Україна використовує фейкові танки та гармати, щоб збити росіян з пантелику

04.05.2023 Публікації
Автор ГО ЖАР

У матеріалі «How Ukraine is using fake tanks and guns to confuse the Russians», що вийшов на сторінках The Economist, розповідається про методи обману, які використовують у війні обидві сторони. Методі старі, однак це не заважає їм бути ефективними. До прикладу, мова йде про використання українцями макетів HIMARS, що досить ефективно виснажують ворога, який вже багато разів заявляв про знищення цих установок. Поряд з тим українські захисники спростовують це.

Надувні фігури – це шлях вперед

Від Троянського коня – до опудал парашутистів, відомих як “Ruperts”, що скидали десантники для того, аби збити німців з пантелику в день висадки у Німеччині. Цей обман на війні такий же старий, як і сама війна. З розвитком технологій в озброєннях розвиваються і хитрі плани, щоб гальмувати їхню перевагу. Безпілотники зробили поле бою в Україні добре видимим; виводимо макети.

Щойно був винайдений танк у Першій світовій війні, для відволікання і заплутування були розроблені муляжі, виготовлені з пофарбованої мішковини, натягнутої на дерев’яні рами. В Україні росіяни стверджують, що вивели з ладу кілька високоточних ракетних установок HIMARS, вперше поставлених Америкою в червні минулого року. Українці кажуть, що жодна з цих установок не була втрачена на полі бою. Десь на межі цих розбіжностей перебуває невеликий парк копій HIMARS – дерев’яних моделей, що встановлені на важких вантажівках, які їздять по брудних дорогах за лінією фронту.

Треба розуміти, що це війна інновацій, – каже Антон Геращенко, радник українського уряду. Дрони і супутники більш досконалі і можуть бачити більше деталей. Важко обдурити ворога, який має камери та відео в реальному часі. Однак високоякісні приманки можуть працювати дуже добре

У минулому українські зусилля з військовими приманками були дещо несистематичними, коли аматори прибивали цвяхами шматки брухту докупи. 

Назвемо це рукоділлям“, – каже Андрій Римарук, директор з військових питань благодійного фонду “Повернись живим”, який від початку війни на Донбасі у 2014 році перебуває на передовій у забезпеченні українських солдатів матеріально-технічними засобами. 

З 2018 року “Повернись живим” працює над створенням надувних прототипів, які зазвичай використовуються армією під час навчань. До вторгнення вищий командний склад не був вражений цим. 

Армія сказала: “Нам це не потрібно“, – розповідає пан Римарук

Надувні макети мають кілька переваг. Дерев’яні моделі важкі та незручні, зроблені з декількох частин. Для їх перевезення потрібен транспортний засіб і команда, яка збиратиме і розбиратиме складний дерев’яний каркас. Надувні – зшиті з нейлонової тканини, дешевші у виробництві, потенційно досить легкі, щоб їх можна було носити в рюкзаку, і “дуже швидкі в розгортанні“, розповідає інженер чеської компанії Inflatech, що спеціалізується на надувному радянському і китайському озброєнні: 

Підключіть повітрядуйку і за десять хвилин це вже танк.

Танки, польова артилерія, міномети, кулемети – майже будь-яку одиницю військової техніки можна відтворити в надувній формі. росіяни, які вважаються майстрами мистецтва військового маскування і хитрощів, мають заводи з виробництва повітряних куль, що виробляють надувні фігури, включаючи винищувачі, які можуть бути припарковані в ряд, щоб це виглядало як заповнені авіабази. Існують певні проблеми з відтворенням частин обладнання, які стирчать, як, наприклад, антени на радіолокаційних системах. Інженер Inflatech пояснює, що “наприклад, танкова гармата занадто довга, а тиск не такий високий, тому нам доводиться використовувати алюмінієві трубки як опори“. Попит зростає: від початку війни в Україні кількість замовлень Inflatech збільшилася на 30%.

Водночас макети стають все більш схожі на живі. Розбірні дерев’яні копії танків настільки деталізовані і реалістичні, що, за словами Геращенка, “навіть з п’яти метрів не скажеш, що це фейк“. Вантажівки можуть їздити по полях, створюючи танкові гусеничні сліди, а радіопередачі створюють враження військової позиції. Inflatech використовує гнучкі відбивачі для імітації тепла від щойно вистріленої гармати, щоб обдурити тепловізійні камери на безпілотниках. Макети також повинні бути здатні видавати справжній  радіолокаційний сигнал, незважаючи на те, що вони наповнені повітрям. Пан Римарук каже: “ми робимо досить багато технічних удосконалень, але я не хочу ділитися ними зараз”.

Макети могли б бути ефективним засобом протидії загрозі від російських безпілотників “Ланцет”, які наразі знищують українську артилерію. 

Безпілотник “Ланцет” є найнебезпечнішим для нас, – каже пан Геращенко. – Він має радіус дії 40 км і несе 3 кг вибухівки. Дуже практичний для знищення артилерії

Безпілотник “Ланцет”, вироблений в росії, напевно, коштує менше 50 тисяч доларів; американська гаубиця M777, яку зараз використовують українці, може коштувати близько 4 мільйонів доларів. 

Якщо ваш ворог побачить вас на полі бою, ви не тільки мертві, – каже пан Геращенко. – Це ще й дуже дорого коштує

З іншого боку, якщо ви можете переконати росіян витрачати ресурси на стрілянину по фейках, каже пан Римарук, “ви економічно виснажуєте ворога“.

Підготували Альона Береза, Валентина Повзун

Читайте також:

Зіткнувшись з критичною нестачею боєприпасів, українські війська розподіляють снаряди

Як безпілотники ведуть повітряний бій над Україною

Читайте також

Шпигунська війна: як ЦРУ таємно допомагає Україні боротися з путіним (продовження)

Адам Ентус і Майкл Швіртц провели понад 200 інтерв’ю в Україні, кількох інших європейських країнах і США, щоб розповісти цю історію.
Читати далі

ЖАР.INFO подали позов до окружного суду на Апарат Верховної Ради України

20 березня редакція ЖАР.INFO подала судовий позов на Апарат Верховної Ради України через відмову надати публічну інформацію на запит щодо закордонних відряджень народних депутатів.
Читати далі

Узяти до відома та ліквідація комунальної аптеки: шепетівські районні обранці зустрілися вперше за 10 місяців

За словами голови Шепетівської райради Олега Кулінського, «занадто важливих проблем в житті нашої громади не було, тому і збиратися депутатам не було необхідним».
Читати далі

Залиште Свій Коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Якщо Вам відомі факти корупції, повідомте нас

Повідомити про корупцію