Зарозумілість – головна слабкість російських таємних операцій

Adam Taylor для The Washington Post у матеріалі «Russia’s covert operations have a major weakness: Hubris» розповідає про шпигунську мережу росії за кордоном, яка через свою гордовитість зриває всі операції. Також в матеріалі йдеться про новий звіт щодо нетрадиційних операцій росії під час вторгнення в Україну, який опублікував британський Королівський інститут об’єднаних служб (RUSI).

Шпигунські інструменти та пам’ятні речі виставляються в музеї шпигунства КДБ у Нью-Йорку 25 Січня 2019 року. (Timothy A. Clary/AFP/Getty Images)

Шпигунська історія

Історія бразильського студента Віктора Мюллера Феррейри – вірніше, ймовірно, російського агента Сергія Черкасова – це чудова сучасна історія шпигунства. Але якщо в цій історії детально описуються сильні сторони російських таємних операцій, то вона також розкриває і їхні слабкі сторони.

Як детально розповів мій колега Грег Міллер, Черкасов, як стверджується, витратив майже десять років на створення вигаданої персони для Феррейри. Очевидно, він використовував підроблені документи, включаючи свідоцтво про народження та водійські права, щоб створити особу у Бразилії, використавши слабкий рівень ведення обліку в цій країні та, можливо, скориставшись допомогою всередині.

Черкасова остаточно було викрито. Торік він отримав відмову від голландських урядовців, які були попереджені ФБР про його реальну історію як агента російського підрозділу військової розвідки ГРУ, згідно з повідомленням Washington Post. Він був повернутий до Бразилії, де зараз відбуває 15-річний термін ув’язнення.

Роки на обман

До  того як його викрили Черкасов витратив роки на обман безлічі високопоставлених осіб. Серед них: Трініті-коледж в Дубліні й університет Джона Хопкінса у Вашингтоні, де він навчався як іноземний студент, і Міжнародний кримінальний суд в Гаазі, де він планував зайняти неоплачувану посаду молодшого аналітика.

Його зусилля свідчать про виняткову наполегливість і амбітність російських таємних операцій. А Черкасов міг би зібрати деяку важливу інформацію в майбутньому, враховуючи пізнішу роль МКС у розслідуванні воєнних злочинів в Україні та ордер на арешт президента росії володимира путіна за ймовірні воєнні злочини.

Черкасова також підозрювали у тому, що він планував використовувати своє фальшиве бразильське походження для отримання португальського громадянства, що дало б йому можливість надалі закріпитися в Європейському Союзі.

Реакція США

Але для Росії така амбітна операція з високим ризиком супроводжується провалом. Розглянемо, наприклад, інформацію, яку Черкасов, як повідомляється, відправляв до москви перед її рішенням вторгнутися в Україну, і якою буде реакція США.

В одному з повідомлень Черкасов зазначав, що “немає ніяких ознак, що вказували б на те, що США збираються надати українцям будь-яку, крім політичної, підтримку в разі війни“. Він говорив про інформацію, яка, за його словами, надходила від впливових радників аналітичних центрів. Пізніше ж ФБР дійшло висновку, що принаймні частина інформації надійшла з групових онлайн дискусії під керівництвом колишнього професора.

Цілком очевидно, що він був не в курсі подій. Черкасов, мабуть, був невеликою частиною набагато більшого провалу російської розвідки, завдяки якому москва сильно переоцінила те, наскільки легким буде конфлікт в Україні, прирікши себе на ще більш серйозні військові невдачі на полі бою.

Доповідь RUSI

У новому звіті про нетрадиційні операції росії під час вторгнення в Україну, яке опублікував британський Королівський інститут об’єднаних служб (RUSI), автори виявили, що на “фундаментальному рівні російським спецслужбам не вистачає самосвідомості або, принаймні, чесності, щоб точно повідомляти про свої власні зусилля“.

Там, мабуть, існує системна проблема перебільшення своїх успіхів і приховування слабкостей перед начальством“, – відзначають аналітики Джек Уотлінг, Олександр Данилюк і Нік Рейнольдс, описуючи, як російські шпигуни повідомили своєму начальству, що агентурна мережа, яку вони створили в Україні, буде активно підтримувати москву, якщо росія вторгнеться в Україну.

Для вивчення аналітики RUSI використовувала безліч джерел, включаючи захоплені документи й перехоплені повідомлення.

Поради інформаторам та помилки Черкасова

Раніше повідомлення The Post свідчило, що федеральна служба безпеки росії (фсб) — наступниця кдб і аналог гру, в якому працював Черкасов, – незадовго до вторгнення порадила своїм інформаторам покинути Київ, однак залишити свої ключі, очевидно, для того, щоб росіяни могли користуватися цими будинками після того, як вони легко захоплять владу в місті.

Вони очікували, що хто-небудь відкриє ворота, – сказав The Post влітку високопоставлений співробітник української служби безпеки. – Вони не очікували жодного опору“.

Для Черкасова брак самосвідомості, можливо, став його невдачею. Підозрюваний у шпигунстві, мабуть, допустив кілька елементарних помилок під час свого перебування за кордоном, які, схоже що, скомпрометували його історію. Відповідно до звітів ФБР, навіть після ув’язнення він надсилав зухвалі повідомлення своїй романтичній партнерці про майбутнє звільнення.

«Я залишаюся тут, лол», — написав він в одному з повідомлень, надісланих у червні з місця ув’язнення в Бразилії, у якому, що характерно, використовувалися лайливі слова, згідно з показаннями під присягою.

Так що так, вважайте цю пропозицію формальністю. Їм “довелося” дати мені солідний термін, щоб зберегти своє обличчя, ОК?”

Гордовитість російських шпигунів

Тут Черкасов, схоже, продемонстрував гордовитість, притаманну іншим російським шпигунам, які були спіймані, включаючи агентів гру, причетних до отруєння російського перебіжчика і колишнього шпигуна Сергія Скрипаля в Англії у 2018 році. Хоча ця спроба явно зазнала невдачі, оскільки Скрипаль вижив, а операція була розкрита, а генерала, який керував нею, було підвищено.

З усім тим, ми чуємо про нетрадиційні операції, в яких щось йде не так, особливо коли мова заходить про так званих “нелегалів” на кшталт Черкасова, агентів-одинаків, які працюють поза дипломатичним прикриттям, що зазвичай надається шпигунам за кордоном. Менше відомо про нетрадиційні операції, які проходять успішно.

А їх може бути багато. Автори звіту RUSI зазначають, що ймовірні російські агенти були викриті в німецькій розвідці BND. Схоже, що російські спецслужби також намагаються дестабілізувати ситуацію в Молдові подібно до своїх зусиль в Україні.

Що стосується високоризикованих операцій, що проводяться російськими відомствами, такі як гру або фсб, то зарозумілість навряд чи кудись дінеться.

Хоча російські служби, можливо, зазнали невдачі в Україні, це навряд чи завадить їм зайняти центральне місце в примусовій діяльності російської держави в майбутньому і протидія їм залишиться не менш важливою“, – підсумовує звіт RUSI.

Підготували Альона Береза, Валентина Повзун

Читайте також

Деякі українці відмовляються залишати домівки й живуть серед руїн і вибухів

Українська армія повинна позбутися радянської спадщини, вважає військовий експерт
Попередній Деякі українці відмовляються залишати домівки й живуть серед руїн і вибухів

Залиште свій коментар