На сторінках The Washington Post автор John Hudson у матеріалі «No Russia-Ukraine peace talks expected this year, U.S. leak shows» аналізує ще одну частину витоку документів, в яких містяться оцінки американської розвідки спроможностей військ та перспективи проведення мирних перемовин. Також автор згадує про затягування у логістиці постачання західного озброєння, що також впливає на спроможності отримати певні досягнення в поверненні Україною своїх територій, однак зазначає, що західні партнери вважають, що рішення про мирні перемовини має приймати український народ та президент Зеленський.

Знову про витік
Очікується, що виснажлива війна між Україною та росією перетече у 2024 рік і жодна зі сторін не здобуде перемоги, але обидві відмовляться від ведення перемовин про припинення вогню, згідно з оцінкою розвідувального управління Міністерства оборони США, яка є серед секретних урядових матеріалів, що витекли в мережу і були отримані The Washington Post.
З аналізу випливає висновок, що навіть якщо Україна поверне собі “значні” території й завдасть “незворотних втрат російським військам“, що, на думку американської розвідки, є малоймовірним, то національні здобутки не призведуть до мирних переиовин.
“Перемовини про припинення конфлікту є малоймовірними впродовж 2023 року в усіх розглянутих сценаріях“, – йдеться в документі, який раніше не розголошувався.

Оцінка, заснована на ретельному вивченні США чисельності військ, озброєння і техніки кожної зі сторін, могла активізувати критиків війни, які закликали великі держави, такі як США і Китай, підштовхнути Київ і москву до врегулювання і припинення війни, що призвела до переміщення мільйонів людей та залишила сотні тисяч загиблих і поранених.
Рішення за українським народом
Відповідаючи на запитання про оцінку DIA, американський посадовець сказав, що рішення про те, коли починати перемовини, мають приймати президент Володимир Зеленський та український народ, підкресливши, що адміністрація відсторонилася від посередництва з моменту початку повномасштабного російського вторгнення в лютому 2022 року. Сполучені Штати продовжуватимуть підтримувати Київ і надавати йому обладнання та зброю, які посилять його позицію за столом перемовин, коли б цей день не настав, заявив посадовець.
Витік документів, який вперше привернув увагу влади минулого тижня, надав широке уявлення про діяльність американської розвідки по всьому світу і викрив глибокі побоювання істеблішменту національної безпеки щодо траєкторії війни. Багато засекречених оцінок, що з’явилися зараз, датуються лютим і березнем, спочатку були оприлюднені на платформі обміну повідомленнями Discord, а потім поширились в інші місця Інтернету. І Пентагон, звідки, як виявляється, багато зливів матеріалів з’явилися ще на початку цього року, і Міністерство юстиції заявили, що вони розслідують причини.
Офіс директора Національної розвідки США відмовився від коментарів. Речники російського та українського урядів не відповіли на запити з проханням про коментарі.
Недостатність військ та постачання
Окрім прогнозу дорогої вартості безстрокового конфлікту, нещодавно оприлюднені документи також передбачають те, як українські та російські військові лідери реагуватимуть на виклики на полі бою, і прогнозують, що рік завершиться для обох сторін лише “незначними” територіальними здобутками внаслідок “недостатньої кількості військ і постачання для ефективних операцій“.
Така патова ситуація, коли жодна зі сторін не отримає вирішальної переваги, описується в документі як “найбільш вірогідний сценарій“.
Для української сторони тягла війна на виснаження призведе до розчарування всередині країни та “критики” щодо того, як ведеться війна, що “зробить більш імовірною зміну керівництва“, – йдеться в документі.
Незрозуміло, чи йдеться в документі про зміну керівництва в політичному чи військовому контексті. Зеленський залишається широко популярним в Україні, але між його офісом і генералом Валерієм Залужним, Головнокомандувачем Збройних Сил України, якого дехто в Києві розглядає як політичну загрозу, існує напруга.Патова ситуація також призведе до того, що Україна запровадить “повну мобілізацію” населення, що залишилося, і відправить більше молодих людей на фронт. Про це йдеться в документі. Водночас Україна, ймовірно, посилить свою впевненість завдяки ударам по російській території, зазначено в документі. Однак ця динаміка викликає занепокоєння деяких американських чиновників, які побоюються, що такі удари можуть змусити президента володимира путіна піти на ескалацію конфлікту або дати Китаю привід почати надавати смертоносну підтримку росії.

