Зіткнувшись з критичною нестачею боєприпасів, українські війська розподіляють снаряди

13.04.2023 Публікації
Автор ГО ЖАР

У матеріалі «Facing critical ammunition shortage, Ukrainian troops ration shells» для The Washington Post автори Isabelle Khurshudyan and Kamila Hrabchuk порушують найбільш болючу тему для українських захисників – нестачу боєприпасів радянського виробництва, яких наразі є критично мало на лінії фронту. Якщо ж говорити про снаряди західних зразків, то тут ситуація значно краща, однак західних артилерійських установок, на жаль, не вистачає. Автори також розповіли про те, що українські військові можливо ощадливіше почали ставитись до витрачання снарядів для майбутнього наступу, а західні союзники цілком ймовірно навесні збільшили об’єми своєї допомоги для України.

Військовослужбовці українських збройних сил стоять біля артилерійських снарядів для трофейної російської 152-мм гаубиці радянських часів у Донецькій області на сході України 28 березня. (Heidi Levine for The Washington Post)

Запаси снарядів

Артилерійські снаряди зберігалися в неглибокому земляному бліндажі, накритому чорним пластиковим брезентом для їхньої безпечності. Залишилося всього 14 снарядів – це свідчення гострої нестачі боєприпасів, через яку українці намагаються знаходити способи збереження запасів до тих пір, поки їхні західні союзники не зможуть виробити або закупити більше.

Артилерійський взвод в складі 59-ї моторизованої бригади на сході України випускав понад 20-30 снарядів на день зі своєї гаубиці радянських часів. Зараз відстрілюють один-два снаряди або взагалі не випускають жодного.

Боєприпаси, які щодня обстрілювали окремі райони України понад рік, стали цінним ресурсом в артилерійській війні з росією – і та сторона, яка швидше збереже снаряди й переозброїться, може переламати ситуацію на полі бою.

У бліндажі український солдат потягнувся за снарядом, коли його командир назвав координати для їх першого пострілу за день. “Вогонь“, – крикнув командир, якого The Washington Post погодив ідентифікувати за позивним “Павук” через загрозу безпеці. Після вибуху він чекав, дивлячись на свій телефон, наступного наказу. Він не отримав жодного повідомлення, тому наказав своїм людям відступити, не знаючи, чи влучив снаряд у ціль, чи його командир просто не хотів витрачати ще один.

За словами українського військового чиновника, який говорив на умовах анонімності, оскільки він не був уповноважений говорити публічно, навіть в умовах дефіциту Україна випускає близько 7 700 снарядів на день або приблизно по одному снаряду кожні шість секунд. росія, яка ймовірно також виснажується, стріляє більше – за деякими оцінками втричі більше.

Українські війська обстрілюють російські позиції зі 122-мм самохідної артилерійської установки радянського виробництва 2С1 “Гвоздика”.  (Heidi Levine for The Washington Post)
Український солдат забирає артилерійську гільзу після обстрілу російських позицій. (Heidi Levine for The Washington Post)

Щоб не відставати від свого супротивника і при цьому економити боєприпаси, українські військові тепер більш прискіпливі у виборі цілей, часто віддаючи перевагу техніці, а не невеликим групам піхоти. Точність є ключовою, тому що промахи означають змарновані снаряди. А в підземних майстернях по всій східній Україні солдати використовують 3D-принтери та переробляють боєприпаси, що не вибухнули, для створення альтернативних боєприпасів.

Дефіцит снарядів для радянської техніки

Артилерійські снаряди для українських гармат радянської епохи, які складають більшу частину їхнього арсеналу, довгий час були в дефіциті. Це змусило покладатися на артилерію, надану західними союзниками Києву, тому що для них використовуються снаряди калібру 155 мм, яких в України поки більше, однак для набагато меншої кількості гармат.

З огляду на темпи, в яких працює Україна, ці запаси теж можуть незабаром вичерпатися, оскільки західні країни щосили намагаються нарощувати їх виробництво. У лютому генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг попередив, що “поточні темпи витрат боєприпасів Україною у багато разів перевищують наші поточні темпи виробництва“.

Неподалік від артилерійської позиції Павука кожні кілька хвилин лунав гуркіт наданої США гаубиці М777 зі 155-мм снарядами, поки він і його люди пили чай в окопі.

Іноді ми просто сидимо тут і слухаємо стрілянину M777 і стрілянину у відповідь російських тварюк. Це як розмова між ними“, – сказав Павук.

