Термінова сесія Хмельницької міськради: місто готується підписати кредитну угоду з ЄБРР

Вчора, 19 квітня 2023 року, відбулася позачергова 27 сесія Хмельницької міської ради. Основною причиною такої терміновості зібрання стало майбутнє підписання домовленостей з Європейським банком реконструкції та розвитку для реалізації проєкту «Модернізація громадського тролейбусного транспорту у м. Хмельницький». У порядку денному було лише 5 питань, 4 з яких стосувались погодження кредиту з ЄБРР та одне – надання земельної ділянки в постійне користування релігійній громаді. 

Традиційно про скликання позачергової сесії на офіційному сайті повідомили після 10 ранку за дві з половиною години до початку засідання. З хорошого – було оприлюднено порядок денний. Окремо журналістів не інформували. Втім, комунальний телеканал «Місто» та ще два місцеві канали були присутні під час сесійного засідання. І лише вони були присутні під час підходу до преси. Решту медіа та представників громадськості ніхто чомусь не запросив.

Скриншот новини на офіційному сайті міськради

Погодження умов кредиту ЄБРР

Хмельницька міська рада погодила Хмельницькому комунальному підприємству «Електротранс» отримання кредиту та доручила директору цього комунального підприємства укласти кредитний договір з ЄБРР.  Сума кредиту становить 10,6 мільйона євро. Цю суму беруть на період до 13 років з відстрочкою погашення на 3 роки (так званий пільговий період) та погашенням 20-ма максимально рівними щопіврічними платежами.

Зі свого боку Хмельницька міська рада з бюджету громади зобов’язалася виділити співфінансування у розмірі 1,5 мільйона євро впродовж 3 років з дати набрання чинності кредитної угоди з ЄБРР.

«Розмір кредиту становить 10 мільйонів 600 тисяч євро на 13 років з пільговим періодом 3 роки. Також передбачено гранти у розмірі 4 мільйони 450 тисяч євро – безповоротні кошти від Європейського Союзу та грант у розмірі 340 тисяч євро на розробку плану сталої мобільності територіальної громади, який визначить подальші зміни в усій транспортній інфраструктурі на найближчі роки. Після підписання відповідних договорів плануємо оголошувати тендери. До кінця року очікуємо партію нових тролейбусів для КП «Електротранс». Загалом, до кінця 2024 року ми маємо отримати мінімум 42 – максимум 46 нових тролейбусів, що дасть можливість повністю оновити весь рухомий склад», – зазначив під час сесійного засідання міський голова Олександр Симчишин.

Міський голова також розповів, що кошти будуть спрямовані, окрім придбання рухомого складу, на капітальний ремонт хмельницького тролейбусного депо, будівництво автоматичної мийки, встановлення освітлення на частині зупинок в межах міської громади.

Довідка. Euribor (Європейська міжбанківська ставка пропозиції, від англ. Euro Inter Bank Offered Rate) – це базова відсоткова ставка для форвардних фінансових операцій, що здійснюються на міжбанківському ринку. Вона є середньозваженою відсотковою ставкою за фінансовими операціями в євро між основними європейськими банками (виключаючи з розрахунку найнижчу в 15% і найвищу в 15% з одержуваних ставок), встановлену Європейським інститутом грошових ринків.

Поряд з цим рішенням депутати погодили “Електротрансу” залучення грантового співфінансування у розмірі до 4,450 мільйона євро від ЄБРР. Тут мова йде у тому числі про грант зі Спеціального фонду кризового реагування ЄБРР – до 1,7 мільйона євро та грант з Інвестиційної платформи сусідства Європейського Союзу – до 2,75 мільйона євро.

Хмельницька міська рада доручила також укласти ці договори гранту з ЄБРР меру Олександру Симчишину та директору КП «Електротранс»  Олександру Шкурупу.

До речі, отримання кредиту залежало від погодження на місцеву гарантію з боку Міністерства фінансів України, яке може отримати лише платоспроможна громада. Хмельницька міська рада його отримала 12 квітня 2023 року. 

Гарантії міської влади

Хмельницька міська рада надала місцеву гарантію для забезпечення виконання боргових зобов’язань КП «Електротранс» за кредитом, залученим у ЄБРР. Він передбачає оновлення парку тролейбусів та модернізацію транспортної інфраструктури обласного центру. Це рішення також встановило плату за надання цієї гарантії для комунального підприємства у розмірі 1 гривні в місяць на строк дії гарантії.

Протягом строку дії договору про місцеву гарантію фінансове управління щорічно має передбачати у проєкті бюджету Хмельницької міської територіальної громади кошти для забезпечення виконання гарантійних зобов’язань за цим договором.Також депутати внесли зміни до бюджету громади на 2023 рік та до Програми розвитку електротранспорту Хмельницької міської територіальної громади на 2021-2025 роки. Таким чином місто надасть поворотну фінансову допомогу Хмельницькому комунальному підприємству «Електротранс» в сумі 5 мільйонів гривень. Було встановлено граничний обсяг місцевих гарантій, який у 2023 році становитиме  439,9 мільйонів гривень.

Скриншот проєкту рішення щодо внесення змін до бюджету громади

На початку квітня ми вже розповідали про те, що Хмельницька міська рада вносила зміни у цю програму на одній із попередніх позачергових сесій. Після нинішньої сесії у ній з’явився оновлений пункт про отримання кредиту. 

Скриншоти Додатка до та після внесення змін.

Земля релігійній громаді

Депутати дозволили Релігійній організації «Свято Покровський Храм м. Хмельницького Хмельницької Єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України)» на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування. Мова йде про релігійну громаду мікрорайону Лезневе, яка ще у 2019 році вирішила перейти до ПЦУ.

Скриншот з матеріалу ЖАР.INFO

«Громада, яка перейшла, зробила всі відповідні юридичні процедури і вже має реєстрацію як Православна церква України, як українська церква. Це громада у мікрорайоні Лезневе. Ми на попередній сесії припинили право постійного користування УПЦ мп, тепер власне ця земельна ділянка передана релігійній громаді української церкви. Там вже відбуваються богослужіння, повністю перехід завершено. Ну і громада, користуючись релігійною спорудою, так само буде користуватися земельною ділянкою», – розповів міський голова Олександр Симчишин.

Замість висновків

За словами Хмельницького міського голови, підписання кредитної угоди з ЄБРР та двох грантових угод заплановано на 21 квітня 2023 року. До кінця цього року КП «Електротранс» планує пройти всі технічні процедури, провести міжнародні закупівлі та придбати для міста від 42 до 45 тролейбусів, що значно оновить рухомий склад міського тролейбусного депо. Це надзвичайно хороша новина для мешканців обласного центру. І цією новиною можна пояснити поспіх скликання позачергової сесії сьогодні на сьогодні, однак би хотілось, щоб у цьому поспіху Хмельницька міська рада не забувала про публічність своєї діяльності та вчасне інформування медійників.  

Підготувала Альона Береза

Читайте також

В Хмельницькому обговорили рекомендації забудовникам

Позачергова сесія Хмельницької міськради й депутатські конфлікти інтересів
Попередній В Хмельницькому обговорили рекомендації забудовникам

Залиште свій коментар