Україна – це місце, куди тікає Борис Джонсон від скандалів на батьківщині

Борис Джонсон приїхав до України у найбільше її свято – День Незалежності. Це був третій візит прем’єр-міністра Великобританії з початку повномасштабного вторгнення росії на територію України.  The Washington Post теж звернули увагу на цю поїздку. Авторка Karla Adam у матеріалі  “Ukraine is a war zone. And a place Boris Johnson can get away from it all” пише про можливі причини чергового візиту британського політика в Україну. Ми переклали і переказали для вас.

Борис Джонсон в Україні
Прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон цього тижня розмовляє
з президентом України Володимиром Зеленським.
(Genya Savilov/Getty Images)

Третій візит Бориса Джонсона до України

Борис Джонсон з’явився в Україні в середу. Несподівана поява шокувала, але насправді не здивувала.

Воєнний час в Україні дав свого роду можливість перепочинку міцному прем’єр-міністру Великої Британії, якому залишилося всього кілька тижнів на посаді глави уряду. Візит до Києва під час святкування дня Незалежності України став його третім візитом в Україну з моменту вторгнення росії шість місяців тому.

У коментарях, зроблених поруч з президентом України Володимиром Зеленським в Маріїнському палаці, Джонсон сказав, що Україна “може і виграє цю війну”. За його словами, президент росії володимир путін був “божевільним”, вторгнувшись, і додав: “Якщо ми сплачуємо рахунки за електроенергію за зло володимира путіна, то народ України розплачується своєю кров’ю”.

Відвертий прихильник України

На Даунінг-стріт відзначили цей день аркою з синіх і жовтих кольорів, кольорів прапора України. Аркою перед своїми знаменитими чорними дверима.

Джонсон є відвертим прихильником України. Він не тільки був одним з перших світових лідерів, які особисто відвідали Україну. Його уряд діяв швидше за багатьох у наданні протитанкової зброї та фінансової підтримки.

Напевно, не дивно, що, коли справи на його внутрішньому фронті зіпсувалися, Джонсон все ще може розраховувати на похвали в Україні. Вулиця на околиці Одеси була перейменована на честь Бориса Джонсона. Пекарня в Києві назвала тістечко на його честь. Повідомляється, що прості українці називають його “Джонсонюк”, а його фотографія часто з’являється в чатах WhatsApp.

У той час як його опоненти на батьківщині звинувачували його в тому, що він очолює уряд-зомбі, який не в змозі впоратися з кризою зниження якості життя, Джонсона в середу нагородили українською медаллю “Орден Свободи”. Це найвища нагорода, якою країна нагороджує тих, хто не є українцем.

Борис Джонсон та Володимир Зеленський
Зеленський вручає Медаль за свободу Джонсону перед проведенням прес-конференції.
(Genya Savilov/Getty Images)

“Він добре боровся, поки не втратив роботу”

Навіть його критики визнали, що він добре боровся, поки не втратив роботу. Після низки скандалів десятки законодавців від Консервативної партії заявили, що втратили довіру до Джонсона, що призвело до відставки з поста прем’єр-міністра через три роки. Він залишає свій пост 6 вересня, на наступний день після того, як Торі виберуть йому заміну. Він залишиться членом парламенту від Аксбріджа і Південного Рейсліпа.

Україна стане важливою частиною надбань Джонсона.

Його спадщина на посаді очільника? Брекзіт, а потім щеплення. Але Україна відіграє велику роль“, – сказав біограф Ендрю Гімсон, в якого вже в наступному місяці виходить книга про зліт і падіння Джонсона.

Гімсон очікує, що Джонсон все ж таки продовжить грати якусь роль в Україні. Це можуть бути виступи в парламенті, колонки в газетах, пости в соціальних мережах або несподівані візити до Києва. Можливо, таким чином, він буде пробувати затьмарити або дратувати свого наступника (-ицю).

Джонсон має звичку втручатися в розмову, – сказав Гімсон. – Він любить показувати, що все, що робить прем’єр-міністр, він зможе зробити краще“.

Наприклад, в роки правління Девіда Кемерона Джонсон регулярно перевершував прем’єр-міністра на щорічних конференціях Консервативної партії, виголошуючи барвисті промови, які приводили в захват прихильників партії і викликали спекуляції про його лідерські амбіції.

Джонсон і Зеленський мають особисту симпатію

Джонсон і Зеленський також, схоже, відчувають особисту симпатію один до одного. У заяві після звістки про відставку Джонсона Зеленський сказав: “Ми всі з сумом почули цю новину. Не тільки я, але і все українське суспільство, яке вам дуже співчуває. Ми не сумніваємося, що підтримка Великобританії збережеться, але ваше особисте лідерство і харизма зробили її особливою“.

Коли Зеленський виступав перед Британською Палатою громад, в його промові була фраза, яка перегукувалася з рефреном прем’єр-міністра Вінстона Черчілля, героя Джонсона.

Критики звинувачують Джонсона в тому, що він пропагує свої поїздки в Україну і бесіди з Зеленським, щоб відволіктися від так званих “розваг” та інших скандалів на батьківщині. Даунінг-стріт неодноразово заперечувала будь-який зв’язок. Гімсон не згоден.

Україна була для нього можливістю поговорити про дуже важливе оборонне і зовнішньополітичне питання, яке не мало ніякого відношення до того, чи була випита пляшка просекко в кінці довгого дня на Даунінг-стріт, – сказав він. – Як і багато лідерів, Джонсон намагається впоратися з важкими розмовами, змінюючи тему“.

Борис Джонсон
Джонсон вказує на натовп під час свого офіційного візиту в Україну
на цьому тижні (Genya Savilov/Getty Images)

Авторка: Альона Береза

Переклад: Валентина Повзун

Читайте також “Опалювальний сезон, агресивна фаза війни і сексуальні злочини: що про Україну писали західні медіа

Поки Борис Джонсон відкрито боровся за Україну, Джо Байдена звинувачували у нерішучості. Більше про це можна прочитати: “Окупована атомна станція, нерішучість Байдена: західні медіа знову пишуть про Україну

Попередній Новий пакет зброї для України передбачає підготовку до ближніх боїв

Залиште свій коментар