конкретних планів битв, але вони дають уявлення про час – американську та українську думку станом на 1 березня про те, що може знадобитися українським військам для кампанії. Daniel Berehulak/The New York Times

Витік військових документів

Секретні військові документи, які детально описують секретні плани США і НАТО з нарощування сил української армії напередодні запланованого наступу на росію, були опубліковані в соціальних мережах. Про це повідомили високопоставлені посадовці адміністрації Байдена.

Пентагон розслідує, хто б міг стояти за витоком документів, які з’явилися в Twitter і Telegram, платформі з більш ніж з пів мільярдом користувачів, що широко доступна в росії.

Військові аналітики заявили, що документи, очевидно, були змінені в певних частинах порівняно з їх початковою редакцією для завищення американської оцінки кількості загиблих в українській війні та заниження кількості вбитих російських військовослужбовців.

На думку аналітиків, зміни можуть вказувати на спробу поширення дезінформації з боку москви. Але розкриття інформації в оригінальних документах, які представлені у вигляді фотографій графіків передбачуваного постачання зброї, чисельності військ і батальйонів та інших планів, є значним порушенням американської розвідки в зусиллях надання допомоги Україні.

Посадовці Адміністрації Байдена працювали над тим, щоб видалити їх, але станом на вечір четверга їм це не вдалося.

Нам відомі повідомлення про публікації в соціальних мережах і департамент розглядає це питання“, – заявила Сабріна Сінгх, заступник прессекретар Пентагону.

Без конкретних бойових планів

Документи не передбачають конкретні бойові плани, як, наприклад, коли й де Україна має намір почати свій наступ, який, за словами американських офіційних осіб, ймовірно, почнеться наступного місяця. І оскільки документи п’ятитижневої давності, то вони дають уявлення лише про час – думок американців і українців станом на 1 березня про те, що може знадобитися українським військам для кампанії.

Однак досвідченому оку російського військового планувальника, польового генерала чи аналітика у розвідці документи, безсумнівно, пропонують багато спокусливих підказок та ідей. У документах згадується, наприклад, рівень витрат на високомобільні артилерійські ракетні системи HIMARS, що постачаються американцями, які можуть уражати склади боєприпасів, інфраструктурні об’єкти та скупчення військ на відстані. Пентагон публічно не повідомив наскільки швидко українські війська використовують боєприпаси HIMARS. Документи готуються.

Аналітики ж заявили в п’ятницю, що важко оцінити вплив розкриття цих документів на бойові дії, що на лінії фронту, наразі й в найближчі місяці. Власне нещодавній наступ росії насилу призвів хоч до якихось успіхів на сході України й західні аналітики сперечаються про те, чи здатні російські військові, зазнавши приголомшливих втрат, організувати ще один наступ або протистояти українському.

Звідки витік та чи є там дезінформація

Незрозуміло, як документи опинилися в соціальних мережах. Але, за словами військових аналітиків, проросійські урядові канали ділилися і поширювали слайди брифінгу. Про це розповідають військові аналітики.

Аналітики попередили, що документи, опубліковані російськими джерелами, можуть бути вибірково змінені, щоб поширити кремлівську дезінформацію.

Незалежно від того, справжні ці документи чи ні, люди повинні бути обережними щодо всього, що публікується російськими джерелами“, – сказав Майкл Кофман, директор відділу російських досліджень CNA, науково-дослідного інституту в Арлінгтоні, штат Вірджинія.

Наприклад, на одному зі слайдів говорилося, що загинуло від 16 до 17,5 тисяч російських солдатів, в той час, як в Україні загинуло до 71,5 тисяч військовослужбовців. Пентагон та інші аналітики підрахували, що росія зазнала набагато більше втрат: близько 200 тисяч вбитих і поранених, в той час, як в Україні було вбито і поранено понад 100 тисяч осіб.

Поряд з тим, аналітики заявили, що частини документів все ж таки виглядають справжніми й нададуть росії цінну інформацію, таку як графіки постачання зброї, чисельність українських військ та інші військові деталі.

З грифом «Цілком таємно»

У документі з грифом “Цілком таємно” міститься інформація про “Статус конфлікту станом на 1 березня”. Того дня українські посадовці перебували на американській базі у Вайсбадені, Німеччина, для проведення військових ігор, а через день генерал Марк А. Міллі, голова Об’єднаного комітету начальників штабів, та генерал Крістофер Каволі, Верховний головнокомандувач союзників у Європі, відвідали це засідання.

Інший документ містить колонки, в яких перераховані підрозділи українських військ, обладнання та їх навчання з графіками на січень-квітень. Документ містить зведену інформацію про 12 бойових бригад, які знаходяться в стадії формування, причому 9 з них напевно проходять підготовку й забезпечуються Сполученими Штатами та іншими союзниками НАТО. З цих 9 бригад, відповідно до документів, 6 будуть готові до 31 березня, а решта – до 30 квітня. За оцінками аналітиків, українська бригада налічує від 4 до 5 тисяч солдатів.

У документі говориться, що терміни постачання обладнання вплинуть на підготовку і готовність до виконання поставлених завдань. Загальна техніка, необхідна для 9 бригад становить понад 250 танків і понад 350 одиниць механізованої техніки.