У нас не так багато боєприпасів, тому ми працюємо не багато“, – сказав він.

Країни, в яких все ще є запаси 152-мм і 122-мм снарядів радянського зразка, в основному є колишніми радянськими республіками, багато з яких не наважується продавати їх Україні через свої зв’язки з росією. Деякі африканські та близькосхідні країни, які впродовж багатьох років отримували зброю та боєприпаси від росії, мають запаси цих снарядів також. Кілька колишніх країн Варшавського договору мають можливості для виробництва снарядів, але не в тих масштабах і не з такою швидкістю, які необхідні Україні на полі бою.

Інколи третя країна, яка дружня Україні, закуповує боєприпаси – іноді через брокера – а потім таємно поставляє їх в Україну, щоб уникнути будь-яких політичних наслідків для продавця. Часто в результаті одна артилерійська одиниця на полі бою може мати снаряди, що вироблені в декількох країнах, які, за словами солдатів, можуть стріляти по-різному, що впливає на точність.

Головне питання, що викликає заклопотаність – це стійкість, – заявив Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. – Колишні країни Варшавського договору демонтували свої лінії з виробництва боєприпасів радянського калібру відтоді, як стали членами НАТО. Зараз ми гостро потребуємо цих боєприпасів радянського калібру, тому питання в тому, як відновити виробничі лінії“.

Відновлення виробничих ліній

Болгарія вже погодилася, як і Польща та Словаччина. За словами офіційного речника Міністерства оборони України Юрія Сака. Але незрозуміло, скільки часу знадобиться, щоб необхідні снаряди були виготовлені й потрапили на поле бою.

Водночас полювання на снаряди іноді несе ризик. У районах, де відступали російські війська, солдати пробираються через заміновані поля і ліси в пошуках покинутих боєприпасів. Одна з таких груп, яка перевозила снаряди в 59-ту бригаду, нещодавно натрапила на боєприпаси, що не вибухнули.

14 снарядів, що залишилися у взводу Павука, походять з російських запасів, захоплених в Херсонській області в листопаді. Павук сказав, що не знає, коли отримає більше.

Українські війська з реактивною установкою БМ-21 “Град” радянського зразка.  (Heidi Levine for The Washington Post)

Пошуки снарядів

Сполучені Штати шукали по всьому світу запаси радянських артилерійських снарядів, але це постачання може зайняти місяці. У рамках більш масштабного пакета допомоги в галузі безпеки, Пентагон заявив, що надасть невизначену кількість артилерійських снарядів, включаючи снаряди калібру 122 мм, які він сам не виробляє. Робоча конячка українського артилерійської установки Д-30 використовує такі ж снаряди.

Ми неймовірно прозорі щодо українців, тому вони дійсно добре розуміють, які боєприпаси ми плануємо надати й коли ми плануємо їх надати, – сказав високопоставлений представник Міністерства оборони США, виступаючи перед журналістами на умовах анонімності відповідно до основних правил, встановлених Пентагоном. – Таким чином, це дозволяє їм планувати свої операції й розуміти, куди їм потрібно направити обладнання“.

Притримування снарядів

Можливо українці притримують частину боєприпасів для запланованого весняного контрнаступу. Солдати на місцях кажуть, що того, що у них є зараз достатньо для відбиття щоденних нападів, але не для контратаки.

Роб Лі, військовий аналітик Інституту досліджень зовнішньої політики, каже, що він підозрює, що Сполучені Штати та інші західні партнери збільшили постачання боєприпасів напередодні весняного наступу, але постачання можуть сповільнитися восени й взимку.

Це підвищує ставки для того, щоб Україна незабаром повернула собі більшу частину території, оскільки безперервна війна, швидше за все, піде на користь росії. Американські посадовці заявили, що Китай розглядає можливість відправки росії 122-мм і 152-мм снарядів. Лі сказав, якщо це дійсно станеться, то це “може істотно змінити хід війни“.

Зрештою, це артилерійська війна, тому та сторона, у якої буде більше артилерійських снарядів або яка зможе виробляти їх більше і підтримувати це в довгостроковій перспективі, матиме значну перевагу, – сказав Лі. – Наявність артилерійських боєприпасів є одним з найважливіших факторів у цій війні“.

Витрати росії

росія досі щодня стріляє більше, ніж Україна, але українські чиновники заявили, що помітили, як їхній ворог стає все більш консервативним, що є ознакою того, що вони також можуть зіткнутися з нестачею. У дописах в соціальних мережах російські військові блогери й солдати скаржилися на брак боєприпасів.