Для російської сторони патова ситуація змусить москву задіяти “деградовані резерви через зменшення бойової потужності“, – йдеться в документі. кремль також, ймовірно, “прискорить” зусилля з інтеграції захоплених територій до складу росії.
“Це завжди була гонитва, щоб побачити, у кого першим закінчаться ресурси“, – сказала Хізер Конлі, європейська науковиця і президент Німецького фонду Маршалла.
Вона сказала, що погоджується з твердженням американської розвідки про те, що перемовини почнуться лише після того, як одна зі сторін буде “виснажена“, а ця перспектива видається далекою.
Досягнення «вирішальної переваги»
Джефф Ратке, науковець з Університету Джона Хопкінса і колишній американський дипломат, сказав, що ця оцінка “відображає тверезий погляд на ймовірність того, що будь-яка зі сторін зможе зібрати або зосередити вирішальну військову силу в місцях, де вона може досягти стратегічного ефекту“.
У нещодавно оприлюдненому документі також аналізують, до чого може призвести досягнення росією або Україною “вирішальної переваги” на полі бою. У випадку, якщо росія завдасть значного удару по Україні й захопить більше території, москва, ймовірно, “розмістить сили для досягнення подальших цілей, таких як зміна уряду” в Україні, йдеться в документі.
Зміна уряду, як виявляється, була метою російського вторгнення, але війська були розгромлені під час невдалої спроби захопити столицю.

Однак у сценарії, в якому Україна отримує вирішальну перевагу, американська розвідка бачить, що Київ, швидше за все, “проводитиме більш ризиковані наступальні операції для отримання додаткових переваг“. У відповідь можна очікувати, що росія “збільшить кількість неконвенційних атак на Україну“, хоча, що важливо, “застосування ядерної зброї залишиться малоймовірним“, – йдеться в документі. Посадовці передбачають, що замість того, щоб здатися, кремль вирішить оголосити “нову національну мобілізацію” для підтримки подальших бойових дій.
Американські чиновники застерігають, що такий аналіз, пов’язаний з війною в Україні, є мінливим, а у матеріалах, що злили, може не вистачати нюансів, які Сполучені Штати отримали за час, що минув з моменту їхньої підготовки. У нещодавно оприлюдненому документі зазначається, що патова ситуація, яка описана як найбільш вірогідний сценарій до кінця року, може не втриматися, якщо відбудуться “суттєві покращення українського або російського військового потенціалу“.
Обидві сторони готуються до ескалації бойових дій з настанням теплої погоди, хоча офіційні особи в Києві та військовослужбовці на передовій скаржаться на відставання під час логістики, що уповільнює обіцяні постачання західного озброєння. Кілька країн, включно зі Сполученими Штатами, взимку надали Україні бойові танки та іншу бронетехніку, а також започаткували нові тренувальні програми, спрямовані на навчання тисяч українських солдатів передової тактики ведення бою.
Глибокий скептицизм щодо мирних перемовин
Водночас у позиції адміністрації Байдена щодо України залишається дуже послідовний глибокий скептицизм щодо мирних перемовин. Держсекретар Ентоні Блінкен відкрито поставив під сумнів цінність угод про постійне або тимчасове перемир’я, заявивши перед членами Ради Безпеки ООН у лютому, що вони “не повинні бути обдурені закликами до тимчасового або безумовного припинення вогню“. росія, сказав він тоді, використає “будь-яку паузу в бойових діях для консолідації контролю“.
Блінкен також критикував країни за те, що вони закликають обидві сторони до перемовин, вказуючи на те, що саме росія є агресором, а Україна має повне право боротися за повернення своїх територій.
Публічно ні росія, ні Україна не виключають можливості перемовин, але їхні вимоги дуже відрізняються.
Мирний план з 10 пунктів, який президент Зеленський оприлюднив минулого року, вимагає повного виведення російських військ “з території України“, включно з Кримом, півостровом, який путін незаконно анексував у 2014 році та який тепер слугує для полегшення поповнення його сил всередині України.
москва, тим часом наполягає на тому, що Україна повинна визнати нові “територіальні реалії“, що було пояснено як те, що Зеленський і його західні прихильники повинні визнати Запорізьку та Херсонську області, які росія навіть не повністю контролює, російською територією, що є неприйнятним як для України, так і для Сполучених Штатів.
Китай запропонував мирний план з 12 пунктів для врегулювання конфлікту з критеріями, які мало хто вважав неприйнятними, але він не набув значної прихильності з моменту його оприлюднення в лютому.
Підготували Альона Береза, Валентина Повзун
Читайте також
“Це було страшно”: акти спротиву в окупованому росією Херсоні
Зіткнувшись з критичною нестачею боєприпасів, українські війська розподіляють снаряди