В Хмельницькому обговорили рекомендації забудовникам

Зовнішній вигляд міста – це його обличчя. Фасади будинків – це те, що передає гостям міста його історію та загалом атмосферу. Та завжди є ті, хто хоче заробити швидко, а не заморочуватись різноманітними вимогами. Є земля, є кошти, є документи на будівництво і головне щось збудувати, а як вже нові будівлі впишуться поряд з існуючою забудовою – мало кого цікавить. Про комфортність та екологічність міста забудовники й взагалі не воліють думати. Саме в тому в Хмельницькій міській раді вирішили розробити рекомендації для забудовників, щоб навести хоч якийсь лад у його зовнішньому вигляді.

Управління архітектури розробило документ “Рекомендації до облаштування житлових та громадських будівель на території Хмельницької міської територіальної громади”. І навіть вже встигло обговорити його з місцевими забудовниками. Тепер ж його презентували і для громадськості. 

Скриншот презентованих Рекомендацій

За словами заступника Хмельницького міського голови Миколи Ваврищука, деякі з рекомендацій було схвально оцінені забудовниками, деякі – не знайшли бачення можливості їх реалізації. Також рекомендації обговорювали з представниками архітектурно-містобудівною радою та отримали коментарі.

«Законодавство не вимагає від забудовників деякі речі виконувати, але ми це описали як Рекомендації й при видачі містобудівних умов та обмежень ми, звичайно, будемо це враховувати. Ми такі ж самі обговорення провели з архітектурно-містобудівною радою – це фактично спільнота архітекторів міста Хмельницького, де отримали дуже позитивні коментарі. Деякі корегування ми внесли. Після цього ми запросили керівників найбільших будівельних компаній міста, в тому числі презентували їм всі ці рекомендації», – розповів перший заступник Хмельницького міського голови Микола Ваврищук.

Громадське обговорення. Фото авторки

Про що насправді йде мова? 

Житловий простір

В профільному управлінні пропонують забезпечувати якісний простір житлового подвір’я. Одна з рекомендацій – закрити подвір’я для проїзду та паркування. Виключення зробити для спецтранспорту при надзвичайній ситуації. Реалізовувати це пропонують через об’ємно-просторові структури, групи будинків, приміщення комерційного призначення, об’єкти благоустрою та озеленення.

Скриншот Рекомендацій та схематичне зображення зовнішнього вигляду обмежувачів

Людський масштаб висотності та функціональність

Забудовникам вкотре наголосили, що під час планування будівництва вони мають враховувати вимоги науково-проєктної документації «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницький», в якому визначені межі і режими використання зон охорони пам’яток та історичних ареалів. Також обмежили висотність – 6-10 поверхів. Будівлі висотою від 12 до 16 поверхів – це радше виключення і як точковий просторовий акцент.

Також згадують вимоги чинних Державних будівельних норм (ДБНи) щодо забезпечення можливості проїзду пожежних автомобілів, автодрабин та автопідйомників під час будівництва будинків.

Скриншот зображень будівель із Рекомендацій

Забезпечення простору та запобігання переущільненню

Відстань між будівлями з боку житлового подвір’я або вулиці не повинна бути меншою за їх висоту. Окрім того, забудовників просять не забувати про протипожежні розриви між будівлями і спорудами. По суті це та ж вимога, яку передбачають чинні ДБНи.

Скриншот зображення та схематичного пояснення із Рекомендацій

Наявність у житлових та громадських будівлях укриттів

У Рекомендаціях чітко зазначено, що у нових об’єктах багатоквартирної житлової забудови обов’язково мають влаштовуватись укриття – споруди подвійного призначення із властивостями сховищ. Під час нового будівництва та реконструкції будівель громадського призначення рекомендують враховувати «Інженерно-технічні заходи цивільного захисту», а саме передбачати влаштування протирадіаційних укриттів або споруд подвійного призначення.