Те, що документи могли бути розміщені в широко розповсюджених соціальних мережах та, ймовірно, потрапити в руки російських чиновників, є великим переворотом для москви в той час, коли росія, здавалося, відставала від Сполучених Штатів у зборі розвідданих в Україні.

Перший витік впродовж всієї війни

Цей витік є першим проривом російської розвідки, що став надбанням громадськості з початку війни. Впродовж усієї війни Сполучені Штати надавали Україні інформацію про командні пункти, склади боєприпасів та інші ключові вузли на російських військових лініях. Така розвідка в режимі реального часу дозволила українцям уражати російські сили, вбивати високопоставлених генералів і змушувала переміщати запаси боєприпасів далі від російських ліній фронту, хоч офіційні особи США кажуть, що саме Україна зіграла вирішальну роль у плануванні та здійсненні цих ударів.

Водночас ще на початку війни українські посадовці вагалися щодо того, щоб ділитися своїми бойовими планами зі Сполученими Штатами, побоюючись витоків. Про це заявляли американські та європейські чиновники. Зовсім нещодавно, минулого літа, представники американської розвідки заявляли, що вони часто краще розуміють військові плани росії, ніж України.

Побоювання українців та ретельна охорона планів

Занепокоєні тим, що оприлюднення їхніх планів операцій може також висвітлити слабкі сторони й перешкодити продовженню американської підтримки, українці ретельно охороняли їх, навіть тоді, коли американська розвідка збирала точні відомості про накази кремля і плани російських командирів.

Обмін розвідданими між Україною та Сполученими Штатами значно послабився минулої осені, однак дві країни тісно співпрацюють над варіантами українського наступу.

Однак витік розвідданих такого роду, розміщений в соціальних мережах і доступний по всьому світу, неминуче завдасть шкоди обміну розвідданими між Україною та США.

Український командир отримує координати для обстрілу російських позицій у сусідньому Бахмуті. Photograph: Anadolu Agency/Getty Images

По той бік Атлантичного океану теж відреагували

У матеріалі «Pentagon investigates reported leak of top-secret Ukraine documents» Lorenzo Tondo за підтримки агенції Reuters розповідає про розслідування Пентагону, яке розпочалося після витоку надсекретних документів, позицію українського керівництва та події в Бахмуті.

За словами офіційного представника Офісу президента України Михайла Подоляка, витік був частиною російської дезінформаційної кампанії, спрямованої на те, щоб посіяти сумніви в контрнаступі України.

Подоляк заявив Reuters, що витік даних містив “дуже велику кількість вигаданої інформації” і що росія намагалася перехопити ініціативу у своєму вторгненні.

Це всього лише стандартні елементи оперативних ігор російської розвідки, і нічого більше, – сказав Подоляк. – росія шукає будь-які способи повернути собі ініціативу. Спробувати вплинути на сценарії планів контрнаступу України. Щоб посіяти сумніви, скомпрометувати… ідеї і, нарешті, залякати [нас] тим, наскільки вони “поінформовані“.

Проте, українські лідери зустрілися, щоб обговорити способи запобігання витоку інформації про їхні оборонні плани. Про це повідомили в Офісі президента в п’ятницю.

Можливі успіхи росії у Бахмуті

Крім того, росія, напевно, домоглася важливих успіхів у Бахмуті, в одній з найбільш кровопролитних битв за рік війни, коли озброєні українські війська вистояли, попри чисельну перевагу москви.

Міністерство оборони Великобританії заявило у своєму щоденному оновленні, що російські війська “з високою ймовірністю просунулися в центр міста [Бахмут] і захопили західний берег річки Бахмутка. Ключовий маршрут постачання України на захід від міста, ймовірно, знаходиться під серйозною загрозою“.

У ньому додається, що “Існує реальна ймовірність того, що на місцевому рівні командири вагнера і російського міноборони припинили свою ворожнечу і поліпшили співпрацю“.

Битва за Бахмут вирувала впродовж семи місяців, в результаті чого загинули тисячі осіб, а сотні будівель зруйновані або згорілі. Нечисленні цивільні особи, що залишилися там, впродовж кількох місяців були ув’язнені в підвалах без водопостачання, електрики та газу.

Наказ про посилення оборони

Попри чутки, що з’явилися раніше про відступ військ з цього району, президент України Володимир Зеленський заявив, що дав вказівку армії знайти сили для посилення оборони охопленого боями міста.

Речник східного військового командування Сергій Череватий повідомив агентству Reuters, що Україна контролювала ситуацію в Бахмуті, розуміла наміри росії і що москва домоглася тактичного успіху в деяких місцях, але заплатила за це високу ціну.

Ситуація складна, противник концентрує максимум зусиль для захоплення Бахмута. Однак він зазнає серйозних втрат і не досягає стратегічного успіху, – сказав Череватий. – Всі рішення приймаються, щоб не дозволити ворогові прорвати нашу оборону, завдати йому максимальної шкоди й зберегти особовий склад. Досягаючи тактичного успіху в деяких місцях, ворог платить за це непомірну ціну і з кожним днем втрачає бойовий потенціал“.

Підготували Альона Береза, Валентина Повзун

Читайте також

Зарозумілість – головна слабкість російських таємних операцій

Українська армія повинна позбутися радянської спадщини, вважає військовий експерт
Попередній Чому російські нафта і газ все ще течуть через Україну?

Залиште свій коментар