Генерал-полковник Олександр Сирський, командувач Сухопутних військ Збройних Сил України, заявив, що російські війська продовжують вести інтенсивний вогонь по пріоритетних ділянках фронту, але “там, де вони не атакують, у них є обмеження на використання артилерії“.

Через це вони використовують танковий вогонь із закритих позицій, – сказав Сирський у лютому. – Танки фактично використовуються як заміна артилерійських систем“.

Креативна тактика збереження снарядів

Українці також дослідили креативну тактику збереження снарядів. У деяких випадках екіпажі доставляють нерозірвані боєприпаси, які спочатку випущені росіянами, до секретних лабораторій на сході України, а елементи ретельно вилучають для створення нового боєприпасу.

У секретному місці в Донецькій області українські військовослужбовці моделюють вибухівку власного виготовлення. (Хайді Левін для The Washington Post)
Частина вибухових речовин виготовлена з використанням знайдених російських боєприпасів, що не розірвалися. (Хайді Левін для The Washington Post)

Волонтери та солдати працюють з 3D-принтерами, створюючи невеликі та відносно недорогі боєприпаси, які можна скидати з дронів. Кулі розібрані на деталі. Кулькоподібні підшипники з міни Claymore знімаються і потім використовуються в іншій протипіхотній або протитанковій міні. На одній з таких ділянок в стелі є отвори від осколків, що утворилися в результаті вибуху, що стався в процесі перероблення. Загинуло дві людини. 

Але в той час, як саморобні боєприпаси можуть замінити артилерію для атаки нерухомого танка, вони не замінять снаряди для стримування сил під час наступу або відбиття штурму.

У підпільному оперативному центрі 59-ї бригади в Донецькій області на чотирьох встановлених моніторах транслювалися кадри, зняті безпілотником з відстані у 30 миль. Це був захмарний вигляд на місто Первомайськ під час атаки російських військ.

Там, де піхота може діяти без артилерії, працює тільки піхота, – сказав присутній в кімнаті начальник артилерії, чий позивний “Шаман”. – Якщо є невелика група супротивника, все залежить від того, наскільки вона мала. Якщо є дві-три людини, ми по них не стріляємо, але якщо їх 10–15 осіб, ми працюємо. Якщо вони рушать на наші позиції, це буде штурмова акція. Тому тоді нам теж доведеться працювати – як зараз, наприклад“.

Пряма трансляція показала село, що лежить в руїнах з будинками, перетвореними на цеглини, і землею, покритою темними плямами – рубцями від війни, в якій використовується дивовижна кількість артилерії. Стовп диму піднявся над тим місцем, де щойно розірвався ще один снаряд.

“Шаман” передав ще один набір координат солдатам, які керували гаубицями на землі, для наступної хвилі вогню. Українці в той день могли використовувати свої 155-міліметрові снаряди, зберігаючи при цьому радянські калібри. Але як довго це триватиме?

На початку війни ми працювали над тим, щоб стримати ворога, – сказав “Шаман”.  – Це були найважчі місяці, ми зупиняли їх, а наші радянські гармати не замовкали. Ми вичерпали все, що у нас було, але зупинили ворога. Тепер, щоб перейти в наступ, стримати ворога … нам потрібно більше боєприпасів“.

Підготували Альона Береза, Валентина Повзун

Читайте також

Витік військових планів в Україні викликав розслідування Пентагону

Деякі українці відмовляються залишати домівки й живуть серед руїн і вибухів

Читайте також

Шпигунська війна: як ЦРУ таємно допомагає Україні боротися з путіним (продовження)

Адам Ентус і Майкл Швіртц провели понад 200 інтерв’ю в Україні, кількох інших європейських країнах і США, щоб розповісти цю історію.
Читати далі

ЖАР.INFO подали позов до окружного суду на Апарат Верховної Ради України

20 березня редакція ЖАР.INFO подала судовий позов на Апарат Верховної Ради України через відмову надати публічну інформацію на запит щодо закордонних відряджень народних депутатів.
Читати далі

Узяти до відома та ліквідація комунальної аптеки: шепетівські районні обранці зустрілися вперше за 10 місяців

За словами голови Шепетівської райради Олега Кулінського, «занадто важливих проблем в житті нашої громади не було, тому і збиратися депутатам не було необхідним».
Читати далі

Залиште Свій Коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Якщо Вам відомі факти корупції, повідомте нас

Повідомити про корупцію