Скриншот зображень із Рекомендацій

Естетичність фасадів та екологічність

Це два різні пункти в Рекомендаціях. Щодо першого, то рекомендують передбачати кошики для кондиціонерів та місць, де у майбутньому розміщуватимуть вивіски, мінімізувати глухі кути та максимізувати інсоляції (Інсоляція — притік сонячної радіації на одиницю площі горизонтальної поверхні за одиницю часу. Впливає на перебіг фізичних, хімічних і біохімічних процесів. Зокрема, на утворення деяких мінеральних агрегатів, нальотів). Так само дозволяють лише комплексне утеплення фасадів з дотриманням протипожежних вимог. Забороняється «клаптикове утеплення».

Поряд з тим присутні одразу після презентації цього пункту Рекомендацій порушили питання загального зовнішнього вигляду нових житлових будинків та проблеми із відмінністю проєктної документації та того, що по факту зводять забудовники. Обговорили й недотримання кольорової гами при плануванні нових будівництв, що погіршує зовнішній вигляд відносно нових житлових районів. Особливо це питання важливо вирішити перед тим, як  розпочнеться забудова нового мікрорайону «Заріччя».

Керівник профільного управління та профільний заступник міського голови погодились із необхідністю вирішення цих проблемних моментів в місті та пообіцяли доопрацювати цей пункт запропонованих Рекомендацій.

Скриншот зображень із Рекомендацій

В Хмельницькій міській раді планують рекомендувати озеленювати дахи, використовувати вертикальне озеленення, стаціонарне та мобільне контейнерне озеленення. Також планують зберігати існуючі зелені насадження, організовувати дощові сади, фонтани та бювети.

Скриншот зображення та схематичний вигляд із Рекомендацій

Інші рекомендації

Рекомендації також торкаються організації процесу будівництва, встановлення контейнерів для роздільного збирання твердих побутових та органічних відходів, паркування. Щодо останнього, то забудовникам радять забезпечувати максимальну кількість паркомісць у підземному паркінгу, встановлювати електрозарядні станції, паркінги для велосипедів та облаштовувати екопаркінги.

Скриншот зображень із Рекомендацій

Окремий пункт Рекомендацій стосується доступності простору. Наразі ці вимоги передбачаються чинним містобудівним законодавством, однак у міській раді все ж таки вирішили підкреслити важливість необхідності зведення будівель максимально зручних для відвідувачів, включаючи людей з обмеженими можливостями.

Пропоную інакше облаштовувати дитячі майданчики – вони мають бути окремі для різних вікових груп або комплексні із зонуванням за віковими інтересами. Поряд з тим присутні учасники заходу запропонувати місту не обмежуватись лише облаштуванням дитячих майданчиків, а й згадати про різні вікові групи та передбачати облаштування спортивних майданчиків чи хоча б спортивних зон із вуличними тренажерами.

Останній із пунктів рекомендацій стосується зовнішнього вигляду адресних табличок та інформаційних вказівників. В міській раді розробили макети та рекомендуватимуть їх використовувати й забудовникам.

Скриншот зображень та схематичний вигляд із Рекомендацій

На початку заходу очільник профільного управління закликав містян та всіх небайдужих осіб долучатись до розробки цих рекомендацій та за наявності пропозицій подавати їх до структурного підрозділу на електронну адресу arh-prijm@khm.gov.ua. Прийматимуть пропозиції до 15 квітня. 

«Якщо загалом будуть коментарі, якщо згадаєте завтра чи післязавтра, ви загалом зможете коментувати (Рекомендації – ред.) на сторінці фейсбук. Ми максимально конструктивно врахуємо ті пропозиції або аргументи, які ви будете надавати. Але прошу також врахувати більш конструктивно і більш з фахової позиції до цього поставитись», – попросив під час громадського обговорення в.о. начальника управління архітектури Хмельницької міськради Максим Дружинін.

Опісля того проєкт рішення, яким передбачатиме ці Рекомендації буде подано до виконавчого комітету Хмельницької міської ради для розгляду та затвердження.

Підготувала Альона Береза

Читайте також

Захисні споруди в усіх нових будівлях: чи запрацює норма?

Ефект доміно: хмельницькі депутати проти московського патріархату
Попередній Позачергова сесія Хмельницької міськради й депутатські конфлікти інтересів

Залиште свій коментар